Kątówka z jak najkrótszym torem optycznym do nasadki bino

Posttowerfox | 15 Cze 2016, 00:10

Witam.
Szukam kątówki z jak najkrótszym torem optycznym. Nie jestem na 100% pewny, czy to jest przyczyną, więc proszę również o rozwianie moich wątpliwości. Ale od początku. Dzisiaj zarzuciłem to wyciągu kątówkę lustrzaną GSO 2", następnie nasadkę bino z Barlowem i drobne rozczarowanie. Nie da rady wyostrzyć. Tzn. można wyostrzyć obiekty oddalone o kilkanaście/ kilkadziesiąt metrów. "Instalując" bino z Barlowem bezpośrednio w wyciągu (bez kątówki) ostrzy bez problemu. Podobny problem mam z rewolwerem okularowym. Zakładając go do kątówki nie idzie wyostrzyć.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie :)
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostRobert41 | 15 Cze 2016, 00:48

Z krótkim torem optycznym to masz np. kątówki Baadera z gwintem T2 np. ta: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nasadka-katowa-baader-planetarium-z-gwintami-t2,d2948.html Twoje bino jakiej jest firmy? Bo jak Baadera to ono ma gwint T2, a jak jakieś inne to trzeba by dorobić adapter zamiast noska. Jeśli brakuje niedużo to można do kątówki GSO dorobić krótki adapter zamiast górnej tulei. Ewentualnie bardziej drastycznie- albo zmienić wyciąg na zdecydowanie krótszy lub ciachnąć tubę tyle ile trzeba...
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postfranek | 15 Cze 2016, 09:34

Napisz dokładnie:
jaki teleskop,jaka nasadka bino,jaki wyciąg,długośc rury wyciągu i przelot tej rury :?:
Jaki barlow :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Posttowerfox | 15 Cze 2016, 10:20

SW 100 ED, nasadka WO z Barlowem 1,6x i Plosslami 15 mm i 20 mm, Crayford z microfocuserem 1:10. Przelot i długość wyciągu zmierzę jak wrócę do domu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postfranek | 15 Cze 2016, 11:32

towerfox napisał(a):SW 100 ED, nasadka WO z Barlowem 1,6x i Plosslami 15 mm i 20 mm, Crayford z microfocuserem 1:10. Przelot i długość wyciągu zmierzę jak wrócę do domu.

A barlowa GSO 2"/x2 nie masz :?:
Zależy Ci na małych powiekszeniach(bez barlowa),czy tylko,żeby ostrzyło z nasadką bino :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostMaxx | 15 Cze 2016, 11:41

towerfox napisał(a):SW 100 ED, nasadka WO z Barlowem 1,6x i Plosslami 15 mm i 20 mm, Crayford z microfocuserem 1:10. Przelot i długość wyciągu zmierzę jak wrócę do domu.


Witam.

Miałem swego czasu ED100 i nasadkę WO.
W podanej przez Ciebie konfiguracji - uzyskałem bezproblemowe ostrzenie stosując kątówkę 1,25".
Obrazy były bardzo dobre.
Może to Ci w czymś pomoże. :)

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Posttomeczz | 15 Cze 2016, 13:25

ja mam inne doswiadczenie, w ed100 wyostrzy tylko z barlowem 1,6x. Bez barlowa nie ostrzył/ Mowie o nasadce WO.
Trzeba skrocic tube by bylo bez barlowa.

Testowalem na innym teleskopie z/bez barlowa - barlow zauwazalnie pogarsza jakosc obrazu w wizualu.


Maxx napisał(a):
towerfox napisał(a):SW 100 ED, nasadka WO z Barlowem 1,6x i Plosslami 15 mm i 20 mm, Crayford z microfocuserem 1:10. Przelot i długość wyciągu zmierzę jak wrócę do domu.


Witam.

Miałem swego czasu ED100 i nasadkę WO.
W podanej przez Ciebie konfiguracji - uzyskałem bezproblemowe ostrzenie stosując kątówkę 1,25".
Obrazy były bardzo dobre.
Może to Ci w czymś pomoże. :)

pozdrawiam / Maxx
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttowerfox | 15 Cze 2016, 13:44

Robert41 napisał(a):Z krótkim torem optycznym to masz np. kątówki Baadera z gwintem T2 np. ta: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nasadka-katowa-baader-planetarium-z-gwintami-t2,d2948.html Twoje bino jakiej jest firmy? Bo jak Baadera to ono ma gwint T2, a jak jakieś inne to trzeba by dorobić adapter zamiast noska. Jeśli brakuje niedużo to można do kątówki GSO dorobić krótki adapter zamiast górnej tulei. Ewentualnie bardziej drastycznie- albo zmienić wyciąg na zdecydowanie krótszy lub ciachnąć tubę tyle ile trzeba...

