Bino i nie-kitowy Barlow

PostVroobel | 20 Lip 2022, 19:29

Hej.

Zdecydowałem się na bino: małe, zgrabne OVL. Klon praktycznie wszystkiego, oprócz chyba Baader, Zeiss i Laica. (Edit: zapomniałem o Denkmeier; coś jeszcze?) :) Robię próby z posiadanym Super Plossl 25mm i z kątówką, ale wychodzi mi, że bez Barlowa się nie obejdzie. W zestawie jest dedykowany Barlow x2 i wszystko gra: ostrzy, jak trzeba. W teście - niestety, z powodu chmur - nadal posiłkuję się anteną sąsiada. Patrząc przez to bino i jeden okular 25mm na wprost, bez żadnego Barlowa i kątówki, widzę w polu okularu 14 director'ów (poprzecznych prętów) anteny i tego będę się dalej trzymał, jako punktu odniesienia.

Kitowy Barlow x2 wkręcony w bino daje realne 7 prętów w polu, więc jest faktycznie x2, czyli 12.5mm.

Wyczytałem na różnych forach, w tym także chyba i na naszym, że z powodzeniem stosuje się Barlow ED x2 2", przystąpiłem więc do testów. Barlow ten ma 2", więc mogę go wsadzić między OTA i kątówkę. NIestety, w przewidzianej przez producenta konfiguracji zestaw nie ostrzy. Ale ostrzy, jak się odkręci celę, beczkę wsadzi w OTA, celę wkręci w kątówkę i umieści to w beczce. Zatem beczka służy jako przedłużka. W efekcie uzyskuję w polu okularu 4 pręty anteny, a wiec uznaję, że mnożnik uzyskanego w ten sposób Barlowa to x3.5. I to by się zgadzało, bo cela x2 odsunięta od okularu zwiększa mnożnik układu. Daje to całkiem ciekawe możliwości, ale nie jest to wygodne: bardzo karkołomne żąglowanie elementami, przy czym można coś upuścić, nadepnąć, zgubić, albo uszkodzić. Chyba nie polecam.

Stosując beczkę Barlowa ED, jako przedłużkę, mogę popatrzeć także przez Barlowa Baader x2.25, ale po co? Lepiej nie będzie.

Najprościej byłoby nie wymieniać tego kitowego Barlowa x2. Pozostaje żąglowanie okularami. Znalazłem okulary Astro Essential 25mm, które produkuje BST ( https://www.firstlightoptics.com/bst-st ... piece.html ): 60* pole, 6 elementów, w tym 2 ED, "fully multicoated edge-blackened", "Remarkably high performance-per-£! " i na dodatek 16mm ER z odkręcaną muszlą. Możnaby rzec, prawie jak SLV. Zamówiłem sobie parkę 25mm i ocenię jutro, choć pewnie w pudełku będą chmury...

Jeśli zadziała, to dalej w planie mam po dwie sztuki 18mm, 12mm i 8mm, co razem z 25mm da odpowiednio efektywne 12.5mm, 9mm, 6mm oraz 4mm z powiększeniami 73x, 101x, 152x i 228x i to byłoby chyba wszystko, co ten zestaw może. Żrenica wyjściowa w tym ostatnim układzie nie rozpieszcza, bo to tylko 0.35mm...

Mam zatem pytanie o sens tego, co powyżej. Czy macie jakieś inne pomysły, jak pożenić bino, kątówkę i posiadane Barlowy, żeby uzyskać np. x1.4, x1.5 lub x1.6? WO oferuje w swych zestawach Barlow x1.6, a ten x2.0 mają jako opcjonalny. Można kupić tego x1.6 luzem np. tu: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... llage.html.

Wyżej, niż 25mm, np. w stronę 30mm chyba nie ma sensu iść, jak sądzę. Mam na myśli spacer po US.
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 21 Lip 2022, 13:19, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 21 Lip 2022, 09:46

To nie ogłoszenie, ale Hop!

Ktoś coś podpowie?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostAS | 04 Mar 2023, 12:08

Vroobel napisał(a):To nie ogłoszenie, ale Hop!

Ktoś coś podpowie?

Ciekawi mnie w jaki sposób rozwiązałeś sprawę. Sam bawię się w bino z moim TS 102/714 i użyłem barlowa x1,5 ( ta wykręcana część z barlowa x2 od GSO ). Próbowałem też q-barlowa i tej wykręcanej części x1,3 ale dawała znacznie większy power. Zastanawia mnie jaka jest różnica między dedykowanym barlowem od WO x1,6 a tym x1,5 , którego używam ?
 
Posty: 96
Rejestracja: 19 Paź 2020, 18:20

 

PostRoba | 08 Mar 2023, 16:33

Te okularki 25mm co zamówiłeś to raczej winietować będą a o 30 mm to nie ma nawet co myśleć.
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat