Jaką nasadkę bino wybrać do LB12" i MAKa 127", czy warto?

PostTomas | 26 Kwi 2012, 20:09

Witam Wszystkich, Szanownych Forumowiczów.

Drogą wprowadzenia, Mam LB 12", jednak nie zawsze mam czas nim obserwować na co dzień. LB 12" trzymam na działce poza miastem. Na co dzień mieszkam w bloku, więc potrzebowałem mieć jakiś mały teleskop głównie o zastosowaniu planetarnym (balkonowy, lekki mobilny). Więc postanowiłem zakupić MAKa 127 jako podręczny sprzęt obserwacyjny.
Planuję w nie długim czasie zakup nasadki bino do w/w teleskopów. Na rynku dostępnych jest kilka modeli różnych firm:
1. http://www.astrokrak.pl/nasadki-dwuoczn ... tcher.html
2. http://www.astrokrak.pl/nasadki-dwuoczn ... mplet.html
3. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/cel ... ,d628.html
4. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nas ... d1284.html
5. http://www.astrokrak.pl/395-nasadka-2-o ... ionq-.html

Z tego co wyczytałem na forum w LB 12" (wyciąg GSO z mikrofocus) bez barlowa się nie o będzie. Jakiego barlowa (krotność) by trzeba było zastosować do danej nasadki, żeby wyostrzyła w LB? czy da się obejść bez soczewki barlow? Jak sprawa wygląda w maku?

Nie które nasadki sprzedają bez okalurów, Jakie okulary trzeba by było dobrać do danej nasadki, ewentualnie jakie okulary + barlow dla dobrych powiększeń planetarnych do obu teleskopów? Jakie do dso (jeżeli jest możliwość sensownej obserwacji w bino)

Reasumując, jaką nasadkę + barlow + okulary można by tu było zastosować i czy w ogóle ma to sens w przypadku tych sprzętów - czy da się to jakoś dopasować żeby dobrze to pracowało w obydwu sprzętach (dawało sensowne obrazy)? (cena/jakości obrazów - też ma dla mnie znaczenie)



Proszę o pomoc z góry dzięki. Pozdrawiam
 
Posty: 7
Rejestracja: 25 Lis 2010, 20:08
Miejscowość: Warszawa

Postendriu624 | 26 Kwi 2012, 21:49

Z makiem 127 każda nasadnika bino będzie ostrzyła bez barlowa i to jeszcze w dużym zakresie.
Nasadkę Celestrona sobie odpuść bo ma ona najmniejszy przelot optyczny [prawdopodobnie 19 mm], a dodatkowo jest za droga.
Najlepsza nasadka to Bader bo jest zakończona T2 i ma największe możliwości rozbudowy , oraz chyba największy przelot optyczny 23 mm .
Ja mam SW i ma ona w zestawie barlowa 2X i z tą nasadką z zestawowym barlowem 2x ostrzyła w Syncie 8 bez żadnego problemu, przelot optyczny nasadki SW to 21 mm.
Nasadkę najlepiej jest przebrać osobiście w sklepie z kilku sztuk i wybrać tą, co ma najmniejsze różnice w torach optycznych, porównując tory optyczne na białym tle.
Drogą internetową są wysyłane te najgorsze egzemplarze nasadek bino, o największych różnicach w torach optycznych [czasem nawet te z reklamacji :lol: ].
Chcący kupić dobrą nasadkę proponuję się udać osobiście do sklepu i odpuścić sobie zakupy przez internet.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 26 Kwi 2012, 22:13, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postokroj | 26 Kwi 2012, 22:09

Konkretna rada. enndriu jak sprawdzić te tory optyczne tak na gorąco na czym to polega.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postendriu624 | 26 Kwi 2012, 22:23

okroj napisał(a):Konkretna rada. enndriu jak sprawdzić te tory optyczne tak na gorąco na czym to polega.

Jeden tor optyczny w nasadce zawsze jest ciemniejszy,i na białym tle widać to doskonale,
Mając do dyspozycji kilka nasadek w sklepie, wybieramy tą o najmniejszych różnicach w torach optycznych.
Prawidłową kolimację jesteśmy dopiero stwierdzić na obrazach planet lub gwiazd z dobrze wychłodzoną nasadką.
Dobrze skolimowana nasadka bino powinna dać od razu poprawny obraz.
Niestety, ocena torów optycznych pozostaje w naszej gestii i zależy to od naszych umiejętności i nie ma na to recepty uniwersalnej.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmarexxx | 27 Kwi 2012, 16:29

chciałem tu wtrącić swoje trzy grosze dotyczace różnicy jasności w torach optycznych, moja nasadka ma różnice 60/40 i przynajmniej w moim przypadku nie ma to zadnego wpływu na dawany obraz podczas obserwacji w dzień czy też w nocy, i tak do końca bym sie tym nie przejmował, ale specem od nasadek tu jest endriu
pozdro
Mak 127 na AZ4stal,Bino Baader Maxbright,
okulary 2 x LE 9mm, 2 x LE 20mm, 2 x GSO 32mm
kątówki WO 90st lustro i WO 45st pryzmat

Forum o telefonach dualsim i zakupach w Chinach telchina.pl
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Paź 2011, 21:40
Miejscowość: bojszowy

 

PostTomas | 27 Kwi 2012, 21:14

endriu624 napisał(a):
okroj napisał(a):Konkretna rada. enndriu jak sprawdzić te tory optyczne tak na gorąco na czym to polega.

Jeden tor optyczny w nasadce zawsze jest ciemniejszy,i na białym tle widać to doskonale,
Mając do dyspozycji kilka nasadek w sklepie, wybieramy tą o najmniejszych różnicach w torach optycznych.
Prawidłową kolimację jesteśmy dopiero stwierdzić na obrazach planet lub gwiazd z dobrze wychłodzoną nasadką.
Dobrze skolimowana nasadka bino powinna dać od razu poprawny obraz.
Niestety, ocena torów optycznych pozostaje w naszej gestii i zależy to od naszych umiejętności i nie ma na to recepty uniwersalnej.


endriu Jak te różnice w torach optycznych objawiają się oczywiście poza jasnością? Czy możemy sprawdzić coś więcej "na gorąco" poza jasnością torów?

{rozumiem, że wg. ciebie różnice w jasności torów powinny być jak najmniejsze...?)

A tak w ogóle czym są spowodowane te różnice... brakiem możliwości dokładnego rozdzielenia wiązki światła na dwa tory w produkowanych nasadkach?
 
Posty: 7
Rejestracja: 25 Lis 2010, 20:08
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 28 Kwi 2012, 10:04

Nasadka rozdziela obraz na pryzmacie światłodzielącym w kształcie sześcianu sklejonym z 2 pryzmatów prostokątnych sklejonych w sześcian a na przekciwprostokątnej jednego z nich naparowana jest warstwa w połowie odbijająca a w połowie przepuszczająca światło i od jej współczynnika odbicia i transmisji odbiegającego od 50% zależy ta nierównomierność transmisji torów optycznych :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmazbi7925 | 28 Kwi 2012, 14:06

Witam.
Nigdy nie widziałem nasadki bino rozmontowanej.
Po wypowiedzi Janusza P. rozrysowałem tory optyczne po wyjściu z pryzmatu światło-dzielącego i wychodzi, że do jednego okularu promień biegnie dodatkowo tylko przez jeden pryzmat prostokątny, natomiast do okularu drugiego przez dwa takie pryzmaty. Nawet jeśli warstwa odbijająca w pryzmacie światło-dzielącym będzie 50/50, to i tak do jednego z okularów światło biegnie przez jeden pryzmat więcej. Wydaje mi się, że aby tory optyczne w nasadce były jednakowo jasne, to warstwa odbijająca w pryzmacie światło-dzielącym powinna przepuścić więcej światła w stronę dwóch pryzmatów prostokątnych natomiast odbić mniej światła w kierunku pojedyńczego pryzmatu, oczywiście w odpowiednich proporcjach.
To takie moje rozważania w temacie nasadki. Jeżeli przedstawiona koncepcja jest błędna proszę o krytyczne uwagi. Dopiero teraz zrozumiałem, że raczej trudno jest osiągnąć jednakową jasność torów optycznych w produkcji nasadek popularnych.
Pozdrawiam.
Zbyszek
 
Posty: 398
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostTomas | 28 Kwi 2012, 14:13

Dzięki.
Znalazłem rysunek do tego co napisaliście:

http://en.wikipedia.org/wiki/Binoviewer
 
Posty: 7
Rejestracja: 25 Lis 2010, 20:08
Miejscowość: Warszawa

Postendriu624 | 28 Kwi 2012, 14:43

mazbi7925 napisał(a):Witam.
Nigdy nie widziałem nasadki bino rozmontowanej.
Po wypowiedzi Janusza P. rozrysowałem tory optyczne po wyjściu z pryzmatu światło-dzielącego i wychodzi, że do jednego okularu promień biegnie dodatkowo tylko przez jeden pryzmat prostokątny, natomiast do okularu drugiego przez dwa takie pryzmaty. Nawet jeśli warstwa odbijająca w pryzmacie światło-dzielącym będzie 50/50, to i tak do jednego z okularów światło biegnie przez jeden pryzmat więcej. Wydaje mi się, że aby tory optyczne w nasadce były jednakowo jasne, to warstwa odbijająca w pryzmacie światło-dzielącym powinna przepuścić więcej światła w stronę dwóch pryzmatów prostokątnych natomiast odbić mniej światła w kierunku pojedyńczego pryzmatu, oczywiście w odpowiednich proporcjach.
To takie moje rozważania w temacie nasadki. Jeżeli przedstawiona koncepcja jest błędna proszę o krytyczne uwagi. Dopiero teraz zrozumiałem, że raczej trudno jest osiągnąć jednakową jasność torów optycznych w produkcji nasadek popularnych.
Pozdrawiam.

Zadaniem tego dodatkowego pryzmatu,[a w zasadzie walca] jest kompensacja drogi optycznej w nasadce ,bo po przeciwnej stronie toru optycznego są dłuższe pryzmaty, a ten dodatkowy walec ma kompensować nadmiar szkła w drugim torze optycznym.
Starsza produkcja mikroskopów biologicznych PZO ,w nasadkach bino miały ten podział niemal idealny.
Wraz ze śmiercią PZO umarła zarazem technologia nasadek bino.W moim starym mikroskopie PZO w jego nasadce bino nie dało się zauważyć różnicy w torach optycznych oraz przebarwień na którymś torze optycznym,a jedyną bolączką były małe pryzmaty 20 mm
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostFurioMan | 16 Sie 2016, 12:00

Hej,
Odkopuję temat, bo siedzi mi w głowie Bino do mojego maczka 127. Pytanie jest w sumie proste.
Która z tych nasadek będzie odpowiednia? :) Nie bardzo mi się widzi wydawać 1300 czy tym bardziej ponad 5 k. Czy któraś z tych tańszych zasługuje na szczególną uwagę? Czy ta ta William Opticts jest wyraźnie lepsza od tych tańszych nasadek?
http://www.astrokrak.pl/150-nasadki-dwuoczne
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Posttiger | 21 Sie 2016, 20:57

Moim zdaniem, bierz BP Maxbright. Używam kilka lat i jestem z niej zadowolony, jak kiedyś porównywałem z WO, to stwierdziłem, ze dokonałem b. dobrego wyboru.Oprócz tego, że ma największy przelot z nasadek w tej klasie, jest dobrą nasadką, choć teraz widzę w ofertach sklepów TS o nieco już większym przelocie, ale wszystko okaże się jak ją już ktoś ,,przetestuje". Z tym ,,wybieraniem w sklepie", to nawet mnie ,,podeszli". Pojechałem, wybierałem ( jeden egzemplarz, z trzech na ,,stanie"), po paru miesiącach użytkowania (i ,,rozjeżdżającej" się justacji), okazało się ,że ktoś podłożył ,,papirek" pod jeden z wylotów torów optycznych, który w czasie użytkowania ,,zgniótł się", i roskolimował instrument. Dopiero prawidłowe ustawienie na śrubach kolimacyjnych (po uprzednim rozpiłowaniu ich) pozwoliło na ,, trójwymiar" (obserwacje dzienne), i ,,niemęczenie" oczu w nocy. To co jeden ,któryś z przedmówców napisał o sprzedaży internetowej, jako możliwości pozbycia się ,, trefnego" towaru, sposobu stosowanego poprzez , niektórych sprzedawców, jest prawdą. Na własnej ,,skórze" doznałem tego przy zakupie SWMN-190, DWA razy ,,kupując" w kraju . Reklamację pozytywną udało mi się uzyskać dopiero po interwencji Rzecznika Praw Konsumenta, i grożby procesu sądowego. Natomiast (póżniej) z APM przyszedł SWMN-190 w ,,stanie nieskazitelnym" (choć bardzo obawiałem się tej transakcji), bez jednego ,,kurzyka" w środku tuby, nie mówiąc o innych parametrach, wszystko zgodne ze specyfikacją.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJanusz_P. | 22 Sie 2016, 14:33

Może kiedyś był to wybór dobry ale jak piszesz skolimowana na papierkach czyli to kiepski montaż i amatorszczyzna produkcyjna, zresztą od prawie roku już nie produkowana przez Baadera czyli to jednak teraz kiepski wybór bo towar nowy niedostępny :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchavez1976 | 22 Sie 2016, 15:12

tiger napisał(a):jak kiedyś porównywałem z WO, to stwierdziłem, ze dokonałem b. dobrego wyboru.Oprócz tego, że ma największy przelot z nasadek w tej klasie, jest dobrą nasadką

Nie miałem nigdy MaxBrighta choć słyszałem wiele pozytywnych opinii nt. wyselekcjonowanych egzemplarzy (nie każdy).
Nadal nie znam jednak odpowiedzi na pytanie, jakie są zalety bino BP w stosunku do bino WO?
Zakładam, że obie nasadki bino są sprawne i poprawnie skolimowane.
Posiadam od lat bino WO z pierścieniem T2 zamiast noska 1,25", czyli teoretycznie to samo.
W obu nasadkach winietują okulary z ogniskową powyżej 25mm.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttiger | 22 Sie 2016, 22:53

Nie wiedziałem, że jej już nie produkują. Nie śledzę ofert, bo mam, używam i jestem z niej bardzo zadowolony .I po początkowych ,,kłopotach", parę lat używam i sprawuje się wzorowo. Skoro nie w sklepach, to można gdzieś na giełdzie wyczaić jakiś dobry egzemplarz. Praktycznie od tamtego czasu nie wymaga kolimacji. Nie skorzystałem z możliwości reklamacji ponieważ widziałem ,,stan" innych egzemplarzy w sklepie i mógłbym się narazić na jeszcze gorszy egzemplarz. Wolałem (ryzykując utratę gwarancji) sam ,,pomajstrować. Co do ,,wyższości" BP nad WO ( choc nie twierdzę , że tak jest), to jak pamiętam (kupowałem kilka lat temu), to chyba chodziło o ,,przelot". Dlatego też teraz zainteresowałem się bino TS (podobno 23mm na wylocie).
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postfranek | 23 Sie 2016, 08:24

Nasadki bino:
WO-pryzmaty szerokości 25mm,przelot 23/20,2mm.Po wyjęciu diafragm pod okularami ,przelot ~24,5mm,ale były odblaski.Do 21mm,można powiększyc diafragmy.Problem jest tylko z odkręceniem gniazd okularowych.Albo spróbowac bez diafragm,czy to będzie akceptowalne.Tor optyczny 100mm + nosek 23mm(można nosek odkręcic i zastąpic krótkim adapterem).Pryzmaty przyklejone.Brak możliwości kolimacji.
=============================================================================
BP Maxbright -pryzmaty szerokosci 24mm,przelot 23/21mm.Tor optyczny 110mm.Noska niema,jest nakrętka z gwintem T2.Możliwośc niewielkiej korekty kolimacji na gniazdach okularowych.To duży +.
=============================================================================
Co do jakości,to trudno się wypowiadac,bo z tym jest różnie.
Raz tylko widziałem idealną WO i BP Maxbright,parę lat wstecz.
Chyba,te wcześniejsze były dokładniej robione. :wink:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postchavez1976 | 23 Sie 2016, 09:55

franek napisał(a):Nasadki bino:
WO-pryzmaty szerokości 25mm,przelot 23/20,2mm.Po wyjęciu diafragm pod okularami ,przelot ~24,5mm,ale były odblaski.Do 21mm,można powiększyc diafragmy.Problem jest tylko z odkręceniem gniazd okularowych.Albo spróbowac bez diafragm,czy to będzie akceptowalne.Tor optyczny 100mm + nosek 23mm(można nosek odkręcic i zastąpic krótkim adapterem).Pryzmaty przyklejone.Brak możliwości kolimacji.
=============================================================================
BP Maxbright -pryzmaty szerokosci 24mm,przelot 23/21mm.Tor optyczny 110mm.Noska niema,jest nakrętka z gwintem T2.Możliwośc niewielkiej korekty kolimacji na gniazdach okularowych.To duży +.
=============================================================================
Co do jakości,to trudno się wypowiadac,bo z tym jest różnie.
Raz tylko widziałem idealną WO i BP Maxbright,parę lat wstecz.
Chyba,te wcześniejsze były dokładniej robione. :wink:

Franku, dzięki za porównanie! Teraz mam pełną jasność. Myślę o powiększeniu diafragm ale skoro w BP przy nieco większym przelocie i tak winietują 26mm, to chyba niewiele pomoże?
Wydaje mi się, że krótszy o centymetr tor optyczny też jest pewnym plusem WO, jeśli ktoś czyni starania o zogniskowanie nasadki bez barlowa.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfranek | 23 Sie 2016, 10:13

Jeżeli nie masz problemu z odkręceniem gniazd okularowych,to można wyjąc diafragmy i sprawdzic z okularami 26mm/60*.
Siebert Optics i ktoś tu w Europie,przerabia WO,na przelot 25mm :wink:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postchavez1976 | 23 Sie 2016, 10:18

franek napisał(a):Jeżeli nie masz problemu z odkręceniem gniazd okularowych,to można wyjąc diafragmy i sprawdzic z okularami 26mm/60*.
Siebert Optics i ktoś tu w Europie,przerabia WO,na przelot 25mm :wink:

Właśnie o te okularki chodzi! :mrgreen:
Liczyłem, że się dogadam z jednym Fachowcem z B.B. :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfranek | 23 Sie 2016, 10:34

Nie mam takiego przyrządu,żeby gniazda odkręcic i nie skarcerowac tuleji.Gniazda są dośc mocno dokręcone.
PW.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postendriu624 | 23 Sie 2016, 11:18

Moja nasadka bino WO bardzo polaryzowała ,było to widoczne w widokach plenerowych , polaryzację można było zniwelować przez obrót nasadki w wyciągu o ok. 45 st. polaryzacja tej nasadki była na tyle wysoka, że po miesiącu używania została sprzedana , o dziwo tania nasadka SW nie wykazywała widocznej polaryzacji. Obecnie mam nasadkę Zeiss ( opis tutaj, viewtopic.php?f=1&t=37796 ) która jakością wykonania oraz optycznie przewyższa nasadki jakie miałem poprzednio.
Z tego co wiem, nasadka MB prezentuje najmniejszą polaryzację i jest ( była ) produkowana na bazie Zeiss.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postfranek | 23 Sie 2016, 11:56

Mam bino Baader MarkV i w słoneczny dzień ,jest duża polaryzacja swiatła.
Zawsze ustawiam,tak,żeby oko wiodące miało lepszy obraz,więcej szczegółów było widoczne.
Obrót o 180*.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Użytkownicy przeglądający to forum: Lukacz oraz 119 gości

AstroChat

Wejdź na chat