12" f5 - prośba o porady

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 17:22

Witam wszystkich. To będzie dłuższy temat bo jestem jeszcze świeży w tej branży i nie wszystko wiem i rozumiem.
Przygodę z astro zacząłem rok temu kupując 8" Newtona na dobsonie. Zaliczyłem kilka wypadów i jednoczesnie obiektów które warto zobaczyć. Jak to z młodymi bywa, po czasie zachciałem jeszcze większego lustra i większych wrażeń i tak od 2 tygodni jestem posiadaczem rozkładanej, kratownicowej dwunastki ;)
Dzień po sprowadzeniu teleskopu z ciekawości chciałem zobaczyć jakie daje obrazy więc korzystając z chwilowej pogody wystawiłem go na dwór. Wiedziałem już że kolimacja się nie utrzymała, bo nie mogłem wyostrzyć Jowisza ani złapać punktowo żadnej gwiazdy. Jupek był na takim pograniczu ostrości, lekko się rozdwajał i w ogóle się zdziwiłem bo z detali to widziałem tylko 2 pasy korzystając z LVW 13mm i ESa 6,7mm. Natomiast gwiazdy były jakby lekko rozpłynięte, nie były to szpileczki. Więc zamówiłem kolimator laserowy i czekałem aż paczka dojdzie.
Dwa dni temu doszedł kolimator i stanąłem przed wielkim dla mnie wyzwaniem - kolimacją. W poprzednim teleskopie kolimacja nie była wymagana, sprzęt dobrze trzymał nawet gdy był wywożony w teren a obrazy nadal były jasne, ładne, kontrastowe i ostre. Przy zakupie z drugiej ręki, poprzedni właściciel pokazał mi jak poprawnie wykonać kolimację mojego obecnego sprzętu, doczytałem jednak w necie co nieco żeby być pewny no i wziąłem się do pracy. LW ustawione tak, że wiązka pada na środek LG w tą białą obręcz, a promień LG jest na środku siatki kolimatora. Myślę sobie, będzie git.
Rozłożyłem teleskop i lustro wystawiłem na dwór żeby się schłodziło do mojego powrotu z pracy. Wieczorem spakowałem wszystko i wyjechałem 5 km od miasta gdzie mam bardzo fajne niebo, latem bez problemu widać drogę mleczną i andromedę gołym okiem. Lustro było na pewno schłodzone. Złożyłem teleskop i założyłem kolimator, okazało się że kolimacja znowu rozjechana (co jest dość dziwne chyba, bo przecież daleko z nim nie jechałem) więc skręciłem najpierw LW a później LG tak jak być powinno. No i znowu zdziwko... Na Jowiszu z detalu wyłapałem jedynie dobrze 2 pasy, i bardzo słabe dodatkowe 2... ogólnie obraz lepszy miałem w 8" i zdziwiłem się że nie ma żadnej różnicy, mało tego obraz był nieco ciemniejszy no i nie taki ostry jak w 8"... Księżyce Jupka też nieostre.
Skierowałem tubę na M3, w niektórych recenzjach z obserwacji 12" czytałem o opadach szczeny i rozbiciu do centrum, ale u mnie? Bez fajerwerek, obraz wydawał mi się dość ciemny jak na takie lustro, ostrość też wydawała mi się nie taka jak powinna być. Chciałem sprawdzić galaktyki, np Andromedę którą pamiętam z 8" ale ta była za nisko a poszukiwania galaktyki wir lub słonecznik zakończyły się niepowodzeniem. Zrezygnowany zerknąłem na Księżyc-wiadomo detal jest, ale nadal brakowało mi tej ostrości którą pamiętam ze starego teleskopu. Zamontowałem ponownie kolimator i znowu zdziwienie, bo kropka nie była centralnie na środku LG, wiązka odbita z LG do kolimatora też nie była na środku siatki.
Pokręciłem, ustawiłem, założyłem okular i dalej ****, te same nieostre, ciemne obrazy.
Nie wiem w czym leży problem, w wymaganiach teleskopu o światłosile f5, czy w złej kolimacji sprzętu (teleskopu/kolimatora). Przyznam że jeśli kolimację mam ok a obrazy są takie jak powinny być (ale nie wydaje mi się) to trochę się rozczarowałem...
Koledzy pomóżcie bo odchodzę od zmysłów co robię źle i dlaczego. Czego nie wiem jeszcze, co muszę zrobić. Wydałem kupe kasy i teraz się martwię że nie okiełznam tej bestii.
Dzisiaj ponownie kolimowałem teleskop tym razem w 2" oprawce dołączonej do kolimatora. Wyjęty i włożony z powrotem laser nie ucieka już tak daleko jak wcześniej, wystarczy lekka korekta. A gdy obracam nim w wyciągu to nie robi kółek.
Ostatnio edytowany przez wyvar, 05 Wrz 2017, 12:07, edytowano w sumie 1 raz
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postadrianbany | 23 Kwi 2015, 17:48

tez mam od niedawna synte rozsuwana tyle ze 10, i tez mam problem z kolimacja, zresztą założyłem temat na forum
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=34928

Ja bym u ciebie pierw sprawdził to czy jak rozsuwasz tube czy robisz to do końca? czy słyszysz takie klikniecie? może jedna nóżka nie rozsuwa ci sie do końca? i czy zabezpieczasz po rozsunięciu tymi dodatkowymi srebrnymi śrubami dociskowymi by przypadkiem samo sie nie zsunęło?
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 17:54

Mam kratownicową wersję Meade LB, a nie rozsuwaną syntę. Zobacz sobie na necie jak to wygląda ;) Ale zasada działania podobna do Twojego sprzętu.
Teleskop prezentuje się wysmienicie, solidnie, precyzyjnie. No ale te obrazy nie dają mi spokoju... Widoki z 8" bardziej mi się podobały więc coś jest nie tak według mnie.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postadrianbany | 23 Kwi 2015, 18:01

wiem jak wygląda lb, nie miałem nigdy styczności z kratownica, tzn jedynie obserwowałem przez taka, trzeba poczekać na opinie innych ale wg mnie coś ci się musi luzować skoro tak często zmienia ci się kolimacja. porwałeś się na teleskop :D też teraz wiem że jednak tuba pełna to tuba pełna, ale mobilność wzięła góre.
Synta 10 Flex
LVW 22mm
Explore Scientific 14mm
Barlow 2x Parks Gold 1,25"
Orion UltraBlock 2"
Pomarańczowy 2"
Szary 25% 1,25"
Szukacz kątowy, zielony laser, reddot
Kolimator laserowy, Cheshire, po kliszy
Domek na wsi i sporo planów...
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 07 Lip 2013, 17:39
Miejscowość: Sosnowiec

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 18:12

Dokładnie, właśnie na mobilności mi zależało. No porwałem się... ale jakoś muszę się nauczyć z niego korzystać.
Luzy, tylko nie wiem gdzie, główną śrubę od LW mam dokręconą, natomiast śruby regulacyjne i kontrujące LG są dokręcone tak żeby laser padał na środek siatki kolimatora, ale luźne nie są ;/
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postmario1918 | 23 Kwi 2015, 18:34

wyvar napisał(a):Dokładnie, właśnie na mobilności mi zależało. No porwałem się... ale jakoś muszę się nauczyć z niego korzystać.
Luzy, tylko nie wiem gdzie, główną śrubę od LW mam dokręconą, natomiast śruby regulacyjne i kontrujące LG są dokręcone tak żeby laser padał na środek siatki kolimatora, ale luźne nie są ;/



Próbowałeś metody Hamala? Wyśrodkowałeś LW względem wyciągu itp.itd. Spróbuj najpierw wszystko poustawiać w osi optycznej ,a później będziesz mógł w szybki sposób kolimować laserem .
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

PostŁukasz_M | 23 Kwi 2015, 18:37

Po pierwsze jaki to teleskop bo w moim odczuciu SkyWatcher rozsuwany to nie to samo co konstrukcja kratownicowa jak Taurus na przykład.
Po drugie i najważniejsze Kolimator laserowy bez kolimatora Cheshire lub tego z pudełka po kliszy jest praktycznie bezużyteczny.
żeby kolimatorem laserowym dało się dobrze kolimacja trzeba najpierw dobrze ustawić LW w osi wyciągu. Problem już kilkakrotnie opisywałem wiec poszukaj na forum. W skrócie jak LW jest źle ustawione pod względem głębokości centryczności względem osi wyciągu i odpowiedniego offsetu to laserem można to tylko jeszcze bardziej pokrzywić. Poczytaj na forum.
W konstrukcji kratownicowej trzeba dobrze to wszystko poskręca żeby nie było luzów, w rozsuwanej syncie rozsuwać aż usłyszy się dwukrotne kliknięcie znaczy się do końca jak się tylko da. tam na końcu są gumowe oringi, czasami są w złym miejscu i teleskop się nie blokuje (drugie kliknięcie).
Teleskop po każdym transporcie można kolimować, Jeśli masz wrażenie że rozkolimowanie jest większe niż powinno to może poszukaj luzów w mocowaniu LW i LG (powinny być nieruchome względem siebie).
stopień rozkolimowania w transporcie zależy od sposobu transportu, rodzaju drogi itd a nie odległości :) 200 km po asfalcie to nie to samo co 2 km pod rogach gruntowych
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postg.b. | 23 Kwi 2015, 18:38

Może to nie kolimacja tylko okulary? Albo nie dostatecznie długo chłodzony teleskop.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 18:44

No właśnie nie wiem o co chodzi z tym wyśrodkowaniem LW : / A Hamalą nie próbowałem bo nie mam kolimatora optycznego ani pudełka po kliszy żeby sobie zrobić.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 18:50

Okulary chyba nie są takie złe, LVW 13 i ES 6,7. A lustro było chłodzone dość długo.
Czyli muszę wyskrobać sobie ten kolimator z pudełka po kliszy bez pudełka :D
teleskop to Made LightBridge 12".
Spróbuje skontaktować się ze sprzedawcą, to miły człowiek więc pewnie mi pomoże.
Jak sobie pomyślę że mam coś grzebac przy tych lustrach to aż strach :shock:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostKarol | 23 Kwi 2015, 18:50

Z zaślepki 1,25" możesz zrobić.
Wyśrodkowanie czyli ustawienie centralnie LW względem ścianek wyciągu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 18:57

czyli będę musiał je odkręcić żeby móc nim ruszać tak?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostŁukasz_M | 23 Kwi 2015, 18:58

Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postwyvar | 23 Kwi 2015, 19:09

Jak wrócę do domu to poczytam, bo teraz w pracy jestem a robota czeka :D
Dzięki panowie za zwrócenie uwagi, kolejne sugestie też mile widziane.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwaldi1 | 23 Kwi 2015, 22:23

U mnie przed wczoraj był fatalny seeing.Może to miało wpływ.Zrób sobie pierścionek z tektury najlepiej czarnej o dokladnych wymiarach i odpowiedniej srednicy i przed kolimacja optyczna wloz do wyciągu.Ustaw tak Lw aby było centralnie w otworze tekturowego pierścionka.Potem zrób kolimacje.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postatrix | 23 Kwi 2015, 22:34

wyvar napisał(a):No właśnie nie wiem o co chodzi z tym wyśrodkowaniem LW : / A Hamalą nie próbowałem bo nie mam kolimatora optycznego ani pudełka po kliszy żeby sobie zrobić.


Patrzysz przez wyciąg czy widzisz symetrycznie LW, w LW powinienieś zobaczyć idealne koło LG. I nie ważne jak LG jest ustawione. Wyciagasz wyciąg na maxa. Patrzysz około 10cm od krawędzi wyciągu, w LW powinieneś zobaczyć centralnie LG. Dopiero teraz kolimujesz LG, i powinno być dobrze.
To tak w skrócie na szybko.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postzbyszek | 23 Kwi 2015, 22:50

Trzeba oko wprawione mieć, aby patrząc w wyciąg zauważyć czy LW widzimy jako kolo czy owal.
Rurka z kartonu w wyciąg szybciej pokaże czy wysokość LW ok.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postrambro | 24 Kwi 2015, 09:04

Ja używam do ustawiania LW spreparowanej web kamerki jak w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=8ROvNH5uwDo
Jest trochę łatwiej ocenić poprawny kształt i położenie.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

PostŁukasz_M | 24 Kwi 2015, 09:21

tez tej metody używam. Niestety ostatnio coraz trudniej spreparować web kamerkę. Kiedy ostatnio kupiłem adapter to się okazało że nie ma kamerek z pasującym gwintem. Do tego warto pamiętać że do tej metody trzeba używać kamerki z soczewką czyli inaczej niż do astrofoto.
Ja znalazłem kompromis i kupiłem kolejny adapter (do kamer przemysłowych) i tak zamontowałem że w razie potrzeby mogę soczewkę wkręcić powtórnie.
Nie da się tego prawie zrobić z adapterem gdzie jest gwint 12x0.5mm dlatego adapter do kamer przemysłowych.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostMariusz K. | 24 Kwi 2015, 15:44

Wyvar, mógłbym się właściwie podpisać pod twoim pierwszym postem, tyle że półtora roku temu. Przesiadłem się z Synty 8 na Columbusa i problemy się zaczęły. Pierwsze spowodowałem sam. Miałem identyczny kolimator laserowy jak poprzedni właściciel mojego obecnego teleskopu, tyle że sam kolimator był rozkolimowany. Nie zauważyłem tego i skopałem kolimację dokumentnie (teraz wiem z doświadczenia, że mimo kratownicowej budowy mój Columbus w miarę ją trzyma). Na szczęście kolimator zakupiony na giełdzie (ciekawe czy ktoś się go nie pozbył właśnie z powodu jego wady) był jeszcze na gwarancji, więc usterkę (rozkolimowanie) usunięto.
Miałem już kolimator, ale do tego czasu zdążyłem już poruszyć wszelkimi śrubami, które poruszyć się dało, więc zadanie stanęło przede mną wcale nieproste. Przejrzałem tyle informacji o kolimacji, ile znalazłem w necie, dorobiłem kolimator z pudełka po kliszy (używam go obecnie częściej niż laserowego) i zabrałem się do roboty. Tyle że wyników nie widziałem.
Ostatecznie za radą kogoś z forum, dałem sobie spokój z obsesyjną kolimacją i skupiłem się na obserwacjach.
Obecnie mam wszystko ustawione głównie na podstawie rad Łukasza_M (jakoś tak do mnie najbardziej przemawiały), do których zresztą dawał ci linki. Oczywiście za każdym razem przed obserwacjami sprawdzam kolimację, ale przestałem łamać sobie głowy czy jest idealna czy nie. I muszę przyznać, że odkąd odpuściłem, znów zacząłem czerpać przyjemność z obserwacji i nagle jakby wszystko stało się i ostrzejsze i ładniejsze. Sądzę, że jedną z przyczyn twojego niezadowolenia może być to, że trochę za wiele oczekujesz (pewnie gdybyś postawił oba teleskopy obok siebie widziałbyś różnicę, a tak porównujesz obecny obraz ze wspomnieniami, nierzadko pewnie z obserwacji szczególnie udanych, w najlepszych warunkach). A co Jowisza, też wolałem go z Synty 8, nie bił tak po oczach, więc i detal był łatwiejszy do uchwycenia). A na M3 najlepiej zerknąć po obserwacji galaktyk :) . Tydzień temu długo wyłapywałem kolejne smużki w Pannie, po czym na zakończenie sesji zerknąłem na M3. Coś pięknego :D .

U siebie do dziś nie wiem, czy mam wszystko tak jak być powinno. Czasem (rzadko) wracam do tego myślami, gdy np. z trudem wyłapałem jedną galaktykę ze Smoczego Trio opisanego w Obiekcie tygodnia (i to dopiero za trzecim podejściem), albo gdy przy powiększeniu około 150x nie łapię do końca ostrości (to też zdarza się raczej rzadko, ale przecież kilkakrotnie w różnych wątkach padało, że powiększenia przy źrenicy powyżej 1,3 – piszę z pamięci, może to było nawet 1,1 lub 1,2 – są już mało wrażliwe na seeing; a u mnie źrenica 1,3 jest przy około 250x). Ponoć najlepiej kolimację sprawdzić na gwieździe, z tym że zalecają dobry jakościowo okular dający źrenicę poniżej 1mm. U mnie to okulary od mniej więcej 4mm. Nie stać mnie na wydatek na gadżet, który posłuży do obserwacji może jak się uda to raz w roku.
Columbus 320 UL + platforma paralaktyczna,
Meade QX Wide Angle 26mm, Nagler T2 16mm, ES 8.8mm, barlow TV 2x 1,25", UHC Zhumell 2" (+ kilka innych szkiełek)
 
Posty: 109
Rejestracja: 14 Kwi 2011, 16:08
Miejscowość: okolice Nowego Dworu Maz.

 

Postwyvar | 24 Kwi 2015, 17:41

Właśnie wczoraj wieczorem jak wróciłem do domu to sam sobie powiedziałem, że za bardzo się spinam. Zapomniałem o wszystkim i chciałem wszystko fajnie zobaczyć w jedną noc. A przecież jak sobie przypomnę w zeszłym roku miałem nocki gdzie widziałem może ze 2-3 ciekawe obiekty ale tydzień później nocy nie starczało na wyłapanie i obejrzenie wszystkiego bo każdy obiekt był fascynujący i ładny i takie wypady wspominam do teraz.
Czas i każde kolejne obserwacje pokażą co i jak.
A wczoraj Księżyc był niesamowity, co prawda oglądałem w domu zza okna ale oczu nie mogłem oderwać dobre 30 minut od okularu. Obraz ostry, lekko falował bo jednak schodził już na dół.
Wydawać by się mogło że wszystko mam OK ze sprzętem i nic nie spaprałem. Jednak gdzieś z tyłu głowy pojawia się ta złość na samego siebie, że zbyt gorączkowo do tematu podszedłem.

Zdjęcie robione telefonem, Samsung S4 przez okno.
Załączniki
12" f5 - prośba o porady: 20150423_224124.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Księżyc z wczoraj
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 25 Kwi 2015, 10:05

A jeśli to coś da to tak wygląda to wszystko w wyciągu.
LW wydaje się byc okrągłe
Załączniki
12" f5 - prośba o porady: 2015-04-25 10.05.15.jpg
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostKarol | 25 Kwi 2015, 10:16

Sepcem nie jestem ale LW powinno byc przesunięte bardziej w stronę LG. A może się mylę.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmario1918 | 25 Kwi 2015, 10:44

Osiowość z wyciągiem jest . Myślę że musisz jeszcze przekręcić delikatnie LW ,w taki sposób żeby odbicie LG pokryło równo LW ( no chyba ,że zdjęcie aparatem wyszło nieosiowo) .
Synta 16" , Nikon EX 10x50
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 Lut 2013, 15:38

 

Postwyvar | 25 Kwi 2015, 10:59

Tak, wczoraj Księżyc który prezentował się bardzo ładnie. Ale to chyba mało wiarygodny obiekt do sprawdzenia kolimacji co? Dzisiaj chcę wyjść ze sprzętem za miasto i sprawdzić co i jak.
Dziwi mnie i drażni strasznie że za każdym razem jak zrobię kolimację, wyciągnę i włożę laser to punkt prawie zawsze nie jest na tym samym miejscu... To wina kolimatora? Bo jeśli w kółko będę tak ustawiał to chyba do niczego nie dojdę.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 53 gości

AstroChat

Wejdź na chat