Oczekiwaniu na oczekiwane

PostPaweł Baran | 19 Mar 2016, 10:31

No cóż mogę napisać po przygodzie z filtrem i po kilku telefonach, po dwóch mailach filtr dotarł do mnie, ze sklepu Astrokrak, 2016-03-18 a dzień wcześniej był wysłany. Może niektórzy z Was będą mówić pisać lepiej było zamówić w DO. Nie miałem i nie mam żadnych problemów ze sklepem Astrokrak, ważne, że już mam, teraz będzie możliwość pokazania dzieciom nie tylko tranzyt Merkurego, ale też inne ciekawe zjawiska, które będą zachodzić na tarczy słonecznej, za pomocą kamery CCD Tayama oraz telewizorka, lepsze to jak by każde dziecko podchodziło do okularu teleskopu z osobna.
A tak każdy będzie miał okazję widzieć na żywo, muszę dodać, że mogą być osoby dorosłe, które też będą chciały widzieć. Na koniec nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na dobrą pogodę i na zjawisko 9 Maja tego roku. Trzeba dodać liczy się bezpieczeństwo swoje jak i pozostałych uczestników, ale liczy się też wygląd, jak ktoś przyjdzie i zobaczy, co pomyśli, zrobiłbym z kartonu kupił filtr, ale to już nie to samo.

Na koniec podziękowanie dla Pana Janusza z Sklepu Astrokrak za szybką wysyłkę no i fajną miłą rozmowę. telefoniczną. Dziękuje pozdrawiam. :wink:
Załączniki
Oczekiwaniu na oczekiwane: IMG_0292.JPG
Oczekiwaniu na oczekiwane: IMG_0294.JPG
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33498
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 19 Mar 2016, 12:46

Całe szczęście okazało się że do tego Celestrona Powerseeker 114 pasuje filtr złoneczny do SW 114 co mogłem zmierzyć w firmie jak przyszedł Celestron dla Klienta :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttomeczz | 19 Mar 2016, 19:15

Pamietam na zacmienie rok temu w sklepach braklo folii badera.

To byl dobry ruch zaopatrzyc juz teraz.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postantos | 19 Mar 2016, 22:32

... i ja też już się zaopatrzyłem na tą obserwację w filterek - na sct 8" to monstrum wygląda jak kapelusz ... :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

Postsuper_novy | 19 Mar 2016, 22:49

tomeczz napisał(a):Pamietam na zacmienie rok temu w sklepach braklo folii badera.


Tylko w sklepach? To za mało powiedziane. Hurtownie były dosłownie wymiecione z tego asortymentu. Ludzie dostawali nawet małe ścinki folii do obserwacji. A jacy byli z tego uradowani, że aż miło było patrzeć.


antos napisał(a):... i ja też już się zaopatrzyłem na tą obserwację w filterek - na sct 8" to monstrum wygląda jak kapelusz ... :)


No to wyobraź sobie filtr, do którego obudowę dorobiłem na Syntę 12". Jest co dźwigać, ale i jest przez co oglądać.
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postantos | 19 Mar 2016, 23:53

hehehe...noo... to dopiero musi być kapelusz na Twoja 12" ... moje dzieło robiłem 2 dni i wyszło super... naprężone gładziutkie ale kiedyś tak nie było - na poczatku marszczyło się hehe a zaczynałem od 50mm potem było 70mm potem 100mm potem 150mm a teraz mam 200mm - jak się naciesze to 10" czy 12" biorę pod rozwagę :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

PostOrzech | 20 Mar 2016, 01:25

No to ja trochę inaczej.
Będzie widać tranzyt jak założę na tę małą klapkę folię co jest na plastikowej osłonie tubusu? Chodzi o tę zdejmowaną, średnicy ok 5cm. Myślałem nad całym filtrem w oprawie ale Słońce średnio mnie interesuje i miałem już takowy filtr w 8" którym po zaćmieniu był użyty może ze dwa razy.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJanusz_P. | 23 Mar 2016, 13:11

antos napisał(a):... moje dzieło robiłem 2 dni i wyszło super... naprężone gładziutkie ...

A to jest szkolny błąd bo filtra Baadera nie wolno naprężać bo naprężenie powoduje dwójłomność folii podłoża i powstają smugi w obrazie :arrow: :oops:
Foli musi być luźna i może być lekko pofalowana :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postantos | 23 Mar 2016, 19:23

...powalcowałem delikatnie dekielkiem po stole i ... folia ND5 już luźniejsza - jak tylko wyjdzie słońce to na dniach sprawdzę jak z obrazem - folie mam klejoną na wikolu więc można jeszcze poprawić ... :) ale ogólnie i tak chcę zakupić szklany filtr chyba od oriona - na mojego sct 8" to ktoś gdzieś widział w dobrej cenie ... pytam bo biorę od ręki :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

PostJanusz_P. | 23 Mar 2016, 23:49

Zapomnij o szklanych filtrach od Oriona bo od czasu jak robi je Korea ich jakość zeszła na psy :arrow: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postantos | 24 Mar 2016, 12:46

Dziękuje Janusz za cenne podpowiedzi...więc pozostanę przy folii...cena nowego szklanego filtra rozrywa głowę...pewnie dobrym rozwiązaniem jest pozyskanie szklanej używki ze starego sortu i przetestowanie różnicy w obrazie - czytałem na forum że właśnie szklane filtry dawały dobre kontrastowe obrazy - do tej pory obserwowałem słoneczko tylko folią ND5 i obraz był super - teraz szykuje się na majową obserwacje Merkurego i dlatego te moje przygotowania pełne pomysłów ... :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

Posttomeczz | 24 Mar 2016, 15:41

antos napisał(a):...powalcowałem delikatnie dekielkiem po stole i ... folia ND5 już luźniejsza - jak tylko wyjdzie słońce to na dniach sprawdzę jak z obrazem - folie mam klejoną na wikolu więc można jeszcze poprawić ... :)


Uwazaj na oczy....kup nowa folie izrob to jeszcze raz!

Mnie sie raz w syncie obsunela folia i gdybym nie zauwazyl dymu przy okularze...przytknalbym do niego oko...co by bylo dalej strach pomyslec.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 24 Mar 2016, 15:48

Janusz_P. napisał(a):Zapomnij o szklanych filtrach od Oriona bo od czasu jak robi je Korea ich jakość zeszła na psy :arrow: :|



Ok ale sa bezpieczniejsze od folii ktora murszeje a i sam klej ja klejacy tez murszeje trocvhe wiatru i po folii

Powiecie przewrazliwiony jestem ale mialem ryzykowna sytuacje i podchodze do tych folii bardzo negatywnie.

Tym bardziej przy newtonie bo tam sa potezne ilosci swiatla skupiane...refraktor 80mm to jeszcze
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostMateuszW | 24 Mar 2016, 15:58

tomeczz napisał(a):Ok ale sa bezpieczniejsze od folii ktora murszeje a i sam klej ja klejacy tez murszeje trocvhe wiatru i po folii

Powiecie przewrazliwiony jestem ale mialem ryzykowna sytuacje i podchodze do tych folii bardzo negatywnie.

Tym bardziej przy newtonie bo tam sa potezne ilosci swiatla skupiane...refraktor 80mm to jeszcze

Nie wiem, co masz na myśli mówiąc "trochę wiatru i po folii". Umocowanie mechaniczne to ważna sprawa i jak się to zrobi porządnie, to nic wiatr nie zdziała. A starzenie się folii nie wpływa ani trochę na jej wytrzymałość mechaniczną, która jest ciągle bardzo duża. W warstwie aluminium z czasem pojawiają się malutkie "dziurki", jednak ilość światła, którą przepuszczają nadmiarowo jest nie większa, niż kilka, kilkanaście %. Dużo wcześniej zaczyna doskwierać spadający kontrast i jest to sygnałem do wymiany folii. A żeby ilość nadmiarowego światła stała się szkodliwa, to trzeba by poczekać na prawdę długo i wówczas obraz byłby tak "blady", że nie byłoby sensu obserwować. Także mamy tu niejako naturalne zabezpieczenie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Posttomeczz | 24 Mar 2016, 19:12

Odezwe sie na ten temat ostatni raz.przepraszam autora za to zboczenie z tematu.

Poczytaj czym grozi patrzenie przez folie z malutka dziurka ktorej nawet nie spostrzerzesz przy obserwacji. W mojej folii z biegiem czasu taka spostrzeglem.

http://astropolis.pl/topic/48556-plama-na-oku/

zycze udanych i bezpiecznych obserwacji slonca na codzien i podczas nadchodzacego tranzytu!!
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJanusz_P. | 26 Mar 2016, 11:41

tomeczz napisał(a):...

Ok ale są bezpieczniejsze od folii która murszeje a i sam klej ja klejący tez murszeje trochę wiatru i po folii

Powiecie przewrażliwiony jestem ale miałem ryzykowna sytuacje i podchodzę do tych folii bardzo negatywnie.

Tym bardziej przy newtonie bo tam są potężne ilości światła skupiane...refraktor 80 mm to jeszcze


To kwestia uprzedzenia ale źle do tego podchodzisz bo nie jest winna folia tylko człowiek który zrobił nieprzemyślaną oprawę z której folia się potrafi wysunąć a Wikol dobrze klei drewno i papier ale do Mylarowej folii to się zupełnie nie nadaje :arrow: :roll: :shock: .
W Astrokraku folię Baadera w fabryczne oprawy wklejamy za pomocą atestowanej taśmy dwustronnie lepiącej firmy Boll do listew i lusterek samochodowych i nie ma możliwości aby na wietrze filtr wypadł czy się wysunął z oprawy bo jest przyklejony na całym obwodzie i aby go wyrwać z oprawy trzeba użyć bardzo dużej siły która spowoduje jego zniszczenie poprzez naciągniecie zanim go wyrwiesz tak że filtr jest bezpieczny pod warunkiem że zastosujemy dobrą oprawę i dobrze go zamocujemy a niebezpieczna są samoróbki ludzi którzy je robią nie mając o klejeniu folii bladego pojęcia :arrow: :roll: :oops:
A jak myślisz czemu nasze filtry słoneczne SW pakujemy w trwałe, drewniane pudełka wyścielane suknem ano po to żaby ich ktoś nie porysował, nie uszkodził i aby były trwałe w przechowywaniu i transporcie bez zgięć i prześwitów :arrow: :idea:

PS. Widywałem już stare filtry szklane z wieloma prześwitami w warstwie które użytkownik plamkował czarnym pisakiem że wyglądały jak upstrzona mega-muszymi odchodami szyba, tak że filtr szklany wcale też nie jest taki dobry ani taki trwały jak sądzisz a jest przy tym horrendalnie drogi i łatwo się tłucze oraz łatwo rysuje przy czyszczeniu jego warstwa metaliczna :arrow: :roll: :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postantos | 26 Mar 2016, 12:10

Masz rację Janusz...wikol to dobry jest do drewna...ja mając tego świadomość zwracam więc uwagę na klejenie folii - z czasem klej wikol może odchodzić od folii i ... filtr ND5 staje się luźny - za luźny - noo właśnie...więc nie polecam - ja jednak znalazłem sposób na ten mankament i opaskę w którą jest wklejony filtr zabezpieczyłem zaciskami które są zaklejone na stałe w obudowie - trochę mnie to wysiłku kosztowało ale jest dobrze :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

PostVroobel | 05 Gru 2017, 21:39

Janusz_P. napisał(a):
antos napisał(a):... moje dzieło robiłem 2 dni i wyszło super... naprężone gładziutkie ...

A to jest szkolny błąd bo filtra Baadera nie wolno naprężać bo naprężenie powoduje dwójłomność folii podłoża i powstają smugi w obrazie :arrow: :oops:
Foli musi być luźna i może być lekko pofalowana :arrow: :idea:


Ja również dziękuję za tą informację, tym bardziej, że lada moment będę miał folię ND5. Czytałem, że folia powinna być lekko luźna, bo lubi się sama naprężać (np. na mrozie), ale o tym powyżej to nie wiedziałem.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

AstroChat

Wejdź na chat