telekonwerter TK-2M

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmoshica | 10 Lis 2006, 10:02

Witam

Posiadam barlowa jak w temacie. Pytanie do ekspertów, czy on znacznei pogarsza obraz przed okularem ? Czy to przecietny barlow ? Posiada warstwy MC, używam go w swoim refraktorku i sie zastanawiam co bym zyskał gdybym miał barlowa np. soligora.... Czy jego jakość też zależy od losowej produkcji ?

Doradźcie coś...czy to aby nie "wąskie gardło" w moim sprzęcie ? Aha na końcu mam okular PL9mm Soligora.

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

Postmoshica | 11 Lis 2006, 17:18

Czy nikt z Was nie używa TK-2M. Januszu może Ty udzielisz mi odpowiedzi, jeszcze tylko na Ciebie liczę, że rozwiejesz moje wątpliwości !

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostW0l3k | 11 Lis 2006, 21:01

Telekonwenter to... Barlow, tylko używany w fotografii...

Nie wiem, i wątpie, aby się sprawdził w wizualnej astro.
Synta 10" SWAN 33mm, LV 6mm, SPL 10mm

GG:5603602 Email:capitan9@wp.pl Kom:602-832-431
 
Posty: 74
Rejestracja: 15 Wrz 2006, 21:47
Miejscowość: Grodzisk Maz

 

PostTUR | 11 Lis 2006, 21:11

Jeżeli możesz to unikaj dodatkowego szkła w drodze optycznej ! Najlepiej uzyć krótkiego okularu niż wkładać barlow albo telekonwerter. Jeżeli już musisz, to włóz barlowa dedykowanego do astro. Telekonwerter, który podajesz dedykowany jest fotografii i to analogowej, więc zstosowanie w astro będzie raczej marne.

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostGregory | 11 Lis 2006, 21:25

Telekonwerter tego typu to wspaniala sprawa. :) Mozna eksperymentowac oczywiscie, i uzywac go podczas obserwacji wizualnych, ale o wiele wieksze pole do popisu oddaje w dziedzinie astrofotografii. Tak naprawde rosyjskie telekonwertery, poza fotografia tradycyjna, calkiem dobrze sprawdzaja sie w fotografii Ksiezycowej. Ksiezyc, ten obiekt zasluguje na oddzielna uwage, i pewnie dlatego dlugo polowalem na telekonwerter Carl Zeiss Jena, az w koncu cel zostal osiagniety. :D Reasumujac, z uzyciem MTO i cyfrowej lustrzanki Canona pojawia sie za niedlugo nowe fotografie Ksiezyca, ale tez nie tylko. Mam kilka ciekawych pomyslow w zanadrzu. :wink:

Korzystajac z rosyjskich telekonwerterow, warto pamietac o tym, ze zazolcaja one obraz. Kazdy rosyjski telekonwerter wprowadza dodatkowa nieostrosc do obrazu, ale daje sie to jeszcze kontrolowac.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postmoshica | 11 Lis 2006, 23:48

Dzięki za odpowiedź. Używam go póki co do większych powiększeń, jestem na etapie "tuningu" swojego refraktorka, wyczernienie robię i dodatkowe bafle. Zobaczę później jak będzie współpracował z tym Plosslem, napewno pogorszy obraz. Swoją drogą nie mam porównania do innych refraktorów na ile jest gorzej. Tak czy siak dzięki za sugestie, podzielę się wrażeniami jak stuninguję swój sprzęt....

Pozdrawiam
Moshica
 
Posty: 40
Rejestracja: 18 Gru 2005, 18:46

PostJanusz_P. | 13 Lis 2006, 12:38

TK 2M to wyrób na rynek wewnętrzny o małych soczewkach i słabych warstwach udajacych MC i nie warto się nim dalej interesować :?

Telekonwerter K-1 MC wart jest więcej uwagi bo to wersja eksportowa i np z MTO daje bardzo dobre wyniki zarówno wizualne jak i w fotografii planetarnej.
K-1 to wielosoczewkowa konstrukacja z dobrymi szarozielonkawymi warstwami MC z polem widzenia o przekątnej 42mm 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 13 Lis 2006, 12:46

Czy taki telekonwerter może mieć zastosowanie do fotografowania DS-ów ? np. do wydłużenia odniskowej w Rubinarze 300/4.5 ???

Może Ktoś trafił na zdjęcia wykonane przez taki zestawik ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 13 Lis 2006, 13:15

JaLe napisał(a):Czy taki telekonwerter może mieć zastosowanie do fotografowania DS-ów ? np. do wydłużenia odniskowej w Rubinarze 300/4.5 ???

Może Ktoś trafił na zdjęcia wykonane przez taki zestawik ?


Calkiem dobrze to dziala z moim Sonnarem 180 mm. Po zastosowaniu telekonwertera Zeissa uzyskana ogniskowa wynosi w tym przypadku 360 mm, czyli jak najbardziej sprawa godna jest uwagi. Podobnie bedzie z Rubinarem 300 mm, jak tez jest z MTO 11-CA. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 13 Lis 2006, 13:36

JaLe :roll: 2 krotny telekonwerter oznacza przedłużenie ekspozycji o 400% czyli z optymalnych dla Rubinarka 300/4,5 5-6 minut na 20- 25minut każda czy twój montaż i twoja cierpliwość na to stać, zastanów się proszę :?:

Ps. Nie szukaj wynalazków tylko kompletuj dobrą optykę do astrofoto i ucz się jej nadal używać, to jest właściwa droga rozwoju w astrofoto 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 13 Lis 2006, 15:16

Z tym ze przyzwoity telekonwerter ktory mozna zaliczyc do dobrej optyki, pozwala optymalniej wykorzystac rozdzielczosc jaka drzemie w danym obiektywie. Stad ja uwazam ze warto z niego korzystac, o ile oczywiscie zachodzi taka potrzeba. :wink:

Sonnar 180 mm + telekonwerter x2
Zacmienie Ksiezyca, 50% oryginalu. :)

Image

Kolejne zacmienie Ksiezyca, obiektyw 180 mm, bez telekonwertera, 100% oryginalu.

Image

Mysle ze widac subtelna roznice na korzysc zdjecia wykonanego z udzialem telekonwertera Zeissa.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat