Teleskop i mglawice 2 pytania

PostDyingLife | 01 Kwi 2016, 22:28

Witam, posiadam teleskop Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK, dzisiaj próbowałem obserwować nim M42, lecz zobaczyłem tylko mała plamke, zero kolorów
Rozmyślam nad kupnem filtru mglawicowego do niego aby móc to obserwować
I czy da się jakoś temu zaradzić aby dobrze było widać w teleskopie mglawice bez kupowania filtra mglawicowego?
I 2 pytanie
Czy warto właśnie sprzedawać ten teleskop (Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK) i kupować Synte 10, żeby mój obserwować głównie mglawice i planety
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Kwi 2016, 22:24

 

Postmichael99 | 02 Kwi 2016, 09:57

Kolorów w wizualu nigdy nie zobaczysz, choćby przez 20"...
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

Postkamil11111 | 02 Kwi 2016, 10:03

Z tego co czytalem juz w 14" przy ciemnym na m42 widoczne jest rozowawe zabarwienie.
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostJanusz_P. | 02 Kwi 2016, 10:07

Żadnym 5" teleskopem nie zobaczysz koloru mgławic a już na pewno nie przez filtr mgławicowy, który co najwyżej uwydatnia mgławice emisyjne z tła nieba ale to nadal szare mgiełki o rożnych kształtach, jeśli chcesz obserwować dobrze ich morfologię to musisz spełnić dwa podstawowe warunki, posiadać naprawdę duży teleskop o średnicy ponad 250 mm i obserwować z pod ciemnego nieba w bezksiężycowe noce :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostOrzech | 02 Kwi 2016, 11:13

No i jeżeli chcesz obserwować mgławice, galaktyki, itp to tylko duże lustro, rzędu 12" lub wyżej. Przy czym poszukaj kogoś w okolicy z takim sprzętem i umów się na jakieś obserwacje, bo to co zobaczysz może odbiegać o tego co myślisz, że zobaczysz :wink: Widoków jak Hublaa czy zdjęć się nie spodziewaj 8)
No i do tego jak napisano wyżej, ciemne niebo. Poniżej masz mapkę, bo ja kiedyś myślałem, że mam ciemne niebo :lol:
http://blog.mitofoto.pl/wp-content/uplo ... apa_PL.jpg
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostDyingLife | 02 Kwi 2016, 12:04

Mam ciemne niebo :D
Zielona sfera
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Kwi 2016, 22:24

 

PostOrzech | 02 Kwi 2016, 12:24

No to jeżeli masz możliwość sprawdź obrazy z jakiegoś lustra 12" lub wyżej, zapoznaj sie z jego wagą i gabarytami i zamieniaj Maka :mrgreen:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postdj_peterka | 27 Kwi 2016, 10:02

Mgławice to naprawdę subtelne obiekty i ich nazwa to uświadamia, że są jak mgiełka - delikatny dymek. Ich widoczność zależy nie tylko od wielkości i jasności optyki ale także indywidualnych cech każdego człowieka - możliwości Twojego oka. Oko pokryte jest wewnątrz dwoma rodzajami receptorów: pręcikami i czopami (stożkami). Czopki reagują na kolory ale przy określonej jasności. Przy słabym oświetleniu kolory bledną aż całkiem zanikają i nasze oko przechodzi w tryb czarno-biały. Niestety, pręcików jest mniej niż czopków i rozdzielczość oka spada. Ważne jest przygotowanie oczu do obserwacji mgławic!!!

1. Przynajmniej pół godziny przed obserwacją nie możesz korzystać z jasnego oświetlenia, od razu latarkę czy czołówkę zaopatrz w czerwony filtr albo oklej czerwoną folią - czerwony nie naświetla receptorów bo ma najmniejszą energię.

2. Posiedź chwilę z zamkniętymi oczami ale nie zaciskaj ich ani nie przykładaj dłoni. Nie obserwuj w dół bo napływająca wilgoć łzy spływa na soczewkę oka i pogarsza widzenie. Także pozycja bardzo odchylona jest niedobra bo z kolei płyn odpływa i oko przysycha. Najlepiej obserwować na wprost.

3. Pamiętaj o regularnym mruganiu bo wpatrując się (także w komputer) wstrzymujemy mruganie. Mruganie powoduje, że szkło soczewki okularu zasmarowuje się tłuszczem z rzęs - tak, rzęsy przetłuszczają się jak włosy - przecieraj soczewki albo nie przykładaj mocno - okular to nie portal czasoprzestrzenny :) .

4. Nie możesz używać laptopa w normalnym trybie i najlepiej ustaw czarne tło (aplikacje astro dają możliwość trybu astro masz czarne tło i czerwone linie, grafiki i litery) ani zerkać na telefon z białym tłem - też naklej czerwoną folię na wyświetlacz. Głupie zerkanie na telefon z jasnym tłem obniży sprawność Twojego oka o ponad połowę przy mgławicach a oko będzie potrzebowało znów około 15-20 minut aby rozładować naświetlenie receptorów.

5. Niektóre mgławice będziesz widział lepiej "zerkaniem" czyli nie patrząc się centralnie w obiekt tylko tak niby obok.

Udanych obserwacji %)
 
Posty: 39
Rejestracja: 13 Gru 2009, 19:54

 

PostDomel | 17 Lip 2016, 19:09

Podepnę się do tematu mgławic.

Czy mogę prosić o relację z obserwacji mgławic przez teleskop dziesięciocalowy?

Posiadam GSO 10 i jak narazie wypatrzyłem jedynie, mgławice pierścień i hantle. Może podrzuci ktoś jakąś mgławicą, którą można dostrzec w łatwy sposób?

Ku mojemu zdziwieniu mgławice pierścień udało mi się obserwować przy stosunkowo dużym przybliżeniu, bo przez okular 4,7mm. Wydawało mi się, że takie przybliżenie nie nadaje się do tego typu obiektów a tu miałem bardzo fajny, nierozmyty obraz. Oczywiście posiadam też inne okulary i do odnalezienia innych mgławic używam okularów o znacznie mniejszym przybliżeniu, jednak bezskutecznie.
Pozdrawiam,
Dominik
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 Cze 2016, 18:47

 

PostJanusz_P. | 17 Lip 2016, 19:52

Do odnajdywania mgławic musisz wiedzieć jakie mgławica ma rozmiary na niebie aby dostosować pole widzenia i powiększenie i jaką jasność sumaryczną oraz jaką powierzchniową, na razie celuj w katalog Messiera bo to najjaśniejsze i najbardziej oczywiste mgławice i gromady gwiazd :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDomel | 17 Lip 2016, 20:22

Udało mi się kupić na giełdzie okular 2 calowy ES 24mm i liczę na to że on będzie tu odpowiedni. Ewentualnie mam jeszcze kitową 30mm i Barlowa x2.
Czyli mgławica orzeł, omega, trójlistna koniczyna, laguna - są w zasięgu ręki/wzroku?
a mgławica dusza i serce?
Jest sens na nie polować?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 Cze 2016, 18:47

 

PostJanusz_P. | 17 Lip 2016, 20:30

Możesz skorzystać do planowania obserwacji tablicę Wimmera, poszukaj jej samodzielnie na forum :arrow: :idea: 8)

PS. A jako początkujący i przy Księżycu po kwadrze o Duszy czy Sercu po prostu zapomnij bo to typowo fotograficzne obiekty o bardzo niskiej jasności powierzchniowej podobnie jak Rozeta, Kalifornia, Ameryka, Pelikan czy wodorowa mgławica na tle której widoczny jest Kośki Łeb i a Omegę i Lagunę znajdziesz w Strzelcu nisko nad horyzontem w bezksiężycową, pogodną noc :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDomel | 17 Lip 2016, 23:53

Dziękuje za odpowiedź.
Tabelę Wimmera mam wydrukowaną już jakiś czas i często do niej zaglądam.
Spokojnie, nie przyszłoby mi do głowy szukać mgławic w obecności księżyca.
Byłem po prostu ciekaw czy wyżej wymienione mgławice będą widoczne w moim telepie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 Cze 2016, 18:47

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat