kółka od Ra i Dec [pytanie]

Postpiotrusb | 02 Gru 2005, 09:52

Witam, chciałem się spytać jak muszę być ustawione kółka od Ra i Dec, ponieważ kilka razy zdarzyło mi się, że je przesunąłem ręką :roll:


Pozdrawiam
Piotrek
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJanusz_P. | 02 Gru 2005, 10:29

Te kółka to raczej ozdobniki i korzysta się zwykle z szukacza i atlasu nieba, nie zawracaj sobie nimi głowy bo szkoda czasu :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 02 Gru 2005, 19:53

Czasu niech niezawraca sobie tym ale wiedzieć powinien "co w trawie piszczy":) Niewiem na jakim poziomie jesteś z wiedzdzą na temat astro ,no ale skoro o to pytasz, to powiem Ci od podstaw. na kółku na osi Rektascensji masz podział na godziny, natomiast w osi deklinacjii masz podane wzniesienie w stopniach kontowych, ustaw teleskop w równik niebieski, wtedy ustaw na zero przesówany pierscień. z efemeryd możesz odczytać jakie jest wzniesienie danego obiektu :D i ustawić teleskop zgodnie z danymi z tabel.. teoretycznie w takim przypadku powinieneś "wjechać" przesówając oś RA. w szukany przez Ciebie obiekt :lol: ale to w celach dydaktycznych, praktyka pokazuje,że długa ogniskowa niestety niewspółgra z takimi nastawiami... przypominam, że wartosci ujemne deklinacjii są "pod równikiem niebieskim" czyli w strone południową.. godziny liczysz w kierunku wschodnim, jedna godzina to ok. 15st. kontowych, wniosek z tego, że dany obiekt "przesunie" sie w godzine czasu 15st. w kierunku przeciwnym do obrotu Ziemii, czyli zachodnim na stałej wysokości....

Ps. jak chcesz spróbować najpierw ustaw dobrze oś RA. na gwiazde polarną![code][/code]
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat