Wyciąg do Synty 10"

Postnebulaorion | 16 Sie 2012, 01:16

MateuszW napisał(a):
lion100 napisał(a):widac precyzja dla kazdego znaczy co innego;) ale jesli nic sie nie da z lustrem pokombinowac to zostaja polsrodki

Z obciążeniem do kilograma wyciąg pracuje dla mnie odpowiednio dobrze, dość lekko i wystarczająco precyzyjnie do wizuala. Do wizuala mikrofocuser jest moim zdaniem zbyt precyzyjny - widać zbyt wolną zmianę w ostrości i jest mało potrzebny. Co innego astrofoto - w tym celu dorobiłem sobie motofocuser i ustawiam ostrość co do 0,05mm, ale takie różnice dostrzegam na zdjęciach z maską bahtinova. Oczywiście droższe wyciągi będą pewnie o niebo lepsze, będą bardziej lekko chodziły, ale ja piszę tylko to, że na crayfordzie SW też można komfortowo ustawić ostrość dla ciężkich okularów w całkowicie zadowalający sposób.
Pytanie do autora wątku: jaki masz aktualnie wyciąg w teleskopie, bo się chyba zgubiłem :roll: .


Mam fabryczny wyciąg SW który to służy mi 3 lata.
ES 30 jest dobrze obsługiwany ale tylko w trakcie obserwacji w pobliżu zenitu. Od wysokości ok. 45 stopni wyciąg nie unosi go już. Ta wada nie jest głównym powodem dla którego chcę zmienić wyciąg - jest nim brak microfocusera i trochę mnie dziwi Twoje stwierdzenie , że do wizuala jest on niepotrzebny.

Coronado PST
Synta 10"
ES 30,ES 14 100 st. , LVW 8, LVW 5 , Super 25x2, GSO 15x2, Super 10x2
UB 2" oraz inne filtry
Nikon Action VII 12x50, Bino SW
Perełka
Awatar użytkownika
 
Posty: 206
Rejestracja: 29 Lut 2008, 01:20

 

Postpiotrkusiu | 16 Sie 2012, 07:34

nebulaorion a sprawdzałeś czy wszystko masz dobrze wyregulowane w wyciagu? Bo wydaje mi się, że nie - on równo ciągnie w każdej pozycji. Na moim wyciągu miałem okazję wieszać Scoposa 35mm a waży on nieco więcej niż ES 30mm i wszystko działało OK. Możesz go rozebrać i wyczyścić - z czasem gromadzi się na bieżniach brudek który powoduje lekkie przycinanie i wyciąg pracuje po prostu źle.
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Postj83k | 16 Sie 2012, 10:08

piotrkusiu napisał(a): Baader ma 61mm (co za niskoprofilowość) a GSO 72mm :roll:


Hm? Pisałem ze to jest do najniższego punktu podstawy, przy tubie średnicy 200mm albo podobnej tuba "schowa" się między łapkami i będzie jeszcze 12mm mniej. Ile dokładnie nie wiem, nie chce mi się go demontować z teleskopu aby to sprawdzić :?

To taki off top co do tego wyciągu, więcej nie przeszkadzam :wink:
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostMateuszW | 16 Sie 2012, 12:09

nebulaorion napisał(a):
MateuszW napisał(a):
lion100 napisał(a):widac precyzja dla kazdego znaczy co innego;) ale jesli nic sie nie da z lustrem pokombinowac to zostaja polsrodki

Z obciążeniem do kilograma wyciąg pracuje dla mnie odpowiednio dobrze, dość lekko i wystarczająco precyzyjnie do wizuala. Do wizuala mikrofocuser jest moim zdaniem zbyt precyzyjny - widać zbyt wolną zmianę w ostrości i jest mało potrzebny. Co innego astrofoto - w tym celu dorobiłem sobie motofocuser i ustawiam ostrość co do 0,05mm, ale takie różnice dostrzegam na zdjęciach z maską bahtinova. Oczywiście droższe wyciągi będą pewnie o niebo lepsze, będą bardziej lekko chodziły, ale ja piszę tylko to, że na crayfordzie SW też można komfortowo ustawić ostrość dla ciężkich okularów w całkowicie zadowalający sposób.
Pytanie do autora wątku: jaki masz aktualnie wyciąg w teleskopie, bo się chyba zgubiłem :roll: .


Mam fabryczny wyciąg SW który to służy mi 3 lata.
ES 30 jest dobrze obsługiwany ale tylko w trakcie obserwacji w pobliżu zenitu. Od wysokości ok. 45 stopni wyciąg nie unosi go już. Ta wada nie jest głównym powodem dla którego chcę zmienić wyciąg - jest nim brak microfocusera i trochę mnie dziwi Twoje stwierdzenie , że do wizuala jest on niepotrzebny.

A wyregulowałeś sobie docisk pokrętła do wyciągu za pomocą imbusa koło śruby blokującej? Bez zwiększenia docisku rzeczywiście nie uniesie on takiego okularu. Wyciąg SW, na który chcesz zmienić nic ci tu nie pomoże - pod względem udźwigu będzie taki sam. Rozumiem, że masz białego crayforda SW dołączanego do wszystkich newtonów SW?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostAlien7101 | 16 Sie 2012, 14:01

Hm, a może kolega by zrobił zdjęcie wyciągu i od tego trza było zacząć, bo tak czytam, czytam i do niczego to nie prowadzi. 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postlion100 | 16 Sie 2012, 14:05

mikro w wizualu jest wg mnie podstawa oczywiscie ze idzie ustawic bez ale nie tak dokladnie pozatym z mikro ustawienie ostrosci trwa kilka sekund dluzej
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

Postnebulaorion | 16 Sie 2012, 21:45

wyregulowałeś sobie docisk pokrętła do wyciągu za pomocą imbusa koło śruby blokującej? Bez zwiększenia docisku rzeczywiście nie uniesie on takiego okularu. Wyciąg SW, na który chcesz zmienić nic ci tu nie pomoże - pod względem udźwigu będzie taki sam.


Wyregulowałem. ES wysuwa sie teraz bezproblemowo w każdej pozycji :D

Powstaje teraz pytanie czy obecność microfocusera w obserwacjach wizualnych jest na tyle istotna aby kupować dla niego nowy wyciąg za 500 zł ??

Coronado PST
Synta 10"
ES 30,ES 14 100 st. , LVW 8, LVW 5 , Super 25x2, GSO 15x2, Super 10x2
UB 2" oraz inne filtry
Nikon Action VII 12x50, Bino SW
Perełka
Awatar użytkownika
 
Posty: 206
Rejestracja: 29 Lut 2008, 01:20

 

Postlion100 | 16 Sie 2012, 22:19

mozesz kupic sam mikrofokuser;) mialem z lacerty w sw i spisywal sie bdb ostrosc lapalo ze az miod na jupku "z" "a" bez to niebo i ziemia;)
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

Postnebulaorion | 17 Sie 2012, 00:13

lion100 napisał(a):mozesz kupic sam mikrofokuser;) mialem z lacerty w sw i spisywal sie bdb ostrosc lapalo ze az miod na jupku "z" "a" bez to niebo i ziemia;)


Rozumiem że masz na myśli np. coś takiego ?
http://deltaoptical.pl/microfocuser-do- ... d2222.html

Żeby to zamontować trzeba odkręcić te cztery śrubki obok śruby blokującej wyciąg ??

Coronado PST
Synta 10"
ES 30,ES 14 100 st. , LVW 8, LVW 5 , Super 25x2, GSO 15x2, Super 10x2
UB 2" oraz inne filtry
Nikon Action VII 12x50, Bino SW
Perełka
Awatar użytkownika
 
Posty: 206
Rejestracja: 29 Lut 2008, 01:20

 

Postpiotrkusiu | 17 Sie 2012, 08:06

nebulaorion napisał(a):Wyregulowałem. ES wysuwa sie teraz bezproblemowo w każdej pozycji :D

Powstaje teraz pytanie czy obecność microfocusera w obserwacjach wizualnych jest na tyle istotna aby kupować dla niego nowy wyciąg za 500 zł ??

Nareszcie ;) To jeszcze go rozmontuj i wyczyść bieżnie a zobaczysz jak pracuje synciany wyciąg...
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostJanusz_P. | 17 Sie 2012, 11:24

Przy czym wyczyść nie oznacza tu wytrzyj i przesmaruj tylko odtłuść wałek napędowy kilkakrotnie i bieżnię za pomocą tamponu z benzyną ekstrakcyjną i nie dotykaj tych elementów po czyszczeniu palcami a wyciąg zacznie dźwigać o połowę więcej niż przed tym zabiegiem :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postlion100 | 18 Sie 2012, 20:49

nebulaorion napisał(a):
lion100 napisał(a):mozesz kupic sam mikrofokuser;) mialem z lacerty w sw i spisywal sie bdb ostrosc lapalo ze az miod na jupku "z" "a" bez to niebo i ziemia;)


Rozumiem że masz na myśli np. coś takiego ?
http://deltaoptical.pl/microfocuser-do- ... d2222.html

Żeby to zamontować trzeba odkręcić te cztery śrubki obok śruby blokującej wyciąg ??


tak montaz jest banalnie prosty a efekt wysoce zadowalajacy przy obserwacjach planet:)
 
Posty: 906
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:38
Miejscowość: Knurów

 

PostSoczi | 06 Lis 2013, 17:14

Mam pytanie odnośnie nowych Synt 10" dobson.
Wyraźnie widze że na fotach nastąpiła jakaś modyfikacja tych przedłużek-adapterów 2" i 1,25".
Mam starszą mniejszą Syntę i te adaptery są jakby sporo krótsze. Te nowe są jakieś takie długawe.
W czym rzecz? inny crayford? tubę skrócili? ogniskową wydłużyli? czy może Ja mam jakieś przewidzenia?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJanusz_P. | 07 Lis 2013, 16:19

W starszych modelach był wyciąg 2" ale z przelotem 56 mm a nowsze mają już przelot w wyciągu 2" i dlatego nowa złączka wydaje się smuklejsza, przez to wyższa choć nadal ma 48 mm wysokości zarówno ta 2" jak i ta 1,25" co właśnie zmierzyłem na nowej Syncie 10".
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSoczi | 07 Lis 2013, 17:36

A to ciekawe. Czemu zrobili w fabryce to ciaśniej?
Można teraz wsadzić bezpośrednio w wyciąg (bez adaptera) coś 2 calowego z akcesorii?
Rozumiem ze rurka główna wyciągu też jest teraz ciaśniejsza na wlocie?
Faktycznie teraz widzę na fotkach że nowy adapter 2" musi mieć zwężenie na wlocie - sporo mniej niż 51mm, bo gdzieś przecież trzeba zmieścić w tym jaskółczy ogon? Czy nie będzie więc winietowała na ultraszerokokątnych okularkach długoogniskowych? Dziwni ci projektanci, przecież stare adaptery były niczego sobie.

Jak pamiętam macałem kiedyś wyciągi Synt 12" one wyraźnie się różniły od tych starszych crayfordów w SW 8" i 10". W 12" miały właśnie końcówkę wyciągu 2" i potrzeba było tylko redukcji na 1,25". Czy te nowe wyciągi SW 10" to to samo, tylko że z przedłużkami bo ognisko wypada dalej?

Sorry ale lubię wiedzieć dokładnie na czym stoję. A w temacie sprzętu SW siedzę parę ładnych lat więc od razu zauważam drobne zmiany.
Ostatnio edytowany przez Soczi, 07 Lis 2013, 17:41, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJanusz_P. | 07 Lis 2013, 17:40

Jak wiadomo w kryzysie tnie się koszty produkcji czyli teraz wyciąg jest lżejszy i tańszy w produkcji bo o to zapewne chodziło producentowi :roll: :P
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 07 Lis 2013, 19:34

Janusz_P. napisał(a):W starszych modelach był wyciąg 2" ale z przelotem 56 mm a nowsze mają już przelot w wyciągu 2" i dlatego nowa złączka wydaje się smuklejsza, przez to wyższa choć nadal ma 48 mm wysokości zarówno ta 2" jak i ta 1,25" co właśnie zmierzyłem na nowej Syncie 10".

Jeśli myślimy o tych samych wyciągach (co jest raczej pewne), to muszę się zdecydowanie nie zgodzić. Starsze wyciągi też miały przelot dokładnie 2" (51 mm), a jedynie sama ich końcówka rozszerzała się na 57 mm. Sama srebrna tulejka jest w nich dokładnie taka sama (ma nawet ten sam gwint na końcu). Różnią się czarnym pierścieniem ze śrubami na końcu, który w nowych jest cały o wewnętrznej średnicy 2", a w starszych rozszerza się z 2" na 57 mm. Starsza redukcja 1,25" jest krótsza od nowej. Starsza ma dokładnie 35,5 (toru optycznego), co właśnie zmierzyłem, nowszej nie mam pod ręką, ale już dość długo obcuję z Syntą 10", która ma nowy wyciąg i sprawdzałem ten rozmiar, bo mnie to intrygowało i okazało się, że nowa redukcja jest wyraźnie dłuższa (możliwe, że ma te 48 mm wysokości). Efekt wydłużenia wynikający ze zmiany średnicy też oczywiście występuje, ale realne wymiary są inne.
Soczi napisał(a):A to ciekawe. Czemu zrobili w fabryce to ciaśniej?
Można teraz wsadzić bezpośrednio w wyciąg (bez adaptera) coś 2 calowego z akcesorii?

Tak, można bezpośrednio wsadzać akcesoria 2" (ale żeby okular wyostrzył, to nadal trzeba przedłużki). Czemu to zmienili? Żeby było normalnie, jak w każdym cywilizowanym wyciągu. Gdybyś chciał wsadzić do wyciągu coś innego, niż okular, czyli sprzęt foto, to od razu byś zauważył, dlaczego teraz jest lepiej. Ja mam ten stary wyciąg i żeby zamocować aparat, musiałem wkładać redukcję 57mm/2", co zabierało cenne mm i aparat ostrzył na samym początku zakresu. Ostatnio zmieniłem ten czarny pierścień (na zamówienie w Astrokraku kupiłem) i złączki na normalne i wreszcie jest jak trzeba.
Soczi napisał(a):Rozumiem ze rurka główna wyciągu też jest teraz ciaśniejsza na wlocie?

Rurka główna jest dokładnie taka sama - ma 2".
Soczi napisał(a):Faktycznie teraz widzę na fotkach że nowy adapter 2" musi mieć zwężenie na wlocie - sporo mniej niż 51mm, bo gdzieś przecież trzeba zmieścić w tym jaskółczy ogon? Czy nie będzie więc winietowała na ultraszerokokątnych okularkach długoogniskowych?

Nowy adapter 2" ma dokładnie 46 mm w środku i to w niczym nie przeszkadza, bo każdy okular ma przecież tuleję, a więc soczewka jest zawsze mniejsza od 2".
Soczi napisał(a): Dziwni ci projektanci, przecież stare adaptery były niczego sobie.

Mądrzy projektanci - wreszcie zrobili jak trzeba. Teraz jest jak w każdym wyciągu - GSO, Meade, Baader... Wreszcie zwykłe adaptery i akcesoria pasują do Synt.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostSoczi | 19 Paź 2017, 16:58

Coś zaczęło mnie niepokoić. Wyciąg Crayforda Synty po kilku latach zaczął wydawać jakieś dziwne dźwięki przy przewijaniu - skrzypienia, coś ala wibracje struny od smyczka.
Jakby coś gdzieś tarło. Przyjrzałem się szparom i niby nic nie zaczepia. Co się dzieje?
Może łożyska wysiadają? i z 4 sztuk któreś sie chwilami blokuje i skrzypi ciągnąc metalem po tubusie?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJanusz_P. | 24 Paź 2017, 15:37

To kapnij po mikro-kropelce oleju maszynowego w łożyska wyciągu bo kto smaruje ten jedzie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat