Pierwsza lornetka astronomiczna - DO SkyGuide 15x70

PostAvallac'h | 14 Paź 2015, 14:49

Witam :D
To mój pierwszy wpis na forum, i postanowiłem założyć nowy temat mimo że odgrzebałem już jeden bliźniaczy... Z tym że tamta dyskusja wygasła kilka lat temu, a jak wiadomo świat idzie naprzód, i zarówno ceny, jak i opinie na temat sprzętu się zmieniają ;)
Jestem wielkim fascynatem astronomii, choć nie posiadam żadnego sprzętu do obserwacji nieba za wyjątkiem starej lornetki Russia 80x50, która nie nadaje się praktycznie do niczego...
Często wychodzę nocą na dwór oglądać niebo, korzystam z aplikacji Google Sky Map i Stellarium, więc mogę zaryzykować stwierdzenie, że znam dobrze niebo, gwiazdozbiory, lokalizację obiektów DS, mgławic itp. Teraz postanowiłem zainwestować wreszcie w jakiś sprzęt...
Od paru dni czytam porady, opinie i recenzje na temat lornetek oraz teleskopów, na takich stronach jak Optyczne.pl czy Teleskopy.pl. Na tym forum również przejrzałem kilka wątków. Po naprawdę długiej i trudnej selekcji doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupno jednej z poniższych lornetek:

- Nikon Action EX 10x50
- Celestron SkyMaster 15x70
- Delta Optical SkyGuide 15x70

Jeśli chodzi o moje wymagania odnośnie sprzętu:
- Obserwacja bez okularów przy wadzie wzroku -1,5 / -0,5. Z powyższych lornetek tylko DO SkyGuide ma opcję regulacji dioptrii osobno dla każdego oka... Ale też jest znacznie droższa od pozostałych i trudno dostępna.
- Obserwacja z ręki (choć posiadam statyw, jednak wolałbym go zbyt często nie używać)
- Możliwość obserwacji obiektów z katalogu Messiera, mgławic i galaktyk z obrzeży dużego miasta
- Cena poniżej 800 zł.

Niestety, bardzo trudno znaleźć w Internecie wiarygodne zdjęcia prezentujące, jak wyglądają różne obiekty obserwowane przez taką lornetkę (wielkość, ostrość obrazu, jasność), więc byłbym bardzo wdzięczny za wstawienie takich obrazów dotyczących powyższych trzech lornetek :)
Nie wiem czemu, ale planety i Księżyc średnio mnie interesują (co najwyżej Jowisz i Saturn), przede wszystkim zależy mi na obserwacji gromad, galaktyk, a w szczególności mgławic.
Zapewne dowiem się za chwilę, że w tym przedziale cenowym nie mam czego szukać, ale i tak liczę na Wasze opinie i porady :)
Ostatnio edytowany przez Avallac'h, 28 Lis 2015, 16:17, edytowano w sumie 1 raz
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2015, 16:52

W tym budżecie bezdyskusyjnie najlepszy jest SkyGuide 15x70 bo zobaczysz nią najwięcej i obraz ma dobrej jakości bo zawiera w sobie metal i szkło a nie głównie plastik jak seria SkyMaster :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 14 Paź 2015, 22:14

Tutaj masz na przykład M42 w lornetce 15x70
Image

I na tej stronie masz jeszcze kilka szkiców, nie tak ładnych jak ten powyżej, ale z SM 15x70
http://www.astrosketches.info/obslog.php

Ale wydaje mi się, że statyw raczej będzie potrzebny przy takim powiększeniu. Może nie jest to konieczne, ale ze statywem znacznie wzrasta komfort obserwacji.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostVIT1956 | 14 Paź 2015, 22:44

Avallac'h napisał(a): Z powyższych lornetek tylko DO SkyGuide ma opcję regulacji dioptrii osobno dla każdego oka...


Tak, na marginesie

Otóż:
Aby nie wyszło na to, że inne lornetki korygują obraz tylko prawego oka, z czego wynikałoby, że ktoś mający wadę optyczną w lewym oku nie ma możliwości zobaczyć prawidłowo obraz w lewym okularze, przypominam:

Każda lornetka (oprócz tych, które w ogóle regulacji ostrości nie mają) ma opcję regulacji dioptrii osobno dla każdego oka; tylko w jednych modelach ostrość obrazu dla lewego oka ustawia się pokrętłem centralnym (na mostku), a potem dla prawego oka - prawym okularem, a w innych – jak w poprawionym zdaniu poniżej:
Z powyższych lornetek tylko DO SkyGuide ma opcję regulacji dioptrii osobno każdym okularem.

Drobna różnica, a zmienia postać rzeczy. :wink:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostAvallac'h | 14 Paź 2015, 23:37

Dziękuję za wskazówki, i przede wszystkim panu Mateuszowi za podesłanie linku do szkiców. Właśnie coś takiego miałem na myśli ;)
Z tą regulacją ostrości to rzeczywiście prawda, można ustawić pokrętłem głównym dla lewego oka a potem jeszcze dokręcić prawe... Więc myślę że przy mojej niewielkiej wadzie problemu raczej nie będzie. Zauważyłem też że mimo zachęcającej specyfikacji DO SkyGuide mało kto korzysta z tej lornetki, za to wszyscy wciąż mówią o dwóch pozostałych...
Jako że zależy mi na jak najniższej cenie (te 800 zł podałem nieco przesadnie), chyba wybiorę jednak SkyMastera.
Mimo wszystko nadal mam wątpliwości, bo w poniższym teście:
http://www.optyczne.pl/34-Test_lornetki ... 15x70.html
Nie podoba mi się dystorsja, duża nieostrość obrazu i parę innych mankamentów... Jak to wygląda w praktyce, i czy naprawdę przeszkadza (szczególnie dla niedoświadczonego oka)?
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostKrater | 15 Paź 2015, 08:28

towerfox napisał(a):Ale wydaje mi się, że statyw raczej będzie potrzebny przy takim powiększeniu. Może nie jest to konieczne, ale ze statywem znacznie wzrasta komfort obserwacji.
Pozdrawiam.
Mateusz.

Mateuszu, przyznam, że po tej wypowiedzi spod Twojej ręki - ręce mi opadły.
Statyw lub żuraw to nie jest kwestia komfortu (chociaż to też) czy jakaś inna fanaberia, po prostu bez statywu/ żurawia daną lornetką nie da się zobaczyć tego co wyjdzie ze statywem/ żurawiem.
I żadne, spokojne ręce, posagowa postawa i inne tego typu "moce" nic tu nie pomogą. Niedowiarków zapraszam pod niebo na testy.
Owszem, bez statywu/żurawia też "coś" widać ale tą metodą nie da się osiągnąć maksymalnych możliwości sprzętu.
Avallac'h napisał(a):Dziękuję za wskazówki, i przede wszystkim panu Mateuszowi za podesłanie linku do szkiców.

Jesteśmy na FA (i innych forach) z powodu wspólnego hobby, nic mniej ani więcej, dlatego nie przenosimy tutaj tytułów, godności, stopni a nawet "panów". Tutaj wszyscy jesteśmy równi i na TY. (chociaż nie wszyscy stosują tą zasadę). A kto jest kim widać po formie i treści wypowiedzi.
Avallac'h napisał(a): Zauważyłem też że mimo zachęcającej specyfikacji DO SkyGuide mało kto korzysta z tej lornetki, za to wszyscy wciąż mówią o dwóch pozostałych...

Twój wniosek, przyznam jest dla mnie zadziwiający. Równie dobrze można mówić, że np. sprzęt Miyauchi, Takahashi jest gorszy np. od SW bo też się o nich mniej słyszy niż o najpopularniejszym u nas SW. (w czasach "Maluchów" też się tylko o maluchach mówiło a nikt nawet nie wspominał Mercedesów)
Avallac'h napisał(a):Nie podoba mi się dystorsja, duża nieostrość obrazu i parę innych mankamentów... Jak to wygląda w praktyce, i czy naprawdę przeszkadza (szczególnie dla niedoświadczonego oka)?

"W praktyce" najlepiej będzie umówić się na wspólne obserwacje z osobami, które będą dysponowały kilkoma lornetkami różnej klasy, o różnych parametrach oraz statywami/żurawiami (tez najlepiej z różnych półek).

Kiedy pośpiech jest wskazany to niby wiadomo ale mało jest takich, którzy potrafią utrzymać się w ryzach.
Cóż, każdemu wolno robić ze swoimi pieniędzmi to co mu się podoba.

Życzę Ci abyś był po zakupie tak zadowolony ze sprzętu i obserwacji jak teraz jesteś dopalony na "z góry wiadomą opcję".
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 15 Paź 2015, 19:43

Krater napisał(a):Mateuszu, przyznam, że po tej wypowiedzi spod Twojej ręki - ręce mi opadły.
Statyw lub żuraw to nie jest kwestia komfortu (chociaż to też) czy jakaś inna fanaberia, po prostu bez statywu/ żurawia daną lornetką nie da się zobaczyć tego co wyjdzie ze statywem/ żurawiem.
I żadne, spokojne ręce, posagowa postawa i inne tego typu "moce" nic tu nie pomogą. Niedowiarków zapraszam pod niebo na testy.
Owszem, bez statywu/żurawia też "coś" widać ale tą metodą nie da się osiągnąć maksymalnych możliwości sprzętu.

Może trochę źle się wyraziłem. Ja do 15x70 na pewno używałbym statywu. Ale znam ludzi, którzy hasają po niebie bez niego. Ale to jakie obrazy uzyskują takimi obserwacjami bez statywu, to już inna kwestia. Bardziej chodziło mi o to, że bez statywu da się obserwować z takim powerem, choć jakość obrazów i komfort obserwacji dla osoby, która chwilę już z niebem i sprzętem trochę obcuje, będzie nie do przełknięcia.

Krater napisał(a):Jesteśmy na FA (i innych forach) z powodu wspólnego hobby, nic mniej ani więcej, dlatego nie przenosimy tutaj tytułów, godności, stopni a nawet "panów". Tutaj wszyscy jesteśmy równi i na TY. (chociaż nie wszyscy stosują tą zasadę). A kto jest kim widać po formie i treści wypowiedzi.

Tutaj zgadzam się z kolegą Kraterem w 100%.

Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostJanusz_P. | 16 Paź 2015, 09:20

Avallac'h napisał(a):Dziękuję za wskazówki, i przede wszystkim panu Mateuszowi za podesłanie linku do szkiców. Właśnie coś takiego miałem na myśli ;)
Z tą regulacją ostrości to rzeczywiście prawda, można ustawić pokrętłem głównym dla lewego oka a potem jeszcze dokręcić prawe... Więc myślę że przy mojej niewielkiej wadzie problemu raczej nie będzie. Zauważyłem też że mimo zachęcającej specyfikacji DO SkyGuide mało kto korzysta z tej lornetki, za to wszyscy wciąż mówią o dwóch pozostałych...
Jako że zależy mi na jak najniższej cenie (te 800 zł podałem nieco przesadnie), chyba wybiorę jednak SkyMastera.
Mimo wszystko nadal mam wątpliwości, bo w poniższym teście:
http://www.optyczne.pl/34-Test_lornetki ... 15x70.html
Nie podoba mi się dystorsja, duża nieostrość obrazu i parę innych mankamentów... Jak to wygląda w praktyce, i czy naprawdę przeszkadza (szczególnie dla niedoświadczonego oka)?

Skyguide z dobrą optyką, z metalową obudową, wodo i pyłoszczelny przy Skymastarze to jak nowy Opel Astra z Klimą przy plastikowym Trabancie choć kiedyś większość i tak kupowała Malucha ze względu na cenę i dostępność ale czasy się zmieniły podobnie jak na rynku samochodowym :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAvallac'h | 16 Paź 2015, 15:23

Janusz_P. napisał(a):Skyguide z dobrą optyką, z metalową obudową, wodo i pyłoszczelny przy Skymastarze to jak nowy Opel Astra z Klimą przy plastikowym Trabancie choć kiedyś większość i tak kupowała Malucha ze względu na cenę i dostępność ale czasy się zmieniły podobnie jak na rynku samochodowym :arrow: :wink:


Hm... Mam jeszcze czas więc się zastanowię. Wierzę w to, że DO jest o kilka klas lepsza, z tym że kosztuje 2 razy drożej, a u mnie naprawdę kiepsko z pieniędzmi. Ledwo zacząłem studia, jeszcze nie pracuję więc nie zarabiam, a co za tym idzie, każda złotówka się dla mnie liczy. Poza tym przejrzałem tabelę Wimmera i kilka poradników dot. obserwacji nieba, i doszedłem do wniosku, że prędzej czy później i tak będę musiał kupić teleskop... Jak widzę, każdy szanujący się astronom-amator ma w zanadrzu zarówno lornetkę, jak i przynajmniej jeden teleskop. A że mieszkam w Poznaniu, to o moich wymarzonych mgławicach, galaktykach czy gwiazdach podwójnych mogę raczej zapomnieć z samą lornetką :(
Tak więc nie wiem czy nie będzie lepszym pomysłem kupić tańszego o połowę SkyMastera, a resztę kasy zachować i uzbierać potem na teleskop.
Wracając do SkyGuide, czy oprócz regulacji dioptrii osobno dla każdego okularu i metalowej konstrukcji oferuje jakąś znacząco lepszą jakość obrazu w porównaniu do SkyMastera? Obie lornetki są 15x70, więc zgaduję że dany obiekt na niebie będzie w obu tak samo duży i jasny. Wybaczcie to dopytywanie się co chwilę o to samo, ale rozumiecie, że stoję przed naprawdę ciężkim dylematem ;)

PS. W sumie trzeba by zmienić tytuł wątku na "Celestron SkyMaster 15x70 vs Delta Optical SkyGuide 15x70" ;)
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostJanusz_P. | 16 Paź 2015, 19:27

Zanim lekkomyślnie wydasz opieniądze na byle jaką lornertkę pamietaj że w życiu pół środki dają ćwierć efektu, kup przyzwoitą lornetkę a potem zbieraj na dobry teleskop bo nie stać Cię na kupowanie byle czego :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAvallac'h | 17 Paź 2015, 17:20

No dobra, podjąłem decyzję. Biorę Delte Optical, a co będzie później to się zobaczy. Biorąc pod uwagę moją bezgraniczną miłość do DS-ów, prędzej czy później nie obędzie się bez teleskopu, więc tak gdzieś za rok lub dwa jakiś sobie zafunduję, do kompletu.
I jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem i wskazówki ;) Lornetkę kupię najpóźniej za 2 tygodnie, i dam znać jak się sprawdza.
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostPiotr K. | 18 Paź 2015, 09:03

Wybór Skyguide'a to bardzo dobry wybór. To bardzo dobra, solidna lornetka, przy której Sky Master sprawia wrażenie zabawki. Skyguide'a używam od ponad roku, wyczesałem nim masę eMek (jak się wie gdzie patrzyć to nawet Veila widać pod w miarę ciemnym niebem), czasem nawet wolę ją niż TS Marine 15x70, bo Skyguide jest lżejsza i ma szerszy rozstęp między okularami, więc mój szeroki nochal łatwiej tam wchodzi ;)

Statyw to rzecz podstawowa - na jakość obrazu rzecz jasna nie wpływa, natomiast wpływa na to jak ten obraz odbieramy. Bez drgań widać o wiele lepiej, i tu się nie ma co zastanawiać, tylko brać statyw :) (może jakiś Twój znajomy ma nieużywany i mógłby Ci pożyczyć?).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostAvallac'h | 18 Paź 2015, 11:23

Piotr K. napisał(a):Wybór Skyguide'a to bardzo dobry wybór. To bardzo dobra, solidna lornetka, przy której Sky Master sprawia wrażenie zabawki. Skyguide'a używam od ponad roku, wyczesałem nim masę eMek (jak się wie gdzie patrzyć to nawet Veila widać pod w miarę ciemnym niebem), czasem nawet wolę ją niż TS Marine 15x70, bo Skyguide jest lżejsza i ma szerszy rozstęp między okularami, więc mój szeroki nochal łatwiej tam wchodzi ;)

Statyw to rzecz podstawowa - na jakość obrazu rzecz jasna nie wpływa, natomiast wpływa na to jak ten obraz odbieramy. Bez drgań widać o wiele lepiej, i tu się nie ma co zastanawiać, tylko brać statyw :) (może jakiś Twój znajomy ma nieużywany i mógłby Ci pożyczyć?).


Hah, ja też mam szeroki nochal, więc tym bardziej utwierdziłeś mnie w wyborze :)
Jeśli chodzi o statyw, to mam jeden fotograficzny, ale dosyć słabej konstrukcji i o wysokości max. 100 cm... Jednak na początek będzie musiał wystarczyć bo o żadnych większych wydatkach w najbliższym czasie nie ma mowy. A moi znajomi niestety nie interesują się ani astronomią ani fotografią więc o ukrywanie gdzieś w szafie statywów ich nie podejrzewam ;)

Jeśli używasz SkyGuida od roku, to miałbym prośbę - mógłbyś opisać mniej więcej jak prezentują się w lornetce poniższe obiekty?
- M8 - Mgławica Laguna
- M13 - Wielka Gromada w Herkulesie
- M16 - Mgławica Orzeł
- M17 - Mgławica Omega
- M24 - Chmura gwiazd Strzelca
- M27 - Mgławica Hantle
- M31 - Andromeda
- M33 - Galaktyka w Trójkącie
- M42 - Mgławica w Orionie
- M81 - Galaktyka Bodego
- NGC 457 - Gromada Ważka / E.T
- IC 1805 i 1848 - Mgławice Serce i Dusza

Wiem że takie dokładne opisywanie może być trochę psuciem zabawy, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny za parę słów o każdym z tych obiektów ;)
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostAvallac'h | 18 Paź 2015, 11:37

W ogóle, mam jeszcze jedno pytanie... CO TO JEST? Za każdym razem gdy przelatuję w okolicach Pegaza w Stellarium, rzuca mi się w oczy taki ładny asteryzm, na którego temat nigdzie nie mogłem znaleźć ani słowa. Ma toto jakąś nazwę? ;)
Załączniki
Pierwsza lornetka astronomiczna - DO SkyGuide 15x70: Wezyk.jpg
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostJanusz_P. | 18 Paź 2015, 11:44

Też wielokrotnie obserwowałem lornetą Skyguide i mogę podzielić się wrażeniami z obserwacji z Kudłaczy pod ciemnym niebem:
- M8 - Mgławica Laguna podłużna mgławica z gromadą gwiazd, doskonale widoczna i ogromna, w dobrą noc wypełnia pole widzenia lornetki.

- M13 - Wielka Gromada w Herkulesie, klasyczna mglista kulka bardzo wyraźna o średnim zagęszczeniu, po prostu klasyk gatunku którego nie można odpuścić przy pokazie dla rodziny.

- M16 - Mgławica Orzeł, w lornetce widać tylko gromadę a mgławicę zerkaniem, użycie filtra UHC Lumicona dopiero ukazuję widok mgławicy na tle gromady gwiazd

- M17 - Mgławica Omega, ładnie widoczna, jasna mgławica w kształcie płynącego po wodzie łabędzia, filtr UHC znacznie podnosi jej kontrast

- M24 - Chmura gwiazd Strzelca w lornetce widać tu tysiące gwiazd wypełniające pole widzenia lornetki.

- M27 - Mgławica Hantle to klasyk gatunku nawet bez filtra widać ją wyraźnie, ma kształt ogryzka.

- M31 - Andromeda kolejny klasyk, pod ciemnym niebem wypełnia pole widzenia i widać już ciemny pas materii pomiędzy ramionami i obie galaktyki satelitarne.

- M33 - Galaktyka w Trójkącie to obiekt pod nieprawdę ciemne niebo w bezksiężycową noc wygląda jak słabe pojaśnienie o rozmiarze prawie stopnia, łatwa do przeoczenia w gorszych warunkach, generalnie obiekt trudny z powodu małej jasności powierzchniowej.

- M42 - Mgławica w Orionie to wspaniała, jasna mgławica z widocznymi kształtami i pięknym trapezem gwiazdek w środku, obowiązkowy obiekt przy pokazach nieba.

- M81 - Galaktyka Bodego widoczna w duecie z M82 to chyba najładniejsza para jasnych galaktyk na północnym niebie, widać wyraźnie ich kształty i kąty nachylenia ich płaszczyzn do siebie, robi przy obserwacji ze statywu bardzo dobre wrażenie

- NGC 457 - Gromada Ważka / E.T przeciętna słaba gromadka otwarta w której widać kilkanaście gwiazdek 10-11 mag z jasną gwiazdka koło gromady, są dziesiątki ładniejszych gromad otwartych na tą lornetkę jak Plejady, Hiady, Hi-Ha czy M44...

- IC 1805 i 1848 - Mgławice Serce i Dusza to typowo fotograficzne mgławice wodorowe niedaleko pięknej gromady Hi-Ha niewidoczne w lornetce bez bardzo ciemnego nieba i filtrów UHC a i wtedy ledwie się odcinają od tła nieba...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpogrzex | 18 Paź 2015, 12:10

O Sercu i Duszy raczej od razu możesz zapomnieć ;)
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostJanusz_P. | 18 Paź 2015, 12:16

A tu widok na szybko jak będzie wyglądać parka Boodega w lornecie Skyguide 15x70:
Załączniki
Pierwsza lornetka astronomiczna - DO SkyGuide 15x70: skyguide.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAvallac'h | 18 Paź 2015, 12:22

No dobra, z Sercem i Duszą to faktycznie poleciałem, a o Plejadach, Hiadach i Chichotach nie wspominałem tylko dlatego że są aż zbyt oczywiste... :D Za to cieszy mnie informacja, że M8 i M17 są dobrze widoczne :) Szkoda tylko mojego faworyta - orła, ale spodziewałem się że dla niego to trzeba zaczekać na porządny teleskop. Najpóźniej do wieczora kupię lornetkę na Allegro, więc powinna dotrzeć już jutro. Nie pozostanie mi nic innego jak tylko czekać na sprzyjającą pogodę (a z tym ostatnio kiepsko). Po pierwszym wypadzie na obrzeża miasta zdam relację ;)
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostJanusz_P. | 18 Paź 2015, 12:29

Zapraszam do Astrokrak, dostaniesz lornetkę w tej samej cenie co na Alledrogo ale sprawdzoną i poprawnie skolimowaną:
http://astrokrak.pl/lornetki/971-lornet ... 15x70.html :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpogrzex | 18 Paź 2015, 12:33

Hehe, osobiście nie znoszę robić jakichś reklam itp. ale ja na allegro się przejechałem. Moja pierwsza lornetka przyszła źle zapakowana, przez co w kawałkach. Pewnie to kwestia sprzedawcy, ale osobiście polecam którykolwiek ze sklepów astronomicznych, byle nie allegro, czy sklepy nie związane czysto z optyką. A to właśnie z powodu kolimacji. Lornetka powinna być sprawdzona przed zakupem i dobrze spakowana, bo nie wiadomo co się dzieje w drodze... Twój wybór.

Aha, nie wiem jak sobie wyobrażasz obserwacje z 1m statywu - moim zdaniem długo tak nie wytrzymasz, będziesz go stawiał na masce samochodu? A co jeśli zechcesz popatrzeć na jakiś inny obiekt? Przeparkujesz? :D
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostAvallac'h | 18 Paź 2015, 12:52

Dzięki za link, ale ta aukcja na allegro jest od Teleskopy.pl... Sądziłem że kto jak kto, ale oni nie powinni dopuścić do tego typu sytuacji ;)
pogrzex napisał(a):Aha, nie wiem jak sobie wyobrażasz obserwacje z 1m statywu - moim zdaniem długo tak nie wytrzymasz, będziesz go stawiał na masce samochodu? A co jeśli zechcesz popatrzeć na jakiś inny obiekt? Przeparkujesz? :D

Będę siadał na ziemi po prostu ;) A od biedy nogi statywu zawsze można prowizorycznie przedłużyć.

PS. Okej, zamówiłem już w AstroKraku.
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

Postgoldlukas | 18 Paź 2015, 13:51

Avallac'h napisał(a):Dzięki za link, ale ta aukcja na allegro jest od Teleskopy.pl... Sądziłem że kto jak kto, ale oni nie powinni dopuścić do tego typu sytuacji ;)
pogrzex napisał(a):Aha, nie wiem jak sobie wyobrażasz obserwacje z 1m statywu - moim zdaniem długo tak nie wytrzymasz, będziesz go stawiał na masce samochodu? A co jeśli zechcesz popatrzeć na jakiś inny obiekt? Przeparkujesz? :D

Będę siadał na ziemi po prostu ;) A od biedy nogi statywu zawsze można prowizorycznie przedłużyć.

PS. Okej, zamówiłem już w AstroKraku.


Dobry ruch :) napewno nie będziesz miał przykrych niespodzianek, a produkt dojdzie w całości i dobrze zapakowany.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

PostPiotr K. | 18 Paź 2015, 20:49

Avallac'h napisał(a):Jeśli używasz SkyGuida od roku, to miałbym prośbę - mógłbyś opisać mniej więcej jak prezentują się w lornetce poniższe obiekty?

Jasne :)

- M8 - Mgławica Laguna -swietny widok, delikatna mgiełka iskrząca się gwiazdkami. Super, to jeden z moich najbardziej ulubionych obiektów (a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że od kiedy skończył się Strzelec, to na niebie nie ma co oglądać ;) )

- M13 - Wielka Gromada w Herkulesie - do wyhaczenia bez najmniejszego problemu, widać że ten "placek" składa się z drobniuteńkich punkcików, widać lekkie "mrowienie" na obrzeżach

- M16 - Mgławica Orzeł - o ile pamiętam, widać raczej gwiazdki w jej obrębie niż samą mgławicę. Ale może pod naprawdę ciemnym niebem jakaś mgiełka zamajaczy

- M17 - Mgławica Omega - o ile pamiętam, widać mały "esik" mgławicy, i gwiazdki w jej obrębie

- M24 - Chmura gwiazd Strzelca - super widok - chociaż szczerze powiedziawszy to nadal nie jestem do końca pewien, który konkretnie obszar w tym wielkim mrowiu gwiazd jest tą właściwą chmurą gwiazd :)

- M27 - Mgławica Hantle - zwiewny placek, pojaśnienie tła - ale widać bez wątpliwości że jest tam gdzie ma być :)

- M31 - Andromeda - pod ciemnym niebem - absolutny czad, kontur galaktyki wypełnia całe pole widzenia. Szczegółów nie widać, choć być może dałoby się pokusić o domyślenie się gdzie są ciemne pasma pyłowe.

- M33 - Galaktyka w Trójkącie - słaba okrągława mgiełka, ale widać

- M42 - Mgławica w Orionie - czad, wyraźnie widoczna mgławica, mogę się na to gapić godzinami :)

- M81 - Galaktyka Bodego - razem z Cygarem czyli M82 mieszczą się w jednym polu widzenia, widać że jedna jest węższa a druga bardziej owalna, ale generalnie obie są raczej dość zwiewnymi mgiełkami. Ale tak czy siak satysfakcja gdy je pierwszy raz odnalazłem była… nieziemska :)

- NGC 457 - Gromada Ważka / E.T - super! (tu podziękowania dla kolegi robiego, który pokazał mi ją po raz pierwszy w czasie wspólnej sesji teleskopowo-lornetkowej :) )

- IC 1805 i 1848 - Mgławice Serce i Dusza - raczej zapomnij - to są raczej obiekty typowo fotograficzne. Chyba że pod bardzo ciemnym niebem dałoby się je wyhaczyć - nie wiem, nie próbowałem. Sam ich nigdy ani w lornetce, ani w teleskopie nie widziałem, a w Kasjopeję gapiłem się nieraz. Ale też faktem jest, że nigdy ich nie szukałem, więc może jednak przy odpowiedniej dozie cierpliwości i wytrwałości dałoby się coś wylukać?

Avallac'h napisał(a):Wiem że takie dokładne opisywanie może być trochę psuciem zabawy, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny za parę słów o każdym z tych obiektów ;)

Nie ma sprawy :) Aż sam się trochę zdziwiłem, że tak z marszu potrafię sobie je wszystkie przypomnieć :) Tak czy siak z lornetką największą jak do tej pory frajdę miałem w Strzelcu. To jest naprawę wyjątkowy rejon nieba :)

Aha, i jeszcze jest fajna Dzika Kaczka, czyli bodajże M11, w okolicach Orła/Tarczy. To kolejny mój ulubiony obiekt, zaraz po tych które są w Strzelcu :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostAvallac'h | 18 Paź 2015, 22:15

Dzięki za tak dokładne opisy... Aż mnie korci, żeby pytać dalej, bo ten wątek zaczyna się ciekawie rozwijać do bazy informacji o DS-ach w lornetce... ;)
Generalnie na mojej wstępnej liście są jeszcze:

- M1 - Mgławica Krab
- M3
- M4 (razem z Antaresem i okolicami)
- M6 - Gromada Motyl
- M20 - Trójlistna Koniczyna
- M25
- M34 - Gromada Spiralna
- M44 - Żłóbek
- M101 - Wiatraczek
- M104 - Sombrero (o ile w ogóle widać jakiś punkcik)
- IC 4756 - Graff's Cluster

PS. Właśnie znalazłem jeszcze jeden ciekawy obiekt - galaktykę Rzeźbiarza, NGC 253. Najlepiej widoczna właśnie teraz, w październiku, tuż pod Wielorybem. Obserwowaliście ją może kiedyś??
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

PostAvallac'h | 20 Paź 2015, 19:25

Zamówiłem lornetkę w niedzielę a do teraz nie doszła... Miał być max. 1 dzień roboczy oczekiwania na kuriera :(
Delta Optical SkyGuide 15x70
 
Posty: 28
Rejestracja: 14 Paź 2015, 14:24

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat