lornteka na początek

PostSzymon J. | 29 Wrz 2006, 11:47

Witam !
Jetem początkującym miłośnikiem astronomi :shock: i chciałbym zacząc obserwacje od lokalizacji najaśniejszych obiektów DS. Konstelacje już znam. Posiadam atlas nieba + książkę "Niebo na weekend" i mam
w związku z tym pytanie.
Jaką w tym celu wybrać lornetkę na początek ?
1. Delta optical silver 7x 50
czy większą?
2. Delta optical Taiga 16 x 18
Za wszelkie posty i odpowiedzi z góry dziękuję. :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Postgreg | 30 Wrz 2006, 20:25

Mysle, ze 16x80 bedzie bardzo dobym wyborem ale koniecznie musisz sie zaopatrzyc w dobry statyw, najlepiej drewniany z wysuwana kolumna- czasami widuje sie takie na allegro. Np http://www.allegro.pl/item131154205__st ... duzy_.html
Nie jest on tani, ale warto kupic dobry statyw (jak poszukasz dluzszy czas na allegro to przy odrobinie szczescia moze znajdziesz i taniej niz podany przyklad)
Nie kupuj zwyklych aluminiowych statywow foto bo przy powiekszeniu 16x na wiele ci sie one nie zdaja i dragajcy obraz przez lornetke moze cie wrecz zniechecic do dalszych obserwacji.
 
Posty: 7
Rejestracja: 13 Maj 2006, 14:55
Miejscowość: Toruń

PostSzymon J. | 30 Wrz 2006, 20:29

Może inaczej powinienem zadać pytanie i wiem, że temat lornetek był już wielokrotnie wałkowany.. :oops: Narazie nie myślę o teleskopie bo to zakup rzędu 1500 - 2000 zł. To w następnej kolejności.
Tylko pytanie od czego zacząć poznawanie nieba?
Czy lepiej zacząć od małej (np Delta Optical silver 7 x 50) czy lepiej od razu jakąś większą (np Delta Optical Taiga 16 x 80 lub BPC Kronos 20 x 60) Zdaję sobie sprawę, że w przypadku większej niezbędny będzie statyw lub żuraw
:?: :?:
Za wszelkie iporady będe bardzo wdzięczny
:wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Postgreg | 30 Wrz 2006, 20:40

Oczywiscie jesli masz pieniazki to wieksza bedzie lepsza. Dostrzezesz przez nia wiecej objektow,a i pozniej gdy juz zdecydujesz sie kupic teleskop to mozesz jej ciagle uzywac przy np kometach
 
Posty: 7
Rejestracja: 13 Maj 2006, 14:55
Miejscowość: Toruń

Postgreg | 30 Wrz 2006, 20:44

W sumie to wydaje mi sie statyw pod podanym linkiem na allegro jest dobrym dla ciebei wyjsciem, nawet ta cena jest bardzo rozsadna. (zeby bylo jasne -nie mam nic wspolnego ze sprzedajacym).
 
Posty: 7
Rejestracja: 13 Maj 2006, 14:55
Miejscowość: Toruń

PostSzymon J. | 01 Paź 2006, 01:08

Wielki dzięki za poradę greg. :D Myślałem o 7x 50 (duże pole widzenia, a co za tym idzie łatwość odnajdywania obiektów + możlwość obserwowacji bez statywu :shock: ) jednak w wypadku większej lornetki z tak dużymi obiektywami (np. taiga 16 x 80) zasięg, jasność i możliwośc napweno będą większe, choć ze statywem to jednak już większy wydatek.
Biorę jeszcze pod uwagę BPC 20 x 60. sprawdzona rosyjska optyka w atrakcyjnej cenie. Jednak apertura 60 mm przy tak dużym powiększeniu... boję się, że będzie ciemna jak diabli :roll: . Chyba, że są jeszcze inne tego typu warte polecenia w tych przedziałach cenowych oczywiście...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Postsaywiehu | 01 Paź 2006, 02:17

Parę tygodni temu lukałem przez Berkuta 25x70, tydzień temu przez BCP 20x60. Za ciemne to one nie były :)
Tutaj masz "oszczędnościowy" statyw, który można zrobić sobie samemu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13296 . A tutaj jest rozwiązanie statywu od tego Berkuta, które można zlecić jakiemuś ślusarzowi: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13397 .

Sam się zastanawiam nad lornetką dla siebie- raczej będę celował w ok. 10x50, ale ma ona służyć nie tylko do astro, głównie- do tachania w terenie.
saywiehu
 

Postgreg | 01 Paź 2006, 13:09

Szymon, w astro nawet dobrze jest miec dwie lornetki, jedna duza np 20x80 a druga do przegladania nieba np 7x50, tobie radze jesli masz mozliwosci finansowe kupic najpierw wieksza z dobrym statywem aby nacieszyc oczy tym co jest na niebie- a zapewniam cie ze przez 80mm juz duzo zobaczysz, a mniejsza przegladowa dokupisz pozniej jesli bedziesz jej potrzebowal.
 
Posty: 7
Rejestracja: 13 Maj 2006, 14:55
Miejscowość: Toruń

PostSzymon J. | 01 Paź 2006, 14:17

Dzięki wam za porady, jednak nasuwają się nowe pytania.
Większa lornetka to już wieksze możliwości. :) A koszt staywu 200 -300 zł jest do przeskoczenia. 8) , Wydaje mi się, że komfort obserwacji ze statywem będzie zawsze większy niż trzymanie w rekach nawet tak małej 7x 50.
Inna sprawa jaką dużą. :oops:
1.Czy Kronos 20 x 60 Znalazłem bardzo dobre recenzje na www.optyczne.pl tzn. jakość optyki, kolimacja etc. i co ważne powtarzalność egzemplarzy.Jednym słowem sprawdzona rosyjska optyka (poza zazółceniem :x co w astronomii na szczęście nie przeszkadza ) Na targu można zamówić i sprowadzić z Rosji lub z Ukrainy już za nawet 300zł lub 350 zł.
2. Czy jednak Delta Optical Taiga 16 x 80 (w sklepie optycznym w centrum Bydgoszcz można kupić za 422 zł.) Obiektywy są już o 2 cm większe, a to już sporo, jednak jakość optyki w wypadku Kronosa może być lepsza... chyba, że oszczędzić i poszukać Kronosa 26 x 70? :?: :?:
[/list]
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Postsaywiehu | 01 Paź 2006, 23:43

Jak już Greg ci pisał : w sumie nie ma za dużej lornetki. Co do tych, przez które lukałem, nie mam zastrzeżeń. Miałem też w rękach kilka innych, spodobała mi się (bo była b. jasna) Sky Master 15x70. Nie wiem, czy one wszystkie są dobre- ta akurat była :)

Ale tak- przewrotnie- pogdybam sobie. 422 zł + 300 zł na statyw= 722. Hmm... zbliżamy się powoli do ceny sensownego teleskopu :mrgreen:

Nie chciałbym cię dezorientować, ale ja w takiej sytuacji zastanawiałbym się nad "zaciśnięciem pasa" i skombinowaniem przez parę miesięcy jakiejś tam kwoty, za którą kupiłbym teleskop. No i proszę, żeby inni na mnie nie krzyczeli za te słowa, bo przy dość poważnym wydatku, trzeba brać wszystko pod uwagę.
saywiehu
 

PostEmcekwadrat | 02 Paź 2006, 09:47

Spraw sobie porządną 10x50 na początek, 20x60 zawsze zdążysz kupić.
pozdr
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Mar 2006, 20:47

PostJanusz_P. | 02 Paź 2006, 11:30

Myślę że musisz sobie zadać pytanie i na nie odpowiedzieć czy potrzebujesz lornetki podręcznej (do ręki) która jest zawsze wiernym przyjacielem na każdych obserwacjach czy też substytutu teleskopu czyli lornetki dużej na statyw :roll:
Jeśli szukasz tej pierwszej to bierz pod uwagę lornetki w metalowych korpusach na wiele lat obserwacji czyli trwałe i solidne jak Minolta Activa czy stare Zeissy 10x50 z polem po 7,5 stopnia 8)
Plastiki takie jak seria Tajga czy temu podobne sobie odpuść bo mają małą trwałość i bardzo przeciętną jakość optyczną co wiem choćby z serwisowanych egzemplarzy :roll:
Jeśli chcesz coś wybrać z budżetowych lornetek dużych to szukaj modelu 26x70 lub poczciwej 20x60 tylko koniecznie oryginału z uszczelnieniami a nie bazarowego składaka z odpadowych części do któreko kurzy się wszelkimi możliwymi szczelinami bo jest bez fabrycznych uszczelnień :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSzymon J. | 02 Paź 2006, 15:14

Dzięki za odpowiedzi.
Własnie zacząłem liczyć... duża lornetka 400zł - 500 zł + przyzwoity statyw i juz wychodzi między 700zł a 800 zł! a to sporo.
Może rzeczywiście zacisnać pasa i pokusić się Na Syntę na dosbsonie.
Słyszałem także, że przez taką lornetkę 7 x 50 czy 10 x 50 można sporo zobaczyć. A są dobre dla poczatkującego z uwagi na przyzwoita jasność(zwłaszcza przy modelach 7 x 50) i duże pole widzenia co ważne jak chce się nauczyć trafiać w najaśniejsze DS.Dlatego trochę sie boję zaczynać od teleskopu. Wiem, że musi to być dobra lornetka. Miałem pożyczona exakte 10 x 50 za 87 zł :!: ... i wiem, że taka lornetka po prostu się nie nadaje do obserwacji astronomiczncyh.(obawiam sie , że i do krajobrazu także) Kiedyś barzo dawno temu patrzałem przez Tento 10 x 50 to była przepaść.
Mam pytanie do Janusza gdzie można takie stare modele zeissa dostać. Czy sa jakieś, komisy giełdy. Czy jak sie nie ma funduszy, czy warto kupować sprzęt używany z drugiej ręki?
Za wszelkie odpowiedzi z góry dzięki
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

PostJanusz_P. | 02 Paź 2006, 15:47

Aby kupować używane rzeczy trzeba się niestety dość dobrze na nich znać i najlepiej mieć możliwość oglądnięcia ich osobiście przed zakupem.
Występują one na czasem na krajowym Alledrogo czy niemieckim Ebay.de ale absolutnie nie polecam ich zakupu bez możliwości sprawdzenia ich stanu przez fachowca bo są podrabiane oraz nieuczciwi handlarze oferują nie te sztuki co są na zdjęciu tylko często w o wiele gorszym stanie :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSzymon J. | 03 Paź 2006, 10:26

Dziękuje za porady.
Będe myslał na początek nad zakupem czegoś dobrego o parametrach 10 x 50 llub 7 x 50 (możliwe, że coś rosyjskiego)
Te lornetki Delta Optical to wygląda tak:
1.Taiga 16 x 80 cena 420 zł. (i rzeczywiście już pierwszy kontakt nie zachwycał)
2.Delta optical silver 7 x 50 cena 400 zł! (wyzsza linia tej firmy)Więc podobna cena małej lornetki w stosunku do tak dużej Taigy.(to mówi za siebie :!: ) W zwiazku z tym jakościa i wykonaniem silvery górują nad taigami
Możliwe, że zainteresuję się mniejszymi modelami BPC np. 7x50 albo 10x50. Niestety sporo sie mówi, że wczesniejsze wyroby rosyjskiej optyki były po prosty bardziej udane... Jescze raz dzieki dla wszystkich forumowiczów za porady.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat