* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: StarPointer vs tradycyjny szukacz
PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 1:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łosice
Czy ktos mi moze podac wady i zalety obu szukaczy. Zamierza zamienic moj 9x50 na StarPointer. Ale wlasnie nie wiem czy robie dobrze.
Dlaczego chce zamienic?
Bardzo irytuje mnie ten odwrocony obraz i nieintuicyjne uzytkowanie szukacza. Ciezar tez robi swoje poniewaz uzywam SW 80/400.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: StarPointer vs tradycyjny szukacz
PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 1:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Miałem starpointer, miałem szukacze optyczne 6x30 i 9x50.
Tak naprawdę żaden z nich nie jest idealny jeśli chodzi o używanie ich w zenicie (chyba, że używasz Newtona 16" i więcej).
Idealnym rozwiązanie jest szukacz prosty, starpointer lub krzyżyk celowniczy a do tego szukacz kątowy. Pierwszym namierzasz jasną gwiazdę lub jej okolice a drugim szukaczem konkretne już gwiazdy. Teraz jak będzie pogoda będę testował krzyżyk celowniczy (czyli szukacz jak np. 6x30 ale bez optyki - sam krzyżyk).
A co do odwróconego obrazu. Nie ma co kombinować - to kwestia przyzwyczajenia.

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 1:50 pm 

Star Pointer:

WADY:
- praktycznie nie powiększa, przez co trudniej znaleźć na niebie małe obiekty
- trzeba wymieniać baterie, co staje się uciążliwe jeśli zapominamy o wyłączeniu go po namierzeniu obiektu/zakończeniu sesji obserwacyjnej (wtedy baterie szybko się wyczerpują, a bez baterii ten szukacz jest właściwie bezużyteczny).
- bardziej ekonomiczny przy zakupie, ale mniej w trakcie eksploatacji (baterie to dodatkowy koszt, nieduży ale jednak).

ZALETY:
- lekki
- tańszy
- ułatwia odnajdowanie obiektów zwłaszcza początkującym, ponieważ „daje” nieodwrócony obraz i nie ogranicza pola widzenia, tak jak tradycyjny szukacz. Wycelowanie nim w obiekt jest więc dziecinnie proste.
- wygodniejszy w użyciu (nie trzeba kleić oka do soczewki).

Największą zaletą tradycyjnego szukacza jest odnajdowanie małych obiektów niewidocznych albo mało widocznych gołym okiem. Innymi słowy, odszukasz w nim to, czego nie widzisz przez starpointera. Jednak taki szukacz jest z reguły droższy w zakupie, ma ograniczone pole widzenia (co utrudnia przeszukiwanie nieba), a obraz najczęściej jest odwrócony. Najlepiej więc jest mieć obydwa. Jeśli jednak ma to być tylko teleskop do planet i Księżyca, wystarczy sam starpointer, ponieważ łatwo je namierzyć na niebie nawet nieuzbrojonym okiem. Do DS.-ów lepiej używać zwykłego szukacza optycznego. Tak jak kolega karol napisał, to kwestia przyzwyczajenia.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 7:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sosnowiec
Ja wyznaje zasade ze pierw red dot (czyli ten star pointer) a pozniej do niego jako dodatek szukacz optyczny. Najlepiej kontowy z obrazem prostym. W szukaczu optycznym nigdy nie bylem pewny czy patrze w to miejsce ktore chce. Szczegolnie dla nowiciusza jest to trudne.
Obecnie uzywam zielonego lasera zamiast redota ale reddota mam tez zamontowanego wrazie jakby laser wysiadl na zimnie. Z tym ze ja mam tube 10 i sporo miejsca na montaz.
W twojej tubie w ktorej nie uzyskuje sie sporych powiekszen to tymbardziej wybralbym starpointer

Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 10:14 pm 
Awatar użytkownika

Jak dać do tej tubki okular, który da pole powyżej 3-4 stopni to wystarczy StarPointer.

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 10:28 pm 
Awatar użytkownika

HYPERION 21 spelnilby to zadanie

Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 6:31 pm 

Według mnie, nie ma nic lepszego (wygodniejszego) niż połączenie dobrze ,,zestrojonego" lasera z szukaczem kątowym. Najpierw najeżdżasz laserem zgrubnie, a póżniej szukacz kątowy. W szukaczu to nawet widać końcówkę wiązki lasera i jak daleko jest od szukanego obiektu (wtedy można jeszcze lepiej zestroić). Podczas np; alingnacji montażu ( przy włączonym laserze) od razu widać jej dokładność. Wadą lasera jest jego wrażliwość na niskie temperatury (przynajmniej tych, które ja posiadałem), dlatego jeszcze ,,przykleiłem" red-dota, ale od wiosny do jesieni w ogóle go nie używam (jak dla mnie mało precyzyjny)

Załączniki:

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 6:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: limanowa
Zielony laser do obserwacji wizualnych nie jest najlepszy , zawsze to trochę światła psującego adaptację . Red dot dla mnie ti idealne rozwiązanie szybki i dokładny , w szukaczu i tak niezbyt wiele obiektów zwłaszcza tych ciemniejszych zobaczysz.

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 7:56 pm 
Awatar użytkownika

mareks napisał(a):
Zielony laser do obserwacji wizualnych nie jest najlepszy , zawsze to trochę światła psującego adaptację . Red dot dla mnie ti idealne rozwiązanie szybki i dokładny , w szukaczu i tak niezbyt wiele obiektów zwłaszcza tych ciemniejszych zobaczysz.

no bez przesady ;) nacelowywuje i wylaczam ;)

reddot tak samo fajny jak laser ale laser naprawde owiele bardziej wygodniejszy,

posiadanie tylko optycznego szukacza to udreka

Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 8:09 pm 
Awatar użytkownika

Włączam laser i muszę czekać na pełną adaptacje co najmniej 10 minut - super rozwiązanie adrianbany i tiger. Jak do DS to nie może być żadnego światła.

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 8:17 pm 
Awatar użytkownika

Dzieki za info. Decyzja podjeta. Kupilem red dot SW. Mysle ze przy powiekszeniu 16x bedzie sie dalo namierzac obiekty.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 8:30 pm 

Używam laserka w ten sposób już parę lat, co prawda adaptacja trwa kilka minut, ale dla mnie bardzo ważna jest praktyczność i wygoda. Natomiast ,,gimnastyka" przy red-docie jest dla mnie równoważna ze stosowaniem szukacza prostego, przy tym z mniej dokładnym skutkiem, dlatego stosuję go tylko z konieczności. Ponadto mój laser nie jest też jakiś ,,mocarny", i staram się go używać w miarę krótko, dłużej świeci tylko przy alingnacji monta. Jak używam goto, to zasadniczo, póżniej już nie ma konieczności jego załączania.

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 9:05 pm 
Awatar użytkownika

Panowie nie wiem jakie wy macie te lasery ale mój daje dosłownie smużkę zielonego światła, gdzieś na forum dzisiaj widziałem zdjęcie włączonego lasera i wiązka była bardzo gruba i taki to może i psuje adaptację, ja mam taki zwykły z Allego za 30zł i jego wiązkę widać dopiero jak już się w miarę ściemni, a w okularze też ją widać więc spełnia swoją rolę. A namierzanie obiektów dla początkującego to jest niebo, a ziemia w porównaniu z szukaczem, z laserem namierzenie obiektu zajmuje kilka sekund, a nie kilka minut :D Dla mnie znalezienie jakiejkolwiek mgławicy czy gromady kulistej graniczyło z cudem póki nie kupiłem lasera. Nie wiem jak red dot bo nie używałem, ale dla mnie laser ma jedną podstawową zaletę. Patrząc gołym okiem na gwiazdy i atlas mogę orientacyjnie laserem trafić w punkt w który celuje (chodzi mi o proporcje, np 2/3 odległości między dwoma gwiazdami) i wtedy w okularze 30mm mam koło 80% trafień w obiekt. W szukaczu dla mnie to niewykonalne czasami :/

Złączka projekcyjna + EOS 600D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 10:30 pm 
Awatar użytkownika

A wgl jak ten reddot ustawic. Bo przyznam se nie wiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 10:37 pm 

wojtuś napisał(a):

tzn co masz na myśli? Ustawia się go tam samo jak każdy inny szukasz.

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 10:40 pm 
Awatar użytkownika

[quote="karol"Jak do DS to nie może być żadnego światła.[/quote]

czeerwonej lampki do map tez nie uzywasz?

Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 10:44 pm 

frugo napisał(a):
W szukaczu dla mnie to niewykonalne czasami :/

Brak wprawy , a druga rzecz to to , że szukacze dane w setupie to zazwyczaj najgorsze barachło, które fakt, potrafią zniechęcić z korzystania. Dobry szukacz to duże pole + szkło + najlepiej kątówka. Ale to kosztuje. Tak więc problem lezy nie w szukaczu tylko ich badziewnych odmianach które dostajecie razem z teleskopami.

PostWysłany: Sob Lip 04, 2015 7:21 am 

tiger napisał(a):
Natomiast ,,gimnastyka" przy red-docie jest dla mnie równoważna ze stosowaniem szukacza prostego, przy tym z mniej dokładnym skutkiem

A kto używa samego red-dota? Namierzasz wstępnie red-dotem co trwa kilka sekund, a potem już wygodnie optycznym kątowym. Przecież on jest wręcz urodzony w parze z szukaczem kątowym optycznym z obrazem nieodwróconym. Sam red-dot moim zdaniem nawet jest nawet mniej użyteczny od samego szukacza prostego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lip 04, 2015 7:38 am 
Awatar użytkownika

wojtuś napisał(a):

Są takie pokrętła do ustawiania go.

adrianbany

Może nie wiesz ale czerwone światło a zielne czy niebieskie co całkiem co innego. Poczytaj dlaczego używa się do obserwacji właśnie czerwonego (dość słabego !).

