Źrenica wyjściowa w MAK 102

PostGK | 19 Paź 2018, 17:14

Witam wszystkich,

Jako świeżo upieczony właściciel MAK 102/1300 szukam od pewnego czasu informacji na temat okularów do tego teleskopu. Wiem, że kitowe są raczej do wymiany i chcę kupić coś lepszego. W związku z tym mam pytanie do forumowiczów, a szczególnie do byłych i obecnych właścicieli takiego Maczka - w jaką minimalną i maksymalną źrenicę wyjściową dla tego konkretnego teleskopu powinienem celować?
Wiem, że 2,2mm to optimum i tu nie mam wątpliwości. Znalazłem też informacje, że generalnie akceptowalnym zakresem jest 1mm do 5mm. Tyle, że już zdążyłem znaleźć na naszym forum informacje, że 5mm zdecydowanie odpada - nie ma w praktyce okularów o tak długich ogniskowych, a nawet przy okularze 40mm (co dałoby źrenicę ok. 3,1mm) może już pojawić się problem z jakością obrazu. Podobny problem mam z minimalną źrenicą - znalazłem wiele sugestii powiększeń lub ogniskowych dla tego teleskopu, które skutkują znacznie mniejszymi źrenicami.

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić i wspomóc przy tym problemie?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Grzesiek
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Wrz 2018, 20:21

 

PostMateusz F | 20 Paź 2018, 16:26

Przerabiałem temat okularów do MAK-a 102 i najlepiej sprawdził mi się Baader plossle 32mm. Okulary 40mm w standardzie 1.25 są bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie i masz efekt studni.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat