czy to już północ czy jeszcze zachód

Postmxer | 03 Lip 2016, 14:00

Nie wiem jak Wy, ale ja mam wiecznie problem z ustaleniem kierunku. Mam miejscówkę całkiem fajna, przede mną pole, za mną las i żadnych świateł.

Sęk w tym, że północ mam gdzieś za plecami, czytaj w lesie i ustawianie lunetki w montażu na nic. No chyba że na wiewiórkę:-)

Mam kompas, a nawet kilka. Zwykle i cyfrowe. W Garminie, w komórce, turystyczny silvy wiec nie byle jaki.

Nawet jak biorę ich wypadkowe to co wieczór te same inaczej pokazują. Jakież to irytujące.

Czy znacie jakieś inne metody wyznaczenia w miarę dokładnie tej północy? O mchu na pniu mi nie piszcie :D
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJSC | 03 Lip 2016, 14:02

Wydrukować sobie miejsce obserwacji z google maps - i po problemie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmarianowski | 03 Lip 2016, 14:19

Z Twojej stopki wynika że używasz montaży EQ czyli dokładne ustawienie to orientacja monta na biegun niebieski nie magnetyczny,ale dalej piszesz że chcesz to zrobić w miarę dokładnie czyli rozumie że tak do obserwacji nie do foto :?:
W miarę dokładnie można np.odpalić Stelarium i zobaczyć która w miarę jasna gwiazdka będzie w miarę dokładnie na północy o danej godzinie gdy na miejscówce będziesz orientował swój mont.Kąt nachylenia ustaw zgodny z miejscowym równoleżnikiem i już.Tak w zasadzie w miarę dokładnie tą północ namacasz.
Jest jeszcze metoda dryftu(wbij to hasło w googlarke),tyle że jeśli wokół otaczają Cię wysokie drzewa to i tym sposobem może się nie udać,a na pewno będzie nie łatwo.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postmxer | 03 Lip 2016, 14:50

JSC napisał(a):Wydrukować sobie miejsce obserwacji z google maps - i po problemie.



Naprawdę ciężko mi znaleźć punkt odniesienia.
Na mapce poniżej zaznaczyłem miejscówkę i wskazałem gdzie jest północ.

Tam naprawdę nic nie ma. :-) obserwacyjny jest lekko pod górkę, zasłania wszystkie rzeczy przed nami. Jest pole i to tyle. Mona by się odnieść do wschodnie ściany lasu, ale w rzeczywistości tak to nie wygląda, jest zarośnięte i stoi tam jeszcze ambona. No i jest dziurą w ziemi.

marianowski napisał(a):Jest jeszcze metoda dryftu(wbij to hasło w googlarke),tyle że jeśli wokół otaczają Cię wysokie drzewa to i tym sposobem może się nie udać,a na pewno będzie nie łatwo.
Pozdrawiam :)


To już hardcore, ile tygodni się tak ustawia ? :)
http://astrofotografia.republika.pl/Met ... _dryfu.htm

To na pewno ponad moje siły.
Załączniki
czy to już północ czy jeszcze zachód: mapka1.jpg
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Postmarianowski | 03 Lip 2016, 17:15

mxer napisał(a):To już hardcore, ile tygodni się tak ustawia ?

Około godziny,lub trochę mniej gdy ma się w tym wprawę.W czasach gdy o guidingu można było pomarzyć taka metoda pozwala trochę "poszaleć"
Nie czytałem treści którą podlinkowałeś,ale dodam że pomocny jest okular z krzyżem przy takiej zabawie,dobrze gdy z takim krzyżem masz w miare duże powiększenie wtedy szybciej ocenić można czy "ruch"gwiazdki czyli dryft jest poprawny,tym samym szybciej wszystko się odbywa.
Nie namawiam Cię jakoś specjalnie do stosowania tej metody ale pytałeś no to masz :)
Natomiast ta ze stelarium jest prosta jak budowa cepa,chyba masz zainstalowany ten program lub inny podobny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostMateuszW | 03 Lip 2016, 23:20

Jak nie widzisz polarnej to zostaje prawie tylko dryf i jego wariacje. Jest np odmiana używająca PHD i kamerki guidującej. Nieco wygodniejsza i szybsza. Ale na dryf potrzeba niestety te 30 min co najmniej. Domyślam się, że do foto potrzebujesz? Jest też np program PAM, który wymaga Maxima i ustawia się wtedy na podstawie zdjęć z kamery głównej i pinpointa. Poszukaj, jest wiele metod bez polarnej.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat