Rozterki początkującego :)

PostSoplik | 30 Cze 2016, 15:35

Witam serdecznie bardziej doświadczonych kolegów :D

Na wstępie chciałbym się przedstawić:

Mieszkam około 30 kilometrów od centrum Katowic w niewielkiej (około 100 mieszkańców) miejscowości. Moje zainteresowanie astronomią rozpoczęło się w jeszcze w podstawówce podczas pierwszej wizyty w Chorzowskim planetarium. Przez długie lata zainteresowanie to ograniczało się głównie do czytania publikacji o tematyce astronomicznej oraz do obserwacji wizualnych nieuzbrojonym okiem. Przez kilka ostatnich lat rozważałem zakup swojego pierwszego sprzętu astronomicznego, jednak ciągle coś stawało mi na drodze (pralka, zmywarka itp. :lol: )

Kilka tygodni temu zdarzył się jednak cud. Z racji moich 40-tych urodzin moja wspaniała rodzinka sprezentowała mi nowiutkie GSO 12" na montażu Dobsona. Powoli staram się nabierać doświadczenia zarówno w obserwacjach wizualnych jak i baaaardzo amatorskiego astrofoto. W tygodniu obserwacje są raczej krótkie - podwórkowe (wiadomo praca), natomiast w weekendy przenoszę sprzęt około 100 metrów w głąb sadu owocowego gdzie niebo jest stosunkowo ciemne i obserwuję ile dusza zapragnie. Czasami towarzyszy mi jeszcze 15-letni syn.

W związku z dotychczasową zabawą w domorosłego astronoma :roll: zakupiłem już kilka dodatkowych akcesoriów:

- platformę paralaktyczną Leszka Jędrzejewskiego oraz Power Tank 7Ah do jej zasilania.
- soczewkę Barlowa GSO 2x 2" ED + złączki do lustrzanki Nikona.
- filtr polaryzacyjny regulowany

Z tych zakupów jestem bardzo zadowolony, ale w związku z tym, że planuję kolejne mam do Was - doświadczonych pasjonatów astronomii kilka pytań.

1. Wiem, że w GSO 12" lustrzanka nie ostrzy w ognisku głównym. W związku z tym zakupiłem soczewkę Barlowa. Wszystko jest fajnie, ale nie ma szans na zrobienie fotki całego księżyca. Wyczytałem gdzieś na forum, że GSO ostrzy z lustrzanką gdy zastosujemy korektor komy GSO 1,1x. Sugerując się opinią użytkownika kupiłem ten korektor i się lekko zdziwiłem bo nadal nie ostrzy. Tak na moje oko brakuje może 2-3 mm. I teraz pytanie - czy można o tyle bezpiecznie podnieść lustro na śrubach kolimujących?

2. Kolejna kwestia to jakość kitowych okularów. O ile okular szerokokątny GSO 30mm trzyma jakiś poziom, to 9-cio mm Ploessl GSO to jak dla mnie porażka i możliwie szybko chciałbym go wymienić. I tutaj pojawia się dylemat: wybrać ES-a czy LVW i o jakiej ogniskowej. Jak na razie czytając opinie na forum skłaniam się do zakupu ES-a, tylko nie wiem jeszcze czy 4,7mm, 6,7mm, czy 8,8 mm. Da mi to powiększenia odpowiednio 319, 223 lub 170 razy. Na Polskie warunki chyba opcja pośrednia byłaby najodpowiedniejsza ? A co ze źrenicą wyjściową (Odpowiednio 0,94 1,34 1,76), w tym przypadku do planet chyba najodpowiedniejsza byłaby opcja pierwsza? Który parametr jest ważniejszy źrenica wyjściowa czy powiększenie ?

3. I na razie chyba ostatnie pytanie. Zrobiłem sobie filtr słoneczny, ale chyba chciałbym kupić jakąś solidniejszą oprawę. Znalazłem 2 oferty w różnych sklepach:

http://astrokrak.pl/oprawy-na-filtry/90 ... y-300.html

http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... na_filtr_słoneczny_do_Newtonów_300_mm

Ciekawi mnie odmienna konstrukcja tych opraw. W pierwszym linku powierzchnia czynna filtra jest znacznie mniejsza. Czy nie będzie to miało znaczenia przy obserwacjach ?


Na razie to chyba wszystko. Mam nadzieję, że wypisując moje wątpliwości nie wygłupiłem się za bardzo, jeżeli tak to wybaczcie :wink: na razie jestem jeszcze zielony.

Pozdrawiam

soplik
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

PostJanusz_P. | 30 Cze 2016, 15:56

Na Teleskopach masz złe zdjęcie produktu bo oprawa na filtr 300 mm wygląda tak jak u nas a tam jest fotka oprawy do Newton 200 mm :arrow: :roll: :oops:
Przy zakupie Dobsona GSO w Astrokrak zawsze proponujemy jego prze-ogniskowanie co powoduje dostęp do ogniska głównego dla wszelkiej maści lustrzanek i bezlusterkowców z wymiennym obiektywem:
http://astrokrak.pl/dobsony/1187-telesk ... eluxe.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostŁukasz_M | 30 Cze 2016, 16:16

co do Filtra to polecam samodzielna konstrukcję która zrobisz sobie sam tak jak będzie ci pasowało.
W przypadku fabrycznych konstrukcji większość osób sądzi że to są dwa pierścienie pomiędy które trafia filtr i bardzo się dziwią kiedy się okazuje że nie.. i filtr trzeba wklejać.
Zareklamuję własna konstrukcję
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... 57#p336257
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostPiotr K. | 30 Cze 2016, 16:25

Na zadane pytania nie odpowiem, bo się na poruszonych kwestiach nie znam (chociaż mam Ploessla 9 mm i uważam, że jest spoko, przynajmniej w f/5), natomiast chciałbym koledze soplik serdecznie pogratulować merytorycznego przygotowania do tematu :) Widać, że samodzielnie zdobyłeś już sporo wiedzy, i masz przemyślane to, o co pytasz :) Gratuluję - oby wszyscy początkujący mieli takie podejście! :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postchavez1976 | 30 Cze 2016, 16:34

U mnie korektor komy GSO 1.1x pozwalał wyostrzyć zarówno z GSO10 jak i obecnie z Columbusem 325/1500.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postsimon_141 | 01 Lip 2016, 12:48

Jeśli idzie o żrenica vs powiększenie to ważniejsza jest źrenica, ona określa jakie maksymalne powiększenia jesteś w stanie uzyskać do oglądania obiektów DS czy US z danym teleskopem.
Pozdr.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostSoplik | 01 Lip 2016, 19:54

chavez1976 napisał(a):U mnie korektor komy GSO 1.1x pozwalał wyostrzyć zarówno z GSO10 jak i obecnie z Columbusem 325/1500.


A pamiętasz może w jakim położeniu był wyciąg u Ciebie w GSO 10 ?
A może coś źle podłączam. U mnie wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu. Aparat + T-Ring + korektor komy. Taką konfigurację wkładam do wyciągu.




Wysłane z iPad za pomocą TapatalkImage
Sky Watcher 16” Flex, GSO 12" + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetki APM 28x110, Nikon Action EX 10x50, Svarovsky Habicht 10x40, Svarovsky 8x25, Orion 2x54
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

PostKarol | 01 Lip 2016, 20:02

simon_141 napisał(a):Jeśli idzie o żrenica vs powiększenie to ważniejsza jest źrenica, ona określa jakie maksymalne powiększenia jesteś w stanie uzyskać do oglądania obiektów DS czy US z danym teleskopem.
Pozdr.


W przypadku DS tak, źrenica jest ważniejsza ale przy US powiększenie. Co z tego, że źrenica 1 mm jest dobra jeśli seeing nie pozwala na powiększanie 300x (lustro 300 mm) ? Lepiej chyba tu dać np. 200x i mieć ostro, choć jasno (są sposoby na zmniejszenie jej).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postchavez1976 | 01 Lip 2016, 20:04

Soplik napisał(a):
chavez1976 napisał(a):U mnie korektor komy GSO 1.1x pozwalał wyostrzyć zarówno z GSO10 jak i obecnie z Columbusem 325/1500.


A pamiętasz może w jakim położeniu był wyciąg u Ciebie w GSO 10 ?
A może coś źle podłączam. U mnie wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu. Aparat + T-Ring + korektor komy. Taką konfigurację wkładam do wyciągu.

U mnie pomiędzy soczewką korektora a EOS ringiem jest jeszcze Baader 2" - T2 nose piece:
http://deltaoptical.pl/adapter-baader-p ... d1424.html
Zarówno soczewkę korektora komy GSO jak i soczewkę barlowa GSO 2" 2x ED wkręcam do gwintu filtrowego ww. adaptera.
Lustro w GSO10 nie miałem nigdy podnoszone i działało.
Z tym noskiem Baadera (używam go także do binoWO) była na pewno większa odległość matrycy od soczewki.
Może dzięki temu nie było problemu z ogniskowaniem.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostSoplik | 01 Lip 2016, 20:15

Łukasz_M napisał(a):co do Filtra to polecam samodzielna konstrukcję która zrobisz sobie sam tak jak będzie ci pasowało.
W przypadku fabrycznych konstrukcji większość osób sądzi że to są dwa pierścienie pomiędy które trafia filtr i bardzo się dziwią kiedy się okazuje że nie.. i filtr trzeba wklejać.
Zareklamuję własna konstrukcję
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... 57#p336257


Naprawdę świetna robota. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie: Rozumiem że zewnętrzne śruby działają jako coś w rodzaju zatrzasku wykorzystując zewnętrzny rant teleskopu. W GSO ten rant chyba jednak nie wystaje na tyle wyraźnie jak w Syncie, żeby to mocowanie było bezpieczne ?

Image


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Sky Watcher 16” Flex, GSO 12" + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetki APM 28x110, Nikon Action EX 10x50, Svarovsky Habicht 10x40, Svarovsky 8x25, Orion 2x54
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

Postsimon_141 | 01 Lip 2016, 21:45

Karol, widzę że nie do końca rozumiesz pojęcie źrenicy wyjściowej. Jeśli seeing nie pozwala zastosować źrenicy 1mm to stosujesz większą, to oczywiście zmniejsza powiększenie, które bez względu na wszystko jest i tak parametrem wtórnym. Pamiętaj, że nie powiększeniem określisz możliwości teoretyczne powiększeń w danym teleskopie, a właśnie źrenicą wyjściową, której graniczną wartość przyjęto za 0,5mm.
Pozdr.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostSoplik | 01 Lip 2016, 21:54

chavez1976 napisał(a):U mnie pomiędzy soczewką korektora a EOS ringiem jest jeszcze Baader 2" - T2 nose piece:
http://deltaoptical.pl/adapter-baader-p ... d1424.html
Zarówno soczewkę korektora komy GSO jak i soczewkę barlowa GSO 2" 2x ED wkręcam do gwintu filtrowego ww. adaptera.
Lustro w GSO10 nie miałem nigdy podnoszone i działało.
Z tym noskiem Baadera (używam go także do binoWO) była na pewno większa odległość matrycy od soczewki.
Może dzięki temu nie było problemu z ogniskowaniem.



Dzięki za naprowadzenie na istotę problemu. Przypomniałem sobie, że mam przejściówkę T2 - 2" GSO którą zamocowałem teraz pomiędzy T-ringiem a korektorem komy. Korektor wszedł o wiele głębiej w wyciąg dosięgając ogniska i ostrzy bez problemu. Wreszcie będę mógł zrobić kilka fotek księżyca w pełnym kadrze

Image


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Sky Watcher 16” Flex, GSO 12" + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetki APM 28x110, Nikon Action EX 10x50, Svarovsky Habicht 10x40, Svarovsky 8x25, Orion 2x54
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

Postchavez1976 | 01 Lip 2016, 22:02

Cieszę się, że udało się :D Pozdro!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postsimon_141 | 01 Lip 2016, 22:15

A, zapomniałem dodać, że najczęściej z wygody oczywiście operuje się powiększeniem, ale pytanie Soplika "co ważniejsze"....... jest na tyle klarowne, że warto o tym wspomnieć choćby dla przypomnienia.
Pozdr.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostSoplik | 06 Lip 2016, 14:31

Piotr K. napisał(a):Na zadane pytania nie odpowiem, bo się na poruszonych kwestiach nie znam (chociaż mam Ploessla 9 mm i uważam, że jest spoko, przynajmniej w f/5), natomiast chciałbym koledze soplik serdecznie pogratulować merytorycznego przygotowania do tematu :) Widać, że samodzielnie zdobyłeś już sporo wiedzy, i masz przemyślane to, o co pytasz :) Gratuluję - oby wszyscy początkujący mieli takie podejście! :)


Dziękuję za słowa otuchy :oops: Natomiast jeżeli chodzi o posiadany przeze mnie okular GSO PL 9 to nie tyle chodzi mi o jakość obrazu, a o wygodę obserwacji. Odległość źrenicy wyjściowej w tym okularze wynosi zaledwie 6 mm, w związku z czym za każdym razem szoruję rzęsami po soczewce, nie wspominając nawet o przypadkowych poruszeniach teleskopu.

simon_141 napisał(a):Jeśli idzie o źrenica vs powiększenie to ważniejsza jest źrenica, ona określa jakie maksymalne powiększenia jesteś w stanie uzyskać do oglądania obiektów DS czy US z danym teleskopem.
Pozdr.


karol napisał(a): W przypadku DS tak, źrenica jest ważniejsza ale przy US powiększenie. Co z tego, że źrenica 1 mm jest dobra jeśli seeing nie pozwala na powiększanie 300x (lustro 300 mm) ? Lepiej chyba tu dać np. 200x i mieć ostro, choć jasno (są sposoby na zmniejszenie jej).


W międzyczasie trochę doczytałem i biorąc pod uwagę Wasze cenne uwagi, urodziło mi się w głowie kilka wariantów.

1) Zakup ES 4,7 mm - tutaj mam optymalną źrenicę wyjściową 0,94 mm do planet i spore powiększenie 319 razy, ale przy słabym seeingu mógłbym od biedy skorzystać z posiadanego GSO PL 9mm. Pojawia się tylko pytanie, czy wysokiej klasy okular jakim jest ES, pomimo prawie dwukrotnie większego powiększenia jakość obrazu nie będzie miał porównywalnego z okularem GSO ?

2) Zakup ES 6,7 mm - źrenica prawie optymalna i chyba bardziej akceptowalne powiększenie (223 razy) do Polskich warunków.

3) Zakup ES 8,8 mm - całkowicie zastępuję GSO PL 9mm. Źrenica 1,76 mm chyba za duża do komfortowego oglądania planet, ale może się nada do niewielkich DS-ów? W tym wariancie wykombinowałem sobie, że ewentualnie do oglądania planet przy dobrym seeing-u mógłbym wykorzystać posiadaną przeze mnie soczewkę Barlowa GSO 2x 2" ED.

4) Zakup kilku tańszych okularów z podanego zakresu ogniskowych np. HR Planetary?

Nadmieniam że w perspektywie czasu (1-2 lat) i tak będę chciał kupić całą gamę okularów zarówno do planet i DS-ów. Natomiast nie wiem za bardzo od czego zacząć. Kupować co kilka miesięcy po jednym docelowym okularze. Czy od razu kupić całą gamę tańszych (wariant 4), a później wymieniać je na docelowe? A może te tańsze okażą się dla mnie na tyle dobre, że nie będę miał już na co ich zmieniać ? :roll:

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dotychczasową pomoc. :)
Sky Watcher 16” Flex, GSO 12" + platforma paralaktyczna L.J.
Lornetki APM 28x110, Nikon Action EX 10x50, Svarovsky Habicht 10x40, Svarovsky 8x25, Orion 2x54
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2016, 17:08
Miejscowość: Siewierz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 143 gości

AstroChat

Wejdź na chat