Wymiana corrector plate w teleskopie NexStar 8 SE

Postdylesid | 15 Sie 2015, 20:28

Witam wszystkich,

Wydarzyła się tragedia, uszkodziłem corrector plate (nie wiem, jaka jest fachowa nazwa) w teleskopie NexStar 8 SE (http://www.celestron...rized-telescope). Moje pytania jest następujące (przepraszam, ale muszę wejść na szczyt dyletantyzmu, proszę profesjonalistów o wybaczenie):

1. Czy bez tej części teleskop będzie działał?
2. Jeśli nie będzie działał, to ile może kosztować wymiana?
3. Czy da się tę część jakoś wymienić DIY?

Pozdrawiam.
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sie 2015, 20:16

 

PostJanusz_P. | 16 Sie 2015, 09:00

Tak to tragedia bo nowy korektor stanowi 75% wartości teleskopu i bardzo ciężko go dostać, montaż odsprzedasz za 2/3 ceny a teleskop pójdzie na cześci zamienne za kilka stówek a nóż ktoś potrzebuje lustro główne lub wtórne bo swoje uszkodził np za długimi śrubami przykręcając obcy szukacz lub uszkodził lustro wtórne projekcją Słońca...
Napisz proszę jak do tej katastrofy doszło to może inni unikną podobnie przykrego losu :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 16 Sie 2015, 09:38

Może potestuj z np. kartonową przysłoną przodu, może przy mniejszej średnicy ...
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postdylesid | 16 Sie 2015, 17:00

Właśnie słyszałem, ze to będzie koszt około 3000 zł, czyli niestety prawie połowa ceny teleskopu. Jak ktoś pięknie to ujął, mam teraz w domu całkiem gustowną betoniarkę. To był całkowity przypadek, jednocześnie niedopatrzenie. Dzieci wpadły do pokoju, który był zawsze zamknięty, ale nie teraz, w którym był teleskop, walnęły czymś w tubę na krańcu i ta szyba pękła promieniście.
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sie 2015, 20:16

 

Postdylesid | 23 Sie 2015, 22:11

Właśnie wyszedłem ze szpitala (uszkodzenie teleskopu nastąpiło tuż przed tym, jak tam wylądowałem, ale tez i zaraz po zakupie teleskopu, więc tak naprawdę nie wiem, jak działał wcześniej) - w każdym razie mimo uszkodzenia szyby, teleskop działa, wydaje mi się, że niezbyt dokładnie opisałem uszkodzenie. Od szyby odpadł jeden kawałek szkła i cała jest popękana, ale trzyma korektor. Dzisiaj widziałem Księżyc oraz Saturna. Co prawda Księżyc widać bardzo dobrze, ale od Saturna odchodzi jakby taka trójkątna smuga światła, jest jakby rozmazany, ale mimo to mozna odróżnić przestrzeń miedzy planeta a pierścieniami.

Chciałbym się dowiedzieć, i zadaje to pytanie tutaj, żeby nie zaśmiecać forum, czy da się jeszcze jakoś wzmocnić obraz teleskopu? Słyszałem o soczewce Barlowa, kosztowałaby mnie do tego teleskopu około $60, czy jest sens (no chyba, że są jakieś tańsze zamienniki, o których nie wiem)? To jest ta soczewka: http://www.amazon.com/Celestron-93529-X ... op?ie=UTF8
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 Sie 2015, 20:16

 

Post•Fish3r• | 23 Sie 2015, 23:08

Moze postaraj się wkleic tu dokładne zdjęcie uszkodzenia..lub gdzieś indziej i podaj link..
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat