ED120 - mam

Postaltanka | 16 Lis 2014, 03:09

Szczerze gratuluję i niestety zazdroszczę nowemu posiadaczowi ED 120!
To jest (najprawdopodobniej) taki prawdziwy, realny kompromis między marzeniami a rzeczywistością (głównie w kwestii kasy).
Ja osobiście nigdy nie patrzyłem przez ED 120. Jedynie kilka razy przez ED 80 i 100.
No i było tak, że jakkolwiek jakość obrazu była naprawdę pierwszorzędna, to jednak odczuwało się wyraźnie, że jest za mało apertury. Najprawdopodobniej takie 120 powinno już dać autentyczną radość i satysfakcję.
I w sumie choć to już rzadki u nas teleskop, to jednak czytuje się na różnych forach o naprawdę dobrych obserwacjach przy jego użyciu.
Ciekaw jestem dalszych informacji o dokonanych obserwacjach.
Jeszcze raz gratuluję Koledze zakupu.
Pozdrowienia.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postokroj | 16 Lis 2014, 09:41

Jak czytam o tym co to ma wyprawiać na DS-ach ED 120 -to proszę zejdzie na ziemie.Ja na razie nie fotografuję ale fotografik stwierdził że HEQ-5 to za słaby montaż do ED 120.Czyli EQ-6 i tam pokaże na fotach cudowne ostre DS-y.Okiem DS-y zaczynają się pod czarnym niebem od min 13"najlepiej 16".Używam ED 120 do planet z Okularami Pentaxa ,miałem szczęście na dniach otwartych w Bukowcu pokazać Saturna w Pentaxie 3,5mm 256x i nikt takiego [Ja tez] wcześniej nie widział.Znalazł się jeden żółtodziób z Refraktorem 90/900 co spojrzał 5 sekund i stwierdził że u niego jest taki sam.Kolega na Marsie powiedział że jest Jak z Hubbla.Tej nocy równolegle mieliśmy Marsa z mojego bardzo dobrego lustra 16" plus Powermate x4 i było więcej detalu niż w ED 120 ale ten detal to było błoto ,w ED 120 mniej ale czystego obrazu na tle czerni kosmosu.BAJKA.Gwiazdy ,gromady otwarte cudowne ,np trapez aż miło spojrzeć ,bo w 22" i w 16" zaczynają być gwiazdy- naleśnikami.Można uzyskac duże pole ale na Californie trochę zbyt małe.Refraktor krótki typu 120/600 do kupienia.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Posttomeczz | 01 Sty 2015, 19:43

czas napisać coś więcej,
ale na razie z malymi powerami 37x, 50x i 81x w wizualu. W sumie to moje ulubione powiekszenia, z nimi spędzam najwięcej czasu.

Wygląd - wiele osób mialo do czynienia z edkami, co tu duzo pisac. Sam nie mialem nic egzotycznego w ręku typu WO (prócz swietnie wykonanej kątówki), Omegon, Teleskop Service itp. więc ciężko coś obiektywnie napisać. Mam słabość do perfekcyjnie wykonanych urządzeń w innych dziedzinach (choćby starsze objektywy pentaxa limited, drogie klocki audio), myślę że edki takimi nie są. Są schludne, troche odstrasza aluminiowa rura wyciągu. Da się żyć, choć jak się widzi fotografię wyciągu Feather Touch to ślinka leci.

Wyciąg - tu i tam piszecie że wyciągi SW to trochę loteria. Potwierdzam. Wyciąg w ED100, który miałem trochę słabo trzymał 800g okular. Napisałem do Janusza, odpisał mi którą śrubkę dokręcić i było lepiej. Ale nie było nigdy tak dobrze jak w 120/600. Wprawdzie wyciąg tam mam bez mikrofokusera, ale utrzymuje es24mm bez zająknięcia. Wyciąg w posiadanym ed120 jest bardzo dobry. Być może jeszcze "nie wyjechany". Utrzymuje 800g + kątówkę i mam wrażenie że utrzyma kolejne 800g a moze i wiecej.

Montaż - kupiłem eq5 na nogach 1,75' i był to strzał w 10tkę. Jestem bardzo zadowolony z tego ustrojstwa. Da się to jeszcze przenieść na taras czy do samochodu bez jakiś uciążliwości. Miałem kiedyś syntę 10" i dobrze pamietam co znaczy przenosić ciężki teleskop na taras czy do auta pozamiejskie wypady. Montaż od razu przerobiłem na azymut i ostatnio tak go głównie używam. Podstawową zaletą eq5 i ed120 jest stabilnosc. Mając ed100 na eq3-2 (nogi aluminium) dosyc drazniło mnie ustawianie ostrości i drgania które temu towarzyszyły. Pamietam krótkie sesje pokazowe dla rodziny czy znajomych i zawsze było "staraj sie nie dotykac głową okularu bo troche trzęsie". Nic z tego przy eq5 -> ustawianie ostrości, dotkniecie głową okularu, powiew wiatru -> drgania albo nie wystepują (przy 80x) albo są tak niewielkie ze pomijalne.
Zobaczymy co bedzie przy 200x gdyz tu zacznie sie sprawdzian dla montazu.

Obserwacje - główną przyczyną sprzedazy ed100 był fakt że w 120/600 widziałem znacznie więcej gwiazd. 2cm wiecej na srednicy to sporo wiecej swiatła wpadającego do oka. Częściej sięgałem po achro 120/600 niż po ed100 i dlatego sprzedalem ed100. Bardzo mnie i być może Was ciekawiło porównanie achro120 i ed120 w tym zakresie. Ostatnio kilka razy na ile pozwalała pogoda postawiłem obie soczewki koło siebie i dokonałem porównań. Na achro wisi kątówka 2' WO dielectric z es18mm 82* (40x, zrenica 3,0mm), na edku 2' dielectric SW i es24mm 82*, (37,5x, żrenica 3,2mm). Teoretycznie z racji większego powiekszenia achro ma ciut większe szanse na zobaczenie gwiazd nieco jasniejszych. Jest inaczej. Słabo swiecące gwiazdy w ed są ciut jasniejsze niż w achro. Ed ma ciut wiekszy kontrast. Niebo w ed jest bardziej czarne niz w achro, ale na prawdę w niewielkim stopniu -> do zauwazenia gdy masz oba teleskopy obok siebie. Doszedlem do tego wniosku kilkaktornie w roznych warunkach.
Przy dzisiejszej obserwacji w achro ujawniła się jeszcze jedna wada. Zacząłem obserwacje księżyca (coś miedzy 1kw a pełnią) i jego okolic. Szukajac co ciemniejszych gwiazdek w achro przeszkadzało mi coś w rodzaju odbicia jasnego swiatła księżyca, mimo ze samego księżyca w okularze nie bylo widac. W pewnym momencie np pol pola widocznego w okularze mialem rozjaśnionego jakims odbiciem, pół pola bylo ciemniejsze. w edku ta wada nie wystapowala. Czy to zasługa lepiej wyczernionego edka, no bo okular chyba nie jest tu winny. Nie wiem, w edku nie widzialem zadnych dziwnych odbic, na pewno nie takich by przeszkadzały w obserwacji.

Chcę troche wrocic do księżyca. Achro słabo się do jego obserwacji nadaje, przy okularach 24 i 18mm w sumie nie widac źle, aberacja tylko na krawedzi którą da się lekko zniwelować ustawiając ksiezyc w centrum okularu. Po obserwacjach na edkach jedyną sytuacją którą ogladam ksiezyc to jego wschod lub zachód. Nie jest wtedy nasz satelita taki jasny i świetnie wygląda w powiekszeniu 25x. A jak się achro sprawuje z okularem 11mm (55x) -> katastrofa -> cała tarcza księżyca staje się lekko fioletowa. Uciekają szczegoly. To achro nie nadaje sie do takich powiekszen tak przy ksiezycu jak i rozbijaniu gwiazd podwojnych. Koniec kropka.
Jak w ed120? Pieknie, góry, których szczyty juz oswietla słońce pieknie kontrastują z nieoświetlonymi swoimi czarnymi podstawami. Barwa samego ksiezyca jest nie do opisania. Coś pięknego! To trzeba zobaczyc, choć myślę że podobne wrażania w odniesieniu do barwy przeżyją użytkownicy ed80 czy ed100.

Czy sprzedam zatem achro? Nie. Jest krótszy, lzejszy porecznniejszy nawet niz ed100 i w sam raz na szybkie przeczesywanie nieba które tak lubię. Egzemplarz jaki mam swietnie sie sprawuje w malych powiekszeniach. Tylko najjasniejsze gwiazdy rażą aberą. Czy wymienie go na ed80? Nie bo widac znacznie wiecej gwiazd nawet niz w ed100.

Wracając do ed120 chcialem powiedziec ze , w porównaniu do ed100 ma on więcej aberacji chromatycznej. W sumie mając ed100 nie wiedziałem co to aberacja, nie pamietam sytuacji w której bym ją widział. Na wedze w ed120 przy powiekszeniu 37 i 50 jest lekki zafarb. Podobnie przy ksiezycu i Jowiszu. Zafarbu nie ma jesli wymienione obiekty sa w centrum pola widzenia. Przy 80x aberacja znika. Generalnie ta aberacja jest niewielkia, dla mnie znośna, piszę o tym bardziej z pewnego rodzaju uczciwości. Jesli jednak chcesz miec soczewkę 120mm i poziom jak w ed100f9 -> szukaj gdzie indziej.

Ktoś pomyśli, skoro tak lubi przeczesywać niebo i zneca sie nad sobą i ciemniejszymi gwiazdami by mu jaśniej świeciły -> niech kupi sobie newtona 10'. Nie wymienię bo nic nie da tak szpileczkowatych gwiazd o takiej barwie jak dobra soczewka. Moze kupie 10-13 cali na komety które coraz częściej intrygują.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postszary | 02 Sty 2015, 10:10

Jak widać, są dwie zasadnicze szkoły co zrobić żeby widzieć „więcej gwiazd”. Pierwsza to pójście w większą aperturę. Wiadomo, „Apertura rządzi”. Jednak ja zdecydowałem się na drugą szkołę, dokładnie przeciwną, czyli na teleskop z małą aperturą (80/600) na lekkim montażu, które można z łatwością można „wziąć pod pachę” i pojechać pod naprawdę ciemne niebo. Bo apertura aperturą, a tak naprawdę rządzi czarne niebo :wink: Dziękuję za opis i gratuluję zakupu.
Ostatnio edytowany przez szary, 02 Sty 2015, 10:14, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 02 Sty 2015, 10:12

:D Witam.

Czy aby nie przesadzasz z tą "Abberą" , przerobiłem wszystkie Edki: 80 ,100 i aktualnie mamy 120mm i nie jest wcale tak żle , przynajmniej przy małym powerze.
Owszem pojawia się niebieska otoczka wokół gwiazd , ale dopiero przy B.Dużych Pow.
Sprawdż może kolimację i osiowość na obrazie dyfrakcyjnym gwiazdy , gdyż coś mi tu nie pasuje.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 02 Sty 2015, 15:22

Krzysztof_P napisał(a)::D Witam.

Czy aby nie przesadzasz z tą "Abberą" , przerobiłem wszystkie Edki: 80 ,100 i aktualnie mamy 120mm i nie jest wcale tak żle , przynajmniej przy małym powerze.
Owszem pojawia się niebieska otoczka wokół gwiazd , ale dopiero przy B.Dużych Pow.
Sprawdż może kolimację i osiowość na obrazie dyfrakcyjnym gwiazdy , gdyż coś mi tu nie pasuje.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


czesc Krzystof,
moze przesadzam....tak jak napisalem sa to minimalne sladowe ilosci nieprzeszkadzające w obserwacjach!
ktorych jednak z ed100 nie kojarze!

pozdrawiam!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostPiotr_S | 02 Sty 2015, 15:32

Tomeczz gratulacje świetnego zakupu!

Miałem przez prawie 3 lata ten refraktor. To naprawdę świetny teleskop! Jak dla mnie wygrywa wspaniałym kontrastem i naprawdę dobrą korektą obrazu pod kątem aberracji chromatycznej (dostrzegalne jest lekki zafarb w kolor brązowy). Ja w dobrych warunkach atmosferycznych wyciągałem z niego 300x na planetach. Obrazy księżyca w bino były niezapomniane. Pod ciemnym niebem też potrafił pokazać pazur na DS'ach. Przy f7,5 telep naprawdę nie jest bardzo wymagający względem okularów. Ma też w miarę (podkreślam - w miarę) dobrze skorygowaną aberrację sferyczną. Dość szybko się chłodzi, nie jest bardzo ciężki (ale moim zdaniem jeśli chodzi o montaż EQ5 to minimum). Docelowo uważam że z racji kontrastu i apertury to teleskop przezn aczony do obserwacji gwiazd podwójnych oraz planet, księżyca, słońca. Fajnie wyglądają jasne gromady otwarte. Na mgławicach czy galaktykach szału wielkiego raczej nie ma.

Jeśli mogę coś polecić to przez okres trzech lat eksploatacji dostrzegłem że najsłabszym elementem tego sprzętu jest wyciąg. Po jakiś roku okazało się że trzeba było go nieco "podociskać" bo nabył tendencji do wyjeżdżania przy cięższych okularach. Przy dużym wysuwie ma też tendencje do lekkich shiftów. W moim egzemplarzu odlewana stopka do mocowania szukacza była też taka sobie... słabo trzymała szukacz mówiąc dosłownie.

Mam ogromny sentyment do tego refraktora, może i ma drobne wady ale to wspaniały teleskop. Spędziłem przy nim mnóstwo niezapomnianych nocy. To właśnie ta luneta pokazała mi jak ogromna różnica jest między achromatem 120/600 a ED 120/900 oraz ogólnie udowodniła mi że nawet w relatywnie niedużych refraktorach (APO lub ED) tkwi ogromny potencjał.

Życzę pogodnych nocy i odkrycia nieba na nowo z pomocą tego wspaniałego teleskopu ;)
TS Photoline Triplet APO 115/800 APO; Orion ED80T CF APO;
EQ5
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 12 Kwi 2011, 23:48
Miejscowość: Warszawa

 

Postendriu624 | 02 Sty 2015, 17:09

Wracając do SW 120/600 mogą tu być rozbieżności ,i nie da się ostatecznie wyrazić oceny na jednym egzemplarzu.
Jak to bywa w życiu, trafiają się tu lepsze i gorsze egzemplarze ,typowe dla masowej produkcji.
Podobnie będzie też z postrzeganiem koloru przez daną osobę ,ktoś zauważy aberkę w ED 120 , a ktoś inny nie.
Załączniki
ED120 - mam: DSC_0014.JPG
Ostatnio edytowany przez endriu624, 02 Sty 2015, 17:16, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 02 Sty 2015, 17:15

Weź do testu białą rtęciówkę zamiast żółtej sodówki to pogadamy o aberracji w achromatach :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 02 Sty 2015, 18:15

Witam. Bardzo fajna i wydaje mi się miarodajna recenzja porównawcza kilku typów refraktorów napisana przez jednego posiadacza tych sprzętów. Sam posiadam achromat 102/1000 f/10 i muszę powiedzieć, że jakoś specjalnie nie sadzi po oczach jakąś dużą abberą, jak o niej nie myślę to jej nie "widzę". Chętnie bym kiedyś popatrzył i porównał ze 100 ED ale niestety w moim pobliżu nikt takowego teleskopu nie posiada. A tak na marginesie to czyżbym wyczuwał lekką nostalgię za ED 100?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 02 Sty 2015, 18:21

Tomeczz dodam jeszcze, że twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że na celowniku moich zakupów astro w nieodległym czasie pojawi się ED100. Pozdrawiam. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttowerfox | 02 Sty 2015, 19:35

kurp napisał(a):że jakoś specjalnie nie sadzi po oczach jakąś dużą abberą, jak o niej nie myślę to jej nie "widzę".

Dokładnie tak jest. Skupiając się na aberracji ona będzie i może przeszkadzać. Skupiając się na obserwacji problem znika.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postokroj | 02 Sty 2015, 20:05

To że w f-5 80x400 trzyma fason z aberą to uwierzę.Patrzyłem przez 120x600 na Jowisza i wkładaliśmy Powermate 2,5x i kicha.Abera że mnie odrzuciło.Już 100x był lepszy tego wieczoru w Syncie 12" a był cały zaświecony brr.Szlag mnie trafia jak ktos wychwala refraktor f-5 na planetach -no może Saturna jakoś widać.To tak jak by zachecał do jedzenia zupy widelcem.W końcu cie zje znaczy wyliże.Szaleństwo i robienie zupy z mózgu nowym młodym astromaniakom , by porównywać na planetach z ED 120 achro f-5 120x600.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postbolid25 | 02 Sty 2015, 20:15

Kolega Okroj ma racje,niejednokrotnie obserwowałem przez refraktory SW 102/500 i 120/600 i niestety przy obserwacjach planetarnych nie jest kolorowo nie tylko przez potężną abberacje ale również nie do końca ostrych przymglonych obrazów planet,od refraktora jednak wymaga się więcej jeśli chodzi o ostrość obrazu.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Posttomeczz | 02 Sty 2015, 21:17

szary napisał(a):Jak widać, są dwie zasadnicze szkoły co zrobić żeby widzieć „więcej gwiazd”. Pierwsza to pójście w większą aperturę. Wiadomo, „Apertura rządzi”. Jednak ja zdecydowałem się na drugą szkołę, dokładnie przeciwną, czyli na teleskop z małą aperturą (80/600) na lekkim montażu, które można z łatwością można „wziąć pod pachę” i pojechać pod naprawdę ciemne niebo. Bo apertura aperturą, a tak naprawdę rządzi czarne niebo :wink: Dziękuję za opis i gratuluję zakupu.


szary, duzo myslalem o porecznosci, ed100 i ed120 poreczne nie są. Jedynym porecznym "wiekszym" apo ktory mnie intrygował i nadal intryguje to TS100/600apo http://www.teleskopy.pl/Refraktor-TS-AP ... -1977.html
Ma go tez omegon w carbonie i nawet niedawno byl w promocji w jakkims niemieckim sklepie. Fajną recenzję o nim napisał Jutomi.

Tak czy siak ciesze sie że znalazles juz swoj docelowy teleskop!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 02 Sty 2015, 21:20

kurp napisał(a):Tomeczz dodam jeszcze, że twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że na celowniku moich zakupów astro w nieodległym czasie pojawi się ED100. Pozdrawiam. :D


pioruńsko dobry teleskop na planety, lekki, szybko sie chłodzi, gotowy do obserwacji zimą w 10 minut. Widok jowisza i jego idealnie szpilkowatych ksiezycy pamietam do dzis! O aberacji napisałem juz wczesniej.... 8)
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 02 Sty 2015, 22:25

Piotr_S napisał(a):
Życzę pogodnych nocy i odkrycia nieba na nowo z pomocą tego wspaniałego teleskopu ;)


dzieki Piotr za wpis i swietne uzupelnienie mojej skromnej recenzji!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postmakower | 02 Sty 2015, 23:11

tomeczz napisał(a):
Piotr_S napisał(a):Życzę pogodnych nocy i odkrycia nieba na nowo z pomocą tego wspaniałego teleskopu ;)

dzieki Piotr za wpis i swietne uzupelnienie mojej skromnej recenzji!


Ja napisze może tak. Mam refraktor TS115/800 APO. Troche mniejszy niz ED120.
Planety fajne i owszem ale przy Maczku 150 to nie ta klasa. Brakuje ogniskowej.
Achromat BM152/760 tez jest lepszy od Ed120 do DS w wizualu.
Astrofoto ED120 da sie robić jak najbardziej ale ciemny, potrzeba flattenera.

Tak więc ED fajny jak jedyny teleskop.
Ale za tą cenę to wybrałbym Maczka 127, achromat 120/600 i na dobry montaż by zostało.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Posttiger | 03 Sty 2015, 20:31

A jam mam prośbę do użytkowników ED-120. Chodzi o zmierzenie i podanie wymiarów (w mm) średnicy zewnętrznej samej tuby refraktora, oraz odrośnika. Byłbym wdzięczny.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postfranek | 04 Sty 2015, 02:42

tiger napisał(a):A jam mam prośbę do użytkowników ED-120. Chodzi o zmierzenie i podanie wymiarów (w mm) średnicy zewnętrznej samej tuby refraktora, oraz odrośnika. Byłbym wdzięczny.

SW ED 120/900-PRO (złoty).
Średnica tuby - fi 116mm/112mm.
Średnica odrośnika - fi 143,2mm.
Dł odrośnika - 160mm.
Jeżeli bino asymetryczne,to górną tubę,bez przeróbek,trzeba podnieśc ~140mm-przy minimalnym rozstawie oczu 60mm.Trzeba sprawdzic,czy do dolnej tuby,wystarczy wyciąg 2".Ja miałem wyciąg 3" Baadera i tubę skróconą.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postszary | 04 Sty 2015, 09:39

endriu624 napisał(a):Wracając do SW 120/600 mogą tu być rozbieżności ,i nie da się ostatecznie wyrazić oceny na jednym egzemplarzu.
Jak to bywa w życiu, trafiają się tu lepsze i gorsze egzemplarze ,typowe dla masowej produkcji.
Podobnie będzie też z postrzeganiem koloru przez daną osobę ,ktoś zauważy aberkę w ED 120 , a ktoś inny nie.


@ endriu624. Jeśli to coś co zapodałeś na zdjęciu to Ślimak NGC 7293, przekonałeś że nie warto się pchać w SW 120/600. Kształt i ostrość są całkiem OK, ale właśnie te kolory ... :roll: :wink:
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Posttiger | 04 Sty 2015, 11:36

Dzięki Franek.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Posttomeczz | 21 Lut 2015, 17:57

wobec ciągłego braku nasytu obrazem refraktorowym (w wizualu),
pod wpływem chwili,
mimo groźby utraty pracy, choć jeszcze nie na kredyt
wbrew solidarnej w rodzinie zasady ze kupujemy coś ku uciesze wszystkich, w tym dzieci,
wobec tylu ciekawych rzeczy dziejących się na niebie, choć przecież wszystko kręci się tak wolno

kupiłem trzeci refraktor :mrgreen:
Załączniki
ED120 - mam: _MG_3893edited.jpg
ED120 - mam: _MG_3892edited.jpg
ED120 - mam: _MG_3896edited.jpg
ED120 - mam: _MG_3899edited.jpg
ED120 - mam: _MG_3901edited.jpg
ED120 - mam: _MG_3906edited.jpg
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 21 Lut 2015, 18:05

widac jak 3cm mniej soczewki w srednicy wplywa na jej powierzchnię. musze jeszcze doposarzyc sie w nieco lepszy statyw i złączke (panie Januszu czekam na odp na mejla) pod montaż celem zawieszenia achro 120 ;) z jego drugiej strony dla przeciwwagi, choc zbytnio nie czuć by przeciwwaga była potrzebna.

wkrótce cos napisze jak f6,9 ma się do f7,5 na tym samym szkle FPL-53.
Ciekawi mnie tez ile mniej gwiazd widac w mniejszej soczewce w małych powerkach przegladowych
jak i roznica w ilości detalu przy powerkach planetarnych.

zachecam do śledzenia wątku przez osoby zainteresowane!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postkurp | 22 Lut 2015, 11:46

Witam. Tomeczz jednym słowem sprzętowo zaszalałeś, ale i gratuluję zakupy. Czekam z niecierpliwością na pierwsze obserwacyjne porównania tych refraktorów. Twoje spostrzeżenia na pewno przydadzą się wielu niezdecydowanym astromaniakom co do wyboru odpowiedniego dla nich sprzętu. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 143 gości

AstroChat

Wejdź na chat