Co to za okular?

PostKuba | 06 Gru 2005, 11:29

Mam taki okular od ruskiego monokularu, najprawdopodobniej MP 12x40. Jego oprawa idealnie pasuje do wyciągu 1,25 cala :). Zastanawiałem się od dłuższego czasu jaka to konstrukcja i dziś ciekawość wygrała. Rozebrałem go. Okazało się, że jadąc od strony oka mamy płasko-wypukłą soczewkę (1), potem układ dwóch klejonych (2) i na końcu jeszcze jedna obustronnie wypukła (3). Między nimi oczywiście tulejki dystansujące. Pytanie do znawców: co to za wynalazek?

Image
Image
Image

Do tej pory nie chciało mi się nawet mniej więcej pomierzyc parametrów. Ogniskowa bardzo orientacyjnie 15mm, pole również nie mierzone lecz wydaje sie być nie mniej niż 60 stopni (pomijając spore wady przy brzegach to chyba całkiem duże to pole).

P.S. Wybaczcie jakość zdjęć i szkicu ale fotki były robione na szybkiego webcamerką a do rysunku nie mam talentu :wink:.
Pozdrawiam - Jakub Nowak
lunetka 10x50, Taiga 16x80, Zenit na koziołku + obiektywy, Vesta Pro, Taurus 270
_______________________________________
wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 16 Lis 2005, 18:53
Miejscowość: Kościerzyna, Gdańsk

PostJanusz_P. | 06 Gru 2005, 11:40

Jest to rosyjka modyfikacja Erfla z polem pod 68*, w sumie całkiem porzyjemny okularek, tylko nie porysuj mu warstw przeciwodblaskowych przy składaniu bo są dość delikatne :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKuba | 06 Gru 2005, 14:34

Dzięki Janusz. Tak mi właśnie wychodziło koło 65-68 stopni ale to było metodą 'pi razy drzwi' :D więc uznałem, że może trochę zawyżam. Ma trochę 'zużytą' powłokę od strony oka, reszta w dobrym stanie. Tak to może drastycznie wygląda, soczewki porozkładanie na stole ale obchodziłem się z nimi bardzo ostrożnie. Delikatnie przeczyściłem wszystkie powierzchnie i złożyłem w kolejności odwrotnej do rozkładania :).
Pozdrawiam - Jakub Nowak
lunetka 10x50, Taiga 16x80, Zenit na koziołku + obiektywy, Vesta Pro, Taurus 270
_______________________________________
wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 16 Lis 2005, 18:53
Miejscowość: Kościerzyna, Gdańsk

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat