12" f5 - prośba o porady

Postmario1918 | 25 Kwi 2015, 11:24

wyvar napisał(a):Tak, wczoraj Księżyc który prezentował się bardzo ładnie. Ale to chyba mało wiarygodny obiekt do sprawdzenia kolimacji co? Dzisiaj chcę wyjść ze sprzętem za miasto i sprawdzić co i jak.
Dziwi mnie i drażni strasznie że za każdym razem jak zrobię kolimację, wyciągnę i włożę laser to punkt prawie zawsze nie jest na tym samym miejscu... To wina kolimatora? Bo jeśli w kółko będę tak ustawiał to chyba do niczego nie dojdę.



Najgorzej jest nabić sobie głowę nie poprawną kolimacją. Ja staram się kolimować przy każdej obserwacji ,ale gdy chcę tylko na szybko na coś zerknąć to nie kolimuję i powiem szczerze ,żadnych różnic w obrazach nie zauważam. Staraj się wkładać kolimator do wyciągu zawsze w tej samej pozycji . A co do kropki lasera prawie zawsze będzie się rozjeżdżać ( luzy ,luziki i milion innych przyczyn) ,u mnie wystarczy że pochylę tubę w inną pozycję i już ten punkcik jeździ sobie minimalnie. Denerwowało mnie ,kiedy kolimacja laserem nie zgadzała się z kolimacją pudełkiem po kliszy ,ale teraz robią to obiema metodami na przemian w zależności od humoru i jest dobrze.
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

PostŁukasz_M | 25 Kwi 2015, 11:44

Jak dla mnie to LW lekko w dół i na lewo.
Na załączonym obrazku czerwony okrąg to obwiednia wyciągu, zielony to obwiednia LW, pionowe i ukośne kreski mają jednakową długość.
Do tego wydaje sie że lustro LW jest za mało pochylone u góry chyba wystaje poza zielony okrąg co potwierdza że jest za wysoko nad LG i podczas kolimacji np laserem zostało to skompensowane przez błędne nachylenie LW.
Gdybyś włożył po przeciwległej do wyciągu stronie tj za LW jakiś kolorowy papier to zdjęcie byłoby bardziej kontrastowe, do tego próbując ustawić centralność LW w wyciągu najlepiej również kolorowym (inny kolor niż ten poprzedni) papierem odciąć widok LG. W widoku dostaniesz kolorowy krążek na tle innego koloru i będzie znacznie łatwiej określić granice powierzchni odbijającej LW w widoku przez wyciąg.teraz to rożne odcienie szarości i czerni ciężkie do ogarnięcia.

Brak zgodności pomiędzy pudełkiem (lub cheshire) a laserem świadczy o błędnej kolimacji. LW za nisko lub za wysoko przeważnie
Załączniki
12" f5 - prośba o porady: 3.png
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostKarol | 12 Cze 2015, 15:11

Jak oceniacie moją kolimacje i dlaczego jest źle ? :mrgreen:

PS. Kreska machnęła mi się w paincie, to nie wada lustra :wink:
Załączniki
12" f5 - prośba o porady: 2015-06-12-3191.jpg
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Poststaszekpapis | 13 Cze 2015, 22:53

Karol czerwona linja to oś tuby :D :?: i wszystko jasne. :D
12" f5 - prośba o porady: kolim.jpg
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postwyvar | 29 Sie 2017, 23:26

Po tych dwóch latach mogę śmiało stwierdzić, że zbyt gorączkowo podszedłem do nowego sprzętu który sprawuje się bardzo dobrze i trochę śmiać mi się chciało jak to wszystko czytałem jednocześnie wracając myślami do tamtych dni :D Kolimacji już się nie boję, poprawiam tylko przy pomocy lasera przed każdą obserwacją co zajmuje około 3 minut. Bardziej szczegółowy przegląd robię jakoś co pół roku :) A i idealną kolimacją nie zaprzątam sobie już głowy skoro widzę, że obraz jest ostry. Wyłapuję nowe obiekty i ciesze się nimi tak samo jak kiedyś a to chyba najważniejsze hehe.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postkk | 30 Sie 2017, 12:37

Dokładnie tak kolego. Wielu pada ofiarą nagonki pod kryptonimem "kolimacja".
Idealnie zrobić się tego nie da w domowych warunkach a nawet zdrowo kopniętym torem optycznym da się obserwować a o to przecież w końcu chodzi prawda?
Z czasem przychodzi wprawa i doświadczenie pozwalające coraz lepiej zadbać o efektywność sprzętu ale nie wariujmy na tym punkcie!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostŁukasz_M | 30 Sie 2017, 12:47

Zgadzam się w 100%. Warto znać zasady, ale nie warto przy obserwacjach optycznych dążyć w tym temacie do perfekcyjnego ustawienia bo to jest w warunkach domowych praktycznie nie wykonalne, a już na pewno bez drogiego sprzętu zapewniającego dokładne i powtarzalne wyniki.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postlukaskot779 | 30 Sie 2017, 17:45

Tak i tak między perfekcyjnym a prawie perfekcyjnym ustawieniem nie widać raczej różnicy w obrazie więc nie ma nawet sensu się w tą precyzję bawić. Więcej już zależy uzyskany obraz od jakości okularu i - co należy również pamiętać - żeby sam okular również był prosto wsadzony w wyciąg :!:
__________________________________

Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex

Baader Scopos 35 mm 2"
Maxvision 18mm
Meade 5000 UWA 8,8mm
ES 4,7mm 82°

Filtr mgławicowy UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 40
Rejestracja: 13 Kwi 2013, 08:37
Miejscowość: Leszno (wlkp)

 

Postmkowalik | 30 Sie 2017, 19:41

A jak z gwiazdek robią się kometki to też Wam to nie przeszkadza?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKarol | 30 Sie 2017, 19:50

Chyba nigdy nie miałem "komet" w Newtonie, nawet gdy musiałem przekręcić o jeden obrót śrubę LG. Oczywiście nie licząc komy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postsston | 30 Sie 2017, 22:15

Kolimatora Cheshire(optyczny),dlugi +-12-14cm,z krzyzem nitek (drucikow) na koncu.Kup.Sam lata walczylem z roznymi kolimatorami,kometkami, brakiem ostrosci.Ale odkad Adas,konstruktor Taurusow namowil mnie na taki zakup to stwierdzam ze starcilem kilka lat.Wreszcie mam ostre punktowe gwiazdki,.Polecam i Tobie.120zl warto wydac.
Taurus(ek)13''.Es 30mm.TV Nagler 12mm. Tmb 7mm. Kit 25mm, Eos5D, 50d, 30/2.0, 50/1.8 .I inne szkielka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 111
Rejestracja: 19 Lut 2015, 11:51
Miejscowość: Zamosc

 

Postwyvar | 30 Sie 2017, 22:28

Mam ten kolimator ale jakoś ciężko mi się było do niego przekonać. Używam pudełka po kliszy i wspomnianego wcześniej lasera, nie wiem dlaczego ale było mi łatwiej. Ale po Twoim wpisie następnym razem na pewno go użyję i może nauczę się nim operować :idea: :wink:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 05 Wrz 2017, 08:44

A tak przy okazji, nie tworząc już nowego tematu skoro pytanie będzie dotyczyło właśnie sprzętu mojego typu i parametrów. Ostatnio myślałem o zakupie filtrów i może nowego okularu do małego powiększenia. Do zakupu dojdzie jak będę w posiadaniu jakiejś zbędnej gotówki czyli nie wiem kiedy :mrgreen: Więc na razie pytam czysto teoretycznie żebym miał czas przemyśleć czego potrzebuję tak naprawdę. Moja wiedza na temat sprzętów astro nadal jest bardzo skromna ponieważ opiera się jedynie na tym co sam posiadam więc proszę o wyrozumiałość :D


Jeśli chodzi o filtry to interesuje mnie coś do Księżyca i jasnych planet czyli Jowisz/Wenus. Nie wiem (i tu pytanie również do tych którzy mają doświadczenie i widzieli) czy stosowanie filtrów do pozostałych ciał niebieskich US ma sens? Uran, Neptun czy nawet Saturn wydają mi się już odległe i dość ciemne, nie biją tak po oczach a i detalu na tym niewiele. Można z nich coś wyłuskać? Gdzieś coś czytałem, że szary filtr do Księżyca sprawdzi się równie dobrze na Jowiszu i Wenus. W innym temacie czytałem że nie ma to jak żółty filtr do Jowisza który świetnie uwydatnia detale jak żaden inny.

No i mgławice których dotychczas obserwowałem niewiele bo były to tylko Hantle, Orion i Pierścień. Czytałem na AstroNocach recenzję w której najlepiej wypadły i uzupełniały się nawzajem UHC i OIII. Stwierdziłem, że najlepiej byłoby mieć oba. Co o tym sądzicie?

Co do filtrów to jeszcze mam jedno pytanie. Co sądzicie o pomyśle żeby zaopatrzyć się jedynie w 2" a do okularów 1,25" stosować adapter z gwintem (chyba T2)?


Jeśli chodzi o okulary to do małego powiększenia używam GSO 30mm który nie jest szkiełkiem z górnej półki ale obserwuje mi się przez niego bardzo przyjemnie ale zawsze zastanawiałem się jak wypada przy takim ES'ie 30mm? W czym jest różnica poza ceną? I czy ES 30mm ma ten sam ER co ES 6,7mm? Bo przyznam szczerze, że przez 6,7mm który posiadam obserwuje mi się bardzo nie wygodnie w porównaniu do LVW 13mm i tu również zrodziło się pytanie w mojej głowie czy nie wymienić ESa któego mam na któregoś z LVW ale tu kolejny problem bo z tej serii krótkoogniskowe są tylko 8mm i 5mm. Kupno 8mm wydaje mi się bez sensu skoro mam 13mm a 5mm wydaje mi się już za dużym powerem jak na mój teleskop. Stąd dwa pytania:
1. Czy ES 30mm jest warty zakupu w porównaniu do mojego GSO i jakie są to różnice w obrazie.
2. Na co mógłbym ewentualnie wymienić mojego ESa 6,7mm i jakie są Wasze ewetualne odczucia co do obserwacji przez ten okular.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat