Dobson GSO 10" pierwsze obserwacja i już parę pytań... ?

PostJano | 17 Mar 2011, 02:10

Witam wszystkich
od niedawana jestem posiadaczem GSO 10"

I przed obserwacjami narodziło mi się trochę pytań:
Kiedy podłączam wiatrak? służy pewnie do do chłodzenia lustra, lecz w jakich przypadkach i jak długo ma chodzić? w nocy aż tak się nagrzewa lustro że trzeba je chłodzić?
Na czym polega kalibracja?
Co robimy gdy nie mamy ostrego obrazu, i jaka może być przyczyna?

Może ktoś jest z Oławy lub okolic ewentualnie Wrocław i planuje jakąś obserwacje ? Chętnie bym dołączył aby się coś nauczyć.

Pozdrawiam
Konrad
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 Gru 2010, 16:10

 

PostDmitr | 17 Mar 2011, 02:23

Cześć, co prawda nie mam doświadczenia z dużymi dobsonami, ale postaram się pomóc:
1.Wiatrak służy do chłodzenia lustra głównego, powinieneś go włączać w zasadzie za każdym razem, kiedy obserwujesz, ponieważ z upływem czasu obserwacji obniża się temperatura na zewnątrz i teleskop może czasem nie nadążyć się chłodzić wraz ze spadkiem temperatury otoczenia.
2.Nie kalibracja, a kolimacja. Jest to odpowiednie ustawienie lusterka wtórnego(tego małego na pająku) względem lustra głownego, za pomocą śrób kolimacyjnych. Na ten temat jest całe mnóstwo rzeczy na astromaniaku i nie tylko.
3.Zależy w jakim przypadku, podczas obserwacji jakiego obiektu?
Sprawdz ostrość za dnia, jeśli jest zła, to znaczy, że należy skolimować teleskop (patrz punkt 2 :) ). Opisz dokładnie jak to wygląda, czy obraz faluje, czy nie i na jakim obiekcie to sprawdzałeś. Pamiętaj też o wychłodzeniu teleskopu, w przypadku takiego newtona, to pewnie około godziny...
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postlion100 | 17 Mar 2011, 15:35

z tym chlodzeniem to zalezy w jakich warunkach trzymasz teleskop u mnie np trwa to chwile bo roznica miedzy pomieszczeniem a teleskopem jest niewielka mozna powiedziec max 4-5 wiadomo ze jak z cieplego pokju wyciagniesz na chlod to moze to trwac dluzsza chwile co do ostrosci to moze byc jak kolega napisal zla kolimacja najlepiej sprawdzic laserkiem szybko latwo i jak nie grzebales przy lusterku wtornym to niemal dokladnie idzie przynajmniej u mnie z laserkiem obraz dyfrakcyjny ideal a jak dalej jest nieostro to pewnie seeing
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 120 gości

AstroChat

Wejdź na chat