Pomogę w naprawie pilota od napędów do EQ3-2 i EQ5

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postkaczor_ks | 18 Wrz 2014, 16:24

Jak w temacie. Pomogę w naprawie pilotów od napędów do EQ3-2 oraz EQ5. Udało mi się opracować oprogramowanie do procesorów od tych pilotów, które mogę udostępnić do samodzielnej naprawy lub też mogę naprawić po przesłaniu do mnie wadliwego pilota. Usterki pojawiają się po podłączeniu zasilania większego niż 6V. Zazwyczaj użytkownicy omyłkowo podłączają napięcie 12V które jest "śmiertelne" dla procesora. Procesory w sprawnych pilotach są niestety zablokowane przed odczytem oryginalnego oprogramowania co zmusiło mnie do samodzielnego napisania odpowiedniego programu. Udało mi się uzyskać precyzję na poziomie 0,5sek/24h (pomyłka o 3ms na jeden obrót silnika - 9:58,364). Naprawa sprowadza się do wymiany procesora (w przypadku napędu dwuosiowego). W przypadku napędu jednoosiowego wymagana jest jeszcze zamiana 2 elementów odpowiedzialnych za reset procesora oraz dołożenie 2 rezystorów do zasilania diody ponieważ w przypadku napędu jednoosiowego zmieniłem procesor na inną architekturę (oryginalnie była 8051 a po zmianie jest AVR). W przypadku napędu jednoosiowego istnieje jeszcze jeden element który nie mam pewności czy tez się nie uszkadza. Jest to układ bramek NOT odpowiedzialny za załączanie masy na piny silnika. Istnieje duża szansa że te układy wytrzymują niefortunne podłączenie wyższego napięcia. W przypadku pilota jednoosiowego zmieniłem architekturę procesora ze względu na problem z zaprogramowaniem zamiennika oryginalnego procesora (programator nie chciał go w ogóle wykryć a nie mogłem znaleźć odpowiedzi w internecie dlaczego i łatwiej było mi zmienić procesor na inny niż kupić droższy programator).
Jak to wygląda kosztowo ? Jeżeli chcemy samodzielnie naprawić pilota potrzebujemy: nowy procesor (około 6zł), programator (wystarczy USBasp 15zł), kilka kabelków połączeniowych pin-pin (2zł), warto mieć płytkę stykową (pomocna - 6zł), kwarc i 2 kondensatorki (1zł). W przypadku pilota jednoosiowego potrzeba jeszcze 3 rezystorów i kondensator ale to nawet złotówki nie kosztuje. Oczywiście wyżej podane kwoty nie zawierają kosztów przesyłek jeżeli ktoś nie ma możliwości zakupu tych rzeczy gdzieś w okolicy tak więc koszty przesyłek mogą podnieść wydatki pewnie raz jeszcze.
Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach i woli podesłać pilota do mnie zapraszam na PW.
W sprawie wsadów do pilota również proszę pisać na PW. Jeszcze jestem w trakcie kosmetycznych poprawek w oprogramowaniu dotyczących działania diody. Nie dodałem jeszcze że nowe oprogramowanie zmienia również maksymalną prędkość pilota z x8 do x16. Wyżej się praktycznie nie da (a przynajmniej nie za wiele się już wyciśnie) ponieważ silnik zaczyna gubić kroki w rezultacie czego stoi w miejscu i buczy.
Informacja dla zainteresowanych : nowy procesor do napędu dwuosiowego to 89S51, w przypadku jednoosiowego zastosowałem attiny2313A ponieważ posiada taki sam rozstaw pinów jak oryginalny 89c2051/80s2051 (różni się tylko sposobem resetowania procesora dlatego potrzebne są tu jeszcze rezystory i kondensator).
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostLesioQ | 23 Wrz 2014, 21:11

Hej,
No to się napracowałeś. Gratuluję bezkompromisowego rozwiązania problemu.
Dobrze by było abyś znalazł chętnego do niezależnych testów pilota po modyfikacjach :idea:
SCT8, SiTech:GEM_ATM, Pyxis6M
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostWielkiAtraktor | 24 Wrz 2014, 14:40

Gratuluję zacięcia. Myślę, że najskuteczniejszym sposobem rozpropagowania będzie opublikowanie gdzieś schematów i kodu źródłowego (blog? github?) i zrobienie wzmianek też na innych forach (AP, FA, cloudynights, stargazerslounge).
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

Postkurp | 08 Paź 2014, 21:54

Witam Gratuluję zacięcia technicznego :D .
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkaczor_ks | 19 Sty 2015, 23:34

Wiele pełni i nowiów minęło ale niniejszym publikuję instrukcję naprawy pilotów napędu do montażu EQ3-2 oraz EQ5 w wersji jednoosiowej, pliki wsadów do procesorów od tych pilotów oraz plik od EQ3-2 w wersji 2 osiowej. Na razie nie mam jeszcze opracowanego programu do EQ5 w wersji 2 osiowej ponieważ jeszcze takiego nie naprawiałem.
Oczywiście czekam na wszelkie uwagi odnośnie instrukcji. Jeżeli jest coś niejasnego to wytłumaczę i poprawię.
Załączniki
kod.zip
Kod źródłowy Atmel Studio do pilotów jednoosiowych
(2 KiB) Ściągnięto 185 razy
instrukcja.pdf
Instrukcja naprawy pilotów napędu montażu EQ3-2 oraz EQ5 w wersji jednoosiowej
(888.54 KiB) Ściągnięto 201 razy
EQ5_1OS.zip
EQ5 wersja jednoosiowa
(999 Bajty) Ściągnięto 174 razy
EQ3_2OSIE.zip
EQ3-2 wersja dwuosiowa
(1.04 KiB) Ściągnięto 190 razy
EQ3_1OS.zip
EQ3-2 wersja jednoosiowa
(1.09 KiB) Ściągnięto 180 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostXal | 11 Maj 2016, 19:43

Mam pytanie - czy w wersji dwuosiowej ustawienie fusebitów są takie same jak w jednoosiowej? W instrukcji nie niej o tym nic wspomniane.
SW 150/750 HEQ5 SynScan, TS 80mm guide, QHY5, Baader Hyperion 21mm,17mm,5mm, Baader Hyperion Aspheric 36mm, Super 10mm,25mm, 2xFTR, BPC 20x60,Lidletka,Canon 550D unmod

http://xaal66.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 142
Rejestracja: 18 Lut 2011, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postkaczor_ks | 11 Maj 2016, 19:59

Wersja jednoosiowa oparta jest o mikrokontroler który nie wymaga zmiany fusebitów z tego co pamiętam. W jednoosiowej jest to mikrokontroler z rodziny 51 a w dwuosiowej moja modyfikacja opiera się o mikrokontroler z rodziny atmega (dokładnie attiny) i w nim mamy możliwość ustawiania fusebitów (a dokładniej musimy przestawić). Chodzi tu o dobre naliczanie timera bo w standardzie liczy co 8 taktów. (Jak dobrze pamiętam). Musiał bym przysiąść nad dokumentacją mikrokontrolera i sobie przypomnieć. W dwuosiowym zastosowałem taki mikrokontroler ponieważ mój prostacki programator (usbasp) nie chciał nawiązać komunikacji z 2051 mimo iż ten posiada niby interfejs ISP. Wybrałem attiny2313a bo ma tak samo wyprowadzone piny a różni się tylko resetem i startem. W Attiny musimy przestawić fusebity ponieważ fabrycznie jest on ustawiony na pracę z wewnętrznym oscylatorem (z nie zewnętrznym kwarcem) oraz tak jak wspomniałem dzieli on zliczane takty i liczy tylko co 8 takt przez co timer jest mało precyzyjny.
W jednoosiowym należy wiedzieć (wynika to z dokumentacji) że pracuje on od razu z oscylatorem zewnętrznym i wymagany jest on do zaprogramowania mikrokontrolera. Może to być dowolny kwarc (ja używałem 8MHz) i 2 kondensatory podłączane do wejścia XTAL1 i XTAL2. Resztę podłączamy z programatora USBASP.

Jak by coś było niejasne można śmiało pytać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostXal | 19 Maj 2016, 19:58

Rozumiem. A czym wgrać (software) wsad hex do procesora. Mam AVR Calculator da się tym? (http://atnel.pl/mkavrcalculator.html).
SW 150/750 HEQ5 SynScan, TS 80mm guide, QHY5, Baader Hyperion 21mm,17mm,5mm, Baader Hyperion Aspheric 36mm, Super 10mm,25mm, 2xFTR, BPC 20x60,Lidletka,Canon 550D unmod

http://xaal66.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 142
Rejestracja: 18 Lut 2011, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postkaczor_ks | 19 Maj 2016, 21:19

Ja używałem programu progisp 1.72 którego używałem z programatorem usbasp za parę zł z alledrogo.
Obsługuje on zarówno 8951 jak i attiny. Prosto można też nim poustawiać fusebity. W razie czego mogę go podesłać na maila.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postkaczor_ks | 23 Lut 2017, 00:52

Chińczyki się rozwijają. Kolega cwic podesłał mi pilota do naprawy. Pewny obecności mikrokontrolera w obudowie DIP40 przygotowałem takowego a tu niespodzianka.

Pomogę w naprawie pilota od napędów do EQ3-2 i EQ5: IMG_20170222_211541.jpg


Na szczęście płytka jest uniwersalna i wystarczyła jedna zworka. Oczywiście łatwiej było by zamówić mikrokontroler w takiej obudowie ale szybciej to wszystko przelutowałem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat