Zasilanie laptopa w terenie.

PostJacekE | 26 Lis 2011, 11:52

Witam Pięknie :)
W jaki sposób - czym Zasilacie laptoczka w terenie bez dostępu do ,,prądu" :?:
Moja bateria w laptoczku wytrzymuje godzinę z kawałkiem przy normalnej pracy a jak dołożę USB z kamerki + zimno + jeszcze z jedno gniazdko USB, no to długo nie pociągnie, zasilacz ma parametry 19V 3,4A czyli typowy dla większości laptoczków.

Mam zamiar dokupić sobie jakiegoś power tanka np. http://www.astrokrak.pl/zasilacze-/816- ... -17ah.html (bo w tej chwili mam 7Ah), ale on chyba mi sprawy nie rozwiąże no bo wetknięcie takiego czegoś np. http://allegro.pl/ladowarka-laptop-zasi ... 74782.html w gniazdo zapalniczki stacji zasilającej nic mi nie da :?: :?: :?: :(

Proszę o najprostsze a zarazem pewne rozwiązanie techniczne tego dla mnie - ,,nie technicznego" (kończyłem historię) problemu. O zasilaniu z autka wiem, ale jak odległość od miejscówki jest około 400m no to też lipa a i akumulatorka szkoda :(
Myślę, że nie tylko mnie się ewentualne rozwiązanie przyda.
Z góry dziękuję za sugestie :)
Ostatnio edytowany przez JacekE, 26 Lis 2011, 18:04, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 12:27

Jacekerbel napisał(a):Witam Pięknie :)
W jaki sposób - czym Zasilacie laptoczka w terenie bez dostępu do ,,prądu" :?:
Moja bateria w laptoczku wytrzymuje godzinę z kawałkiem przy normalnej pracy a jak dołożę USB z kamerki + zimno + jeszcze z jedno gniazdko USB, no to długo nie pociągnie, zasilacz ma parametry 19V 3,4A czyli typowy dla większości laptoczków.

Mam zamiar dokupić sobie jakiegoś power tanka np. http://www.astrokrak.pl/zasilacze-/816- ... -17ah.html (bo w tej chwili mam 7Ah), ale on chyba mi sprawy nie rozwiąże no bo wetknięcie takiego czegoś np. http://allegro.pl/ladowarka-laptop-zasi ... 74782.html w gniazdo zapalniczki stacji zasilającej nic mi nie da :?: :?: :?: :(

Proszę o najprostsze a zarazem pewne rozwiązanie techniczne tego dla mnie - ,,nie technicznego" (kończyłem historię) problemu. O zasilaniu z autka wiem, ale jak odległość od miejscówki jest około 400m no to też lipa :(
Myślę, że nie tylko mnie się ewentualne rozwiązanie przyda.
Z góry dziękuję za sugestie :)


Kiedyś swego czasu były dostępne w Lidlu przetwornice samochodowe 350W 12V/230V za 60-80 zł
i miały gniazdo do zapalniczki oraz klamry do akumulatora
Jest to chyba najlepszy patent na Laptopa bo praktycznie nic nie trzeba przerabiać i kombinować jeżeli obserwacje prowadzisz w pobliżu samochodu.
Przetwornica jest bardzo przydatna również do innych celów.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 13:20

No i może ktoś skorzysta :?:
Dzięki ,,endriu624" mamy takie rozwiązanie:

Akumulator samochodowy + przetwornica np. http://techtron.pl/p2169,przetwornica-n ... sb-we.html - wtykamy w nią oryginalny zasilacz i możemy używać laptoczka + inne ustrojstwa całą nockę :)

Zapodałem już wczoraj temat na 2 innych forach ale uzyskiwałem mętne odpowiedzi :(
Jeszcze raz dzięki enrriu624 :!:
Ostatnio edytowany przez JacekE, 26 Lis 2011, 14:30, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostFranz | 26 Lis 2011, 13:41

Radzę kupić osobny akumulator do tych eksperymentów bo jak w samochodzie jest słaby to rano można mieć dodatkową atrakcję w postaci pchania auta :lol:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 14:14

Franz napisał(a):Radzę kupić osobny akumulator do tych eksperymentów bo jak w samochodzie jest słaby to rano można mieć dodatkową atrakcję w postaci pchania auta :lol:

Franz - wyraziłem się może troszkę nie precyzyjnie, w tym wypadku akumulator samochodowy - nie oznacza ten z autka. Rozwiązanie będzie dokładnie takie:
Akumulatorek samochodowy + przetwornica np. http://techtron.pl/p2169,przetwornica-n ... sb-we.html (można trafić nawet za 70 zł) Wszystko umieszczone w zgrabnej skrzyneczce i możemy używać laptoczka przez oryginalny zasilacz całą nockę + inne ustrojstwa niezbędne przy obserwacjach i ,,foceniu"

Całość wyniesie około 300 zł (akumulator + przetwornica + skrzyneczka) a nie jak za stację zasilającą (17AH) 590 zł, która np. laptoczka nam nie zasili :(

A akumulatorek samochodowy - siedzi sobie spokojnie w autku i czeka aby odpalić samochodzik coby odwiózł właściciela do domku po męczących obserwacjach, tudzież innym ,,foceniu" :lol:
Ostatnio edytowany przez JacekE 26 Lis 2011, 14:36, edytowano w sumie 6 razy
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostCoach | 26 Lis 2011, 14:18

I tak masz nieźle. Moja bateria trzyma 10 minut, dlatego w ogóle odpada branie laptopa. :lol: Na szczęście kolega ma iPada 2 w którym bateria trzyma nawet 8 godzin.
 
Posty: 359
Rejestracja: 14 Wrz 2011, 18:42

 

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 14:35

Ta przetwornica daje 350W mocy w pracy ciągłej czyli całą dobę,bez jej uszkodzenia,i na dobrą sprawę można podłączyć bez problemu jeszcze inne urządzenia elektryczne razem z laptopem,np napędy itp.
Np Telewizor LCD 32 cale pobiera ok.70-100 W więc go można również zabrać na obserwacje bo zostanie nam do wykorzystania jeszcze 250W mocy przetwornicy. :lol:
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostElay | 26 Lis 2011, 14:38

Używam takiej przetwornicy od 5 czy 6 lat i wszystko jest fajnie , ale.... musisz wiedzieć że nie każdy zasilacz lubi współpracować z takim ustrojstwem , są nawet przypadki uszkodzeń oryginalnych zasilaczy jeśli ktoś na siłę używa i nie reaguje na różne dziwne efekty , np pobrzękiwania/piski itp.
Generalnie idealnie się to sprawdza w przypadku zasilania np zasilaczy transformatorowych , a z impulsowymi już różnie bywa , a właśnie takie są w laptopach :idea:
Jeśli jesteś , lub bywasz w woj. Kuj-Pom (Bydgoszcz) to możemy podłączyć i sprawdzić Twojego lapka.
Jeśli chcesz zasilać tylko lapka to może lepiej kupić zasilacz laptopowy 12V i akumulator i używać bez własnej baterii żeby uniwersalny zasilacz 12V nie narobił bałaganu :arrow:

Niby to wszystko proste , a jednak zawsze jest jakieś ale .... :wink:
WO 81GT / CEM26 / ASI1600MC
Moje astro-fotki http://www.astrobin.com/users/Elay
Awatar użytkownika
 
Posty: 454
Rejestracja: 12 Mar 2008, 15:12
Miejscowość: Bydgoszcz / Wysoka

PostJanusz_P. | 26 Lis 2011, 14:43

Zwracam uwagę na bezpieczeństwo, w terenie na rosie, wilgoci i szronie nie radzę stosować napięcia 230V, to igranie z własnym życiem i bezpieczeństwem sprzętu, trzeba pomyśleć o dedykowanej przetwornicy z 12V na laptopa, są takie firmowe:
http://www.nokaut.pl/zasilacze-do-lapto ... ptopa.html
Więc zabawę w terenie z 230V zdecydowanie odradzam :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 14:45

Zasilacz w laptopie 230V jest na przetwornicy tranzystorowej i napięcie sieciowe 230V jest w zasilaczu i tak prostowane na prąd stały 230V wiec nie będzie żadnego konfliktu tych urządzeń,Bo przetwornica daje prąd zmienny sinus. 50Hz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 14:46

Janusz ty zawsze z tym BHP Jakoś używam i jeszcze nigdy mnie prąd nie popieścił. :lol:
Nadmienię że w takim zasilaczu do laptopa 12V i tak jest przetwornica tranzystorowa podwyższająca napięcie 12/19V
A zasilacz musi być dedykowany do danej firmy bo w innym wypadku stracimy gwarancję na laptopa.
Takie wynalazki jak uniwersalny zasilacz 12V do wszystkich laptopów są bardziej szkodliwe, niż przetwornica 12/230V + 0rginalny zasilacz sieciowy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostElay | 26 Lis 2011, 16:03

endriu624 napisał(a):Zasilacz w laptopie 230V jest na przetwornicy tranzystorowej i napięcie sieciowe 230V jest w zasilaczu i tak prostowane na prąd stały 230V wiec nie będzie żadnego konfliktu tych urządzeń,Bo przetwornica daje prąd zmienny sinus. 50Hz


To co napisałem opieram na własnym doświadczeniu , Dell D630 mi działa , a w Asusie 1000H zasilacz się smaży.
Trzeba by pewnie wejść w szczegóły :wink:
WO 81GT / CEM26 / ASI1600MC
Moje astro-fotki http://www.astrobin.com/users/Elay
Awatar użytkownika
 
Posty: 454
Rejestracja: 12 Mar 2008, 15:12
Miejscowość: Bydgoszcz / Wysoka

Posttadeopulous | 26 Lis 2011, 16:23

a ja zadam podchwytliwe pytanie

po co z 12V przetwornicą robić 230V
tylko po to żeby zaraz z tego robić 19V do laptopa

:twisted: :?: :?: :?: :twisted:

że o masakrycznie wzrastającej ilości kabli nie wspomnę
:mrgreen:
 
Posty: 92
Rejestracja: 18 Paź 2010, 12:29

 

PostTomek 76 | 26 Lis 2011, 16:32

Szwagier kupił przetwornicę taką która pojawiła się w poście Janusza.Dobra sprawa.Mamy też inna,też jest mowa o niej w temacie, ale czasem zdarzało się,jak było więcej rzeczy zasilanych że coś tam szczypie jak się teleskopu dlatego zdecydowaliśmy się na zakup czegoś bezpieczniejszego.Jednak najczęściej zasilanie bierzemy z gniazd samochodowych(mniej kabli i jak dla mnie wygodniej).Nie obciąża to na tyle baterii samochodu by potem nie odpalił.Mamy też agregat spalinwy :lol: ale to już było by przegięcie z czymś tak hałaśliwym na pole się wybierać :lol: Ma aż 6 gniazdek na 230V i pół bagażnika zajmuje.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 17:01

Tomek 76 napisał(a):Szwagier kupił przetwornicę taką która pojawiła się w poście Janusza.Dobra sprawa.Mamy też inna,też jest mowa o niej w temacie, ale czasem zdarzało się,jak było więcej rzeczy zasilanych że coś tam szczypie jak się teleskopu dlatego zdecydowaliśmy się na zakup czegoś bezpieczniejszego.Jednak najczęściej zasilanie bierzemy z gniazd samochodowych(mniej kabli i jak dla mnie wygodniej).Nie obciąża to na tyle baterii samochodu by potem nie odpalił.Mamy też agregat spalinwy :lol: ale to już było by przegięcie z czymś tak hałaśliwym na pole się wybierać :lol: Ma aż 6 gniazdek na 230V i pół bagażnika zajmuje.


To w poście Janusza to UNIWERSALNY ZASILACZ SAMOCHODOWY DO LAPTOPA i nie ma nic wspólnego z przetwornicą opisywaną w temacie, którą bezpośrednio podłącza się do oddzielnego 12V akumulatora samochodowego a następnie do niej jak do gniazda 230V w domu - wszelkie ustrojstwa (zasilacz do laptopa, zasilacz do montażu, itp). Oczywiście wszystko powinno być w skrzyneczce odizolowane od podłoża a na zewnątrz wychodzi tylko rozgałęźnik. :)
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 17:13

Takie urządzenie żeby zostało dopuszczone do obrotu musi mieć certyfikat bezpieczeństwa jak każde urządzenie na napięcie 230V. Moja przetwornica kupiona w Lidlu ma wszelkie zabezpieczenia przeciążeniowe, przeciwzwarciowe, oraz przeciwnarażeniowe.Więc obawy o bezpieczeństwo są nieuzasadnione.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostTomek 76 | 26 Lis 2011, 17:20

Jacekerbel napisał(a):
Tomek 76 napisał(a):Szwagier kupił przetwornicę taką która pojawiła się w poście Janusza.Dobra sprawa.Mamy też inna,też jest mowa o niej w temacie, ale czasem zdarzało się,jak było więcej rzeczy zasilanych że coś tam szczypie jak się teleskopu dlatego zdecydowaliśmy się na zakup czegoś bezpieczniejszego.Jednak najczęściej zasilanie bierzemy z gniazd samochodowych(mniej kabli i jak dla mnie wygodniej).Nie obciąża to na tyle baterii samochodu by potem nie odpalił.Mamy też agregat spalinwy :lol: ale to już było by przegięcie z czymś tak hałaśliwym na pole się wybierać :lol: Ma aż 6 gniazdek na 230V i pół bagażnika zajmuje.


To w poście Janusza to UNIWERSALNY ZASILACZ SAMOCHODOWY DO LAPTOPA i nie ma nic wspólnego z przetwornicą opisywaną w temacie, którą bezpośrednio podłącza się do oddzielnego 12V akumulatora samochodowego a następnie do niej jak do gniazda 230V w domu - wszelkie ustrojstwa (zasilacz do laptopa, zasilacz do montażu, itp). Oczywiście wszystko powinno być w skrzyneczce odizolowane od podłoża a na zewnątrz wychodzi tylko rozgałęźnik. :)

Przepraszam ,miałem co innego na myśli a co innego napisałem.Chodzi mi o to że takową przetwornicę mamy i czasem szczypie z niej ale to pewnie dlatego że nie jest wszystko dobrze wyizolowane.Nie mocno ale jak tak niespodziewanie szczypnie można się ostro przestraszyć.Niby jest to wszystko w skrzyneczkę plastikowa upakowane jednak coś jest nie tak.Mniejsza z tym.Moim zdanie to dobre rozwiązanie ale wnerwia mnie ilość zabieranych na wypad zabawek i tych kabelków,dlatego do zasilenia notebooka i napędu dla mnie najwygodniejsze jest zastosowanie gniazdka z samochodu.
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 17:21

tadeopulous napisał(a):a ja zadam podchwytliwe pytanie

po co z 12V przetwornicą robić 230V
tylko po to żeby zaraz z tego robić 19V do laptopa

:twisted: :?: :?: :?: :twisted:

że o masakrycznie wzrastającej ilości kabli nie wspomnę
:mrgreen:

A gdzie Ty tu widzisz masakryczną ilość kabli :?: :?: Nie Doczytałeś :!: Do jednego przedłużacza wychodzącego od skrzynki podłączasz to co Ci potrzebne :!: (zasilanie montażu, laptoczka, aparatu czy czegoś innego. Powtórzę:
Stoi plastikowa skrzynka zamykana, w której się znajduje akumulator samochodowy i przetwornica i ma zamontowane gniazdko sieciowe jak w domu :) w to gniazdko wtykasz co Ci potrzeba :)
I gdzie te kable :?: :lol: A ile wytrzyma Ci bateria laptoczka, bez którego nic nie zdziałasz przy astrofoto - nawet 6 - celowa przy temperaturze np +2 stopnie :?: :?:
A wszystko po to że może być miejscówka tak, że samochodem podjedziesz najbliżej 100m. No i Akumulator samochodowy jest nie używany. No i jeszcze jedno - Power tank 17Ah kosztuje 600 zł :!:
Ostatnio edytowany przez JacekE, 26 Lis 2011, 17:27, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

Post_RobMarK_ | 26 Lis 2011, 17:26

endriu624 napisał(a):Takie urządzenie żeby zostało dopuszczone do obrotu musi mieć certyfikat bezpieczeństwa jak każde urządzenie na napięcie 230V. Moja przetwornica kupiona w Lidlu ma wszelkie zabezpieczenia przeciążeniowe, przeciwzwarciowe, oraz przeciwnarażeniowe.Więc obawy o bezpieczeństwo są nieuzasadnione.


Oczywiscie zabezpiecza również od porażenia napiecięm 230V, które pójdzie np. ze żle wpiętej wtyczki po mokrej trawie. :shock:

Zdecydowanie odradzam zawsze 230V w terenie zwłaszcza, że wszystko można uzyskac z akumulatora. Przetwarzanie z napięcia stałego na 230 i później z 230 na stałe to bezsens biorąc pod uwagę chociażby sprawność przetwornic.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Posttadeopulous | 26 Lis 2011, 17:29

w laptoczku nie mam nawet baterii włożonej bo i po co
niepotrzebnie zwiększam się pobór - bo notebook doładowuje baterię prędzej czy później

ja mam rozwiązane tak że mam plastikową skrzyneczkę z gniazdkami
i tylko laptop potrzebuje więcej niż 12V
i tu mam za dużo mniejsze pieniądze niż przetwornica na 230V
małą przetworniczkę na 20V a dokładniej taką gdzie ustwawiam ilość V na wylocie
jedynym problemem była wtyczka do notebooka
 
Posty: 92
Rejestracja: 18 Paź 2010, 12:29

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 17:40

tadeopulous napisał(a):w laptoczku nie mam nawet baterii włożonej bo i po co
niepotrzebnie zwiększam się pobór - bo notebook doładowuje baterię prędzej czy później

ja mam rozwiązane tak że mam plastikową skrzyneczkę z gniazdkami
i tylko laptop potrzebuje więcej niż 12V
i tu mam za dużo mniejsze pieniądze niż przetwornica na 230V
małą przetworniczkę na 20V a dokładniej taką gdzie ustwawiam ilość V na wylocie
jedynym problemem była wtyczka do notebooka


No i tak trzeba było napisać :!: i byłby to merytoryczny głos w dyskusji wątku, który założyłem i alternatywa zarazem :)
A Ty wyśmiałeś czyjś pomysł - to nic nie wnosi :(
Dziękuję Ci za konkretną poradę - chodzi o to, że może ktoś inny stanie przed takim problemem i będzie miał wybór również dzięki Tobie :)
Ostatnio edytowany przez JacekE 26 Lis 2011, 20:09, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostFranz | 26 Lis 2011, 17:52

Warto rozejrzeć się czy akurat nie ma w naszej miejscowce jakiejś linii niskiego napięcia. Można zarzucić haki na druty i mieć darmowe zasilanie. Są spece od tego :mrgreen:, szczególnie na Mazurach
Nie radzę podpinać się z trafo do wysokiego napięcia :lol: bo laptop może tego nie wytrzymac :shock:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJacekE | 26 Lis 2011, 17:59

Franz napisał(a):Warto rozejrzeć się czy akurat nie ma w naszej miejscowce jakiejś linii niskiego napięcia. Można zarzucić haki na druty i mieć darmowe zasilanie. Są spece od tego :mrgreen:, szczególnie na Mazurach
Nie radzę podpinać się z trafo do wysokiego napięcia :lol: bo laptop może tego nie wytrzymac :shock:


No Franz widzę, że u Ciebie BHP na pierwszym miejscu - napisz instrukcję ,,zarzucania haka" z oznaczeniami jakich używa się w energetyce :D
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostTomek 76 | 26 Lis 2011, 18:04

Franz napisał(a):Warto rozejrzeć się czy akurat nie ma w naszej miejscowce jakiejś linii niskiego napięcia. Można zarzucić haki na druty i mieć darmowe zasilanie. Są spece od tego :mrgreen:, szczególnie na Mazurach
Nie radzę podpinać się z trafo do wysokiego napięcia :lol: bo laptop może tego nie wytrzymac :shock:



:lol: Dobre.Dlatego tak mało ryb w jeziorach u nas :lol:
Meade 12 "LightBridge Deluxe,Messier AR-127S 127/635,APO TS Photoline ED,Mak 150,HEQ5,sowiecka lornetka 8x32,Canon EOS 40D i cierpliwy szwagier do odnajdywania obiektów
Awatar użytkownika
 
Posty: 1079
Rejestracja: 04 Lis 2011, 23:13
Miejscowość: Suwałki

 

Postendriu624 | 26 Lis 2011, 18:13

SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat