4"apo czy 5"ed

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostPksmudy | 18 Maj 2016, 12:10

Krzysztofie,

z wcześniejszych Twoich wypowiedzi w tym i innych wątkach wnioskuję, że jesteś mocnym zwolennikiem refraktora APM 140mm/F7. Z drugiej strony wskazujesz konstrukcję Mak-Newtona Intesa (180mm/F6) jako ciekawą alternatywę. Czy mogłbyś rozwinąć w jakich zastosowaniach te dwa teleskopy mają przewagę jeden nad drugim ?

pozdrawiam,
Przemek
 
Posty: 24
Rejestracja: 02 Kwi 2016, 08:11
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2016, 14:53

Cześć.

Temat rozwinę jak znajdę chwilę.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2016, 18:35

Witam.

Owszem wskazuję Maka Intesa 180 mm F-6 jako Świetną Alternatywę do 120 ED , 140 mm ED czy 150 mm nawet APO , gdyż te konstrukcje dają Świetne Refraktorowe obrazy wszystkich obiektów nocnego nieba. Praktycznie pozbawione są "Wszystkich" aberacji i pięknie pracują z nimi okulary nie koniecznie z najwyższej półki cenowej , doskonale skorygowane w sobie.
Bowiem kto nie patrzył przez takiego Intesa z maleńkim LW i tym samym małą obstrukcją centralną w granicach 20% , świetnymi warstwami na poziomie wsp. odbicia 95%-96% , Doskonała Optyką , ten nie wie na co stać ten Doskonały Sprzęt.
Kontrast obrazu jest praktycznie jak w Refraktorze APO , poziom detalu wyższy niż np. w 120 ED , przy dobrym Seengu np. na Jowiszu Edek 120 mm wymięka przy około 220-230X powiększenia i drobny , subtelny i słaby detal traci już na walorach lub zanika a w takim Maku można śmiało pociągnąć do około 270-280X powiększenia i obraz nadal jest z wysokim kontrastem , detalem i wszystkimi dobrymi właściwościami tego detalu , Mak pokazuje więcej subtelnego i słabego detalu w ciut gorszej jego jakości niż z Refraktora ED.
Owszem np.przy około 180X powiększenia obraz Jowisza jest bardziej ostry , kontrastowy i klarowny w 120 ED niż z Maka przy tym samym powiększeniu , gdyż to Przyzwoity już Refraktor , ale w Maku przy tych samych powiększeniach jest tak blisko 120 ED że naprawdę nie do uwierzenia a w większych powiększeniach w Maku widać więcej i w doskonałej jakości gdzie Refraktor już nie dorównuje Makowi ze względu na małą D.
Obrazy D-sów , Gromad Kulistych Gwiazd są wyrażnie lepsze niż w 120 ED jak i w Refraktorze Achro.do 150 mm włącznie , podejrzewam że na równi z APO 140-150 mm ze względu na dużą aperturę , małą obstrukcję , dobre warstwy i tym samym sprawność teleskopu , dokładną optykę czego wynikiem jest wspaniały kontrast i ostrość obrazu.
Powiem tak , kulki , planety , i gwiazdy podwójne , gromady otwarte i niektóre jasne mgławice w tym Maku są jak w "Refraktorze APO około 150 mm" i wypadają wyrażnie lepiej na tle Refraktorowego tła nieba , niż we wszystkich SCT razem wziętych nawet tych 11" , piękne punkciki kolorowych jak w Refraktorze gwiazd dają Wspaniałe Widoki również w Szerokich polach widzenia ze względu na F-6.

Jednym Słowem Wspaniały Teleskop i Alternatywa dla drogich Refraktorów APO 150 mm za ułamek kosztów jak pisze się na zachodnich forach.
Niestety instrumenty te nie należą do tanich , ale obrazy jakie generują dobrze rekompensują zainwestowane w nie fundusze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPksmudy | 18 Maj 2016, 19:15

Krzysztofie,

dziekuje za szczegolowa wypowiedz; ten watek jest jednym z ciekawszych z mojego punktu widzenia, tj. osoby, ktora ma znikome doswiadczenie, niewielki dostep do sprzetu, a jednoczesnie chce zrozumiec niuanse zwiazane z poszczegolnymi konstrukcjami teleskopow.

Nie do konca rozumiem wniosek ze ze swiatlosily F6 wynika szerokie pole widzenia. Oczywiscie rozumiem zaleznosc F od apertury i ogniskowej; czy chcesz powiedziec, ze przy danym D (190mm), ze wzgledu na F6 mamy dosc krotka ogniskowa (1120mm), a zatem szerokie pole widzenia i ze gdyby mial gorsza swiatlosile, to pole widzenia byloby wezsze (bo ogniskowa odpowiednio dluzsza) ? Czy ma to tez zwiazek z ograniczeniami wynikajacymi ze zrenicy wyjsciowej i niemoznoscia osiagniecia szerokiego pola widzenia przy dluzszej ogniskowej odpowiednimi okularami ? Cos tutaj mi umyka..

Przemek
 
Posty: 24
Rejestracja: 02 Kwi 2016, 08:11
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2016, 20:04

Cześć Przemku.

Dobrze rozumujesz , tak wynika z parametrów teleskopu , ponadto żrenica jest wynikiem zastosowania odpowiedniego okularu do danego instrumentu i F odgrywa tu rolę ze względu na dostępne okulary na rynku pod względem parametrów własnych.
Przy F 10 i mniej teoretycznie też można uzyskać szerokie pola i odpowiednia żrenicę , ale brak odpowiednich okularów o odpowiednich parametrach po części weryfikuje nam sprzęty pod względem wizualnych predyspozycji zastosowania w praktyce.
A w astrofoto DS to już w ogóle wskazane są światłosilne sprzęty z korektorami aby maksymalnie zmniejszyć czas naświetlania dla uzyskania dobrych wyników , zależnych od parametrów danego instrumentu jak i detektora jaki został zastosowany.
Przy Planetach , Gwiazdach podwójnych czy np. Gromadach Kulistych i Łysym na odwrót.
Wszystko też zależy jakim montażem dysponujemy , aby sprostał ogniskowej Astrografu i parametrów teleskopu , czynników i konfiguracji jest masę , itp.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 21 Maj 2016, 23:49

W wizualu 120 ED przegrywa pewnie nie tylko z MN Intesa 6-8" (co prawda nie miałem ,,przyjemności"), ale nawet z moim SW MN-190 (oczywiście po odpowiednim wychłodzeniu- długim, i dobrym seeningu). Jednak jeśli tylko warunki atmosferyczne są tylko nieco gorsze to np; na Jowiszu ,,pasy" (a właściwie ich struktury), są dużo bardziej widoczne w edku-120.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postastrofan | 25 Maj 2016, 11:12

Witam. Odswieze troche temat :) . Caly czas czekam na tsa120 i mam chyba za duzo czasu na przemyslenia i ewentualna zmiane decyzji.
Tak sobie mysle ze niedaleko od takahashi lezy esprit 150ed sky watchera :shock: . Co o tym myslicie :? ? Moze przesadzam i bezpieczniejszym jakosciowo wyborem bedzie wlasnie tsa120?
Tylko ta bestia(esprit) wazy cos kele 15kg plus akcesoria i juz na granicy mojego azeq6 :( .
A pomyslec ze zaczalem od 100mm i 150 odpadaja :shock: . To co pchac sie w wieksze czy mniejsze i sprawdzone?
Pozdrawiam wszystkich.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Posttomeczz | 25 Maj 2016, 12:05

takie ciezkie lufy to chyba tylko do obserwatorium przymocowane na stale. Za kazdym razem rozstawiac ciezki statyw i wieszac tube - wszystko sie da ale moze sie za jakis czas uprzykrzyć.

Niestety na to pytanie chyba tylko sam sobie bedziesz umial odpowiedziec - i to po jakims czasie uzytkowania.

domyslam sie ze tsa120 i esprit150 beda w podobnej cenie?
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJanusz_P. | 25 Maj 2016, 13:24

To prawda Esprit 150 APO z dodatkami waży pod 18 kilo, dlatego Klient go zamówił na EQ-8 SW gdzie hula jak złoto co testowałem przez ostatni tydzień, ten refraktor ma praktycznie niewidoczną aberrację chromatyczną za co chwała SW ale to jasny sprzęt z F/7 i pozostaje szczątkowa aberracja sferyczna co jest przy tych parametrach średnicy 150 mm i F/7 zupełnie normalne tak że i tym kolosem nie wyskoczymy z powerami powyżej 2D bo obraz stanie się miękki :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrofan | 27 Maj 2016, 13:24

Witam wszystkich. Jednak z apertur powyzej 120mm musze zrezygnowac bo zatraci sie mobilnosc. Mam pytanko do wlascicieli ed120. Czy z powodzeniem ktos z was uzywa 120mm na az4? Zostaje przy tsa120 i wagowo podobnie do edzia.
Ps. Co sadzicie o normalnej wersji taka fc100df. Swiatlo 7.4 i dublet fluorytowy. Czy aberka bedzie widoczna? Wczesniej rozpatrywalem dluzsza wersje ale podobnie jak tsa102 juz zakonczono ich produkcje. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJanusz_P. | 27 Maj 2016, 13:30

Miałem 120 ED SW na Porcie i AZ-4 i absolutnie nie zdało to egzaminu przy planetarnych powiększeniach :roll: :oops:
Do widoków dziennych i przyrody tak od 20x do 60x było całkiem O.K. szczególnie na Porcie II z mikro ruchami :arrow: :idea:
Do planet wystarczył tu EQ-5 na stalowych nogach z napędem na jedną oś i to jest do planet tym Edkiem niezbędne minimum :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 27 Maj 2016, 14:06

AZ4 nie jest zły do planetarnych powiększeń, ale nie z takimi długimi tubami. Jak miałem MAK'a 127, to bez problemu dało się lecieć komfortowo za obiektem z powerem 250x. Ale już np. z lżejszym, ale znacznie dłuższym EDkiem 100 jest kiepskawo. Zależy też, czy wolisz montaż EQ, czy AZ. Jak chcesz azymutalny, to zastanów się nad AZ6, nazywany inaczej HDAZ. Plusem jest, że możesz zawiesić 2 tuby jednocześnie, ale równie dobrze można powiesić tubę tylko z jednej strony i będzie hulać tak samo płynnie.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postastrofan | 27 Maj 2016, 14:31

Azeq6 posiadam. Chodzi mi o mont az ale lzejszy. Drugi eq mi nie potrzebny. Na pewno znacie jakis przyzwoity mont pod ed120 8) . Pozdro.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJanusz_P. | 27 Maj 2016, 14:44

Mówisz i masz azymutalny i sztywny zarazem:
http://astrokrak.pl/-montaze-azymutalne ... kytee.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttomeczz | 27 Maj 2016, 16:22

astrofan napisał(a):Witam wszystkich. Jednak z apertur powyzej 120mm musze zrezygnowac bo zatraci sie mobilnosc. Mam pytanko do wlascicieli ed120. Czy z powodzeniem ktos z was uzywa 120mm na az4? Zostaje przy tsa120 i wagowo podobnie do edzia.
Ps. Co sadzicie o normalnej wersji taka fc100df. Swiatlo 7.4 i dublet fluorytowy. Czy aberka bedzie widoczna? Wczesniej rozpatrywalem dluzsza wersje ale podobnie jak tsa102 juz zakonczono ich produkcje. Pozdrawiam.



Zalezy co kto sądzi o mobilnosci. Mialem ed120 i choc lekki jak na 120mm to stracil u mnie tę cechę. Jest dlugi, z akcesoriami sie robi ciezki. Skytee/eq5 by przeniesc (szczegolnie po schodach) tez troche sie trzeba wysilić. Generalnie ustawienie tego setupu trwa i kosztuje siły.
Mozna sprobowac hdaz albo WO ez-touch z jakąs przeciwwagą ale to na granicy i bedzie sie trzesc przy wietrze, zmianie okularow, ustawianiu ostrosci itp.

Ja bym z tych 120mm nie rezygnował jak juz masz cos upatrzone. Predzej czy pozniej najdzie Cie ochota na cos mobilnego i mając 4''. Ale wtedy wystarczy jakas dobra lornetka lub znosne 70-80mm na slabej glowicy stojące na aluminiowym statywie w kącie korytarza - lekkie, pod ręką i na dworze w 20 sekund.

pozdrawiam.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postastrofan | 16 Cze 2016, 20:29

Witam. Dzisiaj stalem sie szczesliwym posiadaczem refraktora apochromatycznego TAKAHASHI TSA 120 :D :o :shock: . Odebralem go osobiscie u dealera na anglie czyli iankingimaging. Jako ze mialem do pokonania tylko ok 48km to zajelo mi to ponad godzinke po kretych angielskich drugorzednych drogach. Jadac myslalem- cholera ile jeszcze? :mrgreen: Kiedy dotarlem to pomyslalem czy to oby na pewno tutaj. Kilka firm w malym budynku? :roll:
Po sforsowaniu domofonu i potwierdzeniu ze ja to ja :shock: wszedlem do srodka( to nie jest zwyczajny sklep). Po spiciu kawki z wlascicielem sklepu zaczelismy wydobywanie tuby z potrojnego kartonu poprzedzielanego styropianem. W trzecim ostatecznym byl teleskop. Opad szczeki. K..... Ciezko to opisac.MASAKRA. cos pieknego. Mam tez william optics gt-81. Wykonanie wojka super ale ta prostota takahashi to .... Super. Naprawde cos wyjatkowego. Telep spory ale bardzo lekki jak na aperture. Soczewka i powloki. Szkoda gadac. :D . czekalem dosyc dlugo a to dlatego ze zamowilem wersje z wyciagiem 3" featcher touch ale po zlozeniu zamowienia uplynelo czasu jak takahashi europe powiedzialo ze te wersje beda dostepne pod koniec sierpnia. Potwierdzili to japonczycy. Zatem zdecydowalem sie na zakup z wersja wciagu takahashi 2,7". Wole miec wrobla w garsci. Nie wiem czy by kasa sie nie rozeszla jak to wczesniej bywalo :( .
Wiem jedno- mam wreszcie upragniony refraktor. Moja zona cieszy sie rowniez ze mna. Dziekuje Jej za wsparcie w tej decyzji. Mialem juz mieszane uczucia ze za drogo albo cos....? Jak po niego jechalem to juz nie mialem watpliwosci. :D :D :D
To takie pierwsze och ach po rozpakowaniu. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postrobert_sz | 16 Cze 2016, 20:38

Gratulacje :!: piękny sprzęt z pewnością odwdzięczy się pięknymi widokami planet :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postkurp | 16 Cze 2016, 20:43

Zamieść na forum jakieś swoje pierwsze wrażenia obserwacyjne. Fajny sprzęt,- gratuluję no i tylko pozazdrościć. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 16 Cze 2016, 20:48

No to szybko celuj w planety - teraz są pięknie widoczne wszystkie trzy...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postastrofan | 16 Cze 2016, 21:10

Dzieki Wam. Z pewnoscia na planetki zapoluje a i pierwsze jakies tam wnioski wyciagne. Jutro dopiero zamawiam obejmy. Dzis mialem spustoszone konto :lol: . Teraz rozumiem istote czarnych dziur :lol: . Co byscie polecili? Standardowy cradle takahashi czyli pojedynczy uchwyt ktory urzekl mnie swoja jakoscia wykonania i ciezarem ktory wcale nie jest wielki jak czytalem czy moze pojedyncze obejmy ktore nie grzesza uroda. Poqiem tak. Gdybym mial mozliwosc kupna obejm cnc WO to zaraz bym to uczynil. W ''przychodni'' :lol: takahashi mieli tylko wspomniany clamschell lub obejmy firmy parallax. Ale te ostatnie nie przypadly mi do gustu. Nie pasowaly mi wykonaniem i wygladem a mialem je zalozone na tubie. Troche jakby ciosane na pienku. Zdecydowanie to byly odlewy i do WO daleko. Czy ktos posiada na przedaz lub wie gdzie moge zakupic obejmy cnc o fi 125mm? Bez obejm raczej nici z obserwacji :shock: Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Posttomeczz | 16 Cze 2016, 21:59

astrofan gratuluje zakupu. to teleskop na cale zycie. za pare lat bedzie wiecej wart niz za niego dales a w miedzyczasie dostarczy jedynych niezapomnianych wrazen.

