* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 807 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna
 Temat postu: Re: SW ED 100
PostWysłany: Pon Mar 12, 2018 7:31 pm 

JSC napisał(a):
zależy głównie od prędkości wiatru.

Tylko dodać, że nie tyle od prędkości wiatru przy powierzchni, a głównie w średnich warstwach atmosfery. Nooo i że na seeing spory wpływ mają sprawy typu woda, las, miasto itd.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 12, 2018 7:41 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
LW powinno się kleić silikonem z separacją szklaną, najpierw klei się do wałka separator szklany silikonem akwarystycznym , i dopiero do niego kleimy punktowo silikonem LW. Separator może być już z grubej szyby okiennej i mniejszy od LW o jakieś 30-40%.

Ostatnio edytowany przez endriu624 Wto Mar 13, 2018 9:38 am, edytowano w sumie 5 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 12, 2018 7:52 pm 
Awatar użytkownika

wiechu napisał(a):
JSC napisał(a):

Tylko dodać, że nie tyle od prędkości wiatru przy powierzchni, a głównie w średnich warstwach atmosfery. Nooo i że na seeing spory wpływ mają sprawy typu woda, las, miasto itd.

Racja. Mam porównanie z obserwacji czynionych ponad dużym blokiem mieszkalnym i ponad szczeliną pomiędzy blokami. Różnica jest masakryczna, oczywiście na korzyść tej szczeliny.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 12, 2018 10:25 pm 
Awatar użytkownika

endriu624 napisał(a):
LW powinno się kleić silikonem z separacją szklaną, najpierw klei się do wałka separator szklany silikonem akwarystycznym , i dopiero do niego kleimy punktowo silikonem LW. Separator może być już z grubej szyby okiennej i mniejszy od LW o jakieś 30-40%.

Pozwoliłem sobie zamieścić fotkę Kolegi Super Nowy z mojego postu Modernizacja C8N z jego zamocowanym LW w 200/800 z zastosowanym separatorem na LW

W pająku mam płytkę szklaną (pająk a właściwie jego tułów mam z Astrokraka). Do klejenia LW do płytki użyłem bardzo dobrej taśmy dwustronnej z 3M, ale powinienem użyć podkładu pod klej. W pracy używamy klej podkładowy Primer pod silikon czy taśmę (również firmy 3M), ale zapomniałem o tym i się zemściło. Podkład jest potrzebny bo pod taśmę dostaje się wilgoć i powietrze i z czasem osłabia jej moc tym bardziej, że LW jest ciężkie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 12, 2018 11:59 pm 

JSC napisał(a):
wiechu napisał(a):
JSC napisał(a):

Racja. Mam porównanie z obserwacji czynionych ponad dużym blokiem mieszkalnym i ponad szczeliną pomiędzy blokami. Różnica jest masakryczna, oczywiście na korzyść tej szczeliny.

Yooo, tyle że to nie seeing, tylko turbulencje miejscowe, podobnie jak te przy obserwach przez otwarte okno. Seeing dotyczy średnich warstw atmosfery. A miasto... cóż, mało jest profi obserwatoriów w centrach miast, na blokowiskach itd. ;)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 12:11 am 

Miejscowość: Kraków
Może kolega JSC tak narzeka na warunki i zapytuje tak o to co widać więcej w w większych Aperturach w porównaniu z tym co pokazuje jego Refraktor 80 mm a to kwestia miejscówki pomiędzy blokami. Znam też ludzi oglądających przez otwarte okno , którzy nie mają innych warunków , ale oni specjalnie nie narzekają na Seeingz wiadomego powodu. Co prawda sam przeważnie i najczęściej oglądam z balkonu , który domykam szczelnie po wyjściu z domu , ale warunki Seeingowe jakie w danej chwili panują to widzę od razu jak tylko spojrzę przez Teleskop.Na szczęście w okolicy nie mam wysokich budynków i tu już bardziej niskie położenie obiektu ogranicza mi jego oglądanie niż sama zabudowa wokół mnie , choć na pewno ciepło mojego budynku też wpływa na ogólne warunki. Dlatego planuję jak wszystko pozwoli przedłużyć balkon i wyjść z nim dalej na działkę , gdzie mam na to miejsce. Oddalenie się od budynku na pewno da wiele jak i szersze spojrzenie na większą część nieba w mieście.Zaświetlenie mam nawet że małe, więc tak sobie czasem myślę. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P Wto Mar 13, 2018 1:11 am, edytowano w sumie 3 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 12:21 am 

Przedmieścia z luźną zabudową jednorodzinną na pewno są o niebo lepsze od centrów i blokowisk. Gdybym mieszkał w takim miejscu, nie wpadłbym na pomysł obserwacji z/spod chaty. To już lepiej wyjechać z lornetką te parę km za miasto.
W każdym razie osoby, które piszą co i jak widać przez tego EDka 100 z miasta powinny się bardziej zastanowić czego NIE WIDAĆ z powodu prostego przełożenia warunków obserwacyjnych, też na planetach. Coś takiego jak "dobry seeing" w mieście nie istnieje, również i dla rurki 100 mm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 12:25 am 

Mamy Obserwatorium parę kilometrów na wschód od Krakowa , ale z tą pogodą jest tak ostatnio że po prostu nie opłaca się czasem nawet jechać. Mieszkam w zabudowie szeregowej na wzniesieniu jakie otacza miasto od wschodu , to obrzeża Krakowa na wschód i jestem na szczęście trochę powyżej tego wszystkiego co kotłuje się w dole , jak na miasto to nie narzekam , choć wiadomo że cudów też nie można się spodziewać. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 7:24 am 
Awatar użytkownika

Ogólnie na Pomorzu seeing jest zły. Są dni, ze jest dobrze, ale jest ich naprawde niewiele. Tu zawsze wieje wiatr, a jak wieje, to już wiem, ze będzie kicha z obserwacji. Często wyjeżdżam poza miasto, gdzie nawet niebo nie jest zaświetlone, ale seeing niestety nie pozwolił mi jak dotąd zobaczyć dobrych obrazów planet w dużych aperturach (u zaprzyjaźnionych astroamatorów). Co prawda niektórzy z nich uważają, ze obrazy są gites, bo są duże i jasne, ale ja się nie dam wciągnąć w maliny :wink: - zawsze szukam szczegółów, których nie widzę...
Co do blokowisk - nieraz się trafi w przestrzeni pomiędzy blokami dość dobre warunki, ale o obserwacjach ponad jakimś dużym blokiem mieszkalnym nie ma nawet co marzyć. Powietrze faluje jak nad rozgrzanym asfaltem.

Jeszcze co do warunków na osiedlu domków jednorodzinnych. Ja niestety dobrego zdania tez nie mam. Właśnie kończę budowe domku na przedmieściach Słupska od południa, na górce. Warunki bardzo dobre jeśli chodzi o zaświetlenie, ale seeing.... chyba nawet gorszy niz w mieście.
Jak sąsiedzi zaczną palić nie wiadomo czym w swoich "ekologicznych" kotłach, to zadymienie i falowanie powietrza jest jak pond wielkim blokiem w mieście. Do tego szczekające całą noc psy...

Na początku miałem ochotę na budowę obserwatorium na dachu - dobrze, że tego nie zrobiłem... Co prawda kilkaset metrów mam juz warunki bardzo dobre (jak na pomorski seeing), ale to jest właśnie kilkaset metrów. Samochodem za bardzo nie ma sensu jechac, bo i tak pozostaje przenoszenie na kilkadziesiąt metrów, a dygać na piechotę z 30kg Dobsonem to juz w ogóle odpada, zresztą mnie DSy interesuja znacznie mniej niz US i podwójne... Stąd dla mnie idealna aperturą i teleskopem jest 10cm góra 12cm dobry refraktor, o długości co najmniej 1200mm. Dlaczego ważna jest długość? - ze wzgledu na okulary. 6mm orto i powiększenie 200x jest w sam raz jak na komfort patrzenia w małą dziurkę ;) i szczegóły. A używanie Barlowa raczej mnie wzdryga ;)

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Ostatnio edytowany przez JSC, Wto Mar 13, 2018 8:05 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 7:57 am 

JSC napisał(a):
Ogólnie na Pomorzu seeing jest zły.

To prawda. Z doświadczenia: dużo lepsze warunki są dopiero od linii Stargard - Szczecinek - Chojnice - Kwidzyn. Bardziej na pn jest (przynajmniej tak mi wychodzi) statystycznie mniej nocy stricte obserwacyjnych i nocy z dobrym seeingiem. W Walkowicach koło Czarnkowa, gdzie kilka lat siedziałem non-stop było o wiele lepiej niż koło Połczyna Zdroju, gdzie teraz co jakiś czas sobie jeżdżę. Niebo jest tam OK, ale seeing nawala, chyba częściej też są chmury, a zwłaszcza cieniutkie cirrusy. W Walkowicach seeing 9-10/10 średnio zdarzał się raz w miesiącu, a czasem potrafił trwać kilka dni pod rząd. Na Pomorzu pomarzyć o czymś takim.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 8:07 am 
Awatar użytkownika

Jeszcze co do warunków na osiedlu domków jednorodzinnych. Ja niestety dobrego zdania tez nie mam. Właśnie kończę budowe domku na przedmieściach Słupska od południa, na górce. Warunki bardzo dobre jeśli chodzi o zaświetlenie, ale seeing.... chyba nawet gorszy niz w mieście.
Jak sąsiedzi zaczną palić nie wiadomo czym w swoich "ekologicznych" kotłach, to zadymienie i falowanie powietrza jest jak ponad wielkim blokiem w mieście. Do tego szczekające całą noc psy...

Na początku miałem ochotę na budowę obserwatorium na dachu - dobrze, że tego nie zrobiłem... Co prawda kilkaset metrów dalej mam już warunki bardzo dobre (jak na pomorski seeing), ale to jest właśnie kilkaset metrów. Samochodem za bardzo nie ma sensu jechac, bo i tak pozostaje przenoszenie na kilkadziesiąt metrów, a dygać na piechotę z 30kg Dobsonem to już w ogóle odpada, zresztą mnie DSy interesują znacznie mniej niz US i podwójne... Stąd dla mnie idealnym teleskopem jest 10cm góra 12cm dobry refraktor (no niech będzie może i te 15cm ;) ), o długości co najmniej 1200mm. Dlaczego ważna jest długość? - ze względu na okulary. 6mm orto i powiększenie 200x jest w sam raz jak na komfort patrzenia w małą dziurkę ;) i szczegóły. 5mm orciak był już dla mnie znacznie mniej komfortowy ze wzgledu na ową małą dziurke do patrzenia. Do wieloszkiełkowych okularów przekonać się nie mogę, a używanie Barlowa z refraktorem raczej mnie wzdryga ;)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 8:30 am 

czyli powiedzieć można że wydaje się że jeśli chodzi seeing na terenach płaskich / niziny to zdecydowanie najciekawiej będzie w okolicach lasów wielopołaciowych w Polsce zachodniej i północno zachodniej - ogromne ilości lasów oraz jeziora na pozór poprawiają seeing co pokazują przedmówcy ale i u mnie to też się potwierdza w obserwacjach ... chociaż na pozór wg. tabelek może wyglądać to inaczej.

2" / GSO SV 42mm
SkyWatcher 8-24mm
ND5 / ND0,9T
GSO Skylight

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 8:35 am 

Ja tam w sumie nie narzekam , gdyż jak jest dobra pogoda i odpowiedni Seeing to nawet u mnie z balkonu obrazy Planet potrafią powalać. Dzisiaj oglądałem Jowisza przy około 200X i detalu w MK 8" było co nie miara , choć warunki były powiedzmy przeciętne i wyżej z powiększeniami nie było iść sensu.A w naszym Obserwatorium które znajduje się już całkowicie powyżej Krakowa i parę kilometrów na wschód od granic miasta na równinie warunki trafiają się też znakomite.Z praktyki Edki nawet 120 mm i inne Refraktory 127 mm ED to stanowczo za mało i przeważnie około 8" jest u nas dobrym instrumentem i wykorzystanym do Planet i Księżyca znakomicie. Refraktory ED na Planetach i Księżycu po prostu wysiadają i nie pokazują już nic więcej co widać w większych Aperturach niż one sobą reprezentują.Rzadziej SCT 11" który jest na stałe w Obserwatorium , ale czasem nawet i on pokazuje odpowiednio Planety jak są ku temu warunki.Po zachodzie Słońca w lecie miewam u siebie najlepsze i nawet u mnie z balkonu obrazy Jowisza jakie miałem z mojej byłej Synty Flex 12" mam cały czas w pamięci przy pow. około 430X z Pentaxem XW 3,5mm. Na Kudłaczach jak byłem trzy razy w zeszłym roku w tym raz z Januszem to w sumie za każdym razem miałem chyba pecha ,gdyż Seeing był kiepski , nie to co dwa i trzy lata temu , kiedy Saturn z Maka Intesa 180 mm Kolegi Zbyszka przy ponad 300X powalał.Zobaczę w tym roku , będę częściej i liczę na warunki podczas opozycji Marsa pod stosunkowo ciemnym niebem i nie zanieczyszczonym tak jak w mieście i jego bliskich okolicach.:wink:

Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P Wto Mar 13, 2018 8:56 am, edytowano w sumie 2 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 8:46 am 
Awatar użytkownika

antos napisał(a):
czyli powiedzieć można że wydaje się że jeśli chodzi seeing na terenach płaskich / niziny to zdecydowanie najciekawiej będzie w okolicach lasów wielopołaciowych w Polsce zachodniej i północno zachodniej - ogromne ilości lasów oraz jeziora na pozór poprawiają seeing co pokazują przedmówcy ale i u mnie to też się potwierdza w obserwacjach ... chociaż na pozór wg. tabelek może wyglądać to inaczej.

Ja najlepsze w życiu niebo oglądałem nad Jeziorem Wdzydze w Borach Tucholskich (wiele razy). Tak więc bardzo możliwe, że to kwestia wody i lasu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 8:56 am 

Woda (spora, nie jakieś tam bajorko) w części nocy stabilizuje atmosferę, gdy temperatura powietrza i wody są zbliżone. Gorzej w chłodniejsze letnie noce - im bliżej rana, tym gorzej, tworzy się komin termiczny. A wtedy to "latający" seeing bywa widoczny nawet gołym okiem. Kiedyś obserwowałem Capellę (a może Wegę?), która w sierpniu dosłownie "tańczyła" na niebie, robiąc skoki w zakresie niemal średnicy Księżyca.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 9:00 am 

wiechu napisał(a):
Woda (spora, nie jakieś tam bajorko) w części nocy stabilizuje atmosferę, gdy temperatura powietrza i wody są zbliżone. Gorzej w chłodniejsze letnie noce - im bliżej rana, tym gorzej, tworzy się komin termiczny. A wtedy to "latający" seeing bywa widoczny nawet gołym okiem. Kiedyś obserwowałem Capellę (a może Wegę?), która w sierpniu dosłownie "tańczyła" na niebie, robiąc skoki w zakresie niemal średnicy Księżyca.

Jak bajorko to i może oczko wodne mojego sąsiada , też pomoże mi będąc na działce i mierząc w stronę tego oczka za ogrodzeniem. :D Nie jest tak żle u mnie w zimie bywa naprawdę czasem niesamowicie , kiedyś tak trafiliśmy w trzech u mnie że zabrakło wtedy Apertury i Powiększeń. Gdyż Maki SW i Celestron 127 mm to były największe wtedy dostępne w tą noc sprzęty.Szczerze to gdybym miał się ograniczyć do Apertury 80 mm Refraktora na Planetach to chyba w ogóle bym z oglądania zrezygnował.
Albo kupił bym to: http://www.astrosell.it/annuncio.php?Id=94382 :D :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 3:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Cześć. ED-ek przez tę swoją " żyleciastość " nieraz mnie wkurzał. A dlaczego ? - bo wyciągał więcej gwiazd niż jest w Stellarium i miałem problemy z nawigacją. Teraz już się przyzwyczaiłem do tego, że w powiększeniu x32 ( Maxvision 28mm 2" ) pokazuje obiekty, które w symulatorze wymagają większych powiększeń. Po setkach obserwacji powiem tylko, że ED-ek nawet te jasne gwiazdy punkuje do jasnych kropek i można nawet koło Księżyca obserwować wiele " stars ". Dodam jeszcze, że doskonale kontrastuje blisko położone obiekty silne i słabe ( chodzi o gwiazdy ) i rozdziela je z łatwością. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 5:42 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
kurp napisał(a):
bo wyciągał więcej gwiazd niż jest w Stellarium i miałem problemy z nawigacją.

Może masz ustawione za duże zaświetlenie nieba i słabsze gwiazdki się nie pokazują? Zawsze można też po prostu wyłączyć atmosferę.

PostWysłany: Pią Mar 23, 2018 7:47 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Krzysztof z Bagien napisał(a):
kurp napisał(a):
bo wyciągał więcej gwiazd niż jest w Stellarium i miałem problemy z nawigacją.

Może masz ustawione za duże zaświetlenie nieba i słabsze gwiazdki się nie pokazują? Zawsze można też po prostu wyłączyć atmosferę.

Dokładnie tak, przecież w Stellarium ustawia się zasięg gwiazd.

| Bresser 10x50 |

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 23, 2018 12:19 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Koledzy dzięki za radę. Ustawiłem mój poziom zaświetlenia nieba i teraz wszystko jest O.K. Okazuje się, że Polska północno- wschodnia jest jednak jeszcze dobrym miejscem do obserwacji.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 24, 2018 8:26 pm 

Miejscowość: Wołomin (okolice)
Jak edek 100 spisywał by się na eq3 na drewnianych nogach?

HYPERION 21, 13, SW UWA 6

DOT 8X42

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 24, 2018 8:40 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Miałem swego czasu ED-100 na AZ-4 na nogach 1,75 i to było to .

Obecnego Equinoxa ED-120 nawet bym się nie ważył powiesić na tym montażu .

PS. W pełnym uposażeniu ponad 7,5 kg .

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 24, 2018 10:20 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Ja swojego ED-ka posadziłem na montazu ALT-AZ. Montaż ma podkładki teflonowe i wymienione smary. Chodzi tak lekko, że wyrzuciłem pokrętła mikroruchów i wystarczą lekkie popchnięcia za kątówkę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 24, 2018 11:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Nord napisał(a):
Jak edek 100 spisywał by się na eq3 na drewnianych nogach?

Mam teraz Edwarda 100 na EQ3-2 z aluminiowymi nogami i do wizuala jest jak najbardziej spoko. Ale pewnie w końcu się zbiorę i kupię jakiś mocniejszy montaż, bo focenie jest już dość upierdliwe.

PostWysłany: Nie Mar 25, 2018 8:26 pm 
Awatar użytkownika

Dzisiaj ED-kiem obserwowałem Księżyc. Pomimo lekko pływającego obrazu widoki żyleta. Piszę to tutaj bo chcę wstawić kawałek Łysego z zaznaczonym kraterkiem, który ED-ek dał radę pokazać przy powiększeniu x 150. Nie wiem czy to dobry czy zły wynik.
Ilustracja poglądowa.

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez kurp, Pon Mar 26, 2018 11:20 am, edytowano w sumie 1 raz
 Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 807 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: daniel24, JOKER, Prog, wojtuś oraz 69 gości