Wczoraj już na polu myślałem, żeby skrócić górną tuleję od kątówki, jednak nawet i to może być za mało :/ Zmiana wyciągu nie jest złym pomysłem, jednak na chwilę obecną ograniczają mnie fundusze. Kątówka Baadera też nie kosztuje 10 zł, jednak na giełdzie dostanę ją prędzej, jak krótszy wyciąg :wink: Jeszcze trochę poczekam i zobaczę, może temat się rozwinie.

franek napisał(a):A barlowa GSO 2"/x2 nie masz :?:
Zależy Ci na małych powiekszeniach(bez barlowa),czy tylko,żeby ostrzyło z nasadką bino :?:

Barlowa GSO mam, ale jest już spakowany do wysyłki, więc nie brałem ze sobą. Bardziej zależy mi na średnich i dużych powerach.

Maxx napisał(a):W podanej przez Ciebie konfiguracji - uzyskałem bezproblemowe ostrzenie stosując kątówkę 1,25".
Obrazy były bardzo dobre.
Może to Ci w czymś pomoże. :)

Mam możliwość wypożyczenia kątówki 1,25" pryzmatycznej. Na pewno pożyczę i sprawdzę :wink:

tomeczz napisał(a):ja mam inne doswiadczenie, w ed100 wyostrzy tylko z barlowem 1,6x. Bez barlowa nie ostrzył/ Mowie o nasadce WO.
Trzeba skrocic tube by bylo bez barlowa.

Testowalem na innym teleskopie z/bez barlowa - barlow zauwazalnie pogarsza jakosc obrazu w wizualu.

Byłem przekonany, że z Barlowem wyostrzy bez problemu, ale jednak nie. Wolałbym póki co nie ciachać tuby. Ewentualnie jak uda mi się dostać samą "rurę" od 100-tki, to wtedy jedną skrócę.



Ewentualnie może być też jakaś kątówka 2" 45*, choć podejrzewam, że niewiele to zmieni w "konfrontacji" z kątówką 90*? :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostMaxx | 15 Cze 2016, 13:59

towerfox napisał(a):Mam możliwość wypożyczenia kątówki 1,25" pryzmatycznej. Na pewno pożyczę i sprawdzę :wink:


Pryzmatyczna o ile się nie mylę ma dłuższy tor optyczny niż lustrzana - więc efekt może być podobny jak przy zastosowaniu lustrzanej 2".
Ja używałem lustrzanej 1,25" :wink:

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostSnejk | 15 Cze 2016, 14:48

Rzuć okiem na pierwszy post Franka w tym wątku: KLIK!
Myślę, że będzie dla Ciebie bardzo przydatny. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postfranek | 15 Cze 2016, 14:54

A dlaczego pozbywasz się barlowa GSO 2"/x2.
Ten barlow kpl z nasadką bino,daje krotnośc ~x3.
A sama soczewka,od tego barlowa,wkręcona do redukcji,pod nasadkę bino,da krotnośc ~x 2,5.
To powinno ostrzyc ,z nasadką bino.Ten barlow,o ile jest dobry,to daje dobre obrazy.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Posttowerfox | 15 Cze 2016, 19:48

Barlow GSO jest bardzo dobry, jednak teraz mam już komplet planetarnych okularów i od początku plan był taki, że jak będę miał planetarne szkła to Barlowa sprzedaję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postfranek | 15 Cze 2016, 20:00

towerfox napisał(a):Barlow GSO jest bardzo dobry, jednak teraz mam już komplet planetarnych okularów i od początku plan był taki, że jak będę miał planetarne szkła to Barlowa sprzedaję.

OK.
Ale w takim razie,jak z ostrzeniem z nasadką bino bez barlowa :?: :(
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Posttowerfox | 15 Cze 2016, 22:45

GSO 2" jutro jedzie do nowego właściciela, ale wciąż mam zestawowego Barlowa 1,6x z bino-zestawu :wink:
Muszę sprawdzić, jak to będzie wyglądało z kątówką 1,25"? Jeżeli będzie tak jak w przypadku Maxxa i będzie ostrzyło, to po problemie. Pytanie tylko czy z kątówką 1,25 nie będzie problemu w postaci obciętej apertury, etc.?
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 135 gości

AstroChat

Wejdź na chat