Amatorski test montaży :-)

PostBogdan J. | 08 Gru 2007, 10:56

Dzięki Dominiku, że po długiej przerwie się odezwałeś i to w dość ważnym temacie jakim jest poprawna interpretacja wykresów PE.
W tych kwestiach już często dochodziło do wielu kontrowersji.
Nie mniej jednak bardzo dziwię się Jarkowi, że jak na razie przy braku doświadczenia w pracy z różnymi montażami a przede wszystkim z długo czasową poprawną fotografią nie jest w stanie realnie oceniać bardzo oczywistych parametrów.
Powiem tak:
Jarek popracuj trochę z montażem, opanuj nową kamerę zrób parę wykresów oraz zdjęć i daj popisać innym, którzy próbują tutaj przekazać swoje cenne doświadczenie.
Wnioskuję, że dla Ciebie chyba nie, ale dla mnie cenne informacje bardziej doświadczonych ode mnie kolegów są niezmiernie ważne :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 08 Gru 2007, 11:26

Boguś - przedstawiam nie tylko swoje zdanie na temat interpretacji wykresów PE. Sęk w tym, że tylko ja odważam się mówić i wszystkie pioruny skupiają się jak zwykle na mnie :!: Pozostała cześć która myśli podobnie milczy i czeka na rozwój sytuacji. Gdyby nie było dyskusji nie byłoby wniosków.

Po za tym jak widzę moje wypowiedzi są mylnie lub nie do końca poprawnie interpretowane, a to jednak spora różnica. Być moze jestem skażony nie do końca poprawną interpretacją lub nadinterpretacją wyników, ale moje doświadczenie z FFT oraz częstotliwością próbkowania wynika z doświadczeń prowadzonych w dziedzinie wibroakustyki.

I jeszcze jedno. W jaki to sposób seeing nie ma wpływu na obraz gwiazdy. Skoro gwiazda drga w rytm seeingu to chyba należałoby sie do tego dostosować :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 08 Gru 2007, 11:39

Zbędnych polemik ani wycieczek personalnych tu nie będzie a jedynie merytoryczna dyskusja nad danymi z prezentowanych wykresów zgodnie zresztą z regulaminem forum 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTUR | 08 Gru 2007, 11:45

Wielki dzięki Dominik za cenne uwagi na temat mojego montażu !
Przy okazji nie ukrywam, że bardzo sie cieszę że zabierasz swój głos na forum !

Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1169
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostBogdan J. | 08 Gru 2007, 20:56

Wcześniej fotografując FS128 myślałem, że faktycznie seeing to wielka przeszkoda w fotografowaniu nieba. Kupując nawet swojego RC zastanawiałem się czy nie popełniam błędu. Ale wcale tak nie było. Gudowanie z 1.5m ogniskowej nie stanowiło dla mojego sprzętu większego problemu.
Pamiętam nawet, że wykonując ekspozycje podczas bardzo mocnego wiatru błędy prowadzenia podczas trackowania odbywały się na poziomie do 0.5 piksela a momentami do maksymalnie 1-ego.
To zachęciło mnie do zrezygnowania z reduktora i fotografowania z 2m ogniskową. Jestem na etapie zmiany focusera bo tu właśnie tkwił główny problem oraz kamery ale jestem prawie pewien, że kiedy uporam się już z tym wszystkim seeing nie będzie stał mi na przeszkodzie.
Problem niestety leży tutaj wśród "tanich" montaży gdzie na ogół kiepska i masowa produkcja elementów zaczynających się już w samych silniczkach a następnie elementach przeniesienia napędu a kończąc na ślimacznicach i i łożyskowaniach (o ile takie posiadają). Nie ma się co dziwić, że za jakość trzeba niestety słono płacić. Tak jest z resztą ze wszystkim co nas otacza. Cóż - cała mozolna sztuka fotografowania nieba spoczywa na tym właśnie montażu. Producenci markowych montaży płacą ciężkie pieniądze za super precyzyjne urządzenia do ich produkcji czy też za podwykonawców mogących spełnić ich surowe oczekiwania.
Oczywiście oprócz dobrego montażu liczy się także dokładne ich ustawienie, dobranie odpowiednich parametrów dla swojego guidera i wyważenie sprzętu .
Dysponując takim montażem mamy w większości problem z głowy a i seeing nie będzie nam specjalnie przeszkadzał.
Krzywa markowych montaży PE jest na ogół poprawna a jej nie wielkie i równomierne odchylenia pozwalają na guidowanie. Jest to wynikiem precyzyjnie wykonanych elementów o ,których wspominałem wcześniej.
Jeżeli nie stać nas na na takie zabawki nasze zadanie będzie oczywiście znacznie utrudnione co nie znaczy, że nie można się z nim uporać ale z pewnością nie seeing będzie tutaj naszym głównym wrogiem.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMax | 07 Wrz 2008, 23:05

odgrzeję nieco temat ...
po przeczytaniu całości wątku sam juz wiem jak porawnie przedstawić wykres smooth czy raw ?
bo z jednej strony :
Domek napisał(a):Zrobiłem sobie plik do analizy, w którym montaż szarpie co pięć sekund z -20 na +20. Zgadnijcie jaki błąd PE dla takiego montażu (przy wykorzystaniu algorytmu wygładzania, czyli zaznaczone Smooth data) przedstawił PEAS. :wink: Jeśli myślicie, że jest to +-1 to się wiele nie pomylicie. :D
Pozdrawiam,
Dominik

co sugerowałoby że opcja smooth powoduje przekłamanie danych
a z kolei:
Janusz_P. napisał(a):Raw data tylko odzwierciedla Seeing i nic nie wnosi do pracy montażu :roll:

a raw nic nie wnosi ... :lol: , no ale jakiś wykres trzeba pokazać !
wydaje mi sie że w przypadku guidingu należy pokazywać tylko RAW
udało mi sie podczas ostatniej sesji zarejestrować coś takiego :

Image

Image

dwa wykresy a kazdy jednak diametralnie inny , co o tym sądzicie ?

czas wynosił aż 5000 sek więc dane uległy pewnej "kompresji" zatem zamieszczam jeszcze wycinek wykresu 0-700sek , korekty co 5sek :

Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostMax | 31 Lip 2011, 18:21

odgrzeje nieco temat , podczas zlotu na Kudłaczach w zeszłym roku fotografowałem Ngc7023 (Iris nebula) , seeing był znakomity więc zarejestrowane wówczas logi z guidingu dają dość miarodajny obraz pracy montazu
dla przypomnienia : montaż Takahashi NJP (rok prod 1984) , napęd silniki ESCAP 530 ze sterowaniem FS2 http://www.astro-electronic.de/njp.htm
optyka FS 128 ogniskowa 1040mm , 1.47arcsec/px (z kamera ST2000)
wykresy wykonałem przy użyciu programu PEAS , oś X czas w sek , oś Y błędy prowadzenia w arcsec
wykres prowadzenia w osi RA , korekta co 6.5sek
Amatorski test montaży :-): irisRa.gif

wykres prowadzenia w osi DEC
Amatorski test montaży :-): irisDEC.gif

przerwy w wykresach spowodowane są zatrzymaniem guide w czasie skoków do gwiazdy na której ustawiana była ostrość

NJP to bardzo solidny montaż , choć nieco ciężki ok.30kg :( i wymagający pewnych korekt osi RA w sezonie zimowym ze wzgledu na niskie temperatury . Jednak jakość prowadzenia i stabilność całkowicie wynagradzają użytkownikowi wspomniane powyzej niedogodnosci.
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJanusz_P. | 03 Sty 2014, 12:52

Odnalazłem ciekawy link do zestawienia PE wielu montaży:
http://demeautis.christophe.free.fr/ep/pe.htm
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postveross | 25 Sty 2014, 15:31

ciekawe ciekawe

pisza ze CELESTRON CG5 ma dopuszczalna wage 15kg, a HEQ5 ma 10kg....

mnie to akurat interesuje bo chce sprzedac EQ5 i kupic cos co dzwignie Refraktor 150/750 do astrofoto...

Sam refraktor to 10kg + body aparatu + moja zmeczona glowa - to wazy...
Ostatnio edytowany przez veross 25 Sty 2014, 15:37, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 331
Rejestracja: 02 Sty 2013, 13:48
Miejscowość: Gdynia

 

PostJanusz_P. | 25 Sty 2014, 15:35

To zdecydowanie celuj w EQ-6 bo ten refraktor 150/750 z osprzętem i autoguiderem będzie już swoje ważył :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjoachim56 | 10 Cze 2014, 00:33

witam,podepne sie do tematu z pytaniem czy ktos moze bedzie przeprowadzal w najblizszym lub dalszym czasie testy montazow,bo ja jestem w stanie swojego HEQ5 Pro Syn Scan udastepnic,i ew.wyslac mysle ze sama glowice wystarczy.Jestem ciekaw jaki mialby blad w porownaniu do nie tuningowanego takiego samego montazu.Moj HEQ5 mial robiony taki startowy(od nowego) tuning,uJanusza w Krakowie,byly wlozone dwa lozyska +smarowanie.Jak ktos bedzie kiedys robil taki test to prosze o kontakt.Ja sam nie mam mozliwosci i warunkow do testowania,poza tym co tu kryc nie wiem jak sie to robi.Mysle ze to do zrealizowania bo montaz moge zapakowac do auta i przywiezc do kraju z Antwerpi.
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostJanusz_P. | 10 Cze 2014, 15:27

Zamiast go przywozić zrób to sam, przekoś biegun o jakiś stopień w lewo lub prawo, skieruj teleskop na południową stronę nieba w okolicę równika na jakieś znane gwiazdy ustaw najniższą czułość i wykonaj nie guidowaną ekspozycje co najmniej 20-30 minut aparatem z pionowym kadrem a w kadrze tym po zakończeniu ekspozycji zobaczysz piękne PE Swojego montażu :arrow: :idea:
Tylko zapamiętaj jaka to była gwiazda taka 2-4 mag aby potem ją odnaleźć na mapie nieba na kompie, taka ekspozycja z tak otrzymanym PE wygląda przykładowo w ten sposób:
Załączniki
Amatorski test montaży :-): GP_PE.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjoachim56 | 10 Cze 2014, 20:37

No tos mnie zastrzelil Janusz,jak tylko te gradobicia sie skoncza w Antwerpi i bedzie jakas dluzsza przerwa w chmurach,zabiore montaz na pobliskie najciemniejsze znane mi miejsce.O wynikach powiadomie
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

Postkiraki | 27 Maj 2016, 14:59

super :D
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Maj 2016, 14:57

 

Postbuff | 05 Sie 2016, 11:05

Dodam mój amatorski test PE montażu Meade LXD-75. Peak to peak to ok 40 arc sec. Gdy montaż jest autoguidowany (w tym przypadku szukaczoguiderek) to spada on do ok 3.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze wykresy PE montażu Celestron Nexstar 4/5 SE w trybie paralaktycznym. Wynosi on ok 80 arc sec. Gdy montaż jest guidowany to spada do ok 12 z dużymi skokami.
Załączniki
Amatorski test montaży :-): pe_lxd75.jpg
Amatorski test montaży :-): pe_lxd75_guided.jpg
Amatorski test montaży :-): pe_nexstar5se.jpg
Amatorski test montaży :-): pe_nexstar5se_guided.jpg
Meade LX200 ACF 8", Vixen GP2, SW 150/600, QHY163C
 
Posty: 99
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 10:42
Miejscowość: Kraków

 

Postbuff | 01 Lis 2017, 15:30

Vixen GP2 na silnikach i kołach zębatych z zestawu "Skywatcher Enhanced Dual-Axis Motor Drive for EQ5 " - błąd okresowy powtarzalny ale dość duży - 55 arc sec
Załączniki
Amatorski test montaży :-): gp2.jpg
Meade LX200 ACF 8", Vixen GP2, SW 150/600, QHY163C
 
Posty: 99
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 10:42
Miejscowość: Kraków

 

Postbuff | 01 Lis 2017, 15:37

Kupiłem kompletny zestaw do opaskowania z Ukrainy z astrodevices.net
Zestaw zawiera kontroler (kompatybilny z EQMOD), dwa silniki krokowe, paski i koła pasowe

Błąd okresowy spadł znacznie do ok 24 arc sec. W planach mam jeszcze jak to działa z EQMOD PEC.
Załączniki
Amatorski test montaży :-): gp2_pasek.jpg
Meade LX200 ACF 8", Vixen GP2, SW 150/600, QHY163C
 
Posty: 99
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 10:42
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat