Montaz skytee-2 ( AZ5)

Postzbignieww | 28 Sie 2019, 09:56

Zakupilem w APM. Zaraz zauwazylem, ze juz go ktos mial w lapkach na przetestowanie. Nic to, zaczalem dokladniejsze ogledziny
i zapoznawanie sie z pokretlami/funkcjami. Ma mikroruchy, aretacje. Pokretlo mikroruchow w azymucie mialo bieg jalowy ok. 2 obroty -
co bylo denerwujace. Nie jestem oblatany w mechanice, ale udalo mi sie to - droga dedukcji i porownania z dobrze pracujacym pokretlem
wysokosci - usunac ! Mialem fart, bo chodzilo o obrocenie o pare mm nakretki na osce , wstrzelilem sie w 10-tke ! Bo byla jeszcze
inna opcja regulacji, ktora okazala by sie chybiona.
Ta nakretka na osce to cos jak redukcja z fotograficznego mniejszego gwintu na wiekszy.

Dowetail teleskopu upina sie do gniazda inaczej : nie na srube ( + ta mniejsza, skosna ) - ale poprzez posuwna listewke.
Skutkuje to dokladniejszym umocowaniem i nie dziobaniem dowetailu teleskopu.

Zawsze mialem obiekcje : po co kupowac montaz na 2 telepy, ktory nie jest przeciaz tani. Teraz zmienilem zdanie.
Te mikroruchy to super sprawa do wiekszych powerow. A chodzi to, jak po przyslowiowym masle ! I napewno nie dorownuja
im mikroruchy z wyciagow okularowych, z Vixen Porta itp.

Jeszcze jedna zabawna w sumie sprawa. W dodanym przeciwciezarze Chinczycy sknocili gwintowany otwor na blokowanie
tego przeciwciezaru. Nie dosc, ze nie jest prowadzony po promieniu, to jeszcze wywiercony do polowy glebokosci i stop.
Trzeba wiec bedzie isc do mechanika i dokonczyc spartaczona robote skosnookich. Ale to juz male piwko ! :)

REASUMUJAC : JAK DLA MNIE - REWELACJA, SZCZEGOLNIE JESLI CHODZI O TE MIKRORUCHY I BRAK JAKICHKOLWIEK LUZOW. MONOLIT I SZTYWNOSC CALEGO UKLADU !

Z.

Fotki mozna sobie poogladac na teleskopy.pl , przy czym na nich nie ma 2 gniazd na umocowanie dowetailu.
Ja mialem z APM wlacznie z gniazdami i przeciwciezarem. Myslalem, ze ma podobny otwor, jak przeciwciezary do
np.cg5gt - ale niestety, otwor ma srednice tylko 20 mm.

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20TSAZ5ST
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat