Wadliwy montaż Nexstar 6" Jakieś response 17, potem 16

Postlecho123 | 10 Kwi 2015, 22:34

Witam! Trafił mi się jakiś wadliwy montaż Nexstara 6". Nówka! Zamiast się nim cieszyć , o samego początku problemy z uruchomieniem. No response 17 , potem no response 16, sprawdzałem, w dodatku na 20 razy , ze dwa razy udało mi się coś ustawić, ale najczęściej w trakcie procedury Aligment pojawia się błąd response 16, a gdy się przytrzyma klawisz kursora w górę to zaczyna kręcić pionowe kółeczka. Nie minęło jeszcze 7 dni, nie wiem czy to poważny błąd, czy domagać się wymiany, czy naprawy. Czy ktoś miał już takie problemy? Zależało mi na poręcznym i mobilnym sprzęcie. Pozdrawiam Lecho.
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postlecho123 | 11 Kwi 2015, 13:44

No i wszystko wskazuje na to, że wcale nie wadliwy :):) , tylko trzeba uważać co się wpisuje w miejsce czasu. Jak PM to PM, a jak AM to AM :) . A jak się nawet niechcący, źle coś wpisze, to komunikaty są prześwietne, że zły model, niewłaściwe zasilanie itp:), tuba kręci kółeczka w pionie lub w poziomie...trzeba wyłączać... . Ale wygląda na to, że będzie OK, choć dystrybutor mógłby podać przykłady wpisów dla Polski..., a tak to trochę, mimo pewnego doświadczenia , pozostaje metoda prób i błędów. Pozdrawiam Lecho.
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postlecho123 | 11 Kwi 2015, 17:52

lecho123 napisał(a):No i wszystko wskazuje na to, że wcale nie wadliwy :):) , tylko trzeba uważać co się wpisuje w miejsce czasu. Jak PM to PM, a jak AM to AM :) . A jak się nawet niechcący, źle coś wpisze, to komunikaty są prześwietne, że zły model, niewłaściwe zasilanie itp:), tuba kręci kółeczka w pionie lub w poziomie...trzeba wyłączać... . Ale wygląda na to, że będzie OK, choć dystrybutor mógłby podać przykłady wpisów dla Polski..., a tak to trochę, mimo pewnego doświadczenia , pozostaje metoda prób i błędów. Pozdrawiam Lecho.


okazuje się, że jednak nie wiem do końca co jest z tym teleskopem ... Może ktoś ma GoTo i napisze mi co wpisuje
Aligmen np po południu?
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postzbyszek | 11 Kwi 2015, 22:26

godzina 17 to 5 po poludniu , moze o to chodzi ? Nie mam tego montazu , a wpol do pierwszej w nocy to 12:30 am /?/
http://zapytaj.onet.pl/Category/001,003 ... d_pm_.html
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postlecho123 | 11 Kwi 2015, 23:35

zbyszek napisał(a):godzina 17 to 5 po poludniu , moze o to chodzi ? Nie mam tego montazu , a wpol do pierwszej w nocy to 12:30 am /?/
http://zapytaj.onet.pl/Category/001,003 ... d_pm_.html

dziękuję, próbowałem, jeszcze będę próbował...pozdrawiam Lecho
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postkris_82 | 12 Kwi 2015, 14:44

Jak zasilasz ten montaż? Miałem z nim problemy jak zasiliłem z marketowych bateri. Jak podpiołem pod zasilacz to nagle montaż ożył i już nigdy nie sprawiał problemów.
Celestron CPC 1100, Delta Optical Extreme 15x70 ED, Nikon ACTION VII 10x50 CF, Tento 7x50, filtry, szkła i inne wynalazki
 
Posty: 119
Rejestracja: 16 Mar 2011, 21:26
Miejscowość: Chełmek

 

Postlecho123 | 12 Kwi 2015, 20:00

kris_82 napisał(a):Jak zasilasz ten montaż? Miałem z nim problemy jak zasiliłem z marketowych bateri. Jak podpiołem pod zasilacz to nagle montaż ożył i już nigdy nie sprawiał problemów.

Dzięki, właśnie też tak na początku myślałem, ale chyba coś ma z formatami czasu, tak jak napisał Zbyszek. Pozdrawiam Lecho
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postlecho123 | 19 Kwi 2015, 09:26

lecho123 napisał(a):
kris_82 napisał(a):Jak zasilasz ten montaż? Miałem z nim problemy jak zasiliłem z marketowych bateri. Jak podpiołem pod zasilacz to nagle montaż ożył i już nigdy nie sprawiał problemów.

Dzięki, właśnie też tak na początku myślałem, ale chyba coś ma z formatami czasu, tak jak napisał Zbyszek. Pozdrawiam Lecho


Montaż okazał się dobry. Rzeczywiście można się pomylić przy wpisywaniu czasu. Może dla poszukujących, to podam, time: do południa od godziny 00.00 przykładowo 04.35.57 i AM, po południu, od 12.00 przykładowo o 15.30 wpisujemy: 03.30.00 i PM, następnie Daylight Savings , potem Zone 1 . Date : w formacie miesiąc, dzień, rok przykładowo 04.18.15.
To co trzeba poprawić, to wtyczka do zasilania, nie może mieć najmniejszego luzu, w gnieździe musi być sztywna. Próbowałem kilka wtyczek oryginalnych, ale za każdym razem wychodziły błędy no response 17 lub 16 . Ostatecznie ten problem rozwiązałem, odłamując jedną blaszkę od baterii 4,5V i ścieniając ją na papierze ściernym, do potrzebnej długości. Dzięki tej blaszce, wtyczkę wkładam na ścisk. Najciekawsze, że do nowych modeli montażu Celestrona dodają w komplecie kabelek z wtyczką przykręcaną! W montażu paralaktycznym, problem wtyczki, nie jest taki ważny, bo tam wtyczka nie przemieszcza się razem z głowicą, a w montażu azymutalnym, przemieszcza sie, i jeśli choć przez chwilę nawet nie łączy, to pojawiają się błędy. Pozdrawiam Lecho
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postlecho123 | 03 Maj 2015, 11:35

lecho123 napisał(a):
lecho123 napisał(a):
kris_82 napisał(a):Jak zasilasz ten montaż? Miałem z nim problemy jak zasiliłem z marketowych bateri. Jak podpiołem pod zasilacz to nagle montaż ożył i już nigdy nie sprawiał problemów.

Dzięki, właśnie też tak na początku myślałem, ale chyba coś ma z formatami czasu, tak jak napisał Zbyszek. Pozdrawiam Lecho


Montaż okazał się dobry. Rzeczywiście można się pomylić przy wpisywaniu czasu. Może dla poszukujących, to podam, time: do południa od godziny 00.00 przykładowo 04.35.57 i AM, po południu, od 12.00 przykładowo o 15.30 wpisujemy: 03.30.00 i PM, następnie Daylight Savings , potem Zone 1 . Date : w formacie miesiąc, dzień, rok przykładowo 04.18.15.
To co trzeba poprawić, to wtyczka do zasilania, nie może mieć najmniejszego luzu, w gnieździe musi być sztywna. Próbowałem kilka wtyczek oryginalnych, ale za każdym razem wychodziły błędy no response 17 lub 16 . Ostatecznie ten problem rozwiązałem, odłamując jedną blaszkę od baterii 4,5V i ścieniając ją na papierze ściernym, do potrzebnej długości. Dzięki tej blaszce, wtyczkę wkładam na ścisk. Najciekawsze, że do nowych modeli montażu Celestrona dodają w komplecie kabelek z wtyczką przykręcaną! W montażu paralaktycznym, problem wtyczki, nie jest taki ważny, bo tam wtyczka nie przemieszcza się razem z głowicą, a w montażu azymutalnym, przemieszcza sie, i jeśli choć przez chwilę nawet nie łączy, to pojawiają się błędy. Pozdrawiam Lecho


A jednak, coś nie tak, postał trochę i znowu błędy. Po przywróceniu ustawień fabrycznych(3 razy po kolei! ) jakby zniknęły..., ale teraz, to już niczego nie jestem pewien, może pilot..., najgorszy jest komunikat bezposrednio po właczeniu "Invalid model" !!!
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postjerzej | 06 Maj 2015, 12:02

Czesc,
Mozesz sprobowac wgrac najnowsze firmware dostepne dla 6se.
Moze tu tkwi problem. Kiedys zapoznajac sie z tym montazem przez przypadek wgralem niewlasciwy firmware przeznaczony dla montazu paralaktycznego i to nie moglo dobrze dzialac... :).

Oczywiscie jak bylo wspomniane wczesniej przy slabym zasilaniu teleskop wykonuje bardzo dziwne ewolucje. Moj np. po spozycjonowaniu zaczal sie obrac w sposob ciagly zmieniajac azymut zupelenie nieodpowiednio do tego co wprowadzilem jako obiekt do sledzenia.

Pozdrawiam,
jerzej
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postlecho123 | 07 Maj 2015, 16:01

jerzej napisał(a):Czesc,
Mozesz sprobowac wgrac najnowsze firmware dostepne dla 6se.
Moze tu tkwi problem. Kiedys zapoznajac sie z tym montazem przez przypadek wgralem niewlasciwy firmware przeznaczony dla montazu paralaktycznego i to nie moglo dobrze dzialac... :).

Oczywiscie jak bylo wspomniane wczesniej przy slabym zasilaniu teleskop wykonuje bardzo dziwne ewolucje. Moj np. po spozycjonowaniu zaczal sie obrac w sposob ciagly zmieniajac azymut zupelenie nieodpowiednio do tego co wprowadzilem jako obiekt do sledzenia.

Pozdrawiam,
jerzej


Dziękuję! To ważne co napisałeś, szczególnie jak skończy się gwarancja. Na razie, niestety, oddałem do serwisu ( po obejrzeniu wcześniej prognozy długoterminowej :) ) . Też tak trochę myślałem, bo nie raz, zaraz po włączeniu wypisywał komunikat Invalid Model. Pozdrawiam Lecho.
 
Posty: 37
Rejestracja: 19 Wrz 2009, 00:00

 

Postzbyszek | 19 Kwi 2017, 19:19

Działa poprawnie?
Moje pytanie dlatego, że kupiłem kiedyś taki napęd z błędem "non response 17", ostatnio drugi dokupiłem co tego błędu nie ma, napędy działają poprawnie, za wyj. podania napięcia, bo przez ok 11 s silniczek z osi dec się kreci . Niezależnie który pilot włożę, to identycznie . Do tego z przypadku włączyłem sterowanie, ale bez silniczka w dec i po włożeniu wtyczki silniczka, tez te 11 s działał . TAk jakby stan zero miał po tym czasie pracy , na osiach silniczków są transoptory odbiciowe, gdy wyciągnę wtyczkę co do nich idzie to silniczek non stop pracuje. Tak jakby w enkoderze co czytuje coś nie tak /LS7084/ , a może nawet w układzie logiki , jeden jest procesor PIC16F876A, drugi to 74HC240 element chyba sterujący poprzez L239DD silniczkami . W obwodzie zasilania jest dioda zabezpieczająca przed skutkami odwrotnego zasilania. Napięcie 12 V czyli typowe . Zasilanie układów jest stabilizowane na 5V, ale nie przypuszczam, aby układ końcowy je też miał . Przypuszczam, ze podczas kolizji tuba - mont, za duży prąd płynie w silniczkach i coś się uszkadza w elektronice.
Ponadto z płytką sterującą co daje komunikat o błędzie 17 są uszkodzone enkodery, dioda świeci i jak silniczek ma impuls do działania to cały czas się by kręcił . Sprawdziłem to z pytką co nie ma tego komunikatu, tylko na ok 11 s uruchamia silniczek w dec.
NA płytce sterującej nie ma dużej ilości scalaków, 4 i te dwa PIC i stabilizator 5V.
W/g mnie jak ktoś ma w domu Autostar i przestał go używać bo napędy nie wyrabiały to można pobawić się z ożywieniem Autostara wykorzystując napędy z nexstara :)
Na razie pobawię się, może wymiana scalaków tych nie programowanych pomoże .
Nie wiem po co kilka lat temu te pierwsze kupiłem, do tego bez zębatek na ślimaki . Może u poprzednika leżą i mi podeśle je ?
Ma ktoś pomysł jak naprawić ten nexstar choćby tylko działał bez go to ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postwaldixs | 20 Kwi 2017, 16:33

Mam podobny problem..czytałem że to może być wina zasilacza.musi mieć odpowiednie parametry Sam tego nie sprawdzałem..sprzęt leży i się kurzy.
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21,
Canon 15x50, APM 100 APO SD-45 st.
 
Posty: 826
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

Postzbyszek | 20 Kwi 2017, 18:40

Tez tak czytałem, może to też być zły kontakt na stykach , w sumie brak komunikacji miedzy pilotem i reszta. Śmiało to może być uszkodzona końcówka co silniczkami steruje, enkodery , itp. Poszukam układy co na płytce są i wymienię je, ale bez tych co są programowane. Ponoć bardzo ważne jest napięcie, przydałby się tez ogranicznik prądu, zabezpieczy gdy kolizja .
Dodam
no response 17 nie pojawia się jak wypnę oba napędy . Mam tylko pilota podpiętego do w miarę sprawnej płytki sterującej . Wychodzi na to, ze każdy komunikat no response 17 nie ma nic wspólnego z stykami wtyczek do napędów, ale coś nie tak z płytką sterującą , może zimny lut ? Sprawdzałem na 2 pilotach . NA pewno wymiana płytki sterującej naprawi ten problem, ale czy całość będzie działać zależy także od tego czy w silniczkach prawidłowo działają enkondery .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 21 Kwi 2017, 21:17

Coś z dwóch jeden dobry mam .
W tym z komunikatem no responde 17, 16, rezonator kwarcowy 20.000 MHz miał urwaną nóżkę. Nie było tego widać, bo do płytki przylegał . Wlutowałem nowy filtr, wpiąłem dobre napędy z drugiego zestawu i napęd działa . Jak napięcie zasilające podam, to tylko wyświetlacz swoje pokazuje , gdy ustawie na algin jakieś gwiazdy to oba napędy działają właściwie . Nie włącza się niepotrzebnie .
W uszkodzonych napędach enkodery odbiciowe wymienić chyba wystarczy, umyć tarcze i jako klasyczny napęd można używać. W tym zakresie płytka działa. Korci mnie do autostara 497 te napędy dać, w nim można przekładnie programować ...
Urwaną nóżkę w filtrze kwarcowym zauważyłem, jak z przypadku trąciłem go, trochę się jedną strona przesunął ...

wkleję link do obsługi tego napędu, gdy polskiej instrukcji brak. http://astrofotografia.eu/testy/cg5gt/cg5gt.htm
Jak to z kompem podłączyć gdy portu COM nie ma?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postzbyszek | 22 Kwi 2017, 13:26

na forum było jak to z komputerem połączyć https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... 4&start=50
Polecam każdemu luknąć w ten link , pasjonujący i dobrze się kończy, super posty .
Ostatnio edytowany przez zbyszek, 22 Kwi 2017, 14:11, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcmk | 22 Kwi 2017, 14:03

Podłączasz tak jak tutaj na fotce, kabel do pilota + konwerter com-usb :)

Image

Błąd no response 16-17 oznacza błąd komunikacji pilota z płytą główną montażu, czyli coś jest uszkodzone na płycie głównej lub problem z jej zasilaniem (miedzy innymi ten uszkodzony kwarc)

Więcej co do no response 16-17 to poczytaj tutaj:
http://astropolis.pl/topic/53574-advanced-vx-padl-no-response-16-17/
TS 94edph, CEM 25, EOS-R MOD, ASI 2600MCC, ASI 120MM-S, Baader 8-24mm MK3, Nikon Action EX 7x35
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 13 Kwi 2014, 19:18
Miejscowość: Nysa

Postzbyszek | 22 Kwi 2017, 14:48

Dziękuję, na zdjęciu jest kamerka pewnie do guide, z niej kabelek do montażu. Jak to połączyć ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postcmk | 22 Kwi 2017, 15:11

Ta kamerka to akurat StarSense i służy do automatycznego alignowania montażu :)
Co do Guidera to wpinamy albo kamerką ze złączem ST4 w port "autoguide", jeśli nie mamy kamery guidującej ze złączem ST4 to można połączyć pomocą złącza RS232 jak niżej na fotce poprzez pilota i poprzez platformę ASCOM (sterowniki)
TS 94edph, CEM 25, EOS-R MOD, ASI 2600MCC, ASI 120MM-S, Baader 8-24mm MK3, Nikon Action EX 7x35
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 13 Kwi 2014, 19:18
Miejscowość: Nysa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat