* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Temat postu: Wyciąg od SW 150/750 wysuwa się tylko 25mm
PostWysłany: Śro Sty 09, 2019 6:42 pm 

Witam Wszystkich

Kupiłem sobie pierwszy w życiu teleskop (SW 150/750 EQ3-2) i...
Z tego co gdzieś wyczytałem wysuw tuby wyciągu w SW/150/750 powinien wynosić 40mm
Niestety u mnie wynosi to 25mm, a całkowita długość srebrnej tuby wyciągu wynosi ok 8,5 cm (czy nie jest za krótka?).

Po 2,5 cm można kręcić pokrętłem wyciągu, ale on już stoi w miejscu.

Pod spodem śruby są w postaci małych imbusowych docisków - środkowa dociska miejsce rolki przewijającej tubę, ta u góry... hm no właśnie... na zdjęciach wygląda to tak
Image

patrząc na cel zastosowania tej górnej śrubki powinna na coś dociskać, jednak tam na przodzie nic nie ma co mogłaby docisnąć i sięgnąć do tego, tylko wymiana na dłuższą da efekt że dosięgnie, ale bezpośrednio tuby wyciągu

Na zdjęciu widok przodu-dół po wsunięciu głębiej tuby wyciągu i widoczna na środku ta dolna krótka śrubka imbusowa
Image

Wyciąg ma jak widzę jakieś górne rolki po bokach (wewnątrz, tylne i przednie), w momencie kiedy tuleja idzie do przodu schodzi w połowie swojej drogi z tych tylnych i opada jej przód bo nie ma podparcia (na dole na przodzie), przez co górne przednie rolki jej nie dociskają bo dół nie dociska tulei do nich i już nie jest wysuwany wyciąg - tak to widzę

W zasadzie to nie wiem czy czegoś tam brakuje czy co jest grane

Z drugiej strony zastanawiam się czy tuleja powinna zjeżdżać z tylnych górnych rolek w momencie kiedy wystaje tylko 2,5 cm (czy jest za krótka?)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Wyciąg od SW 150/750 wysuwa się tylko 25mm
PostWysłany: Sob Sty 12, 2019 1:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Ten wyciąg wygląda na "wykastrowany" czyli skrócony przez poprzedniego właściciele który go zapewne stosował do astrofotografii a tuleja wyciągu mu pewnie wchodziła do wnętrza tuby w światło lustra głównego generując dodatkowy spajk...

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 12, 2019 2:35 pm 

Janusz_P. napisał(a):
Ten wyciąg wygląda na "wykastrowany" czyli skrócony przez poprzedniego właściciele który go zapewne stosował do astrofotografii a tuleja wyciągu mu pewnie wchodziła do wnętrza tuby w światło lustra głównego generując dodatkowy spajk...

Tak, rzeczywiście okazało się, że tak jest, pisałem już w tym temacie do Pana na maila, aby dopasować teraz wyciąg jeszcze pod obserwacje
Nie mniej jednak foto będzie priorytetem, jednak chciałbym mieć też możliwość zbudowania podstawowego wyciągu pod wizual, aby czasem też się móc pobawić bez aparatu

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 12, 2019 3:00 pm 

Miejscowość: Bielsko-Biala
Na rurze musi byc zabezpieczenie,żeby rura nie spadała z rolek.
A jak braknie do wyostrzenia,to przedłużka 2".

PostWysłany: Sob Sty 12, 2019 6:54 pm 

Najprościej wszystko zostawić jak jest, a pod wizual dodatkowa przedłużka np; GSO 2" 35 mm. Powinno ostrzyć z większością okularów (plus oczywiście redukcja do okularów 1,25"). W moim mac-newtonie, mam wyciąg skracany, co prawda pod binonasadkę, ale do foto też się przydaje. Tylko u mnie zakres regulacji wynosi 32mm. Nota bene przed przeróbką ten wyciąg miał taką ,,suwliwie" wyciąganą tubkę (wisual-astrofoto),która się ,,kiwała", i uniemożliwiała prawidłową kolimację telepa. Ja jej się po prostu ,,pozbyłem", a teraz ewentualna kolimacja ,,przebiega wg. instrukcji".

Załączniki:

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, BP Asferic-31mm, Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, Barlow 3x GSO i trochę sprzętu atm.
 Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 13, 2019 3:32 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Też myślę że ze przedłużka 2" o bazie 35 mm załatwi sprawę ostrzenia a okularami po skróceniu wyciągu... :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: ArthurCC oraz 65 gości