Moje obserwatorium

PostFugitus | 17 Maj 2014, 10:42

Witam tych którzy właśnie czytają ten tekst.
Dokładnie 13 lutego 2012 roku o godz. 18:56 napisałem na forum astropolis wzmiankę o chęci budowy obserwatorium. Wtedy jeszcze dość nieprecyzyjnie przedstawiłem konstrukcję samej części obserwacyjnej.
Teraz mogę napisać - obserwatorium jest i działa. Jak za pierwszym razem chciałem umieścić tą informacje na tym samym forum ale niestety z niewiadomych przyczyn nie jestem aktywnym członkiem tego forum - moge co najwyżej czytać posty ale własnego nie mogę wysłać. Tak więc postanowiłem zamieścić tą informację na znane mi od dawna forum Astromaniaka.
Chciałem bardzo wykończyć budynek tak aby pochwalić się przedstawiając jego zdjęcie. Niestety nie udało się z wielu przyczyn - dość nieraz egzotycznych - jedną z nich jest wielki pęd tubylców do płynów z zawartością C2H5OH. I tak mijały tygodnie a wszelkie ustalane terminy wykończenia samego budynku brały w łeb - również z powodu kaprysów pogody. A jeszcze do tego miałem kilka wpadek z samym sobą. Wystarczy spojrzeć na mój profil i raczej wszystko będzie jasne.
Tak więc zwlekałem z ogłoszeniem tej nowiny - a jest nią posiadanie prawdziwej kopuły którą mam dzięki znanemu wszystkim Panu Jackowi. Otóż zamierzałem kupić kopułę w jakiejś prostszej wersji ( przyznaję że chodziło o moje możliwości finansowe). Pan Jacek po kilku rozmowach ze mną stwierdził że jest gotów taka kopułę sprezentować co uczynił jesienią zeszłego roku.Panie Jacku - wielkie dzięki za ten gest. Po dowiezieniu kopuły w typowej dla transportu paczce stała ok. dwóch tygodni i wyglądała jak wielkie jajo pterodaktyla. Pod koniec sierpnia zaprosiłem do pomocy znanych wszystkim Pawła ( PTL ) i Dominika. Przyjechali w sobotę i mimo dość skróconego już dnia zdążyli złożyć kopułę na stropie budynku.
Do zimy stała w zasadzie nieużywana - byłem w dość kiepskiej kondycji fizyczne po wielkim wylewie w nodze - po uderzeniu o kant deski szalunku który sam robiłem. Teraz już stoi w środku montaż EQ6 i ja testuję kolejne moje tuby optyczne oraz przymierzam się do robienia zdjęć. Na początek bawię się z obserwacjami niektórych jasnych obiektów w ciągu dnia ( Jowisz , Mars, Wenus a nawet może uda mi się zaobserwować kilka jaśniejszych gwiazd.
Mógłbym wiele jeszcze pisać ale ponieważ sam niemal budowałem budynek i rotundę pod kopulę mogę służyć radami jak wykonać niektóre elementy budowli. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć i do przejrzenia linku http://astrofotografia.eu/relacja-z-ins ... lkowyjach/.
Pozostałe zdjęcia będą w następnym poście
Załączniki
Moje obserwatorium: DSCN3053.jpg
Moje obserwatorium: DSCN3046.jpg
Moje obserwatorium: DSCN3043.jpg
Moje obserwatorium: DSCN3030.jpg
Moje obserwatorium: DSCN3040.jpg
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Wrz 2010, 18:27

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat