* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Dobson 8 i pierwsze obserwacje
PostWysłany: Pią Paź 30, 2020 2:35 pm 
Awatar użytkownika

tozn ten barlow z gwintem u góry - mozna odkrecic sqamo szkiewłko z barlowem i dokrecic do okulara --- teb barlow eozkreca sie na trzy czesci---bo gwint pasuje masz jeszcze wiecej kombinacji powiekszen. ale na planety bedziesz uzywał całego barlowa ,bo mniejsze pwiekszenie jest do kitu

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 31, 2020 7:49 pm 

dziękuje Panowie za porady i odpowiedzi. postaram się dokompletować sprzętu ile się da w budżecie.
w ogole cała historia z tym teleskopem jest specyficzna, juz od dłuższego czasu staram się zarazić pasją do astronomii młodsze pokolenie ( w tej chwili są to 4 dzieciaki w wieku mniej więcej szkoły podstawowej). Ten teleskop będzie służył nie tylko mnie ale i im. O sprzęcie się jeszcze ucze a wiedze o kosmosie przekazuje ile się da - i powiem Wam że bardzo to wciąga wszystkich, mimo młodego wieku. W wakacje było sporo okazji do oglądania i żałuje że tak późno zwlekałem z kupnem teleskopu, ale to się nadrobi.

Zapytam przy okazji, może ktoś z Was ma na sprzedanie sprzęt o którym tutaj pisaliście - tzn. akcesoria do tego Dobsona, głównie soczewke Barlowa, jakieś filtry. Jeśli stan byłby na tyle dobry, że nie wpływałby drastycznie na jakośc oglądania - chętnie bym zakupił. Sprzęt w trafi w dobre ręce i na pewno będzie dobrze wykorzystany.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 05, 2020 10:27 am 

wczoraj miałem okazje trochę poobserwować niebo i do momentu aż nie pojawił się księżyc bylo dość dobrze widać.
pierwsze próby fotografii, mam przejściówki na 1,25 i 2 cale do nikona na t2, robiłem testy i z wykreconym okularem, bez obiektywu - aparat musiał być bardzo blisko zwierciadła wtórnego, musiałem wymontować wszystkie przejsciowki (tak powinno być?), niestety w takim układzie i tak wszystko jest bardzo małe na zdjęciach i wyszła lipa :(

obserwacje planet - mars jak był wysoko zaczal byc lepiej widizalny, nadal jest to malutka kropka u mnie w okularze ale jak mocno sie przyjrze to coś tam widac, jakby pas ciemniejszy w połowie. generalnie ten obiektyw z zestawu 10mm jest beznadziejny :(
m31 - w okularze 25mm widze ją jako delikatną mgiełke, nie widze dysku tylko coś jakby delikatna smuga z malutką kropką w środku.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 11, 2020 7:38 pm 

Może se kup 15mm 66stopni z giełdy do kompletu? Tani jest. prosty a w F/6 powinien wydolić z przyzwoitymi obrazami na początek.

M31 jest za duża dla kitowego okularu 25mm w tym teleskopie.
Widziałeś zapewne smugę jednego ramienia. Poszukaj obok M31 te dwie satelitarne małe galaktyczki - wdzięczny widok.

Nie bój się gapić na planetki czy Księżyc bez filterka. Jak się oko nieco "wypali" nadmiarem światła to wtedy widać pastelowe subtelne szczegóły planet przy wysilonym wpatrywaniu w tarczkę. Dla mnie najlepsze widoczki to zawsze bez filtra były.

P.S.
A co myślicie aby kolega może spróbował z tym okularkiem 82stopnie z giełdy Antares 17mm za dwie stówy? Pole, opad szczeny dla początkującego DS-owca.

PostWysłany: Sob Lis 14, 2020 7:47 pm 

dziękuje za sugestie i porady - bardzo cenne dla mnie. pogoda nie rozpieszcza ale wczoraj mialem najlepsze warunki na obserwacji odkad kupilem teleskop! i to calkowicei przypadkiem, dzien byl paskudny a noc u mnie bezchmurna,zero swiatel i ciemne geste niebo.
od razu zaczalem szukac andromedy i znow to co zawsze - delikatna kropeczka w srodku i mgielka ledwowidoczna dookola. m81 i m82 praktycznei niewidoczne, bardzo delikatne. dopiero m42 pokazala pazur ale wczoraj widoczna byla golym okiem i przez lornetke tez bardzo dobrze.

tak mniej wiecej widziałem wczoraj m42 przez okular 25mm, moze nieco mniejsze powiekszenie
Image

Caly czas zastanawiam sie czy z teleskopem jest wszystko ok, nie mam punktu odniesienia. jedynie stara lornetke berkut 10x50 przez ktora spokojnei widze podane wyzej galaktyki, minus ze trzymam w rece ale pole widzenia o wiele wieksze i nie na jedno oko.
okular co jakis czas mi zaparowuje - przecieram go delikatnie sucha szmatka, to samo jest z szukaczem, na lustrze zauwazylem delikatna mgielke ktora utrzymuje sie juz wiele godzin - na calej powierzchni tak ok 2cm od krawedzi, wyglada jakby zaparowane ale to nie zniaka? co to moze byc?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 21, 2020 8:56 pm 

wczoraj siedziałem do dosc pozna, niebo bardzo klarowne, warunki swietne. niestety mam pewien problem z okularami - dosc szybko zachodza delikatna mgielka, na szukaczu co chwila mam dosc mocna warstewke wody, na okularach zaparowane szklo - nie chucham na nie a i tak jest lipa. czyscilem mikrofibra z IPA ale na wiele to sie nie przydaje. przez to obserwacje sa duzo gorsze - gwiazdy maja taka mgiełke dookola i slabo widac.
jak mozna to zniwelowac?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 21, 2020 11:11 pm 
Awatar użytkownika

Cyrkulacja powietrza w strefie lub podgrzewanie. Asortymentu do unikania roszenia jest od groma.
Latem rzadko jest to problem ale w zimne noce kiedy spada temperatura to większość z nas tego doświadcza. Ja używam grzałek opaskowych na przykład.
Przykładowa grzałka: https://deltaoptical.pl/opaska-grzejna- ... om=related
Do takich grzałek potrzebny jest sterownik dzięki któremu możesz zadać określoną moc w zależności od potrzeb.
Przykładowy sterownik: https://deltaoptical.pl/4-kanalowy-modu ... zapper-pro
Do tego naturalnie potrzebne jest jeszcze źródło zasilania prądem stałym w tym przypadku.
Najprostszym sposobem jest używanie suszarki, ale trochę kłopotliwym i upierdliwym. Zarosi się - suszysz (i tak w kółko).

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lis 21, 2020 11:39 pm 

Asortymentu wiele nie trzeba aby choć trochę poprawić komfort użytkowania telepa.

Poprostu zrób sobie z pianki odrośnik na szukacz (ocieplający także strefę optyki), a okulary częściej nakrywaj kapselkiem gdy na półeczce siedzą albo odkładaj do jakiegoś zamykanego kufra.

Kluczowa zasada jaką skutecznie stosuję to nie wychładzam telepa razem z akcesoriami. Szukacz montuję tuż przed obserwacją i wtedy też okulary wyciągam.
Spróbuj wyrobić sobie nawyk jak najrzadszego zmieniania okularów. Wtedy te nieużywane dłużej będą mogły sobie "odpocząć" w względnym ciepełku kuferka lub autka (na obserwach nie ogrzewam jednak wnętrza do temp. pokojowych).

Przecieranie szkieł jak i lusterka wtórnego z zaroszenia mocno odradzam (zwłaszcza w polowych warunkach) jeśli chcesz żeby ci długo służyły w dobrym stanie.

A jak trafisz iście "płynące warunki" to nie ma bata trzeba sie szybciej zwijać albo w grzałki sie bawić. Ja raczej unikam takiej wilgoci bo wszystko sie bardziej degraduje w telepie.
Lepiej jeździć gdy jest sucho i nieco przewiewniej (maleńki powiew).

PostWysłany: Nie Lis 22, 2020 12:00 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Tak jak koledzy radzą, odrosnik, grzałka, suszarka.

Z mobilnych rzeczy do okularów jak nie masz akumulatora 12V ze sobą to można pomyśleć o małej opasce grzejnej na USB 5V i powerbanka, tak żeby delikatnie podgrzewać w razie potrzeby. Można wykonać samodzielnie z rezystorów lub drutu oporowego, ewentualnie gotowe są np. na Aliexpress.

Jak nie oglądasz to okular zamknięty pudełka albo do kieszeni żeby się trochę ogrzał.

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 10:24 am 

super, dziękuje Wam za porady. w miejscu w którym obserwuje mam dostep do zasilania 230v więc mogę suszarką, martwiłem się czy róznica temperatur czegoś nie zepsuje - oczywiścei nie będe dmuchał max temp a może chłodniejszym na poczatek?
temat trochę się zmienił bo opisuje moje wojaże z tym teleskopem - jesli to nie problem to chciałbym tu opisywać moje dalsze przygody z oglądaniem mojego nieba, chyba że trzeba przenieśc do innego działu ?(to bym o to poprosił).

mam taki komfort, że obserwuje daleko od miast, mam bardzo ciemne niebo bez zadnych swiateł. co ciekawe obseruje też lornetką - stara rosyjska berkut 10x50 i komfort oglądania przez nią jest dużo lepszy, wieksze pole widzenia i wszystko bardzo klarowne, dużo lepsze niż na 25mm okularze z zestawu, oczywiscei powiekszeni mam mniejsze ale mglawice i galaktyki dostrzegam. trochę tutaj się zawiodłem na tym teleskopie - ale to zapewne wina tych słabych okularów.

w planach mam zbudowanie czegoś na kształt mini domowego obserwatorium, z kopułą i doprowadzoną elektryka.

na poczatek jednak pozostają mi obserwacje i nauka.
poniżej pierwsze foto które jako tako wyszlo z tego teleskopu. uzyłem tutaj starego nikona D40, iso 200, 1/30s czas naświetlania. do podpięcia aparatu uzyłem wydrukowanej na drukarce 3D przejściówki na gwint aparatu i bezpośrednio do celi, aparat musi byc praktycznie przy samym wylocie aby łapac ostrość.

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 11:52 am 

jerry56 napisał(a):
co ciekawe obseruje też lornetką - stara rosyjska berkut 10x50 i komfort oglądania przez nią jest dużo lepszy, wieksze pole widzenia i wszystko bardzo klarowne, dużo lepsze niż na 25mm okularze z zestawu, oczywiscie powiekszenie mam mniejsze ale mglawice i galaktyki dostrzegam. trochę tutaj się zawiodłem na tym teleskopie - ale to zapewne wina tych słabych okularów

Nie do końca rozumiesz elementarne zasady optyki i tworzenia przez nią obrazu. Takie są właśnie realia, że wraz ze wzrostem powiększenia następuje degradacja (i inne ograniczenia) obrazu pod wieloma względami. Tak więc dopiero akceptacja tych zasad mobilizuje do dalszego zagłębiania się w hobby obserwacyjne. A co dopiero budowa obserwatorium.

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 2:42 pm 
Awatar użytkownika

jerry56 napisał(a):
mogę suszarką, martwiłem się czy róznica temperatur czegoś nie zepsuje - oczywiścei nie będe dmuchał max temp a może chłodniejszym na poczatek?

Oczywiście że różnice temperatur będą wpływały na obraz. Ich różnica będzie powodowała prądy powietrza które "psują" obraz jeśli są na drodze toru optycznego. Właśnie na tym polega "chłodzenie"/"stabilizacja termiczna"/"osiąganie równowagi" o których często usłyszysz w astronomii amatorskiej - eliminacja prądów powietrza na drodze światła. Sam podgrzewany okular nie ma aż takiego wpływu ale już wnętrze tuby i elementy optyki tak. Ma to największe znaczenie przy stosowaniu dużych powiększeń. Możesz sobie w prosty sposób zaobserwować co się dzieje - skieruj teleskop na gwiazdę, rozogniskuj obraz, zobacz jak wygląda obraz po czym patrząc na ten obraz puść strumień gorącego powietrza centralnie przed wlotem tuby. Lub poszukaj i obejrzyj demonstrację na nożu Foucaulta (dużo bardziej obrazowa :) ), np takiej:
https://www.youtube.com/watch?v=mLp_rSB ... LL&index=5
W kwestii lornetki - z refrakcyjnej optyki wizualnie dostaje się klarowniejszy i bardziej kontrastowy obraz niż z lustrzanej z obstrukcją. Temat jest trochę bardziej zagmatwany ale generalnie tak to z grubsza można na wstępie podsumować. Niemniej jednak twój newton ma dużo większy zasięg gwiazdowy niż lornetka i to jest jego główna przewaga. Okular... może, aczkolwiek miej na uwadze że różnica dawanego obrazu między okularem za 100 zł i 2000 zł zdecydowanie nie jest 20x, przyrost ceny jest raczej wykładniczy i stąd zapewne określenie "astronomiczna cena" - za ostanie 5-10% płaci się krocie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 4:00 pm 

kk napisał(a):
jerry56 napisał(a):
mogę suszarką, martwiłem się czy róznica temperatur czegoś nie zepsuje - oczywiścei nie będe dmuchał max temp a może chłodniejszym na poczatek?

Oczywiście że różnice temperatur będą wpływały na obraz. Ich różnica będzie powodowała prądy powietrza które "psują" obraz jeśli są na drodze toru optycznego. Właśnie na tym polega "chłodzenie"/"stabilizacja termiczna"/"osiąganie równowagi" o których często usłyszysz w astronomii amatorskiej - eliminacja prądów powietrza na drodze światła. Sam podgrzewany okular nie ma aż takiego wpływu ale już wnętrze tuby i elementy optyki tak. Ma to największe znaczenie przy stosowaniu dużych powiększeń. Możesz sobie w prosty sposób zaobserwować co się dzieje - skieruj teleskop na gwiazdę, rozogniskuj obraz, zobacz jak wygląda obraz po czym patrząc na ten obraz puść strumień gorącego powietrza centralnie przed wlotem tuby. Lub poszukaj i obejrzyj demonstrację na nożu Foucaulta (dużo bardziej obrazowa :) ), np takiej:
W kwestii lornetki - z refrakcyjnej optyki wizualnie dostaje się klarowniejszy i bardziej kontrastowy obraz niż z lustrzanej z obstrukcją. Temat jest trochę bardziej zagmatwany ale generalnie tak to z grubsza można na wstępie podsumować. Niemniej jednak twój newton ma dużo większy zasięg gwiazdowy niż lornetka i to jest jego główna przewaga. Okular... może, aczkolwiek miej na uwadze że różnica dawanego obrazu między okularem za 100 zł i 2000 zł zdecydowanie nie jest 20x, przyrost ceny jest raczej wykładniczy i stąd zapewne określenie "astronomiczna cena" - za ostanie 5-10% płaci się krocie.

dzieki za wyjaśnienie, oczywiscie nie bede grzał suszarką przed ani w lustro, jedynie na okular i szukacz aby pozbyć się tej mgiełki wilgoci. o prądach ciepła doskonale wiem o co chodzi, to zjawisko widać dobrze gdy obserwuje się np nad drogą, kominami itp. dzięki za pomoc

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 4:46 pm 

jerry56 napisał(a):
kk napisał(a):
jerry56 napisał(a):

dzieki za wyjaśnienie, oczywiscie nie bede grzał suszarką przed ani w lustro, jedynie na okular i szukacz aby pozbyć się tej mgiełki wilgoci. o prądach ciepła doskonale wiem o co chodzi, to zjawisko widać dobrze gdy obserwuje się np nad drogą, kominami itp. dzięki za pomoc

W momencie, kiedy zaparuje okular i szukacz, wyjmij okular i poświeć latarką przez wyciąg okularowy sprawdzając, czy nie zaparowało lustro wtórne. To draństwo też lubi mgiełki...

PostWysłany: Pon Lis 23, 2020 5:57 pm 

To na wylot tuby niech też wtedy zrobi odrośnik z 30cm minimum. :wink:

No tak niektórym zostaje, że wolą soczewki w obiektywie i klarowniejsze obrazy.
Niektórzy zostają całe życie przy lornetkach i lornetach.
Inni korzystają ze średnich refraktorów plus okazyjnie nasadka bino i zawsze korzystają z maleńkich powiększeń do góra średnich.

Jednak mi niezbyt imponowała klarowność szkiełek APO, gdy w sporym Newtonie rozdzielczość obrazu i szczegóły obiektów (w tym planetek czy Księżyca) sięgały znacznie głębiej (mimo "miększego" obrazu). Kolega obok jednak cieszył sie ze swego szkiełka jak dzieciak. Każdy lubi co innego.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości