Lornetka DO SkyGuide 15x70 czy to prawdziwe parametry?

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

Postendriu624 | 02 Wrz 2012, 17:17

michal-n napisał(a):A widzisz, tego wcześniej nie napisałeś :wink:

Spróbuję, ale nie sądzę, żeby w moim przypadku to cokolwiek zmieniło. Gdyby wszystko z lornetką było w porządku, obraz na ekranie nie rozpływałby się tak szybko?

Jeżeli w dziennych obserwacjach w słoneczny dzień twoja źrenica oka osiąga wymiar 3.5 mm-4 mm ,a lornetka ma źrenice 6.5 mm, to nie miałeś prawa widzieć szczelin w dzień patrząc centralnie w okular,dopiero widziałeś szczeliny patrząc z boku.
Proponuję to powtórzyć w nocy, gdzie twoja źrenica osiągnie większą średnicę i zrówna się z tą w lornetce.
Jeżeli dalej nie zobaczysz szczelin patrząc centralnie ,to proponuję wykorzystać do pomocy kogoś znacznie młodszego żeby luknął w lornetkę. :D
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postfranek | 02 Wrz 2012, 18:08

Lornetka SM 15x70.
Odległośc osłon gumowych od obiektywu jest nieduza ~8mm.Zamocowałem na osi obiektywów linijkę z podziałką z przeżroczystego plastiku.Lornetka wyostrzona nadal.Lupa 10x z podziałką 0,1mm.Lupę ustawiłem ,tak,żeby widziec ostro skalę na linijce.Odczytalem średnicę czynną obiektywu ~62-64mm.Żrenica 4,2-4,3mm.
Nie miałem pod ręką statywu.Jeszcze przydałoby się dorobic prowadzenie na lupę z rurki PCV.
Myślę,że te pomiary dotyczą wiązki równoległej,padającej na obiektyw.
Ostatnio edytowany przez franek, 02 Wrz 2012, 18:20, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postendriu624 | 02 Wrz 2012, 18:15

franek napisał(a):Lornetka SM 15x70.
Odległośc osłon gumowych od obiektywu jest nieduza ~8mm.Zamocowałem na osi obiektywów linijkę z podziałką z przeżroczystego plastiku.Lornetka wyostrzona nadal.Lupa 10x z podziałką 0,1mm.Lupę ustawiłem ,tak,żeby widziec ostro skalę na linijce.Odczytalem średnicę czynną obiektywu ~62-64mm.Żrenica 4,2-4,3mm.
Nie miałem pod ręką statywu.Jeszcze przydałoby się dorobic prowadzenie na lupę z rurki PCV.

Bardzo ciekawy test,w chwili wolnego czasu spróbuje się jeszcze pobawić z moim SM 15x70 wg.twojego pomysłu :D .
Każdy taki pomysł pozwala lepiej przetestować lornetkę,bo nie ma idealnej metody ,lecz już kilka testów mogą się uzupełnić nawzajem.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmichal-n | 02 Wrz 2012, 19:28

SkyMaster jest lornetką budżetową i możliwe, że trafiają się po prostu źle złożone egzemplarze (np. z pomylonymi obudowami pryzmatów). Jestem niemal pewien, że Astromarek i Janusz mają "dobre" sztuki, a Panasmaras - "złą". Dlatego tak ważne jest wypracowanie dobrego testu "sklepowego". Ale żeby to stwierdzić z całą pewnością, każdy musiałby zrobić dla swojego egzemplarza wszystkie trzy testy - latarkowy, szczelinowy i z lupą. O co Was proszę.

Proszę, więc i sam robię. Wynik testu z lupą dla mojego Hanimeksa: 43mm.
 
Posty: 14
Rejestracja: 27 Sie 2012, 10:23

 

Postfranek | 02 Wrz 2012, 19:55

A gdyby tak,mierzyc tylko żrenicę wyjściową,a na obiektyw nakładac pierścienie z miękkiego papieru,o różnej srednicy wewnętrznej,co 1mm..W pewnym momencie,żrenica wyjściowa zacznie się zmniejszac i poprzedni pierscień będzie srednicą czynna obiektywu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postmichal-n | 02 Wrz 2012, 20:30

Ed Zarenski używał i tej metody. Jest uciążliwa (potrzebujesz wielu masek), ale czemu nie?

Tyle, że to jest równoważne założeniu maski Endriu i spojrzeniu w źrenicę pod światło np. żarówki (nie Słońca - test z maskami pierścieniowymi wyklucza jakąkolwiek kolimację). Jeśli przy patrzeniu osiowym w źrenicy widać szczeliny - "zaliczamy" średnicę. Ja w swoim Hanimeksie ich nie widziałem ani patrząc pod Słońce (tak się teraz zastanawiam, że to nie jest bezpieczne :oops: lepiej z Księżycem), ani pod światło żarówki.
 
Posty: 14
Rejestracja: 27 Sie 2012, 10:23

 

PostAstromarek | 02 Wrz 2012, 22:33

Zrobiłem test z linijką i lupą.Lupa o ogniskowej 10 cm wynik~6.4cm Do testu użyłem też okularu GSO 20mm,patrząc normalnie wynik~ 6.7cm,patrzę z drugiej strony okularu wynik ~6.1 cm.Patrząc przez lupę czy okular nie widać diafragmy obiektywu tylko okularu.Manewrując okularem GSO 20mm tak aby zobaczyć jedną stronę diafragmy obiektywu a następnie drugą stronę wynik 70mm.Wniosek jaki mi się nasuwa, patrząc przez lupę czy okular patrzymy pod pewnym kątem od tego jaki to będzie kąt zależy wynik.Nie wiem czy wniosek jest słuszny.Zauważmy że patrząc w okular lornetki trzeba oko umieścić w ognisku okularu aby objąć całe pole widzenia,jeżeli zwiniemy muszle i przysuniemy oko zbyt blisko soczewki obraz mocno winietuje(skraj pola mocno ciemnieje),jeżeli oko odsuniemy zbyt daleko pole się zawęża w zależności od kąta pod jakim patrzymy.Tak to przynajmniej wygląda w SkyMaster 15x70
Celestron HD 102/500 ,Sky-Watcher 80/400 Sky-Lux70/700,ATM 70/325
SW EQ3-2. Lornetka Sky-Master 15x70. 10x50 8x42
Okulary: ,SW UWA17mm 70°.ED 18mm.ED12mm.ED8mm ED5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 08 Paź 2007, 21:47

Postmichal-n | 03 Wrz 2012, 20:50

Astromarek napisał(a):Do testu użyłem też okularu GSO 20mm,patrząc normalnie wynik~ 6.7cm,patrzę z drugiej strony okularu wynik ~6.1 cm.

Chciałem napisać, że to mogą być błędy pomiarowe, ale dla pewności poskładałem stary, sypiący się okular mikroskopowy, z którego pochodzi moja "lupa". Muszę jednak potwierdzić efekt, przynajmniej z jednej strony okularu: wychodzi najwyżej 38 mm. Z drugiej niestety nie łapię ostrości, zresztą soczewka jest za mała, żeby pokazać całą źrenicę.
Astromarek napisał(a):Manewrując okularem GSO 20mm tak aby zobaczyć jedną stronę diafragmy obiektywu a następnie drugą stronę wynik 70mm.

W ten sposób w Hanimeksie widzę oczywiście 49-50 mm, przez poskładany okular i przez pojedynczą soczewkę: podziałka elegancko się przewija w źrenicy. Nigdy jednak nie mam "na raz" więcej niż te 43-44 mm przez pojedynczą soczewkę oraz 38 mm przez okular.

Skoro nie lupa, to co? Zacząłem robić kolejne maski szczelinowe, np. o fi po wewnętrznej 50 mm (poprzednia miała 50 mm po zewnętrznej) i z nią martwe pole praktycznie dotyka winiety, ale że jest przesunięte - nadal od połowy do 3/4 pozostaje przejrzyste. Idąc w drugą stronę, co milimetr, zszedłem do fi 44,5 mm po wewnętrznej (miało być 44) i chwilowo mam dość... Do 38 mm jeszcze długa droga. Nie pozbyłem się winiety, za to martwe pole jest ze 3x mniejsze.

To martwe pole zmienia rozmiar wraz z regulacją ostrości - największe jest do bliży. Dopiero dzisiaj to zauważyłem. Bez względu na ustawienie ostrości, można za nim "schować" nawet żarówkę, która oglądana przez lornetkę wydaje się od niego większa.

Nie próbowałem uzyskiwać obrazu, skoro udało się to z pierwszą maską... Nawet tej "najmniejszej" nie da się jednak tak ustawić, żeby widzieć w źrenicy cały obwód szczeliny, patrząc centralnie pod światło żarówki - jest najwyżej prawie połowa obwodu. Z Księżycem i po ciemku sprawdzę, jak nie każe mi wstawać tak późno i skończę wszystkie maski. Moja źrenica nie będzie problemem - to prawie 8 mm. Dla porównania, źrenica lornetki, mierzona przez zwykłe przystawienie linijki do okularu, to prawie idealnie 4 mm - raczej więcej niż mniej.
 
Posty: 14
Rejestracja: 27 Sie 2012, 10:23

 

Postfranek | 03 Wrz 2012, 21:54

Ta metoda z lupą,nie jest moim wymysłem,bo już od lat była zalecana na forum,do sprawdzania, czy teleskopy mają pełną aperturę.Ja tylko dodałem linijkę z podziałką.
Przy lornetce z wymiennymi okularami,można po wyostrzeniu na dal, wyjąc okular i włożyc pudełko od kliszy,byle było w płaszczyżnie ogniska .Popatrzec gołym okiem.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostAstromarek | 03 Wrz 2012, 22:55

,,Nigdy jednak nie mam "na raz" więcej niż te 43-44 mm przez pojedynczą soczewkę oraz 38 mm przez okular". Na raz to ja też nie potrafię złapać całości.Jak widać test z lupą czy okularem nie za bardzo. Pomiar się zmienia w zależności od tego przez co patrzymy,a nawet z której strony tego czegoś :) . Cieszy mnie to że są osoby które próbują rozwikłać problem .Nadal nurtuje mnie myśl jaki byłby efekt gdyby punktowe źródło światła ustawić dokładnie w ognisku okularu , na osi optycznej układu
Celestron HD 102/500 ,Sky-Watcher 80/400 Sky-Lux70/700,ATM 70/325
SW EQ3-2. Lornetka Sky-Master 15x70. 10x50 8x42
Okulary: ,SW UWA17mm 70°.ED 18mm.ED12mm.ED8mm ED5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 08 Paź 2007, 21:47

Postendriu624 | 03 Wrz 2012, 23:59

Doszedłem do wniosku ,że nie warto niczego udowadniać.
Bo najważniejsza jest opinia wielu testujących takie lornetki.
A źrenica oka w podeszłym wieku tez ma znaczenie.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 04 Wrz 2012, 13:46

Ponowiłem test tym razem z dziurkami o sr,1 mm w odległości 70 mm
Kamerka umieszczona w odleglości dobrego widzenia w SM 15X70 ostatnia odległość to ok.30 mm od okularu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postbolid25 | 04 Wrz 2012, 14:28

Endriu o te 0,2 mm to bym się kłucił :lol:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postmichal-n | 04 Wrz 2012, 21:10

A ja nawet o więcej. Endriu, zauważ, że krążki światła są obcięte. To jest zapewne to samo martwe pole, które widzimy w swoich lornetkach ja i Astromarek. Franek tłumaczy to, moim zdaniem, poprawnie: brzeg obiektywu "wpuszcza" tylko promienie pod kątem. Co już właściwie wiedzieliśmy z innych testów.

A propos martwego pola... dobiłem z maskami do fi po wewnętrznej 42-42,5 mm. Martwe pole zniknęło, chyba że rozglądać się za diafragmą (wtedy pojawia się jako pociemnienie) albo przeostrzyć z "dali" do "bliży" (ale tego nie badamy). Za to przestały mi znikać żarówki, co najwyżej dzielą się na czworo przy przeostrzaniu do "bliży". Czyli dopiero od tego miejsca obiektyw ledwo zaczyna oświetlać centrum pola widzenia. W źrenicy widać szczelinę na całym jej obwodzie, niezależnie od odległości z jakiej ją obserwuję. No chyba że przez okular mikroskopowy. Będę dla lornetki łaskawy i wezmę 42,5 mm jako wynik tej części testu szczelinowego.

Co do odczytu przez lupę, próbowałem powtórzyć to gołym okiem: wynik ok. 45 mm widoczne "na raz", na pewno nie 35 (zamiast podziałki posłużyła mi kartka w kratkę - lepiej to widać, byle pod światło). Z przesuwaniem znowu 50 mm. Myślę, że pomiar lupą, jako bliski temu, co widzi oko, jest bardziej wiarygodny, a za zamieszanie odpowiada użycie okularu. Dla innej mojej lornetki, 8x32, lupa pokazała 31 mm apertury "na raz" - tyle, o ile podejrzewał ją test latarkowy. Czyli w lupie można zobaczyć 100% apertury, jeśli tylko jest dostępna (tym 1 mm chyba można się nie przejmować). Moim zdaniem sposób Franka jest dobry. Co więcej, polubiłem go za wygodę i dyskrecję.

Jeszcze o przesuwaniu... gdybym miał coś zmierzyć bardzo drobną podziałką, do jej dostrzeżenia musiałbym użyć odpowiednio mocnej lupy albo i mikroskopu. To wymagałoby przesuwania układu nad badanym przedmiotem, żeby ogarnąć oba końce. Nie widziałem optimetru Czapskiego, ale jeśli tak działa w nim pomiar źrenicy - to zapewne zmyliło Janusza.
Astromarek napisał(a):A źrenica oka w podeszłym wieku tez ma znaczenie.

Tak, ale twoim testem się tego nie stwierdzi... Patrząc pod normalne światło, jeśli lornetka jest OK, zawsze coś powinno trafić do oka. Czyli zobaczysz szczeliny. Przy okazji: należy patrzyć w źrenicę jednym okiem. Ogląd obuoczny zawyży wynik, ze względu na to, że drugie oko patrzy pod dużym kątem.
Astromarek napisał(a):Nadal nurtuje mnie myśl jaki byłby efekt gdyby punktowe źródło światła ustawić dokładnie w ognisku okularu , na osi optycznej układu

Może być problem ze znalezieniem ogniska... ER to nie to samo, popatrz na serię okularów lantanowych Vixena, z których każda ogniskowa ma identyczny ER. Poza tym wydaje mi się, że o ognisku okularu można mówić tylko po stronie mającej do czynienia z obiektywem - a więc schowanej w środku lornetki. Mój okular mikroskopowy trzymany normalnie (oczną stroną do oka) nie powiększa, tylko pomniejsza (mógłbym ogarnąć źrenicę, gdyby dodatkowo nie były rozmywane jej brzegi) - czyli ognisko ma tylko pozorne. Przewiduję więc, że eksperyment nie zadziała tak, jak to narysował Szuu, a raczej jak test latarkowy. O ile punktowemu źródłu światła starczy mocy.

Jeśli już coś kombinować, to raczej jak Panasmaras, którego test z laserem jest już chyba jakościowo nieodróżnialny od testów Wolfganga (zrobił sztuczną gwiazdę!) i którego podziwiam za skurpulatność i dokumentację.
Astromarek napisał(a):Doszedłem do wniosku ,że nie warto niczego udowadniać.
Bo najważniejsza jest opinia wielu testujących takie lornetki.

Jeśli ktoś już ma Lidletkę, Celestrona czy SkyGuide, to rzeczywiście nie ma o co kruszyć kopii. Jeśli kogoś akurat na tyle stać i chce kupić, niech też się nie przejmuje. Opinie użytkowników są przeważnie dobre, zwłaszcza o tej ostatniej. Pokażcie mi, proszę, tańszy sprzęt o podobnych możliwościach (zasięgu i polu widzenia zarazem). Widziałem obie 15x70 i nie mam im nic do zarzucenia w kwestii wykonania.

Obcięcie obiektywu może być stosowane celowo do poprawy jakości obrazu. Omi pokazał przykłady z Wolfganga. Znana jest też anegdota o Lidletce, która pobiła dużo droższą lornetkę (nadal jednak klasy ekonomicznej) w obserwacji księżyców galileuszowych. Przypuszczam, że ta druga była jaśniejsza i wyszły "iskry". Sądzę jednak, że spojrzenie na M42 dałoby wynik zgoła odwrotny.

Sprawa się zmienia, jeśli np. ktoś zastanawia się między SkyGuide a Oberwerkiem Ultra. Może wystarczy niewiele dozbierać, ale żal pieniędzy. A może przymierza lornetkę do roli podstawowego sprzętu podróżnego. Albo wręcz jedynego sprzętu obserwacyjnego, bo np. wady wzroku uprzykrzają obserwacje jednooczne lub po prostu ma taki kaprys :wink: W takiej sytuacji sprzęt ma pokazać maksimum osiągów i takie informacje są krytyczne.
 
Posty: 14
Rejestracja: 27 Sie 2012, 10:23

 

Postendriu624 | 04 Wrz 2012, 22:33

Te otworki 1 mm działają jak miniaturowe soczewki ,i dla tego obcięcie widać od środka w źrenicy bo obraz dziurek jest odwrócony.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmichal-n | 05 Wrz 2012, 17:03

Skończyły się schody, zaczęły się żarty? :wink:
 
Posty: 14
Rejestracja: 27 Sie 2012, 10:23

 

PostJanusz_P. | 06 Wrz 2012, 11:13

franek napisał(a):...Czy jeżeli jest wykorzystany cały obiektyw z wiązki swiatła równoległej to dalsze zwiększanie przelotu poprawi zasięg w centrum pola :?:

Absolutnie nie bo obraz na osi tworzony jest właśnie z tej wiązki równoległej która już przechodzi w całości niewinietowana przez pryzmaty :arrow: :roll:
Za to dużo większy pryzmat zmniejszy nam winietowanie brzegu pola i zasięg znacząco zwiększy się na brzegu pola widzenia dorównując zasięgowi w centrum pola widzenia :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfranek | 06 Wrz 2012, 11:46

Jezeli lorneta ma wymienne okulary i mierzę efektywną srednicę obiektywu,po wyostrzeniu na dal,przy pomocy lupy(x10) i linijki przezroczystej ze skalą ,zamocowaną na osi obiektywu,to jezeli,wyjmę okular,włożę kolimator z pudełka od kliszy i z ogniska popatrzę gołym okiem,to wynik będzie taki sam :?: :(
Bo przy obu metodach,odczyt będzie tylko dla wiązki równoległej :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postmichallll | 18 Wrz 2012, 20:27

Witam! Jestem tu nowy na tym forum kompletnie zielony, ale powiem że z ciekawością przeczytałem wszystkie wypowiedzi tu zamieszczone. Jestem pod dużym wrażeniem waszej wiedzy i znajomości tematu. Przeczytałem to wszystko kilka razy żeby to jakoś zrozumieć bo mam zamiar kupić sobie własnie lornetkę DO SkyGuide15x70, ale nurtuje mnie tylko jedno pytanie na które mimo waszej dużej wiedzy nie znalazłem jak na razie odpowiedzi. Czy lornetka DO SkyGuide 15x70 to prawdziwe wymiary? :?:
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 Wrz 2012, 20:10

 

Postfranek | 07 Sie 2016, 19:14

Zawsze zwala się przyczynę obcięcia stożka swiatła,na za małe pryzmaty.
A przyczyna ,może byc,w za małej średnicy wewnętrznej tubusów,w miejscu wkręcenia do obudowy pryzmatów.
Podejrzewam ,o to SM 15x70.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postrobert_sz | 07 Sie 2016, 21:10

Brawo, wygrałeś złotą łopatę za odkop sprzed 4 lat :mrgreen:

Image
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJoey Magnitudo | 30 Cze 2017, 11:55

Hej Wszystkim! Odgrzewam kotleta przed ostatecznym zakupem lornetki. Sprzęt dobry, ale z przekłamanymi parametrami. Według tzw. testów latarkowych powiększenie 12,7 x 62 mm (zamiast 15 x 70). Czy z uwagi na to zobaczę dużo mniej, niż w klasycznej 15? Tudzież znacznie więcej, niż w standardowym Nikonie EX 10x50? Zależy mi na powiększeniu, ale bez przesady, pole widzenia jest niewątpliwym atutem lornetek. Jednak z tego co wyczytałem, jest spora różnica między 10, a 15... Mieszkam pod dużymi miastem, z dość sporym light pollution. Proszę o pomoc...
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Cze 2017, 21:15

 

PostPiotr K. | 30 Cze 2017, 12:07

Joey Magnitudo napisał(a):Sprzęt dobry, ale z przekłamanymi parametrami. Według tzw. testów latarkowych powiększenie 12,7 x 62 mm (zamiast 15 x 70)

Skąd wziąłeś te informacje?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2899
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostJoey Magnitudo | 30 Cze 2017, 12:24

Piotr K. napisał(a):Skąd wziąłeś te informacje?


https://astropolis.pl/topic/34663-sky-g ... 70/?page=3
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Cze 2017, 21:15

 

PostPiotr K. | 30 Cze 2017, 15:58

A to 12,7x? Przejrzałem cały podlinkowany wątek, ale nie widzę tam żadnej wzmianki o powiększeniu...?

A wogóle to mam Skyguide'a, i bardzo sobie tą lornetkę chwalę. Miałem też TS Marine 15x70 MX, równoczesnie ze Skyguidem, więc miałem okazję bez problemu porównać to, co widać w obu lornetkach stojących obok siebie. Nie doszukałem się żadnych różnic na korzyść TSki (Oberwerk Ultra to zdaje się to samo, tylko pod innym brandem). A naprawdę się starałem znaleźć jakieś dodatkowe plusy TSki w stosunku do Skyguide'a. W efekcie TSkę sprzedałem, a Skyguide'a nadal mam, i używam z przyjemnością, bo jest o wiele wygodniejsza w użyciu, lżejsza i bardziej poręczna.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2899
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat