Wymiana wyciągu w Syncie 8"

PostPiotrN | 08 Cze 2014, 14:54

Mam Syntę ze starym wyciągiem - czy warto kupić i wymienić na wyciąg Crayforda np.: http://www.astrokrak.pl/398-wycig-crayforda-2q-.html. Stawiając pytanie inaczej: czy warto dołożyć 300 zł za jakość wyciągu? Może ktoś z was to przerabiał i ma zdanie na ten temat.
Czy wymiana jest "bezbolesna" czy też pociąga za sobą jakieś przeróbki np. : nawiercanie otworów, podnoszenie lustra lub inne?
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 12 Paź 2007, 17:02
Miejscowość: Żywiec

PostTomoZ28 | 08 Cze 2014, 15:00

Nie opłaca się, jak już to mikrofoccuser, ta wymiana nie poprawi znacząco komfortu.

Wymiana SW na SW powinna być bezbolesna.
Niemniej tutaj to i tak za bardzo sensu nie ma.
TomoZ28
 

PostMateuszW | 08 Cze 2014, 15:22

Stary wyciąg to znaczy zębatkowy? Jeśli tak, to na pewno komfort się znacznie poprawi, ale moim zdaniem jest to średnio opłacalne i lepiej po prostu dozbierać do synty 10" z już fabrycznie nowym wyciągiem :)
Jeśli mówiąc stary wyciąg masz na myśli crayforda z dziwnym standardem 2,24", to poza złączkami ten wyciąg od nowego nie różni się niczym, więc taka zmiana nie ma sensu. Ja osobiście dałem tylko do wykonania w astrokraku nową złączkę 2" (z clampining ringiem), a redukcje kupiłem od GSO (też z clampining ringiem) i to była sensowna wymiana :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostPiotrN | 08 Cze 2014, 23:34

Dzięki za odpowiedzi. Zgodnie z waszymi sugestiami na razie pozostanę przy wyciągu zębatkowym, który mam obecnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 12 Paź 2007, 17:02
Miejscowość: Żywiec

Postdemios | 08 Lis 2017, 23:25

Odświeżę temat.
Mam Syntę 8 z wyciągiem zębatkowym rack&pinion.
Chciałem wymienić wyciąg na coś lepszego, jednocześnie pasującego na miejsce starego w 100% bez jakichkolwiek przeróbek.
Pisałem w tej sprawie do Janusza i w opcji budżetowej polecił poniższy wyciąg (podobno pasuje bez modyfikacji)
http://www.astrokrak.pl/398-wycig-crayforda-2q-.html

Wszystko byłoby fajnie, ale... no właśnie, w tym miejscu zacytuję kolegę Ira, który kiedyś pisał na innym forum:
" ... zamówiłem ostatnio SkyWatcherowy wyciąg Crayford'a do Synty, w celu zastąpienia nim wyciągu Rack&Pinion. Przyznam się z biciem w pierś, że nawet nie pomyślałem przez chwilę, że 2 wyciągi różnego typu do tego samego teleskopu mogą posiadać inne średnice otworów na tuleję i inne rozstawy otworów mocujących..."

Co prawda to dość stara sprawa, ale nie wiem co o tym myśleć.
Czy ktoś z koleżanek lub kolegów przerabiał temat i może podzielić się opinią?
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 Gru 2009, 09:22
Miejscowość: Warszawa

 

Postwojt0000 | 08 Lis 2017, 23:43

Też kiedyś miałem taką synte i z tego co pamiętam nie jest to bezbolesne (w jednym kierunku chyba trzeba przewiercić nowe otwory). Najlepiej wykręć wyciąg i zmierz dokładnie te rozstawy i prześlij je Januszowi, będziesz mieć wtedy pewność.
Ja dałem sobie spokój i wymieniłem synte na gso, różnica kolosalna (oczywiście dotyczy to starej wersji bo nie wiem jak jest z tymi nowszymi).
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 537
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat