Porównanie obrazów z refraktorów SW ED 120/900,a SW 150/1200

Postwampum | 24 Sty 2018, 23:19

Posiadm tytułowego SW 150/1200.Dla mnie, ale powtarzamntylko dla mnie to teleskop jakiego szukałem od dawna.
Co do planet sie nie wypowiem bo nie miałem jeszcze konketnej sesji-czekam do wiosny.
Natomiast Ds-y z tego refraktora w pełni mnie satysfakcjonują.Od razu uprzedzę, podczas obserwacji obok stoją dwa dobsy 10" więc wiem jak wygląda obraz DS-ów z dużego lustra.A i tak wolę podziwiać obrazy z mojego refraktora.
Księżyc, rewelacja z orciakiem w wyciągu detal i jakość niesamowite.
Do wad należy zaliczyć masę, gabaryt i dużo więcej czasu na uzbrojenie i schowanie całego zestawu (js mam paralaktyka, na azymucie dużo szybciej).Ale to wszystko kwestia organizacji dla przykładu ja z początkowych 20tu minut zszedłem do 10ciu.
Może przyjdziecrefleksja jakbym spojżał dłużej przez ED120mm.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 24 Sty 2018, 23:29

Cześć.

Zapewne nie jest to Refraktor mobilny i na szybkie wypady , ale obrazy jakie generuje na obiektach DS są o niebo lepsze od Newtona do powiedzmy 8" lub nieco wyżej. Popieram Cię w 100% , czarne tło nieba powoduje efekt iż obiekty DS wypadają jak z dużo większego Newtona , znam to z własnej praktyki i mam taki efekt w moim obecnym Intesie MN66 z tym iż dodatkowo doskonale sprawdza się na Planetach , gdyż nie generuje w ogóle AC , jego maleńkie LW daje niesamowity Kontrast obrazu jak w dobrym Refraktorze a dokładność optyki daje Super Ostry Detal jak i jego ilość jest bardzo duża , obiekty DS mam takie jak co najmniej z Newtona 180-200 mm. Może uda mi się zbudować duży Refraktor AC jak zakupię taki odpowiedni obiektyw z "ISTARA" w USA który coraz częściej chodzi mi po głowie.Piękne obrazy gwiazd na czarnym tle nieba dają w Refraktorach i Dobrych Makach stanowczo dużo lepsze rezultaty niż w takich samych lub odpowiednio większych teleskopach Newtona. Ale tła nieba w Newtonie z dużym LW , degradującym obraz pająkiem od mocowania LW jak i pięknych tak intensywnie kolorowych punkcików gwiazd niestety nie wyczarujemy.
Jeżeli chcemy zbliżyć Teleskop systemu Newtona do obrazów Refraktora czy dobrego Maka , to powinien to być Newton ze światłem F7-F8 , i z tej racji możliwym już zastosowanym małym LW aby obstrukcja centralna była jak najmniejsza rzędu 20%-25% , odpowiednim mocowaniu LW na pewno nie na czterech ramionach , naparować optykę porządnymi warstwami najlepiej Hilux i wszystkie te parametry znacznie poprawią nam obrazy w tym teleskopie. Stracimy natomiast znacznie na mobilności sprzętu. Im większe LW tym więcej światłą trafia do krążków dyfrakcyjnych im słabsze warstwy i mniej dokładna optyka to tracimy również na kontraście , ostrości obrazu i rozdzielczości , wszystkie tu wymienione czynniki mają i odgrywają bardzo ważną rolę przy tworzeniu obrazu z każdego instrumentu a na pewno z Teleskopu Newtona jak i wielu innych konstrukcji.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Sty 2018, 00:03, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 00:02

A dla mnie to typowa wypowiedź przy lukaniu pod rozjaśnionym niebem. Wampumie, przejedź się do takiej Puszczy Noteckiej, to szybciutko odpuścisz sobie refraktor na rzecz tej 10-calówki. Chyba, że zamiast możliwości dojrzenia mnóstwa szczegółów na jaśniejszych DSach, czy w ogóle możliwości wyłapania setek niedostępnych dla refraktora obiektów, wolisz pikniejsze gwiazdki :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 00:06

Wiechu oczywiście jak mamy dostęp do czarnego nieba to tak , ale kto ma na co dzień , raczej garstka ludzi a oglądamy przez cały rok i nie mamy zawsze czasu i funduszy na częste wyjazdy. Duży teleskop Newtona jest doskonałym instrumentem ale pod czarnym niebem czego u nas jak na palcach wyliczyć , ponadto jak porównasz nawet w mieście przy świecącym tle nieba Refraktor i Teleskop Newtona to od razu co się rzuca w oczy to świecące o wiele bardziej tło nieba , pod czarnym niebem efekt z Refraktora czy dobrego Maka będzie jeszcze większy , gdyż mamy zdecydowanie lepszy kontrast obrazu który jest wynikiem konstrukcji i parametrów danego instrumentu. Apertura rządzi ale weż jeszcze pod uwagę Seeng który dwoi i troi obrazy gwiazd w dużej aperturze w 80% obserwacyjnych nocy i stąd te wszystkie dylematy co może czy powinno być najlepsze i najczęściej używane pod niebem do jakiego mamy dostęp na co dzień. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 00:16

Chodzi mi tylko o to, żeby nie generalizować tak do końca. Już za dużo przekonywania, że małe refraktorki (60-100 mm) to w ogóle najdebeściarskie są i nic im nie podskoczy. Taka pisanina może wprowadzać w błąd, dlatego warto poprostować.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 00:21

Ten fakt oczywiście , ja pisząc brałem pod uwagę Refraktor co najmniej 6" a to zasadnicza różnica. Ponadto wszystkim posiadaczom Teleskopu Newtona Polecam zakup Filtra Lumicon-Svotek DEEP SKY , Efekt MUROWANY na Plus , koszty nie są małe , ale naprawdę warto to zrobić a przekonacie się sami w mieście jak i jego bliskich okolicach jak takowy filtr wyciemni tło nieba , nie zmieni jak inne filtry koloru gwiazd i wyciągnie struktury i piękne widoki wszystkich obiektów DS.M 31 którą oglądałem w naszym obserwatorium około 10 km od obrzeża miasta Krakowa na wschód wyglądała z użyciem tego filtra prawie jak w Bieszczadach , dzisiejsza M42 w moim SCT 10" z Nowej Huty na balkonie z widokiem na południowy-wschód i przy użyciu tego filtra to Gracja i Elegancja ze wspaniałą strukturą prawie też jak pod Bieszczadzkim niebem.Na szczęście zawsze są jakieś alternatywy , czy to mniejsze czy większe , ale są. Gwiazdy na pewno nie tak dobre jak z Refraktora czy Maka , kolory marne jak i ich punktowość ze względu na Seeng i inne aspekty konstrukcji teleskopu ( stosunkowo duża obstrukcja jak to w SCT) , ale same obrazy M42 znakomite.:wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 25 Sty 2018, 01:02, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 25 Sty 2018, 00:44

wiechu napisał(a):A dla mnie to typowa wypowiedź przy lukaniu pod rozjaśnionym niebem. Wampumie, przejedź się do takiej Puszczy Noteckiej, to szybciutko odpuścisz sobie refraktor na rzecz tej 10-calówki. Chyba, że zamiast możliwości dojrzenia mnóstwa szczegółów na jaśniejszych DSach, czy w ogóle możliwości wyłapania setek niedostępnych dla refraktora obiektów, wolisz pikniejsze gwiazdki :)


Pewnie masz rację, nie przeczę. W ubiegłym roku na wiosnę uczestniczyłem na zlocie astro w Zatomiu (podobno to druga najciemniejsza miejscówka po Bieszczadach w Polsce, jeśli nie no to na pewno w czołówce). Oglądałem tam Ds-y z 14" dobsona Synta GO TO kolegi boajrzę Jacka, a obok stała także GOTO 12", którą dostałem do samodzielnej dyspozycji na jakieś pół godziny. No co mogę powiedzieć - jak mi jace w 14 calach zapodał rozbicie M13 w okularze bodajże ES6,9mm no to zbierałem szczenę. A powiem Wam że obraz jaki mi utknął w pamięci najbardziej to galaktyka Bodego z jakiejś kątowej lornety 100mm, no taki szczegół jak ze zdjęć na forach i jakie wielkie były te galaktyki.
Panowie no proszę, nie wiem czy ja już tak dojrzałem do pewnych wniosków, ale czy naprawdę w obseracjach chodzi to żeby zobaczyć te 2 czy 5 gwiazdek więcej w takiej gromadzie M13?. Dla mnie liczy się jak odbieram dany obraz, co mnie osobiście satysfakcjonuje, jeśli mi pasuje taki a nie inny teleskop no to mam świadomość że obok stoi kolega, który na widok aberracji na planetach aż się skrzywi, bo lubi Newtonowe obrazy a poza tym ma SW ED100mm, który na planetach jakością i szczegółami zjada mój o połowę większy refraktor.
Mój wybór był w pełni świadomy, była okazja kupić zestaw (refraktor 6" + montaż EQ5) więc podjąłem decyzję w ciągu godziny, a za dwa dni robiłem kilkaset kilometrów po upragniony sprzęt. Jestem zadowolony, pasuje mi to co mam, mam jakiś plan i go konsekwentnie realizuję.
Kolega "Wiechu" pisze o ciemnym niebie. Dysponuję niebem podmiejskim oraz wiejskim (mag max. 6). Ale czytając to i inne fora wyciągnałem wnioski (teraz wiem, że poprawne), że skoro 90% czasu będę obserwował z balkonu w niedalekiej okolicy poza dwoma średnimi miastami, to optymalny wybór dla takich warunków to MAK lub refraktor (jeszcze być może SCT) te sprżety pod takim niebiem są optymalne, po co mi Newton 12" skoro nie pokaże mi nic więcej nie sięgnę dalej przy takim niebie a z doświadczenia wiem jak trudno operuje się Newtonem na balkonie, wbrew pororom taki refraktor 150/1200 postawiony wyżej na paralaktyku jest dużo bardziej operatywny bo opeujemy dużo powyżej barierki balkonu, postaw sobie takiego Niutka na dobsonie na wysokości 1m no to wyciąg masz tak wysoko że potrzebny niezły taboret, który co chwilę musisz przestawiać a pod refraktorem sobie po prostu przechodzę na drugą stronę. Ale ok to już są szczególy.
Jako ciekawostkę na koniec podam dwa skrajne przykłady.
1. Jesienią oglądałem z kolegą min. tzw. "chichotki", pojedynek 6-ciu cali, mój refraktor i SCT Celestrona. No i muszę to przyznać - Celestron wygrał. Mimo mniejszej powierzchni zbiorczej (bo jest LW) obraz był po prostu lepszy w odbiorze, wg mnie dało o sobie dać jego F10, na bardzo ciemnym tle te gromady prezentują się po prostu lepiej. Refraktor nie dawał takiego tła (być może ogniskowa/okular miało tutaj znaczenie). Wnioski i fakt jest i należy go uznać.
2. Obraz jasnych DS-ów jak przytoczony poniżej M42 - pjedynek Moje 6" szkła vs 10" lustra na dobsonie, tutaj prościej bo ogniskowa taka sama. No i traf chciał, że kolega który ma SCT ma także GSO10", przyszedł spojrzał na M42 i odchodząc mruknął pod nosem (cytuje) " cholera Ty masz lepszy obraz niż w moim 10",eeee.... nie możliwe":-). To mnie tylko utwoerdziło w tym że po raz kolejny ja widziałem więcej i lepiej odbieram M42 niż z 10"cali lustra (niebo wiejskie, jedna z nocy kiedy można powiedzieć do nieba WOW). Oczywście jak pojechaliśmy na słabsze obiekty to ja w refraktorze widziałem mgiełki lub nic, a GSO łapało nawet szczegóły.

Mam nadzieję że ktoś zroumiał przekaz,dla pewności jeszcze małe porównanie:
Nie kupuje się Ferrari aby 1 czy 2 x w roku nim wyjechać a resztę chodzi się na piechotę, kupujesz znaną markę użytkową i to do Ciebie należy wybór, kupujesz taki samochód, który najbardziej Ci odpowiada, chociażby miała być to Zastawa :D (a propo widział ktoś jeszcze gdzieś takie auto na drodze?).

Nie sprawdzam błędów i zjedzonych znaków - nie chce już mi się.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 00:54

Możesz napisać jaki Twoim zdaniem porównywany SCT przebił obrazem z Refraktora 6" widoczek Hi-Ha , nie podałeś Apertury , chyba że to był SCT 6"? Ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć , Refraktor o tej samej Aperturze co SCT moim zdaniem powinien wypaść lepiej przy tej samej żrenicy wyjściowej obu instrumentów , jeżeli nie było tego parametru przy tych samych Aperturach to niestety wynik jest mało miarodajny i zalecam go powtórzyć przy tych samych powiększeniach z obu instrumentów o ile byl to SCT 6" i Refraktor 6". :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 01:31

Jeszcze raz: naprawdę nie mam zamiaru udowadniać Ci czegoś, czepiać się, kłócić. Chciałbym tylko, żeby nie tworzyły się jakieś urban-legendy ;) Bo to zaraz następny podchwyci i powstanie temat, że refraktory 150 biją wszystko poza Hubblem... i nawet biją EDka 100 :D Zresztą nie raz pisałem b. dobrze o refraktorach. Pamiętam swoje tygodniowe lukanko refraktorem SW 120/1000, coś pięknego.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 01:44

Sprawa jest oczywista że Refraktory Achromatyczne SW i podobne F8 , 6" wypadną zdecydowanie lepiej na obiektach DS od mniejszych Refraktorów ED w tym ze 120 ED włącznie , natomiast ich spory chromatyzm nie daje im szans na Planetach w porównaniu z bardzo dobrymi Refraktorami ED. Nie wiem Wiechu do kogo piszesz , ale jak do mnie to tak wygląda moje zdanie. Dlatego mam taką przymiarkę na zakup bardzo dobrego obiektywu z "ISTAR" w USA , innego raczej nie planuję , gdyż mijało by się to z moim celem do zastosowań stricte Planetarnych a co do obrazów DS to wolał bym je z Refraktora Achro. 6" niż z Newtona 8". Jeszcze rozważam zakup Refraktora Achro. ES 152/988 mm F-6,5 ale w USA , gdzie te Refraktory nie są tak skopane jak na nasz europejski rynek , gdzie lecą odpady nie spełniające zachodnich standardów. Są dobre Recenzje na CN i być może kupię z samej ciekawości dla sprawdzenia w praktyce jak pracuje ten Refraktor. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Sty 2018, 02:00, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 01:59

Nie, Krzysiek, to przecież nie do ciebie - ty rozsądnie pokazujesz co i jak z tymi teleskopami. Bo zaraz musiałbym pisać przecież, że Mak-Newton to pikuś przy Syncie 8 ;) A nie mam zamiaru :)
Po prostu jest kilka tematów, w których ciągną się takie legendy, jak te o których pisałem. To takie same legendy jak różne stare (już przestarzałe na szczęście) mity dot. okularów. Tak z 10 lat temu, gdy pytałeś się na forach o okular do DS, dostawałeś jedną jedyną odpowiedź: do DS są wyłącznie okulary długoogniskowe, minimum 25 mm, a najlepiej - minimum 30. Jak bardzo różni się to od realiów, chyba już każdy dobrze wie.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 02:09

Teraz jestem bardziej doświadczony i obyty ze sprzętem niż szereg lat temu , staram się też pisać moje faktyczne prawdziwe spostrzeżenia bez bujania w obłokach , może czasem się trochę zapędzam jak poniesie mnie w chmury , ale staram się jak już dam plamę to odkręcić w miarę szybko swój błąd , przerzuciłem tego wszystkiego masę i mam już wyrobione swoje zdanie na temat okularów jak i różnych Teleskopów i Refraktorów włącznie. Co prawda uwielbiam Kulki i Dsy w szerokich polach długoogniskowych Naglerów i tylko te okulary są tolerowane u mnie jako szerokokątne , ale znam też wyższość innych konstrukcji z mniejszym polem własnym i mniejszą ilością szkła które kładą Naglery swoją transmisją , kontrastem i ostrością obrazu bez dwóch zdań.Znam te: Kellnery , RKE , Plossle , Erfle i masę innych jeszcze w wydaniu Japan , to zacne szkiełka i pomimo swojego wieku są nadal rewelacyjnymi okularami , tak naprawdę to nie posiadałem tylko Ethosa 21 mm i tych nowych ES 100* , reszta szkliwa jest mi praktycznie dobrze znana i jeszcze nie znam tych TMB Super Mono gdyż , koszty , koszty i jeszcze raz koszty jak i okulary Zeissa.Zawsze Polecałem Refraktory ED do Planet , ale trzeba też liczyć się z ich ograniczoną i stosunkowo małą Aperturą co przekłada się na to co zobaczymy a czego nie będzie nam dano zobaczyć w tych stosunkowo małych Refraktorach. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Sty 2018, 02:20, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 02:18

Dobra, teraz totalny offtop, jak ktoś się takimi brzydzi to niech zgłosi do wyrzucenia :)

Krzysiek, a taki miałeś w wyciągu:
http://www.excelsis.com/1.0/entry/kokus ... 2-557.html

? Bo ja TAK :twisted:

Szkiełko przegrywające wadami brzegowymi z ESami, LVW itd., ale znakomite do mgławic. Miał je kiedyś tu piszący Jutomi z Poznania.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 02:25

I tu mnie masz. :lol: Nie miałem , choć już prawie był na tacy , ale ktoś mnie ubiegł kiedyś w zakupie. :D Zapewne jeszcze wyszukasz ich wiele , ale z nowszych wydań okularów to naprawdę jest mało tych których nie miałem w rękach.Korekcja korekcją , ale jak piszesz że w centrum obrazu jest Klasa to Tobie jako jednemu z niewielu mogę w pełni zaufać. :D Tylko Proszę nie pisz że jeszcze mało widziałem i mało wiem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 25 Sty 2018, 02:47

Cóż, trochę egzotyków przewinęło się przez moje łapska. Były np.: Parks Gold Series (wersja Ultimy Celestrona 5-el.), orciaki Celestrona, PRZEGENIALNY zoom Nikon 7-21, Russell UWA (DRAMAT!), parę Takahashi LE (SUPER), teraz mam Sieberta i erfla Matsuyamy. Z teleskopów też w sumie miałem wszystko co było na rynku do powiedzmy 2003 r. - w tym też kilka niezłych "egzotyków". Jest co wspominać ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 02:58

Zooma Nikona nie miałem w rękach jak i okularów Sieberta choć nie do końca jestem pewien z tym Siebertem czy jednak czasem nie posiadałem jednej sztuki , reszta była i mniej więcej znam ich jakość , nieraz żałuję że pozbyłem się niektórych zbyt pochopnie , ale wtedy nie do końca doceniałem ich jakość , byłem na etapie poznawania sprzętu i przerzucałem wszystkim jak leci , np. Acubenes do tej pory ma w swojej stopce z podpisem wszystkie Orto UO które kupił u mnie jak się już nimi nacieszyłem , było tego wszystkiego bardzo dużo , ale na pewno nie wszystko i jeszcze sporo sprzętu będzie mi przerzucić.Tak czy inaczej cały czas coś tam kupuję na CN jak widzę sens a na pewno jak pociągnie mnie do tego pozytywna zachodnia Recenzja sprzętu , bardzo lubię testy z nowymi nabytkami , zawsze to nowe doświadczenie i okular okularowi nie równy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 05:55

Wracając do Refraktorów Achro. to szkoda że nie produkują Apertur pomiędzy 6" a 8" , powiedzmy np. 170mm-180 mm i F-7-8 , taki sprzęcik byłby bardzo dobry i jeszcze powiedzmy w miarę do transportu samochodem osobowym na wypady poza miasto. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 25 Sty 2018, 09:53

wampum napisał(a):po co mi Newton 12" skoro nie pokaże mi nic więcej nie sięgnę dalej przy takim niebie



Czy to nie jest przypadkiem przykład kolejnej "ubran-legendy" ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 17:32

Karolciu jest dość dużo prawdy w tym stwierdzeniu jeżeli używamy teleskopu pod mocno rozświetlonym niebem. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Sty 2018, 20:40, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 25 Sty 2018, 20:25

A jak się ma mój Uniwersity Optis Konig 32mm do tego Kokusai 30mm.Czy to klon bo przy krawędzi ustępuje chyba Swanowi ale w centrym Pentax.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postwiechu | 25 Sty 2018, 20:40

Konig 32 mm to całkiem inna konstrukcja, on ma (wg danych, do których mam dostęp) 1,25" 4 elementy i pole 52 stopnie. Kokusai Kohki ma 2", 5 elementów i pole aż 84 stopnie. Czyli nie ma co porównywać, to całkiem inne okulary. Jasne, można porównać wady i transmisję/kontrast, ale tego się nie podejmę z pamięci. Pamiętam tyle, że M51 w Kohki w Trzciance spowodowała opad szczeny. Kohki miałem raz jeden w wyciągu, a Koniga miałem tylko jednego - i to raptem 16 mm. Szczerze: Konig odpadł po gruntowniejszym porównaniu z Ultimą 5-el. 18 mm, UO orto 18 mm i Swanem 15 mm, te trzy ostatnie mam i używam do dziś, a Konig był sprzedany tu na forum. Odpadł bo miał mniejszą transmisję, słabszy kontrast, obrazy dla mnie były zbyt "mętne". Ale jak akurat mój były 16 mm ma się do twojego 32 mm - no też nie wiem, poza tym że to też 1,25 i 4 elementy ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postokroj | 25 Sty 2018, 20:53

Wiesiu mój KoKoni32mm to MK 80 w 2 calach.Pole oceniam na 85 stopni.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postwiechu | 25 Sty 2018, 21:06

He, faktycznie taki dwucalowy jest. Ale do 85 stopni to mu trochę brakuje - wg opisu tak ze 25 ;)
http://www.excelsis.com/1.0/entry/unive ... 2-146.html
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 25 Sty 2018, 21:10

Miałem te Konigi swego czasu , to bardzo dobre okulary z korekcją wad brzegowych obrazu może nie najlepszą , ale obrazy dają bardzo dobre i są ekstra lekkimi szkiełkami z szerokim polem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 25 Sty 2018, 21:16

Wiem co piszę 85 stopni na pewno ma.Miałem 100st Es y 9 i 20mm i mam 82 stopniowe Naglery.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 140 gości

AstroChat

Wejdź na chat