sky adventurer - instrukcja - polar alligment

Postlukas | 26 Sie 2016, 18:55

Witam Serdecznie Grupowiczów

Może ktoś z was będzie mi w stanie to wyjaśnić bo mnie chyba coś się już pomerdało. A dokładniej chciałem zasięgnąć porady wyjaśniającą dotyczącej instrukcji do sky adventurer w zakresie polar alignement.

W instrukcji na stronie 17 (Orientacja Gwaizdy Polarnej) w sekcji za "I tak:" punkt 2 jest napisane:

"Obróć koło daty tak, aby data 31 października pokryła się z liczbą 0 na kole nastawienia czasu." --> to rozumiem, da się samo koło przekręcić bez przekręcania całej platformy/montażu/głowicy.

Dalej w tym samym puncie jest napisane.
"Następnie obróć głowicę tak, aby wskaźnik południkowy pokrywał się z liczną 0 na skali południkowej. "
No tego akurat nie da się zrobić bo przecież głowica jest przymocowana do korpusu który tworzy jedną całość z lunetką biegunową, głowicą i właśnie tym wskaźnikiem. Ponadto przecież skala południkowa jest na tym samym kole co skala daty i tylko ta część się obraca.

Nie powinno być w tym puncie przypadkiem odwrotnie? Tzn:

Obróć koło nastawienia daty tak aby '0' na skali południkowej pokrywało się ze wskaźnikiem południkowym a następnie przekręć głowicę tak by 0 na kole godziny pokrywało się z datą 31 października na kole daty?

Niech mnie ktoś oświeci, proszę!
Podobnie jest w instrukcji angielskiej i wydaje mi się że to jest błąd.

Pozdrawiam
Załączniki
sky adventurer - instrukcja - polar alligment: P_20160826_190654.jpg
sky adventurer - instrukcja - polar alligment: P_20160826_185531.jpg
sky adventurer - instrukcja - polar alligment: P_20160826_185456.jpg
 
Posty: 50
Rejestracja: 05 Mar 2010, 19:53

 

Posttayson.82 | 28 Sie 2016, 05:41

Cześć.
Jeżeli masz smartfon to tak będzie najprościej.
http://astropolis.pl/topic/54902-sw-sta ... na-biegun/

Polecam płatna apke Polar Finder.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postlukas | 28 Sie 2016, 14:28

mam smartphona, nawet apkę od razu zainstalowałem, ale przyznam się szczerze że chciałem poznać tą teorię i potwierdzić czy mam rację. Wg mnie jest błąd w instrukcji. Najpierw trzeba ustawić różnicę między szerokością geograficzną a strefą czasową poruszając kołem daty a potem dopiero przekręcić montażem tak by aktualna godzina z aktualną datą się zgadzała. ustawianie 31 października względem lunetki biegunowej ma tylko na celu jej skalibrowanie więc chyba trochę inaczej powinno być to napisane.
 
Posty: 50
Rejestracja: 05 Mar 2010, 19:53

 

Posttayson.82 | 28 Sie 2016, 17:50

Kogo to interesuje skoro i tak nikt z tego nie korzysta.....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postlukas | 28 Sie 2016, 18:52

:) no mnie skoro pytam. Chciałbym wiedzieć czy ma to sens co mówię czy po prostu na ślepo mam po prostu używać apki. Jutro nie będę miał telefonu i co? :) Lipex
 
Posty: 50
Rejestracja: 05 Mar 2010, 19:53

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 38 gości

AstroChat

Wejdź na chat