TS HR vs. Meade HD

PostLukacz | 02 Paź 2014, 15:53

Dzień dobry☺

Poszukuję informacji na temat okularów TS HR planetary 6-7mm, oraz Meade HD-60 6.5mm.
Okulary mają 60° pola widzenia, 6 soczewek, ER na poziomie 16mm i wykręcane muszle oczne. TS jest trochę lżejszy 140g vs. 200g Meade, a ceny w zachodnich sklepach są zbliżone- ok. 250Pln.

Interesuje mnie jakość obrazów dawanych przez te szkiełka, a w szczególności "ostrość". Miałem kiedyś SW Swa 58° ale obraz z nich był według mnie mocno " mydlany". Może ktoś z was porównywał wyżej opisane okularki i mógłby opisać ich właściwości (różnice?). Sprzęt w którym by pracowały to f10, mało wymagający, ale ja jestem fanem "zimnych", ostrych obrazów w szerszym polu.

Pozdro
Lukacz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 02 Paź 2014, 19:56

:D Witam.

Miałem okazję porównać okulary: TS HR 8mm , TMB 8mm i SW SWA 58* 8mm-Wszystkie to Klony BURGESS OPTICAL TMB II.
Teleskop Mak Intes 180/1800mm , po zastosowaniu kątówki WO 2" Dielektryk 99% wypadkowa ogniskowa około 2000mm , Uzyskane powiększenie około 250X.
Na pierwszy rzut oka na okulary pod dzienne światło widać iż okular HR 8mm ma najlepsze warstwy i jemu najbliżej do oryginału TMB II USA o czym piszą zachodnie fora i nie tylko.
Obiektem porównania był Saturn , co prawda nisko , ale na tyle wysoko że przy dobrym seengu wychwyciłem różnicę obrazu na korzyść TS HR 8mm.
Obraz w HR był nieznacznie lepszy od konkurentów pod względem kolorystyki Planety , ostrość obrazu taka sama we wszystkich szkiełkach , natomiast kolorek najlepszy w TS HR Planetary.
Praktycznie wszystkie te szkiełka punktują gwiazdy w całym polu przy F8-F10 , cała gama ogniskowych.
Są moim zdanie Bardzo Komfortowe w użyciu ze względu na dobry ER i Spore Pole.
Kulki i Planetarki są Doskonale widoczne jak i Reszta DS , przynajmniej w 8mm i 9mm.
Z HR dostępne też są 15mm i 25mm , których na razie nie testowałem.
W TS HR Planetary mamy najlepszy Kontrast i Transmisję Obrazu z wyżej wymienionych szkiełek.
Wszystkie szkiełka nie są czułe na nie osiowe patrzenie lub w niewielkim stopniu co daje Dobry Komfort Obserwacji a regulowana muszla oczna to doskonały patent na boczne światła , szczególnie w mieście gdzie mamy ich mnóstwo.
Co do MEADE HD S5000 to aktualnie czekam aż wpadnie mi w ręce , wtedy napiszę na forum swoje wrażenia związane z tym szkiełkiem.
Na razie na zachodzie okulary MEADE HD S5000 są wyprzedane w PIEŃ we wszystkich sklepach jak i większość okularów ESN2.
Tak czy siak od siebie Polecam zakup szkiełek TS HR Planetary , które dają na osi i w większości pola , Świetne Obrazy Planet i Łysego.
Sam zaopatrzyłem się w 6mm , 7mm i 8mm.
Myślę iż kolega miał albo zatłuszczoną soczewkę w okularze SW SWA 58* lub okular był zabrudzony bądż wadliwy.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 02 Paź 2014, 20:21

Dzięki za info o TMB i klonach. Czekam na opisy Meade HD :)
A co do SW 58°, miałem 6 i 9 mm i w OBYDWU ogniskowych, dla mnie jakość obrazu była nienajlepsza :wink: . Maxvision UWA18mm z budżetowym barlowem x2 pokazał o wiele lepszy obraz. Na forach zdarzają się opinie o SW 58° jako dających mdły obraz.

P. S. Okulary nie były "zatłuszczone" czy brudne, a dwie różne ogniskowe też raczej nie były wadliwe :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 02 Paź 2014, 20:46

:D Witam.

Maxvision to Klon MEADE UWA S5000 24mm i okularów MEADE SWA S5000.
Brak LOGO wpływa na niższą cenę , seria limitowana , ogólnie Bardzo Dobre Szkiełka.
Odnośnie okularów SW SWA 58* to miałem okular Wiekowy , może kiedyś były lepszej jakości , gdyż nie stwierdziłem widocznej różnicy w ostrości obrazu oprócz różnicy w kolorystyce Saturna , na DSach nie robiłem porównań więc się nie wypowiem.
Aktualne szkiełka TS HR , które posiadam dają Bardzo Dobry Ostry Obraz , Niewiele Ustępujący Ostrością w Dobrym ORTO , Dlatego Przeszedłem na Te Szkiełka , pomimo iż ORTO też mam na stanie.
Na zachodnich forach okulary MEADE HD S5000 są chwalone i uznawane za Bardzo Dobre Szkiełka.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 02 Paź 2014, 21:03

Potwierdzam że Maxvisiony to świetne szkiełka za jeszcze lepszą kasę :) udało mi się kupić powyższą 18 i jestem bardzo z niej zadowolony. Czekam niecierpliwie na recenzję Meade HD-60 s5000, najlepiej ogniskowej 6,5mm i porównania do TS HR 6 lub 7mm. Brakuje mi jeszcze "krótkiego" okularu i prawdopodobnie będę chciał kupić któryś z nich. Ciekawie mnie też jak się sprawują w obserwacjach dziennych, transmisja, dystorsja itp.

Pozdrawiam
Lukacz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 05 Paź 2014, 15:03

Nikt nie ma, nie patrzył przez Meade HD-60 s5000? :)
Jak coś to piszcie :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostYank | 06 Paź 2014, 19:12

Tu masz test tych okularów ale po rosyjsku: http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=7&t=575
Generalnie w tej recenzji ogniskowa 6,5mm wypada bardzo dobrze :-)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

PostLukacz | 17 Cze 2017, 17:01

Odkopię :)

Czy koś z Was jest obecnie w posiadaniu Meade HD 6.5mm?
Miałbym parę pytań na PW.

Pozdro
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 17 Cze 2017, 18:55

Cześć.

Porównywałem okular MEADE HD 6,5 mm z TS HR-ami 6 mm i 7 mm , okular MEADE wygrywa ostrością i kontrastem , Polecam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 17 Cze 2017, 19:09

Super że polecasz Krzysztofie P. :)

Jak w nim z aberracją chromatyczną np. na brzegu tarczy Jowisza, ostro i płasko jest do diafragmy? "Fasolkuje"?

Na pewno ma też jakieś wady ;)
Śmiało, proszę napisz coś więcej.

Krzysztof_P napisał(a)::D Witam...
Co do MEADE HD S5000 to aktualnie czekam aż wpadnie mi w ręce , wtedy napiszę na forum swoje wrażenia związane z tym szkiełkiem...
Tak czy siak od siebie Polecam zakup szkiełek TS HR Planetary , które dają na osi i w większości pola , Świetne Obrazy Planet i Łysego...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 17 Cze 2017, 19:40

To najlepszy model z całej serii 6,5 mm , moim zdaniem nie posiada jakichś większych wad o które pytasz , to Dobre Szkiełko. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 115 gości

AstroChat

Wejdź na chat