Nikon Monarch 7 8x42 - warstwy antyodbiciowe.

Posttheru | 28 Lip 2016, 15:53

Witam szanownych kolegów,

otóż nabyłem sobie lornetkę Nikon Monarch 7 8x42.
Lornetką jestem/byłem zachwycony. Jednak trochę moje uczucia do niej oziębły jak poświeciłem przez soczewki i zobaczyłem parę drobin kurzu/paproszków na wewnętrznych powierzchniach soczewek.
Czy to taki standard chińskiej produkcji tychże "japończyków" i nie należy się tym przejmować?
Domyślam się, że trzy drobiny na soczewce mają, jeżeli w ogóle, znikomy wpływ na widziany obraz... ale w głowie dziurę wierci ;)
Druga sprawa, która raczej mnie trochę niepokoi, to różny kolor powłok na soczewkach... hmm, pierwszy raz się z czymś takim zetknąłem. Może to coś normalnego a ja o tym nie wiem i stąd ten "niepokój" i pojawiająca się myśl by zwrócić zakup, mimo, że lornetka cholernie mi się podoba.

Zerknijcie proszę na zdjęcia i poradźcie coś, uspokójcie albo wręcz przeciwnie.
Załączniki
Nikon Monarch 7 8x42 - warstwy antyodbiciowe.: nikonM7_1.jpg
Nikon Monarch 7 8x42 - warstwy antyodbiciowe.: nikonM7_2.jpg
Nikon Monarch 7 8x42 - warstwy antyodbiciowe.: nikonM7_3.jpg
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

PostBenedykt | 28 Lip 2016, 16:07

Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJanusz_P. | 28 Lip 2016, 16:12

Generalnie za lornetkami dachowo-pryzmatycznymi nie przepadam bo mają zwykle spore winietowanie na o rozmiar za małych pryzmatach i iskrzenie pionowymi kreskami na gwiazdach przechodzących przez środek pola widzenia ale w tej klasie sprzętu tak różne powłoki o tak różnej sprawności są moim zdaniem niedopuszczalne :shock: , choć tu widzę montażysta nieźle improwizował bo lewy obiektyw i prawy okular mają słabsze warstwy tak że wynikowo każdy tor optyczny wyjdzie o podobnej transmisji podczas wyrywkowej kontroli technicznej :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 28 Lip 2016, 16:23

theru napisał(a):[...] Druga sprawa, która raczej mnie trochę niepokoi, to różny kolor powłok na soczewkach... hmm, pierwszy raz się z czymś takim zetknąłem. Może to coś normalnego a ja o tym nie wiem i stąd ten "niepokój" i pojawiająca się myśl by zwrócić zakup, mimo, że lornetka cholernie mi się podoba. [...]


W podlinkowanym przeze mnie wcześniej teście jego autor zawarł mądrą sentencję: "Szlachectwo zobowiązuje". Ja ze swojej strony dodam, że cena również. Dlatego ja na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się ani minuty i zwróciłbym lornetkę.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Posttheru | 28 Lip 2016, 16:54

Benedykt napisał(a):http://www.optyczne.pl/261-Test_lornetki-Nikon_Monarch_7_8x42.html


Test na optycznych znam na pamięć ;)
Fragment "Powłoki antyodblaskowe - Na obiektywach fioletowo-różowo-pomarańczowe. Pryzmaty błyskają zielenią. Na okularach głównie zieleń. Intensywność średnia." myślałem, że ma dotyczyć obu tubusów lornetki a nie, że w każdym torze będzie inny zestaw "kolorów" :) Głównie w oczy od razu rzuca się w jednym ten taki różowo-fioletowy a w drugim pomarańczowy.

Janusz_P. napisał(a):...choć tu widzę montażysta nieźle improwizował bo lewy obiektyw i prawy okular mają słabsze warstwy tak że wynikowo każdy tor optyczny wyjdzie o podobnej transmisji podczas wyrywkowej kontroli technicznej :arrow: :roll: :|


dokładnie tak jest jak piszesz, obiektywy kolorystycznie pasują do okularów na krzyż :)

Czyli waszym zdaniem wymienić/oddać? ehh...
Żeby nie było, przed napisaniem tego posta zadzwoniłem do serwisu Nikona... pan "expert" nie widział chyba nic w tym dziwnego, że tak jest skoro kontrola jakości wypuściła egzemplarz na rynek. Zadawałem pytania, które pozostawały bez odpowiedzi...albo odpowiedzi były bardzo lakoniczne.
Dodam tylko, że jak dla mnie obraz z tej lornetki jest super zarówno za dnia na "sikorkach" jak i w nocy na gwiazdach (punkciki, przecinków nie widzę). Aż szkoda mi ją zwracać..
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

Postrobert_sz | 28 Lip 2016, 20:21

Nie masz się czym przejmować. Patrzysz na lornetkę czy przez lornetkę? Sam mówisz że daje super obrazy bez skrzenia na gwiazdach itp., warstwy też ma dobre bo już byś narzekał na odblaski. Wg mnie nie masz się czym przejmować. Zapewne oba tory optyczne dają takie same odwzorowanie bieli. Nawet jeśli byś oddał na gwarancji to pewnie nikt jej nie uzna bo przecież lornetka jest w pełni sprawna i nikt Ci kolorowych powłok nie uzna za wadę. Nawet jeśli jakimś cudem wymieniliby Ci lornetkę to może się okazać że dostaniesz gorszy egzemplarz, np. taki co będzie trochę mniej ostry albo będzie miał więcej kolorowych obwódek na ptakach. Ty to będziesz widział że jakby ostrość jest gorsza ale co, w sumie obraz nadal będzie ostry więc nikt Ci tego nie uzna. Zastanów się dwa razy po co oddawać coś co dobre.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostJOKER | 28 Lip 2016, 21:10

robert_sz napisał(a):Nie masz się czym przejmować. Patrzysz na lornetkę czy przez lornetkę? Sam mówisz że daje super obrazy bez skrzenia na gwiazdach itp., warstwy też ma dobre bo już byś narzekał na odblaski. Wg mnie nie masz się czym przejmować. Zapewne oba tory optyczne dają takie same odwzorowanie bieli. Nawet jeśli byś oddał na gwarancji to pewnie nikt jej nie uzna bo przecież lornetka jest w pełni sprawna i nikt Ci kolorowych powłok nie uzna za wadę. Nawet jeśli jakimś cudem wymieniliby Ci lornetkę to może się okazać że dostaniesz gorszy egzemplarz, np. taki co będzie trochę mniej ostry albo będzie miał więcej kolorowych obwódek na ptakach. Ty to będziesz widział że jakby ostrość jest gorsza ale co, w sumie obraz nadal będzie ostry więc nikt Ci tego nie uzna. Zastanów się dwa razy po co oddawać coś co dobre.


Dość "komunistyczne" podejście do kwestii kupna towaru ,który chyba nie należy do najtańszych.
A kupując nowy samochód to patrzysz na to ile km/h jest w stanie przejechać czy na coś więcej?
Robercie, a co to oznacza "super"? może podasz jakieś bliższe określenia? bo super i super to już chyba nie to samo?
aby określić skale czegokolwiek to trzeba mieć taki sam układ lub układy/czytaj lorentke/lornetki,które określą nam tu cytowana przez ciebie"jakość" jak i powtarzalność danych błędów ,wad ,itp.

Jeżeli sprzęt jest nowy to klient mając dowód zakupu ma prawo do wymiany na inny... jest gwarancja ,rękojmia a przy zakupach internetowych jest to chyba 7 dni zwrotu bez podania powodu a wiec ja bym oddal te lorentke w trybie natychmiastowym.

Nie gódźmy się na kompromisy kiedy możemy mieć towar dobry bo płacimy za niego tyle ile chce dana firma no chyba ,ze kupiony jest on na "bazarku".

Bazowanie ,ze dostaniemy coś jeszcze gorszego niż mamy/przy zwrocie towaru/ to jakiś absurd połączony z ciężka klaustrofobia :wink: .

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkurp | 28 Lip 2016, 21:17

Theru, zareklamować i porównać z drugim takim samym egzemplarzem. Jak będzie w porządku to ten zwróć a weź drugi z dobrymi warstwami.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postrobert_sz | 29 Lip 2016, 00:31

Nie widzę sensu zmieniania czegoś, co jest dobre.
Przy zakupach internetowych jest 14 dni na zwrot bez podania przyczyny.

JOKER napisał(a):Robercie, a co to oznacza "super"? może podasz jakieś bliższe określenia? bo super i super to już chyba nie to samo?
aby określić skale czegokolwiek to trzeba mieć taki sam układ lub układy/czytaj lorentke/lornetki,które określą nam tu cytowana przez ciebie"jakość" jak i powtarzalność danych błędów ,wad ,itp.

Heh, widzę że coś Cię gryzie i próbujesz się przyczepić do każdego mojego słowa. Jakbyś nie zauważył to kolega który stworzył temat użył terminu "super":
theru napisał(a):Dodam tylko, że jak dla mnie obraz z tej lornetki jest super zarówno za dnia na "sikorkach" jak i w nocy na gwiazdach (punkciki, przecinków nie widzę). Aż szkoda mi ją zwracać..

więc co oznacza "super" należy zapytać jego. Dla każdego jest to coś innego. Jakbym ja miał lornetkę która wg mnie daje "super" obrazy to bym jej nie wymieniał.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Posttoomkoo | 29 Lip 2016, 02:05

Fajna lornetka,dziala sprawnie,ale jednak jest niedosyt i bedzie to irytowac wlasciciela a widac to bardzo,tak Carl Zeis Jena maja powloki na obiektywach ze sie roznia czasto odcieniami.bym raczej probowal wymienic bo wyglada jak Skladak.
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

PostJOKER | 29 Lip 2016, 07:32

robert_sz napisał(a):Nie widzę sensu zmieniania czegoś, co jest dobre.
Przy zakupach internetowych jest 14 dni na zwrot bez podania przyczyny.

JOKER napisał(a):Robercie, a co to oznacza "super"? może podasz jakieś bliższe określenia? bo super i super to już chyba nie to samo?
aby określić skale czegokolwiek to trzeba mieć taki sam układ lub układy/czytaj lorentke/lornetki,które określą nam tu cytowana przez ciebie"jakość" jak i powtarzalność danych błędów ,wad ,itp.

Heh, widzę że coś Cię gryzie i próbujesz się przyczepić do każdego mojego słowa. Jakbyś nie zauważył to kolega który stworzył temat użył terminu "super":
theru napisał(a):Dodam tylko, że jak dla mnie obraz z tej lornetki jest super zarówno za dnia na "sikorkach" jak i w nocy na gwiazdach (punkciki, przecinków nie widzę). Aż szkoda mi ją zwracać..

więc co oznacza "super" należy zapytać jego. Dla każdego jest to coś innego. Jakbym ja miał lornetkę która wg mnie daje "super" obrazy to bym jej nie wymieniał.


nic mnie nie gryzie ,po porostu sam widzisz ,ze każdemu można wskoczyć na barana :)
tylko po co?

Kolega wymieni lornetkę mimo "świetnych" obrazów ,w przyszłości zapewne będzie chciał ja kiedyś sprzedać a ta wada nie ułatwi mu tego...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 29 Lip 2016, 10:40

Theru , jeśli lornetka jest mechanicznie dobra, mechanizm regulacji ostrości chodzi płynnie i daje wyraźny ostry obraz w dzień i w nocy i zaakceptujesz fakt że ma rożne odcienie barw MC na soczewkach to po prostu ciesz się jej użytkowaniem i tyle w temacie... 8)
A jeśli nie akceptujesz tej estetycznej różnicy barw to oddaj i wymień na inną ale tym razem po samodzielnym jej oglądnięciu w dużym sklepie aby nie wyszły inne i temu podobne kwiatki które niesie sprzedaż wysyłkowa :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttheru | 29 Lip 2016, 13:46

Już spieszę sprostować niektóre rzeczy.
Otóż lornetkę (a właściwie dwie sztuki, bo więcej pani nie chciała mi zarezerwować przez telefon) zamówiłem do fizycznego sklepu Euro AGD.
Lornetkę wybrałem w sklepie nie przyglądając się bacznie jak to jest z tymi powłokami.
W domu zacząłem ją dokładnie oglądać pod swoim "światełkiem" i od razu rzuciło mi się to w oczy.
W sklepie pod rozproszonym światłem jarzeniowym nie zwróciłem na to uwagi.
Tego samego dnia wziąłem lornetkę oraz swoją latarkę i pojechałem z powrotem do sklepu. Poprosiłem znowu tą drugą lornetkę i tym razem na spokojnie zlustrowałem obydwie.
Mechanicznie to samo. Optycznie na moje oczy też to samo. Różnica w pyłkach prawie żadna - i w jednej i drugiej jakieś pyłki i kurzyki.
Natomiast w powłokach antyodblaskowych od razu zauważalna różnica w kolorach; ta druga miała kolor zbliżony do tego fioletowo-różowego, jednak i tu różnica polegała, że w jednym tubusie kolor był bardziej intensywny a w drugim mniej. Ale to ten sam kolor tylko intensywność inna, a w "mojej" są dwa różne kolory.
Jednak nadal zostałem przy "swojej" dlatego, że znalazłem, patrząc pod ostre światło latarki, ryskę na obiektywie tej drugiej lornetki.
W sklepie jest promocja, która w piśmie i słowie mówi, że klient z kontem internetowym ma 30 dni na zwrot produktu; klient "zwykły" 14 dni.
Postanowiłem to wykorzystać i zamówiłem jeszcze dwa egzemplarze, na które niestety muszę poczekać do 28 dni (ma być znacznie szybciej - zobaczymy), ponieważ nie mają już na magazynie.
Być może wybiorę jedną z nich.
W między czasie jak tylko aktywują mi konto na forum optycznych, zamieszczę zdjęcia i poradzę się jeszcze kolegów od lornetek. Z całym szacunkiem dla Was (dziękuje Wam jeszcze raz za porady) może tam znajdzie się ktoś obryty w temacie, kto z całą pewnością siebie powie mi, że te kolory to tylko kolory a powłoki są OK :) Gdyby tak się stało to nie "szalał" bym już w poszukiwaniu lepszego egzemplarza.
Mam jeszcze trochę czasu. Oczywiście będę Was informował co i jak :)
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

PostBenedykt | 29 Lip 2016, 15:06

@theru

Po przeczytaniu Twojego posta <Piątek 29 Lip, 2016 13:46> zaczynam się zastanawiać, czy czasami producent/dystrybutor nie wcisnął sieciówce AGD jakiejś felernej partii lornetek lub zwanego dawniej "gatunku II" (problem z warstwami, porysowane obiektywy). Partii która by nie miała szans na "przejście" przez sprzedawców, którzy się w optyce specjalizują, bo od razu byłaby zwrócona. Licząc zwyczajnie na to, że po pierwsze sieciówka AGD nie ma osób odpowiednio znających się na takim sprzęcie, które byłyby w stanie wychwycić wadę, a po drugie - że klient kupujący lornetkę w sklepie AGD również nie jest zbytnio "oświecony" w tej materii (bo gdyby był, to by kupił w sklepie specjalistycznym). Opisywana przez Ciebie sytuacja przypomina mi nieco szał lidletkowy sprzed lat, kiedy to chętni by zakupić lornetkę MEADE musieli przejrzeć kilka egzemplarzy, by móc wybrać ten bez wad. Według mnie taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku zakupu lornetki za 100 zł, ale nie kosztującej grubo ponad 1.000 zł! No bez przesady!

Jeszcze Ci podpowiem jedną rzecz. Kupiłeś lornetkę z wadą. Powinieneś wystąpić o wpisanie do dowodu zakupu tego faktu (i przy okazji, jeśli chcesz ją koniecznie zatrzymać - wystąpić o obniżenie ceny). Dlaczego taki zapis powinien się pojawić? Niech Ci się nie daj Boże w okresie gwarancji ujawni jakaś inna wada lornetki i wyślesz ją do serwisu, a ten odpowie, że nie uznaje gwarancji, ponieważ lornetka ma nierówno "zużyte" warstwy, co może świadczyć o niewłaściwym użytkowaniu lub przechowywaniu. I co? Albo odpuszczasz i tracisz, albo idziesz do sądu konsumenckiego, gdzie będziesz musiał udowodnić, że nie jesteś wielbłądem.

Podsumowując: Kupując i płacąc za produkt bez wad masz prawo żądać i oczekiwać, że taki właśnie zostanie Ci wydany. Koniec i kropka.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJOKER | 30 Lip 2016, 12:01

widziałem duzo szt. lornetek i nawet w tych tańszych np. Lidlowka nie zdarzyło mi się zaobserwować czegoś podobnego, oczywiście pojedyncze szt. lornetek różniły się miedzy sobą w odcieniach warstw ale tak aby"każda rurka" wdanej lornetce miała inny kolor -to nie.

Zawsze wybierałem lornetki jak i okulary teleskop. z mocniejszymi warstwami/lepsze tłumienie odblasków,postronnego światła, itp./

Jest wielce prawdopodobne,ze Twoja lornetka mogla być eksponowana przez dłuższy czas tylko jedną stroną "tuby" lornetki na działanie promieni słonecznych/stojąc/leząc na półce sprzedawcy tak ze ,światła przez parę godzin dziennie "day by day" przechodziło prze nią/ a druga cześć była schowana lub zakryta zatyczką.
w wyniku działania promieni słonecznych - jedna str. wyblakła a druga schowana -jest jak nowa.

Ja bym ją zwrócił bo w przyszłości ciężko Ci będzie ją sprzedać a Optyczne.pl nie wiele tu zmieni wydajać swoje opinie...

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Posttheru | 30 Lip 2016, 14:09

Hmm.. nawet nie wiem od czego zacząć... może od początku dnia dzisiejszego.

Część I
Lornetkę oddałem na "dzień dobry" w EuroAGD, korzystając z przysługującego mi zwrotu.
Młodszy pan odbierając ode mnie sprzęt zapytał czy jest jakiś konkretny powód. Odpowiedziałem, że tak, że dużo by opowiadać wdając się w szczegóły i czy chce tego słuchać? Nie, nie chciał... bo niby czemu miało go to cokolwiek interesować.
1849 zł powędrowało z powrotem na kartę.

Część II
Udałem się do sklepu Teleskopy.pl - Solec/Warszawa.
Po rozmowie z forumowym kolegą Jokerem (pozdrawiam) zainteresowałem się bliżej Nikonem EII 8x30.
Niestety, nie cena 2500 zł stoi na przeszkodzie by kupić to maleństwo made in Japan ale jego niedostępność. Dostałem informację, że produkt ten nie jest już produkowany i nie będą go mieli w swojej ofercie :(
Poprosiłem zatem o Nikon Monarcha 7 8x42 i 8x30 by popatrzeć na powłoki.

8x42 - kolory takie same w obydwu tubusach. Nieznaczna różnica w natężeniu koloru powłoki fioletowo-różowej.

8x30 - tutaj sytuacja prawie, że wyjęta jak z tej lornetki, którą oddałem. Kolor powłoki w tej samej warstwie różny na obu tubusach. Na jednym wyraźnie pomarańczowy, na drugim fioletowo-różowy. Dodatkowo różniły się też kolory tych samych powłok w niższych warstwach. W jednym tubusie jasno-żółta a w drugim zielona.

Za lornetki pięknie podziękowałem.

Na moje pytania odnośnie tych "kolorowych" różnic w odpowiedzi dostałem do przeczytania kartkę (sic!) z zaznaczonym długopisem fragmentem co bym się zapoznał i już więcej nie dyskutował na ten temat (bo pewnie innych klientów straszę)... popatrzcie w załączniku. Jednak podjąłem (chyba niewygodną) dyskusję i usłyszałem w końcu, że jest to "normalne i nie wpływa w żadnym wypadku na obserwację" oraz, że "mogę kupić lornetkę made in Japan Vortex Viper HD ale to już 500 zł więcej i cena raczej za wysoka"... sugerując chyba, że mnie po prostu na nią nie stać - przynajmniej tak to odebrałem.
Ok... nie oceniam.

Poprosiłem grzecznie, w takim razie o pokazanie mi tej dachówki Vortexa.
W momencie, w którym ślamazarny sprzedawca szukał lornetki stojącej wprost na półce, od drugiego sprzedawcy usłyszałem "ale... rozumiem, że to już na dzisiaj koniec bo trzeba jeszcze popracować" - niebywałe... chyba zostałem potraktowany jak gówniarz z gimnazjum (nie obrażając gimnazjalistów).
Czegoś tu nie rozumiem... to sklep branżowy czy hurtownia porzeczek?!?

Pięknie podziękowałem za "profesjonalną" obsługę. Wziąłem małżonkę pod rękę i wyszedłem ze sklepu.

Ps. Vortex Viper HD 8x42 - powłoki w kolorze i jego natężeniu zupełnie się nie różniły w obu tubusach.
Załączniki
Nikon Monarch 7 8x42 - warstwy antyodbiciowe.: image1 (5).JPG
Canon IS 15x50
Canon IS 10x30
Zeiss Terra ED 8x25
 
Posty: 35
Rejestracja: 15 Mar 2016, 18:21
Miejscowość: Warszawa

 

PostJOKER | 30 Lip 2016, 21:53

Makabra...

Widać ,ze firma z Solca przeszła na masówkę...
to głupi żart- ale może z tych 2ch lornetek o różnych warstwach w oddzielnych tubusach dało by się złożyć 2 dobre zamieniając im tubusy? :lol:

są inne sklepy ale zastanawiam się czy jest sens podawać ich namiary ?
może na astro marcie kupisz to czego szukasz.


pozdr


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostBenedykt | 01 Sie 2016, 13:33

JOKER napisał(a):[...] to głupi żart- ale może z tych 2ch lornetek o różnych warstwach w oddzielnych tubusach dało by się złożyć 2 dobre zamieniając im tubusy? :lol:[...]
Lepiej nie, bo może się okazać, że dwa idealnie dobrane pod względem warstw tubusy różnią się średnicą. :lol:
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postzbyszek | 01 Sie 2016, 15:25

albo ogniskowymi obiektywów ...:)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJOKER | 05 Sie 2016, 21:59

Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 88 gości

AstroChat

Wejdź na chat