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 11:33 am 

Dokupiłem sobie najtańszy StarPointer do Synty ale jakoś źle mi sie tym pracuje. Dotychczas tylko wypróbowywałem RedDoty wysokiej klasy na zlocie (coś takiego jak na foto Tigera powyżej) i z nimi pracowało mi się dobrze.

Można jakoś znacznie przyciemnić te plamke?
Sprawdzałem czy to jakiś maleńki laser ale nie, to odbicie w szkiełku dziurki z diodką. Świeci zdecydowanie za jasno po skręceniu na minimum.

Męczarnia była tylko z tym. Kupiłem to dlatego że czekając na wychłodzenie zawsze wsadzam ciężkiego ES 24 i tuba opada przez złe wyważenie z szukaczem optycznym oraz po to aby przedłużyć obserwacje bo optyka szukacza często pierwsza paruje mimo długiego odrośnika i zmusza do zakończenia obserwacji. A tak pracuję najpierw na RedDocie a potem na szukaczu i przedłużam sobie pobyt.

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 11:49 am 
Awatar użytkownika

A jaki kupiłeś? Jak juz to trzeba kupować pełną rurkę, albo przynajmniej cos takiego, gdzie mozesz wycentrowac oko:
Image

Takie cos mnie wkurzało bo zawsze patrzyłem w bok ;)
Image

PS
A jak chcesz przyciemnić plamkę to zostaw Red Dota włączonego na kilka godzin, aż bateria się nieco wyczerpie, to plamka przygaśnie ;)

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm + wiaderko innych, o których nie warto wspominać. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 6:14 pm 

Soczi napisał(a):
Dokupiłem sobie najtańszy StarPointer do Synty ale jakoś źle mi sie tym pracuje. Dotychczas tylko wypróbowywałem RedDoty wysokiej klasy na zlocie (coś takiego jak na foto Tigera powyżej) i z nimi pracowało mi się dobrze.

Można jakoś znacznie przyciemnić te plamke?
Sprawdzałem czy to jakiś maleńki laser ale nie, to odbicie w szkiełku dziurki z diodką. Świeci zdecydowanie za jasno po skręceniu na minimum.

Męczarnia była tylko z tym. Kupiłem to dlatego że czekając na wychłodzenie zawsze wsadzam ciężkiego ES 24 i tuba opada przez złe wyważenie z szukaczem optycznym oraz po to aby przedłużyć obserwacje bo optyka szukacza często pierwsza paruje mimo długiego odrośnika i zmusza do zakończenia obserwacji. A tak pracuję najpierw na RedDocie a potem na szukaczu i przedłużam sobie pobyt.

Powinno być pokrętło do regulacji jasności. Ja w ogóle nie lubie tych star poiterów, - przy tej czerwonej kropce to i tak prawie nic przez to nie widać. Jak ma byc łatwe namierzanie to może szukacz laserowy ?

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 7:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa
Dobry Star Pointer nie jest zły! :) Ja używam tego: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=2026&lunety=Szukacz%20kolimatorowy%20Red%20Dot%20Multi%20Target%204%20siatki%20GSO i odkąd go posiadam, to odłożyłem w kąt wszystkie szukacze optyczne. Po prostu namierzam obiekt Star Pointerem, a potem lukam już w najdłuższy posiadany okular, lokalizując go dokładniej. Ten konkretny model ma aż 7 poziomów jasności i 4 różne siatki do wyboru. Najciemniejsza kropeczka jest też o wiele bardziej subtelna niż w tanich Star Pointerach SW lub Baadera. :) Nie żebym reklamował, ale sądzę, że warto.

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 7:14 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Też uważam ten model:
http://www.astrokrak.pl/szukacze/992-gs ... inder.html
za bardzo przydatny i dobrej jakości :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Paź 18, 2017 7:37 pm 

A ja na odwrót, odłożyłem na bok tego Reddota i z 9x50 odszukanie znanych obiektów zajmowało mi średnio 15 sekund.
Nie no mam pewną wade optyczną w oku i nie widze wyraźnie gwiazd gołym okiem, przez to plamka jest rozmazana i duża oraz to szkiełko nieco ściemnia obraz za nim i jest kiszka. Szukacz optyczny ma regulacje z kompensacją dioprii.
Mam StarPointer ten najprostszy czyli z jednym przeziernikiem.
Pokombinowałem troche i mam nowy pomysł na ATM z kompensacją dioprii. Na drugim końcu celownika (tym bliżej oka) przykleje prowizorycznie dla testów taśmą soczewke ze starych okularów na nos. Co prawda jak sie oddali głowe to za bardzo pomniejsza obraz, ale jak się jest blisko wszystko jest ostre, i obiekt i plamka.
A na jasność plamki zrobie jakąś przesłone poprostu z mniejszą dziurką.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: _blendzior_, anatol1, Astromarek, jerzyy, Krzysztof_P, Orzech, Pawlik oraz 67 gości