co do wyciagu. zielony oryginalny ladniej wyglada. jest masywny i wieczny. po 10 latach bedzie chodzil jak dzis. mam wrazenie ze udzwignie 10kg bez shiftu i wysuwania - ale tej wagi nie sprawdzalem ;) bez microfocusera da sie zyc a upgrejdy tez sa.

nie ma nic lepszego niz clamshell TAKa. jak chcesz wywazyc tube odkrecasz lekko 1 srube i przesuwasz. przy ringach musisz odkrecac 2 sruby. wroc sie po clamshell ;)
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJOKER | 17 Cze 2016, 08:30

astrofan napisał(a):Witam. Dzisiaj stalem sie szczesliwym posiadaczem refraktora apochromatycznego TAKAHASHI TSA 120 :D :o :shock: . Odebralem go osobiscie u dealera na anglie czyli iankingimaging. Jako ze mialem do pokonania tylko ok 48km to zajelo mi to ponad godzinke po kretych angielskich drugorzednych drogach. Jadac myslalem- cholera ile jeszcze? :mrgreen: Kiedy dotarlem to pomyslalem czy to oby na pewno tutaj. Kilka firm w malym budynku? :roll:
Po sforsowaniu domofonu i potwierdzeniu ze ja to ja :shock: wszedlem do srodka( to nie jest zwyczajny sklep). Po spiciu kawki z wlascicielem sklepu zaczelismy wydobywanie tuby z potrojnego kartonu poprzedzielanego styropianem. W trzecim ostatecznym byl teleskop. Opad szczeki. K..... Ciezko to opisac.MASAKRA. cos pieknego. Mam tez william optics gt-81. Wykonanie wojka super ale ta prostota takahashi to .... Super. Naprawde cos wyjatkowego. Telep spory ale bardzo lekki jak na aperture. Soczewka i powloki. Szkoda gadac. :D . czekalem dosyc dlugo a to dlatego ze zamowilem wersje z wyciagiem 3" featcher touch ale po zlozeniu zamowienia uplynelo czasu jak takahashi europe powiedzialo ze te wersje beda dostepne pod koniec sierpnia. Potwierdzili to japonczycy. Zatem zdecydowalem sie na zakup z wersja wciagu takahashi 2,7". Wole miec wrobla w garsci. Nie wiem czy by kasa sie nie rozeszla jak to wczesniej bywalo :( .
Wiem jedno- mam wreszcie upragniony refraktor. Moja zona cieszy sie rowniez ze mna. Dziekuje Jej za wsparcie w tej decyzji. Mialem juz mieszane uczucia ze za drogo albo cos....? Jak po niego jechalem to juz nie mialem watpliwosci. :D :D :D
To takie pierwsze och ach po rozpakowaniu. Pozdrawiam.


gratulacje,
ale chłopię bez zdjęć na tym forum ci nie przejdzie :mrgreen:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 17 Cze 2016, 08:50

Witam.

Również Gratuluję Zakupu Tej Wspaniałej Maszynki.
Ponadto dokładnie tak jak pisze Jacek , jeżeli nie wstawisz fotek to po Tobie. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 17 Cze 2016, 13:15

Witam. Jeszcze do mnie nie dochodzi co zem uczynil :lol: . Zdjecia chcialem wstawic od razu ale ni cholery nie moge z tableta. :( . Teraz probuje z telefonu i chyba git. Ale dopiero wieczorem bo jestem w pracy a w tel nie mam zdjec taka.
Dzieki za rady odnosnie clamshella. Chyba go wlasnie zakupie. Ale te akcesoria wszystkie drogie ze .... :evil: . Aha. Czy moge w jakis sposob umocowac jakis uchwyt asekuracyjny do zakladania i zdejmowania tuby na w/w clamshellu? Pozdro.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostPiotr K. | 17 Cze 2016, 14:07

Hehe, bardzo mi się podobają emocje kolegi astrofan :) Fajnie jest widzieć, że ktoś się tak cieszy z nowego nabytku :) Również gratuluję zakupu, i też czekam na jakieś fotki :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2903
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat