Celestron C8-N czy Bresser - MESSIER N-203

Postm.moderski | 10 Wrz 2006, 13:56

Witam.

Do porównania mam 2 teleskopy systemu Newtona. Celestron C8-N
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=251&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=8c42e3ad2bdf6f00b4231446c02ef62f

Oraz Bresser - MESSIER N-203
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product_info.php?cPath=81_82&products_id=356

Ceny obu są takie same czyli 2199zł. Teraz moje pytanie. Ktory wybrać :) Najbardziej żalezy mi na obiektach DS. Chciałbym również zaczać astrofoto wiec mysle ze na poczatek EQ-5 starczy. Czekam na odpowiedz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 10:51
Miejscowość: Częstochowa

Postsaywiehu | 10 Wrz 2006, 14:20

Messier ma lepsze wyposażenie, choć to sprawa względna, bo i tak sporo pieniędzy na okulary trzeba dołożyć. Najtańszy jest tutaj: http://www.emarkt24.com/emarkt24/produc ... _id/280575 Jeśli nie zależy ci na gwarancji i masz możliwosć przywiezienia z Niemiec- to może być atrakcyjne.
Do wizuala oba telepy powinny być całkowicie równoważne. Do foto- mają za słabe montaże jak na tak ciężkie tuby z dużymi ogniskowymi. Tu trzeba by czegoś duuużo mocniejszego. Zwłaszcza jak chcesz focić takie foty, o których pisałeś w "Astrofoto" ;)
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 11 Wrz 2006, 20:37, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

Postm.moderski | 10 Wrz 2006, 14:32

No jasne wiem ze montarz do takich fotek to musi byc zdecydowanie lepszy :D Ale na początek mysle że nie był by zły. Czyli ogólnie oby dwa sa jednakowe. Niby Messier jest jasniejszy. A jakościowo Celestron czy Messier?
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 10:51
Miejscowość: Częstochowa

Postsaywiehu | 10 Wrz 2006, 20:38

C8N jest sprawdzony i uznany. Sam lukałem już z trzech teleskopów tego typu, przy okazji zlotów i spotkań. Messier jest nową linią - nie znam nikogo, kto miałby go, w każdym razie żadnych takich informacji nie spotkałem w necie.
A propos- kiedyś sam chciałem kupić tego Messiera, ale w końcu wybór padł na Syntę. Osobiście nie żałuję :)
saywiehu
 

Postm.moderski | 11 Wrz 2006, 07:11

Czyli wsumie nie wiadomo :) No nic poczekam na wypowiedzi innych może powiedzą mi coś wiecej. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 10:51
Miejscowość: Częstochowa

PostDrakos | 11 Wrz 2006, 09:40

Z porównania akcesoriów na stronach sprzedawców:

Delta:

Dane techniczne
ogniskowa 1000 mm
światłosiła 1:5
średnica zwierciadła głównego 200 mm
największe użytkowe powiększenie 480x
rozdzielczość fotograficzna 400 linie/mm
zasięg 14
długość tubusa 93,98 cm
stalowy trójnóg (2")
okular 1,25" 20 mm (50x)
szukacz 9x50
wyciąg 2" z redukcją 1,25"
montaż paralaktyczny CG-5
waga 30,42 kg


Fotoclassic:

Parametry:

System optyczny - reflektor Newtona
Średnica zwierciadła - 203 mm (8”)
Dokładność - 1/8 λ
Ogniskowa zwierciadła- 900 mm
Światłosiła - f/4,4
Zdolność rozdzielcza - 0,69"
Maksymalny zasięg – 13,5 mag
Powiększenie - 36 x – 400 x
Kolor tubusu - biały
Waga - około 25 kg

Wyposażenie:

Wyciąg okularowy - 2"
Redukcja wyciągu - 2” / 1,25”
Okulary - PL-10 mm, PL-15 mm, PL-25 mm (1,25”)
Soczewka Barlowa achromatyczna 2x (1,25”)
Lunetka celownicza - 8x50 mm z podświetlanym krzyżem
Montaż – EQ-5
Lunetka biegunowa z podświetlanym krzyżem
Statyw – z rur stalowych
Latarka LED
Płyta CD z mapą nieba


Wynika stąd jednoznacznie ze Messier to sprzęt z wyższej półki, z trzema okularami Plossla, achromatycznym barlowem, podświetlanym szukaczem 50mm i od razu podświetlaną lunetką polarną w komplecie nie mówiac już o 5kg mniejszej wadze :!:

Niestety takiego wyposażenia na starcie wliczonego w cenę to u Celestrona i innych ze świecą szukać tak więc wybór jest oczywisty, Messier N203 :!: ale sugerowałbym jego zakup w Krakowie bo masz gwarancję że zostanie przez fachowca który od lat sam obserwuje niebo złożony, przeglądnięty i dobrze zjustowany czyli będzie gotowy do pracy zaraz po złożeniu z paczki :lol:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Postsaywiehu | 11 Wrz 2006, 11:30

Drakos- zwróć jednak uwagę na to, że jak do tej pory nie wypowiedział się nikt, kto mialby tego Messiera. Określanie go jako sprzęt z wyższej półki jest mocno na wyrost. Fakt, ma lepsze wyposażenie. Ale po kolei:
- Plossle i tak nie są docelowymi okularami;
- Barlow 1,25" też nie jest docelowy w takim Newtonie;
- nie ma nic na temat dokładnosci wykonania lustra- a to najważniejsze kryterium (choć spodziewam się, że to będzie porównywalne);
- C8N jest ciemniejszy- lepiej wypadną planetki.

Daleki jestem od odradzania Messiera, czy nie kupowania w Krakowie ;) Ale C8N jest wielokrotnie sprawdzoną maszyną, Messier- chyba jeszcze u nas nie.
Po prostu bądźmy obiektywni. Z kolei moze warto zainteresować się promocją na MT-800 w Astrokraku? To sprzęt lepszy "na przyszłość" pod astrofoto, też sprawdzony "w bojach". Ale jak dla mnie jest za jasny do wizuala.
Ostatnio edytowany przez saywiehu, 11 Wrz 2006, 20:26, edytowano w sumie 1 raz
saywiehu
 

Postm.moderski | 11 Wrz 2006, 12:47

Konkretnie własnie chodzi mi o optyke. Ktory ma lepszą. O C8N to słyszałem wiele pozytywow a o Messierze prawie wogole i na necie też nic konkretnego nie ma :( No nic zobaczymy co bedzie dalej :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 10:51
Miejscowość: Częstochowa

PostDrakos | 13 Wrz 2006, 12:19

Dokładność optyki Bressera N-203 jest znana i podana, wynosi ona 1/8 lambda.
Podana zdolność rozdzielcza w liniach/mm u Celestrona zakrawa na żart i to niesmaczny bo to zupełnie bzdurna, w dodatku potwornie zawyżona wartość wzięta zapewne z sufitu :shock:
Wystarczy zaglądnać do tabel ze zdolnością rozdzielczą lub testów nawet najlepszych obiektywów fotograficznych aby się od razu zorientować że wartość 400 linii/mm jest conajmniej ośmio-dziesięciokrotnie zawyżona i jest to jawne oszustwo czyli nabijanie ludzi w butelkę :!:
A myślałem naiwny że uszkodzony i niewłaściwy Baader to był tylko przypadek przy pracy :?: Tym samym potwierdza się niestety moja zła opinia o tym sklepie i niekompetencji jej pracowników :evil:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Postqbanos | 13 Wrz 2006, 12:32

Drakos napisał(a):Dokładność optyki Bressera N-203 jest znana i podana, wynosi ona 1/8 lambda.
Podana zdolność rozdzielcza w liniach/mm u Celestrona zakrawa na żart i to niesmaczny bo to zupełnie bzdurna, w dodatku potwornie zawyżona wartość wzięta zapewne z sufitu :shock:
Wystarczy zaglądnać do tabel ze zdolnością rozdzielczą lub testów nawet najlepszych obiektywów fotograficznych aby się od razu zorientować że wartość 400 linii/mm jest conajmniej ośmio-dziesięciokrotnie zawyżona i jest to jawne oszustwo czyli nabijanie ludzi w butelkę :!:
A myślałem naiwny że uszkodzony i niewłaściwy Baader to był tylko przypadek przy pracy :?: Tym samym potwierdza się niestety moja zła opinia o tym sklepie i niekompetencji jej pracowników :evil:


Ty po prostu masz alergie na DO gdzie tego Celestrona sprzedają bo kiedyś kupiłeś coś złego:lol: Radze nie przelewac prywatnych pretensji do sklepu na rady co do wyboru teleskopu bo potem zapewne nie wezmiesz odpowiedzialności na siebie jesli kolega kupi Messiera i okaże się że coś jest nie tak.
qbanos
 

PostDrakos | 13 Wrz 2006, 12:56

Jeśli pozwalasz się oszukiwać i być oszukiwanym oraz akceptujesz ten stan publicznie to twoja sprawa, ja sobie na to nie pozwolę i będę pisał co uważam za stosowne.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Postsaywiehu | 13 Wrz 2006, 13:25

Bardzo proszę Janusza o wypowiedzenie się na temat tego Newtona Messiera. Sądząc po opinii Bemka, który posiada refraktor z tej linii oraz moim "oblukaniu" refraktora 127/635 mm- powinien to być całkiem przyzwoity sprzęt klasy średniej. Miałbym pewne uwagi do wykończenia i jakości wyciągu, ale nie będzie to nic innego, co można powiedzieć o jakimkolwiek innym sprzęcie w tym przedziale cenowym. Czy Soligor MT-800 wypadnie lepiej?
Pytam, bo jestem zainteresowany odpowiedzią :)
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2006, 14:42

Koledzy, proszę o spokój i powrót do wątku i meritum sprawy czyli porównania tych sprzętów 8)
W Soligorze MT-800 jest teraz seryjnie montowany piękny, bezluzowy wyciąg Cryforda chodzący jak masełko i nadajacy się od zaraz do poważniejszych zastosowań w astrofoto.
W Bresserze N-203 mamy wyciąg 2" ale zębatkowy starszej generacji klasyczny jak w Syntach, Celestronach czy Sky Watcherach z klasy ekonomicznej bo do takiej właśnie klasy zaliczają się teleskopy Newtona z serii Bressera, jednakowoż siłą Bressera jest już w standardzie solidny montaż EQ-5 na nierdzewnym statywie oraz jak w ofercie podświetlana lunetka biegunowa i porządny, podświetlany szukacz 50mm co stanowi jego mocną stronę w stosunku do fabrycznego Soligora czy też Celestrona 8)

Ps. Co do jednego kolega Drakos ma rację, pisanie o zdolności rozdzielczej teleskopów typu 400L/mm jest oszustwem i to grubym bo tu nie chodzi o margines błędu typu 10 czy nawet 25% tylko o rozbieżność z prawdą o rząd wielkości nad czym możemy tylko ubolewać :roll:
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 01 Paź 2006, 11:07, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 13 Wrz 2006, 15:20

Dzięki Janusz !
Myślę, że teraz dopiero m.moderski będzie miał dylematy :D
Soligor to fajny sprzęt na początek. Do wizuala- da piękne obrazy DS, gorzej będzie jednak z planetkami (jaśniejszy). Tuba z wyciągiem- to dobre rozwiązanie przyszłościowe pod foto, moim skromnym zdaniem lepsze niż C8N czy N203. EQ5 i tak nie jest chyba docelowym montażem do astrofoto.
Jedyna w sumie strata na lunetce biegunowej. Szukacz i tak pod foto trzeba by próbować zastąpić guiderem. Osobiście przychylałbym się do MT800, mając w perspektywie szanse na dozbieranie reszty zestawu do foto.
saywiehu
 

PostHans | 13 Wrz 2006, 15:35

Dokładajac do porównania MT800 pamietajcie o waznej sprawie.

C8N jest na CG5 które dobrze radzi sobie pod tą tubą (sprawdzone w boju).
N203 jest na MOON2 czyli montażu klasy EQ5 który podobnie jak CG5 powinien sobie z noszoną tubą poradzić.
MT800 jest na głowicy której najblizej do EQ3-2. Na nieco przydelikatnych aluminiowych łapkach. To najsłabszy montaż z porównywanej grupy (sprawdzone w boju).

Pozdrawiam.
Hans
 

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2006, 15:49

Osobiście, patrząc poprzez pryzmat swoich 25 lat doświadczeń astronomicznych polecałbym złożyć taki zestaw jako optymalny pod astrofoto mgławicowe:

Montaż paralaktyczny Sky View Pro
Napęd True Track w obu osiach z pilotem
Lunetka biegunowa do SVP
Zasilacz stabilizowany 6V 1A
Tuba optyczna MT-800 200/4 Soligora z 2" wyciągiem Crayforda
Redukcja 2"/M42 do wyciągu Crayforda
Redukcja M42/Bagnet użytkownika
Komakorektor Baadera
Redukcja T2/Bagnet użytkownika (do korektora komy)
Autogider z Go TO od Leszka Jędrzejewskiego z Pronto i Vestą w roli guidera
Całość zestawu zamknęła by się w kwocie rzędu 5-6 tyś zł zakładając już posiadanie cyfrowego Canona DSLRi laptopa do obsługi systemu autoguidingu 8)

Taki zestaw to jasny i wydajny (F/4) bardzo dobry do astrofoto mgławicowego teleskop na solidnym montażu SVP z napędami który pozwoli na fotografowanie mgławic, komet i galaktyk bezpośrednio w ognisku głównym teleskopu co zapewnia wysoką jakość zdjęć, szczególnie z dobrze z nim pracującym korektorem komy.
Ostatnio edytowany przez Janusz_P. 01 Paź 2006, 11:12, edytowano w sumie 2 razy
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 13 Wrz 2006, 16:46

Hans- podobne zdanie, jak Janusza w powyższym poście, słyszałem już kilkukrotnie, z różnych ust. Dlatego powtórzyłem.

Jeszcze jedna prośba do Janusza- czy mógłby ustosunkować się do okularków z zestawu N-203 i porównać je do np. SPlossli z zestawu Synty?

Może w ten sposób uda się zebrać wystarczająca ilość danych dla ludzi, którzy chcieliby kupić tego Messiera?
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2006, 17:16

To bardzo dobrej jakości Plossle z ostro odciętą diafragmą i sporymi soczewkami ocznymi.
Z tymi "Super" :wink: Plosslami to jak wiesz są super tylko w nazwie bo budowę mają klasyczną, czeroelementową i jest to niestety kolejna kropla goryczy na lini przekazu informacji Sprzedwca-Klient :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postm.moderski | 13 Wrz 2006, 21:08

No chciałem pomocy i ja mam :) hehe :) teraz trzeba sie pożadnie nad tym wszystkim zastanowic bo jak narazie to nic nie wiem hehe :) Ale oczywiście to nie wasza wina chłopaki :) Dzieki za wypowiedzi ja ide mysleć :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 10:51
Miejscowość: Częstochowa

PostSaithi | 19 Wrz 2006, 11:39

Witam,zeby nie robic nowego watku,skozystam z okazji i zapytam jaki okular polecacie do C8N przypomne ze mam juz zalaczony w komplecie plossl 20mm,oraz tez plossla 17mm,chcilabym kupic 6mm,co sadzicie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

Postsaywiehu | 19 Wrz 2006, 12:05

Proponuję w pierwszej kolejności 7 mm, z uwagi na mniejszą wrażliwość na seeing, no i ... byle nie zwykłego, taniego Plossla! Swego czasu próbowałem przetestować w mojej Syncie Pl 7,5 mm - natychmiast go odrzuciłem.
Ortho, LV - to standard do dużych powiększeń.

Z kolei nie masz nic do przeglądu nieba i wyszukiwania DS. Ja dobrze pamiętam moje pierwsze lukania 2-calowym długoogniskowym Swanem i RKE - wydawało mi się, że Hamerykę odkryłem :D
saywiehu
 

PostSaithi | 21 Wrz 2006, 17:22

Dzieki za sugestie z pewnoscia skorzystam z rady,pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat