Explore Scientific 5,5 mm

Postmarro7 | 09 Lut 2020, 11:57

WItajcie, mam pytanie o okular ES 5,5. Chciałbym kupić jakiś okular z ogniskową krótszą niż 9 mm ale zastanawiam się czy mam szanse go w ogóle użyć. Mam GSO 12" i mieszkam na wsi pod względnie ciemnym niebem. Teleskopu używam tylko tam - raczej nie wyjeżdżam. Warunki bywają dobre ale jak wcześniej używałem Badrea Hyperion Zoom 8-24 to przy 8 z reguły ciężko było uzyskać ostrość. OK. Wiem, zoom to nie to samo co porządny okular dlatego mam wątpliwości. Wcześniej na GSO 8 naczytałem się na stronach sklepowych o powiększeniach 300x i kupiłem TMB 4 mm :? . Na razie wiem że TMB 4 mm nie jest przydatny. I zastanawiam się czy zainwestować w dobry 5,5 czy 6,7 czy dać sobie spokój. Chodzi mi o duże powiększenia do planet - w tym roku będzie można fajnie marsa podejrzeć a i Jowisz z Saturnem będą się razem szwędać więc chciałbym to dobrze móc poobserwować. Będę wdzięczny za podpowiedź.
Pozdrawiam
GSO Dobson 16", Bresser Messier 152 S, SCT 9,25 EQ6R, ES-y 9 mm 20mm, 100 stopni, 30 mm ES 14 82 stopnie, Tele Vue 7 mm, William Optics 3,5 mm 110 stopni, Celestron 9 mm X-Cel LX, Lumicony 2" UHC i O III, Fastron i parę takich tam
 
Posty: 30
Rejestracja: 21 Maj 2016, 10:22
Miejscowość: Podhale

 

Posttomeczz | 09 Lut 2020, 11:59

Ten zoom jest w srodku ostrzejszy niz niejeden okular

Do 12’ nie ma sensu kupowac nic krotszego niz 10mm
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2020, 12:15

tomeczz napisał(a):Ten zoom jest w srodku ostrzejszy niz niejeden okular

Do 12’ nie ma sensu kupowac nic krotszego niz 10mm


TV Ethos 8mm jest więcej niż przydatny. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2020, 13:08

tomeczz napisał(a):Ten zoom jest w srodku ostrzejszy niz niejeden okular

Do 12’ nie ma sensu kupowac nic krotszego niz 10mm


Cześć.

Ciekawe stwierdzenie , swoją byłą Syntą 12" , F5 , modyfikowaną optycznie i mechanicznie oglądałem Wspaniałego Saturna z Pasami i Jowisza z masą detalu przy 300X-428X w Pentaxach XW 5mm i 3,5mm , zaraz po zachodzie Słońca kiedy były Rewelka warunki Seengowe.Jedyny problem to był szybki ruch pozorny w polu widzenia i potrzeba ciągłej korekty położenia Planet , gdyż stosunkowo szybko umykały z pola widzenia.Żadne APO ani Mak nie pokazało mi takiego Detalu na Jowiszu co właśnie tą Synta.Tyle że jakość tego wszystkiego była na pewno nie tak dobra jak z Refraktora czy Maka , ale za to ilość szczegółów była oszałamiająca , szczególnie Jowisz to powalał różnorodnością widocznego detalu i struktur chmur Planety.Mój były Teleskop "Syriusz" produkcji "AK" D-360mm też wymiatał , optyka od Pana Stefana zrobiła swoje , może Kolega trafił na masowego bubla lub jeszcze po prostu nie trafił dobrych warunków , które przy tej Aperturze muszą być naprawdę dobre.Zoom Baadera 8-24mm to bardzo dobre szkło i na osi też daje dobre obrazy Księżycowo-Planetarne.Ten Zoom jest na osi lepszy od tych wszystkich razem wziętych Klonów TMB , takich jak TS HR , TMB Planetary II , itp., które są stosunkowo "miękkimi" okularami i tylko raczej z nazwy 'Planetary" nadają się do oglądania ostrych obrazów Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmarro7 | 10 Lut 2020, 10:47

Krzysztof_P napisał(a):
tomeczz napisał(a):Ten zoom jest w srodku ostrzejszy niz niejeden okular

Do 12’ nie ma sensu kupowac nic krotszego niz 10mm


Cześć.

Ciekawe stwierdzenie , swoją byłą Syntą 12" , F5 , modyfikowaną optycznie i mechanicznie oglądałem Wspaniałego Saturna z Pasami i Jowisza z masą detalu przy 300X-428X w Pentaxach XW 5mm i 3,5mm , zaraz po zachodzie Słońca kiedy były Rewelka warunki Seengowe.Jedyny problem to był szybki ruch pozorny w polu widzenia i potrzeba ciągłej korekty położenia Planet , gdyż stosunkowo szybko umykały z pola widzenia.Żadne APO ani Mak nie pokazało mi takiego Detalu na Jowiszu co właśnie tą Synta.Tyle że jakość tego wszystkiego była na pewno nie tak dobra jak z Refraktora czy Maka , ale za to ilość szczegółów była oszałamiająca , szczególnie Jowisz to powalał różnorodnością widocznego detalu i struktur chmur Planety.Mój były Teleskop "Syriusz" produkcji "AK" D-360mm też wymiatał , optyka od Pana Stefana zrobiła swoje , może Kolega trafił na masowego bubla lub jeszcze po prostu nie trafił dobrych warunków , które przy tej Aperturze muszą być naprawdę dobre.Zoom Baadera 8-24mm to bardzo dobre szkło i na osi też daje dobre obrazy Księżycowo-Planetarne.Ten Zoom jest na osi lepszy od tych wszystkich razem wziętych Klonów TMB , takich jak TS HR , TMB Planetary II , itp., które są stosunkowo "miękkimi" okularami i tylko raczej z nazwy 'Planetary" nadają się do oglądania ostrych obrazów Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czyli Krzysztof uważasz że jak wziąć pod uwagę dobre szkło to przy dobrych warunkach zrobię użytek i z 5,5 mm do planet? Z takiej pary co byś wybrał ? Biorąc też pod uwagę, że mam sklepowy GSO.
5,5 mm 100 stopni 2 "
6,5 mm 82 stopnie 1,25"
Pozdrawiam,
Marek
GSO Dobson 16", Bresser Messier 152 S, SCT 9,25 EQ6R, ES-y 9 mm 20mm, 100 stopni, 30 mm ES 14 82 stopnie, Tele Vue 7 mm, William Optics 3,5 mm 110 stopni, Celestron 9 mm X-Cel LX, Lumicony 2" UHC i O III, Fastron i parę takich tam
 
Posty: 30
Rejestracja: 21 Maj 2016, 10:22
Miejscowość: Podhale

 

PostKrzysztof_P | 10 Lut 2020, 17:43

Cześć.

Myślę że musisz trafić dobre warunki a będziesz wtedy naprawdę bardzo mile zaskoczony ilością detalu Planet czy Księżyca.Może bezpieczniej na początek kup sobie w miarę szerokie szkiełko z komfortowym ER i o ogniskowej około 6mm-7mm.
Jak trafisz warunki i Teleskop masz przyzwoicie skolimowany to zobaczysz sam że Twój Newton to bardzo fajny sprzęt i Planety czy Księżyc tez można nim ładnie pooglądać w większych powiększeniach niż na co dzień.

Dużo Pogody i Zadowolenia z Oglądania. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat