Teleskopy Maksutov-Newton

PostKrzysztof_P | 09 Gru 2018, 05:18

Cześć.

Jak dobrze pamiętam MN 180mm miał około 2,5mm oświetlone w 100% do astrofotografii , nie wiem czy dobrze podaję mogę być w błędzie , ale na stronie APM jak ktoś poszpera w opisach tych teleskopów to są takie dane w specyfikacji.Takich teleskopów sprzedaje się niewiele , tak samo jak dobrych Maków Cassegrainów Rumaków z osobnym LW a nie naparowanym na Menisku.Na swojego polowałem około dwa lata i trafiłem na Astromart a sprzedający był z Federacji Rosyjskiej , działał w grupie optyków dla STF VAGO. Kolega który posiada 8" MN miał wcześniej MN 7" , jechał specjalnie do Niemiec po odbiór , czasem pojawiają się na giełdach Italii i DE , ale generalnie jest ich mało i trafić dobry nie zniszczony optycznie egzemplarz nie tak łatwo.Dlaczego ktoś sprzedaje to pytanie dla sprzedającego , tak samo jak jest teraz na Astromart Refraktor APO CFF 200mm F8 , Super Maszyna za 23 000$ , dlaczego sprzedaje go właściciel z Niemiec? Cena już spadła , wynosiła wcześniej 25 000$.
Od siebie tylko napiszę że zaręczam Wam , obrazy jakie generują te maszynki są naprawdę Rewelacyjne.Mój MN 152/912mm F6 , był lepszy od 120ED , każdego jakiego posiadałem , dopiero APO BORG Japan 125mm F-800 w praktyce pokazał mi tak samo ładne i bogate w kolorowy detal Planety.Pod względem obrazów jakie generują te Teleskopy to nie widzę żadnego konkurenta , jedynie mniejsze o około 1" APO czy dobre ED a przerzuciłem jak by nie było , mogę śmiało napisać kilkadziesiąt różnorakich sprzętów.W tym około 10 Maków na optyce Intes Micro , MN i MK.
Sam bym kupił MN 10" , F-5,5 Intesa jako jedyny i Docelowy sprzęt , miałem okazję w USA w dobrych pieniądzach , ale nie odważyłem się jednak kredytować ze względu na mój obecny stan zdrowia.
Osobiście myślę i podejrzewam z doświadczenia że MN 8" jest na Planetach tak dobry jak APO co najmniej 6"-7" tak samo jak Maki TEC czy ORION UK o czym piszą ich właściciele , porównując je ze stojącymi obok sporymi markowymi Refraktorami APO.
Przeczytałem tych porównań i opisów też sporo , dlatego poszedłem w ten sprzęt jako w APO dla ubogich jak je określają i wcale nie żałuję swojej decyzji , wręcz przeciwnie , jestem bardzo zadowolony. Na APO 160mm mnie nie stać a na Maka 8" owszem jakoś się udało.Jedyna wada jaką widzę to wysoka cena , jak ktoś poogląda przez dobrego MN czy MK np. dobrego Intesa to powie sam że wszystko w nim widać na niebie jak w dobrym APO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 31 Gru 2018, 09:24, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 12 Gru 2018, 22:18

Z tym ,,zamętęm" to bym nie przesadzał, co najwyżej obcięcie apertury (przy zbyt małym LW). Mac-newtony INTESA i SW są wyposażone w bafle. Jakieś ,, fałszywe światło" na pewno w nich ,,ugrzężnie". Oto wnętrze mojego SWMN-190. Bafle naprzeciw wyciągu i ,,osłaniające" tuleję wyciągu są dodane przeze mnie (mac-newton SW). Jednak ich ,,wymiary" nie powodują ,,obcięcia" toru optycznego. (Coś na wzór tego co stosował INTES)
Załączniki
Teleskopy Maksutov-Newton: IMG_20181205_195407 (Kopiowanie).jpg
Teleskopy Maksutov-Newton: Obraz4 astro 30-12-2013 109 (Copy).jpg
Teleskopy Maksutov-Newton: Obraz4 astro 30-12-2013 115 (Copy).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 04 Sty 2019, 07:22

Cześć.

Żadne obcięcie Apertury nie występuje.

Wklejam coś o MN INTESA 10": https://astromart.com/classifieds/astro ... e-ota-rare

Sprzedaję doskonały i bardzo rzadki teleskop OTA Intes Micro MN106 Mak-Newt deluxe F / 5.5. Ten optyczny system wersji Deluxe to 1/8. Świetny. Ten zakres zastąpił mój zakres Meade 14 LX200_GPS, ponieważ zapewniał lepsze obrazy niż Meade 14 LX200. Ten zakres zniszczył Meade 14 dla obrazów księżycowych i planetarnych i jest cudowną i zadziwiającą mgławicą planetarną i gromadami kulistymi, zapewniając szerokie pole widzenia, ale ze szczegółowymi i uderzającymi obrazami obiektów. To, co naprawdę sprawia, że ​​ta niesamowita jest centralna przeszkoda to tylko 22%. Naprawdę podobał mi się ten obraz, gdy używam 40 mm TMB lub 26 mm Naglera ep podczas oglądania M57. Niesamowite.

Dołączyłem wiele zdjęć. Optyka jest wyjątkowa. Ten zakres nie ma sobie równych. Proszę zdjęcia z wnętrza OTA. Kolimacja jest łatwa i utrzymuje solidną bryłę. W zestawie z wyciągiem dotykowym 2 "i przedłużaczem oraz uchwytem na lunetę celowniczą, bez zasięgu celownika, z łatwością używam kropki, zakres jest w doskonałym stanie, minus skrobania na bokach widoczne na zdjęciach Są to normalne zużycie, w zestawie znajduje się kołyska i trumna jak skrzynia z drewnianymi skrzynkami (patrz pierwsze dwa zdjęcia drewnianej skrzyni). Posiada również certyfikat długości fali lustra. Widzę, że jest tak dobry, jak to tylko możliwe, ładne proste linie, które są wsparte wspaniałym widokiem przez ep. Nie tylko sprzedam za mniej niż to, za co zapłaciłem, ale uwzględnię koszty wysyłki za tę cenę. Wiem, że jeśli masz jakieś pytania, jak być może wiesz, Intes Micro nie robi już tych teleskopów, więc ten teleskop jest rzadkim towarem, widziałam tylko jeden ze sprzedanych teleskopów MN106, którego nie próbowałem, ale Wyobrażam sobie, że astro-fotografia byłaby niesamowita w tym zakresie, zwłaszcza, że ​​jest krótka długość ogniskowa. Powodem, dla którego to sprzedam, jest to, że kupiłem większy mak 12 ". Dzięki za patrzenie.

Steve

Myślę coś dla mnie osobiście Docelowego na montażu Dobsona z GO-TO.
Ewentualnie to jak trafię w Lotto , choć ze względu na rozmiary wolałbym Maka-Newtona 10".
https://astromart.com/classifieds/astro ... -refractor

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 04 Sty 2019, 21:41

Pisząc ,,obcięcie apertury", trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło raczej o ,,oświetlenie" matrycy aparatu NIKON D-50 i Sony nex-5n. W wizualu po zmniejszeniu LW z 63mm SW-oryginał, na 50mm OO HILLUX , w SW MN-190, poprawił się kontrast. Ale, kiedy porównałem moje fotki, z przed przeróbki i po, to zauważyłem dużą stratę oświetlenia (b. duża winieta). Dlatego właśnie póżniej dodatkowo ,,cofnąłem" LW bliżej menisku, otwór pod wyciągiem ,,pozwalał" na to, z zapasem, jak i otwory technologiczne w wyciągu. Wszystko ,,wyszło" dopiero na fotach. Ani ja ,ani znajomi patrzący nieraz przez ten teleskop (SW MN-190), w wizualu tego nie widzieli. Oto fotki, co prawda ,,z różnej parafii" (bo tylko takie obecnie mam), ale doskonale widać, niedoświetlenie matrycy; Księżyc NIKON D-50 pojedyncza fot (przed przeróbką) , Galaktyki Bodego, jakiś tam stack (po przeróbce). Żeby było śmieszniej to Księżyc (NIKON D-50 pełna klatka), a ,,galaktyczki"(Sony nex5n APS-C). Zdjęcia są tylko poglądowe, proszę nie oceniać ich jakości.
Załączniki
Teleskopy Maksutov-Newton: Obraz4 astro 30-12-2013 019 (Copy) (2).jpg
Teleskopy Maksutov-Newton: M-82 , 81   STACK 21 (Kopiowanie).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 05 Sty 2019, 03:16

Cześć.

Oczywiście z tym się zgodzę , pisałem o oświetleniu do astrofoto , natomiast w wizualu jak posiadałem Maki Newtony to też się nie dopatrzyłem oglądając przez te teleskopy.Obrazy samych gwiazd i tła nieba i Planet czy Księżyca są do pewnych powiększeń praktycznie nie do odróżnienia od dobrego APO o trochę mniejszej Aperturze.Posiadałem APO Borg Japan 125mm , Edki 100mm , 120mm , 127mm po kilka sztuk i wiem co to znaczy Dobry Mak.

Chińskich w systemie Gregoryego w tym 180mm nie biorę pod uwagę , posiadałem wszystkie Maki SW od 127mm-180mm po parę sztuk , aktualnie mam na stanie RUMAKI INTESA 180mm F10 i 203mm F10 , przy dobrym Seengu Powalają i biją te mniejsze Edki na Łeb i na Szyję pod każdym względem i na każdym obiekcie nieba jak i te wszystkie chińskie Maki Gregoryego.Mak 180mm F10 jest do sprzedania , jak porównaliśmy go z tym Santelem 180mm F10 to Santel wymiękkł , gdyż był to starszy model na słabych warstwach i obrazy gwiazd wpadały w kolor kremowy a nie biały , wpadały w delikatny zafarb , kontrast też lepszy był w Intesie STF na nowszych powłokach. Dlatego Santel poleciał od razu , wtedy jego posiadaczem był kolega Zbyszek , ale jak porównanie odbyło się na Jowiszu i Epsilonkach w naszym obserwatorium to mój wtedy obecny Maczek STF na optyce Intesa z Certyfikatem optyki przebił Santela i byliśmy w małym szoku co jest.
Jeszcze poluję na mniejszego ALTER MK603 Rumak 150/1500mm produkcji po 2000 roku , lepsze warstwy, jako trawelerek na montażu EQ3-2 , jest lekki i pojedzie a i fajne szerokie pole z Pentaxem XW40mm. Te Maki Intesa ponadto mają pełne przeloty dla 2" a nie jak chińszczyzna z maleńkim przelotem i taka fajna chińska ściema z VB 2" dla naiwnych.Po zastosowaniu kątówki 2" niewiele rośnie ogniskowa , dla przykładu w Maku 180mm F10 , 1800mm wyszło około 1850mm z kątówką ze złączem SCT. Sprawdzaliśmy z Januszem w Astrokraku mierząc żrenicę wyjściową Lunetką Czapskich.Dla mnie sprawa bezdyskusyjna , tylko Intesy , TEC czy ORION U.K. , tylko te Makówki innych nie biorę pod uwagę , jak już płacić to mieć to coś z czego będzie pełne zadowolenie.Lepszy jeden dobry zakup na lata niż pięć przeciętnych.To samo tyczy się szkiełek , których zaliczyłem parę wiaderek zanim pozostały docelowe.Co kosztowało mnie też nie mało , takie roszady do celu są kosztowne i czasochłonne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 05 Sty 2019, 12:23

Jeśli światło "idzie" tak jak tu na rysunkach https://www.telescope-optics.net/Mak-Newton.htm więc tak samo jak w Newtonie jeśli chodzi o oświetlenie pola widzenia/matrycy rejestratora to niestety, prawa optyki są nie ubłagane.
Tuba 300 mm, zagięcie co najmniej 210 mm (czyli po za tubę tylko 60 mm w tym grubość tuby) to daje przy LW 53 mm malutkie pola widzenia w 100% oświetlone (około 24 minuty kątowe). Chyba, że coś źle liczę ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 05 Sty 2019, 12:27

Bardzo prawdopodobne że tak jest jak piszesz , nie chce mi się liczyć , ale takiego rzędu wychodzą wypadkowe. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Sty 2019, 08:10

Cześć.

W końcu się pojawił na CN tylko MK INTESA 180mm F15 , też zacny planetarny sprzęt z małym C.O. , cena jest odpowiednia u nas by się nie sprzedał zapewne nawet za połowę ceny. :D
https://www.cloudynights.com/classified ... assegrain/

Kiedyś był na giełdzie U.K. taki Maczek Intesa 8" F15 za około 18K , miałem na niego chrapkę ale nie było wtedy funduszy.
Kupiłem jednak po jakimś czasie 8" , F10 i też jestem zadowolony , trochę większe C.O. , ale obrazy też Bajka i możliwe też szersze pola do Chichotek , itp.Nie ma krzywizny pola jak w SCT i wszystkie okularki pracują Klasa do samej diafragmy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 10 Sty 2019, 11:43

Krzysztof_P napisał(a):(..)To samo tyczy się szkiełek , których zaliczyłem parę wiaderek zanim pozostały docelowe.Co kosztowało mnie też nie mało , takie roszady do celu są kosztowne i czasochłonne.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Możesz napisać kilka przykładów szkiełek "must have" tzn. udanych modeli zacnych marek, w które warto zainwestować.. jestem właśnie w trakcie kompletowania sprzętu w oczekiwaniu na lepszą pogodę... pozdrawiam!
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 10 Sty 2019, 11:52

Cześć.

To temat do innego działu , jak chcesz to zadzwoń i porozmawiamy , zawsze chętnie służę pomocą , tel.604054008.
To bardzo obszerny temat na wiele pisania o różnorakich szkiełkach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Senior_Toledo oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat