EQ3-2 i naped - jak nie zepsuc

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postmkowalik | 09 Lut 2014, 22:56

Hej,

Kupilem w DO naped jednej osi do montazu EQ3-2. Niestety DO do napedu nie dolaczyla zadnej instrukcji zatem zwracam sie z prosba o porady jak uzywac napedu zeby nie zepsuc napedu i/lub montazu.

Np.
1. Czy mozna przy wlaczonym napedzie recznie regulowac polozenie teleskopu mikroruchami?
2. Czy mozna regulowac polozenie teleskopu mikroruchami przy wylaczonym napedzie lub czy moze wogole nie wolno uzywac mikroruchow jesli naped jest zamontowany w montazu?
3. Naped odpalilem na akumulatorkach niklowo-wodorkowych, ktore zamiast 6 V w sumie dadza 4.8V. Czy ta roznica bedzie miala istotny wplyw na jakosc prowadzenia?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostQbszon | 10 Lut 2014, 01:00

silniczek napędu montujesz w miejsce pokrętła od mikroruchów, także dwa pierwsze pytania Ci odpadają ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

Postpi_drake | 10 Lut 2014, 09:52

Qbszon napisał(a):silniczek napędu montujesz w miejsce pokrętła od mikroruchów, także dwa pierwsze pytania Ci odpadają ;)

... ale z drugiej strony montażu i tak jest możliwość zamontowania pokręteł do mikroruchów. Pytanie jest więc zasadne. Sam jestem ciekaw czy istnieje możliwość używania pokręteł z zamontowanym silniczkiem. Że ciężko się kręcą to wiem bo w moim -goto próbowałem, ale czy jest to bezpieczne?
GSO 12", SW R150/750 EQ3-2 SynScan, SW ED80 AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 30 Lip 2012, 00:04
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 10 Lut 2014, 11:39

Tak jak kolega wyzej napisal po zamontowaniu silniczka (w miejce dla niego przeznaczone) pokretlo do mikroruchow nadal zostaje podlaczone do wyciagu i nadal mozna je uzywac :).

MK.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrater | 10 Lut 2014, 12:25

mkowalik

nie wiem czy posiadamy takie same napędy (zdjęć nie zrobię bo sprzęt mam w terenie) ale w moich napędach nie ryzykując uszkodzenia nie da się swobodnie obracać ich osiami. Toteż kiedy napęd jest zasprzęglony z montażem nie ma mowy o używaniu mikroruchów. Albo nastąpi wysprzęglenie albo uszkodzenie wieńców zębatych lub napędu.
Po prostu najpierw należy porządnie z ręki nakierować teleskop na obiekt a następnie zesprzęglić napęd/napędy.
Po zesprzęgleniu można jeszcze korygować nakierowanie poprzez sterowanie napędem /napędami zmieniając prędkość i kierunek obrotów ale już nie ręcznie.

Pozdrawiam
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMateuszW | 10 Lut 2014, 13:39

Po przykręceniu napędu w osi RA nie ma już możliwości używania mikroruchów w tej osi. To jest jedna z większych wad tego napędu i montażu (już w EQ5 nie ma tego ograniczenia). Czyli pozostaje celowanie na odsprzęglonej osi, oraz po zablokowaniu osi można precyzyjnie docelować napędem (a jest to niewygodne, bo napęd się strasznie ślimaczy). Bez względu na to, czy napęd jest włączony, czy wyłączony, to nie można używać mikroruchów w osi RA, bo napęd ma dużą przekładnię, która może się uszkodzić przy tym (a opór jest tak duży, że nie da się tego ruszyć bez uszkodzenia). Najlepiej jest w ogóle nie przykręcać mikroruchów w tej osi.

Jeśli miałbyś napęd dwuosiowy, to tam napęd Dec jest dużo lepiej zrobiony, bo ma on możliwość odsprzęglenia i wtedy można używać mikroruchów w tej osi (ale w RA dalej się nie da).

Ten napęd dobrze działa na akumulatorach.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpiotrek_w | 11 Lut 2014, 21:16

Witam
Ja najprawdopodobniej zniszczyłem napęd próbując kręcić mikroruchami przy zamontowanym napędzie. Przestał działać a jak go rozkręciłem to się okazało że jedna zębatka jest rozwalona. tak więc nie polecam :)
GSO 200/800, TS APO 65 ,QHY8L, canon 400, heq5
 
Posty: 75
Rejestracja: 06 Lis 2011, 11:23

 

PostJanusz_P. | 16 Lut 2014, 14:41

W tej wypowiedzi jest sprzeczność bo najpierw piszesz o napędzie do teleskopu:

"Kupilem w DO naped jednej osi do montazu EQ3-2. Niestety DO do napedu nie dolaczyla zadnej instrukcji zatem zwracam sie z prosba o porady jak uzywac napedu zeby nie zepsuc napedu i/lub montazu."

mkowalik napisał(a):Tak jak kolega wyzej napisal po zamontowaniu silniczka (w miejce dla niego przeznaczone) pokretlo do mikroruchow nadal zostaje podlaczone do wyciagu i nadal mozna je uzywac :).

MK.


Potem piszesz że pokrętło zostaje podłączone do wyciągu co by świadczyło ze podpinasz napęd do wyciągu a nie do montażu teleskopu :roll: :?:
A może masz napęd do wyciągu a podłączasz go z powodu braku instrukcji obsługi do teleskopu :arrow: :oops: ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmkowalik | 22 Lut 2014, 23:13

Kupilem naped do napedzania jednej osi (rektascensji) montazu EQ3-2. Podlaczylem go prawidlowo tzn. do przeznaczonego do tego wyjscia na montazu tzn. po jednej stronie montazu jest podpiety naped, po przeciwnej jest przykrecone pokreto mikroruchow (osi rektascensji). Nie probowalem podlaczac go do wyciagu :)

Dziekuje za wszystkie pomocne odpowiedzi.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostMateuszW | 22 Lut 2014, 23:58

To odkręć to pokrętło od osi RA, żeby Cię nie kusiło :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmkowalik | 23 Lut 2014, 11:15

Odkrece odkrece, nie kusi :)
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postlagata1 | 28 Lut 2020, 20:25

właśnie kupiłem taki sam napęd i teleskop ani drgnie po podłączeniu - dlaczego? słychac pracę silniczka, dodam tylko że napęd podłączony do 10 letniego teleskopu - mogło coś w nim zardzewieć lub zepsuć? Bolec w teleskopie przy użyciu ręki normalnie działa używany do regulowania ostrości - nie rozumiem co jest nie tak jak powinno być.
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat