kolimacja newtona

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostJanusz_P. | 28 Paź 2012, 14:13

endriu624 napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Pryzmy pryzmami a kolimator laserowy zawsze przed pracą na zasadzie ślepej próby trzeba przekręcić w wyciągu aby zobaczyć czy sam nie wymaga kolimacji i plamka nie zatacza koła po lustrze głównym, to tylko 3 sekundy pracy i już wiemy że nasz kolimator jest w pełni sprawny :arrow: :roll:

Zataczanie plamki na LG jest trudno widoczne i jedynie wtedy jak plamka wylezie na znacznik.[W wypadku jak lustro jest czyste ]
Lepiej już w takim wypadku jest to widoczne na tarczy kolimatora.
Sprawdzenie kolimatora na pryzmach jest szybsze i pewniejsze niż w teleskopie w jego wyciągu.

Nieprawda bo pryzma łapiesz (podpierasz) tył i przód kolimatora a skąd wiesz że są wytoczone z jednego zamocowania, musiałbyś pryzmą złapać jedynie część roboczą kolimatora wchodząca w wyciąg aby sprawdzanie na pryzmie było wiarygodne :arrow:

Jeśli plamka lasera przy wysuniętym i wsuniętym położeniu wyciągu nie zmienia położenia (nie przesuwa się) to świadczy o dobrym ustawieniu wyciągu pod kątem 90* względem osi optycznej teleskopu i nic ponadto :wink: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfranek | 28 Paź 2012, 14:57

cytuję:
Jeśli plamka lasera przy wysuniętym i wsuniętym położeniu wyciągu nie zmienia położenia (nie przesuwa się) to świadczy o dobrym ustawieniu wyciągu pod kątem 90* względem osi optycznej teleskopu i nic ponadto.
============================================================
Z tym się nie mogę zgodzic,bo jeżeli oś wyciągu będzie pod innym kątem niż 90* i jeżeli wiązka lasera,będzie sie pokrywała z osią wyciągu,to przy przesuwaniu wyciągiem,zawsze wiązka lasera trafi w LW,w ten sam punkt i pod tym samym kątem.
Natomiast,jeżeli wiązka lasera będzie odchylona od osi wyciągu,to przy wysuwaniu wyciągu,odchyłka będzie większa i punkt lasera,będzie się przesuwał po LW i laser trafi w inne miejsce na LG i pod innym kątem.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postendriu624 | 28 Paź 2012, 15:44

Metoda z pryzmami jest tylko propozycją sprawdzenia kolimatora,i niech każdy bawi się kolimatorem wg,swojego uznania.
Ja osobiście sprawdziłem metodę opisywaną na zachodnich forach z pryzmami i jest ona lepsza,dokladniejsza i szybsza niż sprawdzanie kolimatora na tokarce czy w wyciągu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Poststaszekpapis | 28 Paź 2012, 16:11

franek napisał(a):Jeżeli przy całkowicie wsuniętym wyciągu i potem wysuniętym,plamka lasera na tarczy kolimatora,pozostanie w tym samym miejscu,to by świadczyło,że kolimator jest dobrze skolimowany i dobrze zamocowany na osi wyciągu. :wink:

To tylko świadczy i tylko o tym ,że masz do czynienia z dobrym wyciągiem okularowym. :lol:
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postfranek | 28 Paź 2012, 16:40

staszekpapis napisał(a):
franek napisał(a):Jeżeli przy całkowicie wsuniętym wyciągu i potem wysuniętym,plamka lasera na tarczy kolimatora,pozostanie w tym samym miejscu,to by świadczyło,że kolimator jest dobrze skolimowany i dobrze zamocowany na osi wyciągu. :wink:

To tylko świadczy tylko o tym ,że masz do czynienia z dobrym wyciągiem okularowym. :lol:

A jeżeli,do tego dobrego wyciągu,zamocujesz kolimator laserowy,który będzie miał wiązkę,odchyloną od osi wyciągu :?: Skolimujesz teleskop przy wyciągu wsuniętym,a potem wysuniesz wyciąg.Na tarczy kolimatora nic się nie zmieni :?: :(
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostRa | 28 Paź 2012, 17:05

wydaje mi się ze skolimowalem z tym ze nie udalo mi sie uzyskac idelanego wycentrowania LW w redukcji patrzac przez klisze na lusterko. Zreszta chyba jest to niemozliwe bo pozniej przy kolimacji LW jest ruszane przez te trzy boczne srubki a w moim przypadku musialem nawet troche poluzowac ta cetralna bo tymi trzema bez poluzowania nie moglem ustawic lasera w kóleczku na LG.
Nastepna sprawa przeprosilem sie troche z laserem przy kolomacji LW bardzo mi pomógl a pudelko po kliszy optycznie potwierdziło poprawnosc ustawienia. Moim zdaniem laser niestety nie dokonca spisal sie przy kolimacji LG. Widac wyraznie ze czarna kropka nie jest idealnie wycentrowana- w tescie z pudelkiem od kliszy. Na razie zostawilem jak jest bo korekta LG to zaden problem w porownaniu z LW ( swoja droga mogliby wymyslec jakis lepszy patent niz te srubki) Kolimacje sprawdzilem z okularem 25 mmm na pobliskim drzewie jakis 100 m dosc dobrze wyostrzylem prawie dostrzeglem na pniu kornika.
Wiec czy mi sie udalo do konca nie wiem zobaczymy na niebie.
Wszystkim bardzo dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Wrz 2012, 11:14

 

Poststaszekpapis | 28 Paź 2012, 17:14

Chcę jeszcze dodać , że przeceniacie rolę lasera w kolimacji Newtonów.
Jest to gadżet pomocny w kolimacji ale absolutnie nie zwalnia z myślenia.
Jeżeli już go używamy to ma być sprawny i nie ma to znaczenia czy kosztował 5zł czy 700.

Kolimator laserowy służy do doprecyzowania prawidłowo wykonanej kolimacji metodą wzrokową /czytaj Hamala/.Amen
Czasami wykorzystuje go jako wsażnik po dołożeniu baterii. :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostMateuszW | 28 Paź 2012, 19:52

franek napisał(a):Temat postu: Re: Kilimacja kolimatora Baader Mark III , da się?Wysłany: 09 Lip 2012, 08:31
Cytuję fragment wypowiedzi Janusza_P:
lub bawić się w kolimacje samego kolimatora ktorego śrubki regulacyjne ukryte są pod moletowaną gumką

Czy w takim razie da się do nich dostać bez niszczenia tej gumy?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanusz_P. | 29 Paź 2012, 12:13

Oczywiście że tak bo gumka jak to gumka się ściąga gdyż jest elastyczna i da się z powrotem założyć ją po kolimacji kolimatora na swoje miejsce :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpoldip | 29 Paź 2012, 17:20

Jakiś czas temu miałem zgryz z kolimatorem Mark III. Zataczał kółka. I za żadne skarby nie chciał robić prosto. Testowałem różne kombinacje i na tej podstawie doszedłem do wniosku że to kolimator jest rozkolimowany. I nauczyłem się z tym żyć, czyt. zadowalałem się tym że plamka jeździła dookoła po znaczniku.
Przygotowując tubę N6 do astrofotografii między innymi zrobiłem gwintowanie rury wyciągu do wkręcania mpcc. Dorobiłem też redukcję z T2 na gwint filtrowy 1.25 (Mark III ma takowy na wejściu). I co się okazało? Jak za dotknięciem różdżki zniknęło zataczanie kółek (!). Teraz przy kręceniu kolimatora kropka tkwi w środeczku i ani drgnie.
Z tego taki morał, słuchać doświadczonych kolegów i jak mówią że to mogą być złączki, to mogą być złączki.... nie koniecznie kolimator.
Załączniki
kolimacja newtona: Copy of P1030821.JPG
kolimacja newtona: Copy of P1030826.JPG
CFF105apo, ST-8300, 50/220+QHY5, HEQ5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 103
Rejestracja: 01 Sie 2011, 00:06
Miejscowość: Warszawa

 

Postjupiter1969 | 09 Kwi 2018, 00:47

Tak czy inaczej kolimacja samym laserkiem nie da tego efektu co optyczna.
Widziałem już różne dziwne rzeczy,jakie potrafi wyczynić kolimator laserowy.

To totalny bubel,który nie powinien mieć zastosowania w większości sprzętu.
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2018, 09:29

Kolimator laserowy służy do sprawdzenia i końcowego poprawienia kolimacji po ustawieniu luster kolimatorem optycznym, jeśli optyczny i laserowy pokazuje to samo to teleskop jest już na pewno dobrze skolimowany czego nie można powiedzieć po samej kolimacji kolimatorem laserowym... :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 10 Kwi 2018, 12:36

Nie wiem czy pamiętacie, że dla kolimatorów laserowych Baadera ma znaczenie orientacja kolimatora w wyciągu. Jest to dość jasno pokazane w instrukcji użytkownika (no ale kto takie głupotki chciałby czytać :wink: ).

"Orientacja lasera-ColliTM w oprawce okularu

Wszystkie nasze przyrządy Laser-ColliTM Mark III są indywidualnie regulowane w oprawce okularu na tokarce dla wymaganej centralnej symetrii obrotowej. Niezbędne mechaniczne tolerancje produkcyjne dla uchwytu okularowego i obudów naszych instrumentów Laser-ColliTMMark III wymagają prawidłowej orientacji podczas montażu lasera ColliTM Mark III w oprawce okularu, jak pokazano poniżej."

kolimacja newtona: image.jpeg


Podobnie jest z wcześniejszymi wersjami kolimatorów Baadera. Śrubka załączająca laser powinna być w takiej samej orientacji jak śrubka dociskająca okular w wyciągu.

Przy prawidłowej orientacji takim kolimatorem można kolimację ustawić prawidłowo nawet do celów astrofotografii (o ile kolimator był traktowany z szacunkiem, czyli nie traktowało się go w mniej lub bardziej brutalny sposób). :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateuszW | 10 Kwi 2018, 14:57

Największą wadą Baadera jest jego niemiłosiernie luźna tulejka, nie rozumiem jak można było zrobić ją z tak złą tolerancją. Już tańszy GSO ma znacznie lepiej dopasowaną średnicę.

Widzę też, że mało kto wie, że kolimator laserowy można wykorzystać dużo bardziej zaawansowanie, niż tylko ustawić kropkę na środek LG i tarczy kolimatora. Można zrobić np coś takiego: https://www.forumastronomiczne.pl/index ... astrofoto/. Tym sposobem możemy wyregulować wszystkie możliwe stopnie swobody teleskopu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat