Platforma paralaktyczna

Postleszekjed | 03 Sie 2005, 22:18

Platforma paralaktyczna jest substytutem napędu paralaktycznego dla dużych teleskopów, szczególnie popularna jest w zastosowaniu z teleskopami na montażu dobsona choć z zasady jej działania wynika, że będzie działać z każdym sprzętem optycznym jaki na niej umieścimy a więc np. z montażem paralaktycznym lub widlastym bez napędu a także z 'gołym' aparatem fotograficznym. Z tego punktu widzenia jest to 'ciężarowy' koziołek.
Zasada działania platformy polega na kompensacji ruchu Ziemi przez obrót płaszczyzny wokół wirtualnej osi obrotu równoległej do osi obrotu Ziemi. Jeśli prędkośc obrotu platformy będzie równa prędkości obrotowej Ziemi ale o przeciwnym kierunku to nastąpi pełna kompensacja wzajemna obu ruchów a umieszczony na platformie przyrząd optyczny przez cały czas będzie wskazywał na ten sam punkt na niebie.
Z założeń teoretycznych wynika, że platforma powinna być łożyskowana wirtualnie w dwóch płaszczyznach zwanych łożyskiem północnym i południowym. Łożyska te poza równikiem mają różne rozmiary (średnice) a dla naszej szerokości geograficznej można łożysko południowe sprowadzić do punktu co pozwala na uproszczenie konstrukcji platformy oraz na poprawę dokładności jej działania. Pełny opis moich dociekań na temat platformy paralaktycznej można znaleźć pod adresem:
www.lx-net.prv.pl/platf/platf1.htm
Przystępując do budowy platformy wykonałem najpierw jej model w skali z papieru:
www.lx-net.prv.pl/platf/mod1.jpg
a następnie wykonałem prototyp I, który pozwolił mi na ustalenie istotnych szczegółów konstrukcji:
www.lx-net.prv.pl/platf/sto3.jpg
Doszedłem ostatecznie do dwóch konstrukcji różniących się sposobem napędu platformy. W wersji II platforma ma napęd śrubowy, który charakteryzuje się sporym momentem napędowym i teoretycznie jest idealnie dokładny:
www.lx-net.prv.pl/platf/komp2.jpg
W wersji III platforma łożyskowana jest od strony północnej na odpowiednio ukształtowanych płozach a napęd zapewnia przekładnia zębata oraz wałek napędowy:
www.lx-net.prv.pl/platf/sil7.jpg
Ponieważ wiem z własnego doświadczenia, że najtrudniejszym momentem w przypadku platformy jest zrozumienie zasady jej działania to zachęcam do zadawania pytań - później zasada ta jest jasna i klarowna. Nieco później postaram się poruszyć inne istotne zagadnienia związane z pracą platformy (dokładność , stabilność, ustawienie w przestrzeni itd.)
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostMirek D. | 04 Sie 2005, 19:35

Witam,

Właśnie otrzymałem dwie platformy do testów astrofoto. Wyglądają naprawdę profesjonalnie. Jutro zabieram je na Kudłacze.

Krótki opis:

Mechanika:
W stosunku do pierwszego prototypu Leszek poprawił wiele rzeczy.
- Po pierwsze platformy są lekkie.
- Po drugie mają system skręcania platformy na czas transportu, dzięki temu bez obawy przenosi się je jedną ręką i ie ma szans żeby coś się uszkodziło.
- Po trzecie posiadają wbudowany kompas pozwalający na wstępne ustawienie się na biegun.
- Po czwarte każda platforma posiada zalaminowaną, instrukcję ustawiania oraz bardzo przydatny przyrząd jakim jest koło biegunowe. Dzięki niemu można łatwo ustawić platformę na faktyczny biegun, a nie tylko na gwiazdę polarną.

Elektronika:
- Sterowanie silnikiem jest zintegrowane i schowane w malym pudeleczku przykręconym do platformy. Wystarczy włożyć wtyczkę i już działa.
- Sterownik posiada 3 prędkości robocze gwiazdową, słoneczną i ksziężycową. Ponadto kilka szybszych prędkości.
- W zestawie z każdą platformą jest odpowiedni akumulator i zasilacz sieciowy (działający jak ładowarka). Akumulator starcza na 8-10 godzin pracy.


I UWAGA! Jedna z platform jest do sprzedania. Cena to jedyne 800zł. Taką promocję zrobił Leszek na czas Astrozlotu.
Czemu tylko jedna? Bo drugą ja już kupiłem :)

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostAdam Tomaszewski | 05 Sie 2005, 11:50

Z niecerpliwością czekam na rezultaty :D
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

Postmohikanin | 08 Sie 2005, 21:03

No to zaczynam chyba zbierać i jestem strasznie ciekaw wyników testów.
 
Posty: 12
Rejestracja: 01 Sie 2005, 22:33
Miejscowość: CKMK

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat