Lornetka DO SkyGuide 15x70 czy to prawdziwe parametry?

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostJoey Magnitudo | 30 Cze 2017, 16:28

12,7 to informacja z tego wątku, ja tylko połączyłem te specyfikacje w całość. Fajnie że napisałeś o TS Marine, bo zacząłem rozważać jej zakup, ale jej cena to prawie dwukrotność Skyguide'a... A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać ;) Tym bardziej że jestem amatorem i zapewne nie zauważyłbym różnicy za którą bym płacił.

W każdym razie mam do Ciebie 2 pytania, jeśli chciałbyś odpowiedzieć. Mieszkam pod Warszawą (niebo dość mocno zaświecone). Mógłbyś lekko nakreślić co można zobaczyć pod takim niebem w maksymalnie dobrych warunkach? Liczę na pierścień Saturna, kształt Andromedy czy Mgławicy Oriona, a jeśli idzie o plejady to ile gwiazd zobaczę maksymalnie w jednym miejscu, 10, 20, 100? Tak na oko ;)

A drugie pytanie, czy niebieskawa poświata, która jest ponoć wadą tego modelu, bardzo przeszkadza w nocnych obserwacjach?
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Cze 2017, 21:15

 

Postbolid25 | 30 Cze 2017, 16:34

Niestety Sky Guide to gorsza Lornetka od TS Marine,a widać to już na pierwszy rzut oka.TS dużo lepiej punktuje gwiazdy dzięki mniejszemu astygmatyzmowi,obraz jest jaśniejszy i bardziej klarowny w porównaniu do Sky Guide.Nie bez powodu TS jest dwa razy droższa i porównywana pod wzglę dem obrazu do Fujinona.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostPiotr K. | 30 Cze 2017, 21:36

Żadnej niebieskiej poświaty nie zauważyłem, ani w dzień, ani tym bardziej w nocy.

Nie wiem jak bardzo jest zaświetlone niebo w Twojej miejscówce. Ja po zakupie Skyguide'a często jeździłem na południowy brzeg Wrocławia, w miejsce w którym Drogi Mlecznej raczej nie widać. W takich warunkach byłem w stanie spokojnie wyłapać większość Messierów i nauczyć się nieba. Choć oczywiście im ciemniej, tym lepiej - jak duża jest galaktyka Andromedy to zobaczyłem dopiero pod naprawdę ciemnym niebem. Co do Plejad, to nie mam pojęcia ile dokładnie widać w nich gwiazd - na pewno wszystkie główne ;) Jedyne co mi sprawiło trudność to galaktyki w rejonie Lwa, Panny i Warkocza Bereniki. Coś tam było widać, ale z dużym trudem byłem w stanie cokolwiek wyłuskać, mimo tego, że byłem wtedy pod ciemnym niebem. Ale może warunki nie były wtedy korzystne :)

Co do tego, że różnice między TS Marine a Skyguidem widać "na pierwszy rzut oka" to nie mogę tego potwierdzić. Przynajmniej bazując na moim doświadczeniu z tych konkretnych egzemplarzy które miałem/mam. Różnice w obrazie wg mnie były minimalne - na tyle nieduże, że postanowiłem sprzedać TSkę (a raczej jestem typem kolekcjonera sprzętu ;) ). Dodatkowo TSka miała jeszcze tą irytującą cechę, że trudno mi było objąć wzrokiem całe pole widzenia. Mam szeroką nasadę nosa, a obudowy okularów w TSce są dość grube, i przy rozstawie ustawionym dla moich oczu nie mogłem dobrze "wepchnąć" nosa między okulary. Skyguide natomiast jest pod tym względem rewelacyjny - przy zwiniętych muszlach ocznych bez problemu mogę ogarnąć całe pole widzenia, a obserwacje są bardzo komfortowe. Czuć tą przestrzeń, jakąś taką "wolność", podczas gdy przy TSce miałem wrażenie, że patrzę przez ciasną, wąską i ciężką rurę :) Ale to akurat jest tylko moje subiektywne wrażenie, więc nie jest powiedziane, że inni też będą mieli podobnie :)

Krótko mówiąc, wg mnie Skyguide jest wśród lornetek tym, czym Synta 8" wśród teleskopów - świetnym, solidnym sprzętem na początek, niezbyt drogim, pozwalającym zorientować się co i jak i wybrać ewentualną dalszą drogę astrorozwoju :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2887
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostJanusz_P. | 30 Cze 2017, 21:37

Do Fujinona to jej daleko :wink: raczej porównywalna do DO Extreme bo to ta sama liga jeśli mamy trzymać się prawdy a nie tworzyć reklamowe legendy :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr K. | 01 Lip 2017, 01:25

To ja dodam jeszcze, że porównywałem moją TSkę z DO Extreme, i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony lepszą jakością obrazu w Extreme. Nie pamiętam już dokładnie w czym konkretnie Extreme była lepsza od mojej TSki, ale pamiętam doskonale efekt "wow!" :) Może kolega 'robi' będzie pamiętał co dokładnie mnie zachwyciło, bo to była jego Extremka, i razem wtedy byliśmy na obserwach :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2887
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat