* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Mak i montaż
PostWysłany: Wto Wrz 15, 2020 3:19 pm 

Miejscowość: Nowogard
Witam wszystkich serdecznie.
Chciał bym poradzić się bardziej doświadczonych A w szczególności tych którzy mieli MAKA 127, 150.
Obecnie posiadam 127 na montażu AZ3. Jakieś tam drgania są zwłaszcza przy ustawieniu ostrosci tak ogólnie tragedii nie ma choć nie miałem innych montazy więc trudno mi się odnieść.
Teraz moje pytania:
1. Czy warto przesiąść się na az4? Obecne Az3 ma mikroruchy (fajna sprawa) choć ich praca nie jest konspekt wzór. Czy przy większych powerach az4 da radę?
2. Czy warto rozpatrzyć coś na stalowych nogach może EQ (choć bardziej jestem zapatrzony w az) nie ukrywam że koszt musiałby wynosić ok. 800zl uzywka. Obserwacje wizualne.
3. Miałby to być montaz który dobrze poradzi sobie może przyszlosciowo z MAK 150.
4. Czy warto dopłacić do 150? Czy duże różnice będą między 127 a 150 w wizualu?

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Mak i montaż
PostWysłany: Wto Wrz 15, 2020 6:44 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gdynia
Przesiadka na AZ4 ma sens, szczególnie w perspektywie przesiadki na Maka 150. Ja jednak doradzał bym EQ5 z napędem w jednej osi. Wtedy teleskop sam podąża za obiektem i trzyma go, przy dobrym ustawieniu montażu, w centrum pola widzenia, gdzie ostrość jest najlepsza i wad optycznych najmniej. Odpadają wszelkie drgania od dotyku sprzętu, nic się nie buja, a i będzie przyszłościowo jeśli wchodzi w grę wymiana Maka na większego.

Mak 150 pokaże więcej szczegółów, jaśniejsze obrazy planet przy tym samym powiększeniu, już na pewno pokaże też ładnie gromady kuliste z widoczną granulacją i rozbiciem na gwiazdki. Nie będzie to duży skok, ale na pewno zauważalny od razu.

Dodam jeszcze, że jeśli zostaniesz przy Maku 127, spokojnie wystarczy EQ3-2 z napędem. To był mój pierwszy setup, ktorym prowadziłem faktycznie obserwację, tj. wpatrywałem się w tranzyty księżyców na Jowiszu godzinami, nagrywałem filmy kamerką, wyłapywalem gromady kuliste itp. Bardzo pozytywnie wspominam ten zestaw.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2020 10:14 pm 

Miejscowość: Nowogard
Dziękuję bardzo za opinie i spostrzeżenia. Miło się czyta takie informacje... Też myślałem o EQ3-2. Muszę jeszcze sprawę przemyśleć. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Wrz 16, 2020 9:31 am 
Awatar użytkownika

AZ4 będzie stabilny, jednak bez mikroruchów z planetami szybko możesz się zniechęcić. Poniżej AZ4 nie ma sensu w mojej ocenie.
Jeśli teleskop używasz stacjonarnie i mało się przemieszczasz to rozważ EQ3-2 z napędem.

Osobiście używam maka127 z nową wersją AZ5 na stalowych nogach, jest bardzo stabilnie i zero luzów, do tego mikroruchy. Montaż bez problemu dźwignie maka150.
Pisałem tutaj: https://astropolis.pl/topic/73457-monta%C5%BC-sw-az5/

Rozważ jeszcze vixen porta lub gso alt-az - oba mają mikroruchy.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Noth oraz 25 gości