Amatorski test montaży :-)

Postzbyszek | 05 Gru 2006, 23:43

W/g mnie sama zebatka/zeby/ w EQ3 powinna byc wiekszej dokladnosci niz w EQ5 , ale jej bicie moze byc wieksze . Bicie 0,15 mm jest juz bardzo odczuwalne po ulozyskowaniu. Zowu luzy tego nielozyskowanego montazu to bicie moga zneutralizowac. W montazach tego typu wazne jest ile kg na nim wisi. Jak za malo to nie skasuje luzow, jak za duzo to za ciezko bedzie, aby rowno ciagnal i drgania przeszkodza.
Drgania wynikaja z jakosci statywu oraz drgan osi w ramach luzow i ugiecia osi w wyniku obcazenia. Nie wiem jaka EQ3-2 ma optymalna nosnosc. EQ3, astro3 z 12 mm srednicy osia to ok 2-3 kg
Do tego slimaki sa pobielane w jakies kapieli i czasem nie rowno jest pokryty . Jak tak mamy w RA warto slimak wymienic z Dec bo w tych co ogladalem ten sam slimak byl .
Jestem ciekaw jak wyjdzie PE w EQ3-2 z SCT 8", jakby mozna jeszcze zrobic z 4-5 kg tuba?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postastrokosmo | 06 Gru 2006, 00:50

zbyszek napisał(a):W/g mnie sama zebatka/zeby/ w EQ3 powinna byc wiekszej dokladnosci niz w EQ5 , ale jej bicie moze byc wieksze . Bicie 0,15 mm jest juz bardzo odczuwalne po ulozyskowaniu. Zowu luzy tego nielozyskowanego montazu to bicie moga zneutralizowac. W montazach tego typu wazne jest ile kg na nim wisi. Jak za malo to nie skasuje luzow, jak za duzo to za ciezko bedzie, aby rowno ciagnal i drgania przeszkodza.
Drgania wynikaja z jakosci statywu oraz drgan osi w ramach luzow i ugiecia osi w wyniku obcazenia. Nie wiem jaka EQ3-2 ma optymalna nosnosc. EQ3, astro3 z 12 mm srednicy osia to ok 2-3 kg
Do tego slimaki sa pobielane w jakies kapieli i czasem nie rowno jest pokryty . Jak tak mamy w RA warto slimak wymienic z Dec bo w tych co ogladalem ten sam slimak byl .
Jestem ciekaw jak wyjdzie PE w EQ3-2 z SCT 8", jakby mozna jeszcze zrobic z 4-5 kg tuba?


Trzeba będzie przetestować wszystko co się da, lżejszy teleskopik o mniejszej ogniskowej też sie znajdzie , mam jeszcze Celestrona 114/900-jest duuuuuuuuużo lżejszy od SCT choć nie powiedział bym że ten drugi jest ciężki zwłaszcza w porównaniu z moimi poprzednimi żółtymi teleskopami :D , kto wie może jakiś upgrade da sie jednak zrobić nie dużym kosztem-pozdrawiam Janusz .

PS. Dominiku , lunetka biegunowa juz jest teraz czekam na silnik , jak przyjedzie skontaktuję się z tobą :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 08 Gru 2006, 01:31

to zbiór drugiej ręki z kilu for :

EQ-3 Soligora 290 z lunetką
napęd 150
60 zł zapasu na upgrade
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostDominik Woś | 08 Gru 2006, 11:34

Wrzucam wykresy z testów mojego EM200. Zrobiłem dwa pomiary w odstępie pół godzinki. Kolejna uwaga do pomiarów - jeśli weźmiemy za małą gwiazdkę do testów i ogniskową poniżej 1000mm to wykres będzie trochę bardziej poszarpany bo będzie sobie ona skakać po pikselach. PEAS w takim przypadku nie daje do końca rdy dobrze wyliczyć okresu dla PE.


Image

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 08 Gru 2006, 17:33

A jakiej jasności gwiadkę i jakim sprzętem guidowałeś bo to w sumie jak widzę następna ważna informacja :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTUR | 08 Gru 2006, 21:45

Dominik,

Ciekawe rezultaty pomiarów ! Widze, że PE trochę, aczkolwiek niewiele lepsze od mojego montażu. Widze, że Twój wykres jest bardziej gładki. Jeżeli zrobisz cropa na części wykresu, czy będzie dalej gładki czy będzie widać jakies skoki ?

Czy zarówno jeden jak i drugi wykres był robiony na tej samej gwieździe ?

Czy mógłbym Cię prosić o ściągnięcie krzywej EM200 guidowanego przez STV ?

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1169
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postleszekjed | 08 Gru 2006, 22:26

Sądzę, że dla obu próbek wyniki są bardzo zbliżone. Biorąc pod uwagę, że na wykresie zmieściły się tylko dwa okresy obrotu głównych zębatek trudno oczekiwać aby wyniki były identyczne dla głównych składowych PE. Zapewne przedłużenie czasu testu co najmniej 5 razy (aby zarejestrować ok. 10 obrotów głównych zębatek) dawałoby podstawę do pogłębionej analizy gdyby główne okresy PE mocno się róźniły (w co wątpię). W pokazanej sytuacji widać główne okresy PE rzędu 500 i 1000 sek. Dla dłuższych pomiarów główne okresy PE dla kolejnych próbek byłyby bardziej powtarzalne jak to widać dla początkowej części wykresu FFT gdzie trzy wyraźne maksima występują w tych samych miejscach bo pochodzą zapewne od kolejnych zębatek przekładni, które w czasie testu wykonały kilkadziesiąt lub nawet kilkaset obrotów. Wyraźnie widać, że im krótszy okres maksimum na wykresie (więcej wykonanych w czasie testów obrotów zębatki) tym wyraźniejsza szpilka..
A wykres dotyczy chyba montażu bez korekcji guide ?
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostDominik Woś | 09 Gru 2006, 13:08

leszekjed napisał(a):A wykres dotyczy chyba montażu bez korekcji guide ?


Tak Leszku, pomiary były bez guidowania. Poniżej zamieszczam jeszcze wyniki z trochę dłuższego pomiaru (ponad 26 minut) bez guidowania i standardowe ponad 20 min z guidowaniem.

TUR napisał(a):Ciekawe rezultaty pomiarów ! Widze, że PE trochę, aczkolwiek niewiele lepsze od mojego montażu. Widze, że Twój wykres jest bardziej gładki. Jeżeli zrobisz cropa na części wykresu, czy będzie dalej gładki czy będzie widać jakies skoki ?

Czy zarówno jeden jak i drugi wykres był robiony na tej samej gwieździe ?

Czy mógłbym Cię prosić o ściągnięcie krzywej EM200 guidowanego przez STV ?


Tak Pawle oba wykresy z powyższych postów były robione na tej samej gwieździe.

Poniżej zamieszczam wyniki kolejnych testów. Tym razem testy przeprowadzałem w dość kiepskich warunkach (cirrusy) i przy silnych porywach wiatru. Jak widać na poniższym wykresie i danych wyniki pomiarów PE mogą zależeć też od warunków w jakich robi się testy (te z wczoraj są gorsze niż te z poprzedniego dnia).

Image

A teraz zgodnie z prośbą wyniki z uwzględnieniem guidowania za pomocą STV i mojego kompaktowego guiderscopa :wink: o ogniskowej 300mm (chciałem ją przedłużyć ale gdzieś zapodział mi się telekonwerter). Guidowanie z czasem 2 sekundy (naświetlanie 2 sek - korekta co 2 sek). Mocne porywy wiatru.

Image

Image

Image

Janusz_P. napisał(a):A jakiej jasności gwiadkę i jakim sprzętem guidowałeś bo to w sumie jak widzę następna ważna informacja :?:


No nie guidowałem poprzednio ale pomiaru dokonywałem z ogniskową 900mm i przy wykorzystaniu kamerki LU075M działająca z prędkością 1kl/s. :wink:

Gwiazdka do pomiaru (jasność) będzie różna dla różnych kamerek ale trzeba starać się aby nie była ani zbyt jasna (wielka) ani zbyt mała (aby nie zajmowała jednego piksela :wink: tylko co najmniej kilkanaście i nie była przepalona co ułatwi oprogramowaniu znalezienie jej środka i umożliwi dokładne pomiary z dokładnością do 10 części piksela).

No i na koniec testów można zobaczyć film pokazujący jak wygląda prowadzenie w EM200 przy ogniskowej 900mm (bez guidowania)
FILM_1 oraz z guidowaniem FILM_2

UWAGA: film przyspieszony 10 krotnie aby nie trzeba było siedzieć po ponad 20 minut oglądając te nudy :wink: :lol:. Filmy są skompresowane i mają po ok. 2MB. Kodek Indeo video 5.10 (do pobrania: http://www.download.net.pl/9196/Ligos-Indeo-Codec/).

Pierwszy film pokazuje też jaka jest dokładność ustawienia na "polarną" za pomoca jedynie lunetki biegunowej EM200. Przez ponad 26 min prowadzenia gwiazdka zdryfowała w deklinacji jedynie o jedną swoją średnicę.

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 09 Gru 2006, 13:41, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmisiekc | 09 Gru 2006, 13:40

Umieszczam tutaj wynik testu PE dla mojego montazu Meade LXD-75. Wiecej w recenzji viewtopic.php?p=19629

Image
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostTUR | 09 Gru 2006, 16:24

Dzieki Dominik,

Jak widzę guidowane PE jest podobne do PE EM200 guidowanego ST4. Ochyłki +2,53;-1,30 są zbliżone do tych, które ja zebrałem z ST4. Wycinek, który pokazałeś z okresu 400-600 ma najbardziej wygładzone PE .


Pozdro
Paweł
 
Posty: 1169
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostDominik Woś | 09 Gru 2006, 18:43

Niestety ale na PEAS-ie nie można całkowicie polegać i brać go bardzo poważnie. Jest to tylko (albo aż) program do analizy statystycznej i wyniki analizy mogą być czasami mało wiarygodne. Dlaczego ? Otóż tak jak to jest w statystyce jeśli weźmiemy próbkę składającą się z dwóch kobiet i przebadamy pod kątem wierności mężowi :wink: to:

1) jedna żona zdradza męża codziennie;
2) druga żona nie zdradza męża wcale.

Statystycznie rzecz biorąc obie kobiety zdradzają mężów co drugi dzień. :lol: :wink:

Tak właśnie działa PEAS. :wink:

Zorbiłem sobie plik do analizy, w którym montaż szarpie co pięć sekund z -20 na +20. Zgadnijcie jaki błąd PE dla takiego montażu (przy wykorzystaniu algorytmu wygładzania, czyli zaznaczone Smooth data) przedstawił PEAS. :wink: Jeśli myślicie, że jest to +-1 to się wiele nie pomylicie. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 12 Gru 2006, 04:45

Najwyższy czas dopisać się do niniejszego wątku, i przedstawić wyniki pomiarów przeprowadzonych tej nocy, dotyczących PE mojego montażu ORION SkyViewPRO (EQ5). :)

Image

Do montażu podłączony został standardowy sterownik dwuosiowego napędu TrueTrack. Zastosowana ogniskowa 1000 mm (MTO), kamera rejestrująca - Vesta. Wybrana gwiazda na której przeprowadzone zostały testy to Betelgeza (Betelgeuse, α Ori). Tej nocy niezbyt korzystny okazał się seeing.

W sumie 3 pomiary, a do każdego z nich dodane po dwa wykresy. :) Pierwszy z aktywną opcją Smooth Data, a drugi z aktywną opcją Removed lin. trend. Co drugi z wykresów (aktywna Removed lin. tend) jest o tyle ciekawy, iż pozwala zorientować się czy montaż nie wykazuje nadmiernych szarpnięć, co jak wiadomo nie pozostaje bez znaczenia dla autoguidera.

Pomiar pierwszy, trwający 21,8 minut

Image

Image

Pomiar drugi, trwający 30,9 minut

Image

Image

Pomiar trzeci trwający 23,1 minut

Image

Image

Łączny czas przedstawionych powyżej pomiarów 75,8 min.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 12 Gru 2006, 20:02

Grzesiek,

To się nazywa solidne przetestowanie PE montażu. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 13 Gru 2006, 01:00

Domek napisał(a):To się nazywa solidne przetestowanie PE montażu. :D


Jak tak spoglądam na te testy, to mam dokładnie takie samo wrażenie no i raduje się moja dusza. :) Wykonaliśmy w sumie kawał solidnej pracy, no i teraz widac ze warto było trochę pomarznąć na tym zimnie. ;)

Zanim wykonane zostały te pomiary, ślimaki w SVP zostały kompletnie zdemontowane do przysłowiowych łożysk i śrubek, sprawdzone, a potem na nowo poskładane w całość. Co za tym idzie montaż przeszedł gruntowną regulację. Przyzwoicie wyregulowany montaż to dobre samopoczucie jego właściciela. :)

Myśle że przy najbliższej okazji będzie trzeba wykonać nowe pomiary działania montażu SVP, z aktywnym systemem guide opracowanym przez Leszka. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostHans | 14 Gru 2006, 12:35

Kurcze, chłopaki, starajmy sie prezentowac przede wszystkim PE montazy "kartonowych", wiekszosć userów nigdy nie majdruje przy ślimacznicach i przekładniach. Wyniki tuningowanych lub specjalnie regulowanych głowic dodawajmy obok wyników pudełkowych jako dodatek który zachęci właścicieli do włozenia odrobiny wysiłku w swój sprzęt. To moje zdanie i oczywiście nie bedę się przy nim upierał, gdy się ze mną nie zgodzicie, ale wydaje mi się, ze gadam z sensem. Chodzi mi o to, że ktos moze kupic montaz X na podstawie przeczytanych wykresów nie zdając sobie sprawy, że po wyjeciu z pudełka montaz ten miał 2x gorsze parametry, a potem bedzie płacz i pretensje, w sumie nie takie znowu do końca nieuzasadnione.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostJanusz_P. | 14 Gru 2006, 18:05

Tylko że tanie montaże są losowo poskładane, z luzami lub czasem prawie bez smaru i stąd duży rozrzut ich jakości jak leci prosto z pudełka.
Skoro sprawa jest opisana to jest to uczciwe postawienie sprawy bo jest informacja co zostało przy nich zrobione i jakie to daje wynik :idea:
w przypadku SVP z łożyskowanym ślimakiem po złożeniu fabrycznym i po skasowaniu luzów przez użytkownika raczej nie będzie wielkich różnic poza punktem w którym sprzęt się przewaza lub przy badaniu na wietrze :!:
Przydałby się test PE przed tą rozbiórka tak nawet dla porównania jej wyników, to też racja :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 14 Gru 2006, 21:29

Janusz_P. napisał(a):Przydałby się test PE przed tą rozbiórka tak nawet dla porównania jej wyników, to też racja :idea:


Taki wykres dostępny jest w recenzji dotyczącej skomputeryzowanego astrografu. Ale wtedy sporządzony on został za pomocą programu RxPec, gdzie wizualizacja błędu jest nieco odmienna od tej znanej z PEAS.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 15 Gru 2006, 11:08

Wiem o tym ale jest on zrobiony innym softem i jest zupełnie nie porównywalny do tego z PEAS'a.
nadrobimy to przy okazji z Turem jak przyjdzie lada dzień dostawa z Oriona i będą nowe SVP prosto z pudła :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmisiekc | 15 Gru 2006, 13:11

Jesli istnialaby taka potrzeba to chetnie pomoge w takich testach. Mam kamerke laptopa, programy i wiem jak ich uzyc :)
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 15 Gru 2006, 17:46

Dzieki za ofertę, bo Tur nie zawsze bywa teraz w Krakowie a pogoda i okazja nie będą zawsze czekać w parze :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 15 Gru 2006, 19:32

Janusz_P. napisał(a):Wiem o tym ale jest on zrobiony innym softem i jest zupełnie nie porównywalny do tego z PEAS'a.
nadrobimy to przy okazji z Turem jak przyjdzie lada dzień dostawa z Oriona i będą nowe SVP prosto z pudła :lol:


Zgadza sie. Sam tez jestem ciekaw jak pod PEAS-em wypadnie w testach wlasnie taki egzemplarz SVP prosto z kartonu. Nie ukrywam ze coraz bardziej podoba mi sie tez to, ze poza gruntowna regulacja taki montaz mozna dalej udoskonalac. A montaz Orion SkyView PRO spokojnie sie do tego nadaje. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJanusz_P. | 07 Gru 2007, 16:05

Jako kontynuacja wątku kolejne wykresy tym razem z montażu AP-1200 Astrophysics Pawła Tura:
Image
Pomiar bez guidingu zrobiony Newtonem 254/1200 oraz kamerą Vesta.

Druga grafika przedstawia powiększony fragment największych odchyleń widocznych w krótkim okresie czasu,
które mają duże znaczenie przy guidowaniu:
Image
Jak widać na powiększeniu skala czasowa zmian jest powolna i powinna być łatwa do guidowania.
Kolejne testy będą już z kamerą ST-2000 czyli tylko czekamy na sensowna pogodę 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 07 Gru 2007, 16:08

Wszystkie te testy bez RAW data są nic nie warte :!:
Po co Wam wygładzony wykres skoro on nie odzwierciedla tego co zbierze matryca CCD ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 07 Gru 2007, 16:25

Raw data tylko odzwierciedla Seeing i nic nie wnosi do pracy montażu :roll:

Ps. Myślę że specjanie dla Ciebie Paweł pokaże taki wykres z Raw data dla świętego spokoju ale dopiero w weekend jak zbierze nowy materiał :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 07 Gru 2007, 21:48

JaLe napisał(a):Wszystkie te testy bez RAW data są nic nie warte :!:
Po co Wam wygładzony wykres skoro on nie odzwierciedla tego co zbierze matryca CCD ?


Otoż RAW data nie pokazujuje głównie to czy prowadzenie montażu jest gładkie czy, jak to się mówi montaż "szarpie". Szarpiący montaż (ciężki do wyguidowania będzie pokazywał znaczne odchylenia błędów prowadzenia w krótkich przedziałach czasowych.

Czy potrzebujemy jednak do zobaczenia tych "szybkich oscylacji" dostępu do RAW data ? Otóż właśnie nie bo pod wykresem PE mamy wykres FFT, który informuje właśnie o oscylacjach wysokich czestotliwości. Na wykresie TUR-a widać, że takich osculacji o wysokiej częstotliwości (znacznych w krótkim przedziale czasowym) jest bardzo mało (pomimo, że mógł sledzić seeing przy wykorzystywanej przez niego do pomiaru ogniskowej a przede wszystkim aperturze).

Pokażę na zdjęciu o co chodzi (czym bardziej poszarpany wykres na początku tym mniej większe oscylacje - montaż może szarpać):

Image

I z RAW data przy badaniu PE kamerką internetową z kilkoma klatkami na sekundę.

Image

Jedyny problem jest taki, że przy zbyt krótkim okresie nagrywania PE, PEAS nie poradzi sobie z dokładnym okreslieniem okresu PE ale wartość błędu okresowego będzie w pełni mierzalna (jeśli wie się jak prawidłowo taki pomiar wykonać).

Zresztą porównajcie sobie z montażem o dość małym PE i zerknijcie na wykres FFT (abstrachuję od faktu, że pomiar PEAS-em dla tego montażu został źle zrobiony ze względu na brak uwzglednienia wartości deklinacji gwiazdy, na której dokonano pomiaru):

Image

Wyraźnie widać oscylacje wysokich częstotliwości - wniosek - montaż będzie szarpał.

A skąd będą się brać te oscylacje wysokich częstotliwości ? Ze wszystkiego - dokładności wykonania elementów montażu, jego wyregulowania, wyważenia a w części również (dla dłuższych ogniskowych i większych apertur wykorzystywanych do dokonania pomiaru) seeingu.

Tak więc nie wydaje mi się aby należało oczekiwać większych odchyłek w wykresie PE dla AP1200 TUR-a na danych RAW data i Smooth data. :D Szkoda czasu Pawle na pokazywanie RAW data i miejsca na serwerze do zamieszczenia takiego wykresu. Jak ktoś wie jak czytać wykresy PEAS-a to wie jak będzie wyglądało RAW data jak popatrzy na wykres FFT.

To tyle po dłuższej przerwie. :wink: Polemik nie przewiduję. :wink: Prostuję jedynie ewidentne bzdury.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat