Problem z Celestron NexStar 4SE

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostMarcin E | 30 Sie 2016, 10:12

Dzień dobry, to mój pierwszy post na forum i mam nadzieję, że udało mi się trafić z nim do właściwego działu :)

W skrócie opiszę sytuację. W ubiegłym roku zdecydowałem się na zakup jakiegoś małego teleskopu do nauki. Nie wiem jakim cudem wpadłem na Celestrona NexStar 4SE, niemniej zakupu dokonałem. Już przy pierwszym użyciu pojawiły się schody.

System GoTo NexStar, niby jest wygodny, niby ma 40 tys obiektów w bazie ale niestety nie daje mi to nic, ponieważ za żadne skarby nie jestem w stanie ustawić teleskopu, żeby rzeczywiście trzymał się wybranego obiektu. Do tej pory próbowałem wszystkich możliwych systemów naprowadzania.

3 - star alignment oraz jego wersji manualnej
2 - star alignment oraz jego wersji manualnej
1 - star alignment oraz jego wersji manualnej
Solar system alignment

Za każdym razem kończy się tak, że przez 2 godziny próbuję ustawić teleskop, żeby obiekt nie uciekał mi z oczka. Kiedy już wydaje mi się, że jest "w miarę", włączam aparat podpięty z tyłu korpusu na live view powiększam i widzę jak obiekt ucieka mi z kadru, tylko trochę wolniej. Jest to muszę przyznać, wybitnie frustrujące.

Nie wiem również, czy to jest jakaś wada oprogramowania, ale nawet w sytuacji kiedy mam ustawienie najbardziej zbliżone do stabilnego, chciałbym żeby podjechał mi do M31 i nigdy mi się nie udaje trafić a co ciekawe M13 np trafia prawie zawsze choć gdzieś na krawędzi pola widzenia. Z M31 potrafi się minąć o kilka stopni! Oczywiście jakiekolwiek próby astrofoto poza Księżycem, Jowiszem czy Saturnem są skazane na niepowodzenie.

Dodam, że przeorałem internet w poszukiwaniu updatu oprogramowania, możliwych rozwiązań (które u mnie zdecydowanie nie zdają egzaminu) i część użytkowników nie ma z nim w ogóle problemów a część ma właśnie podobne cyrki jak w moim wypadku.

Moje pytania są następujące:
1) Czy ktoś kto bawił się sprzętem na prowadzeniu NexStar i doświadczył takich sytuacji?
2) Czy znacie jakieś ewentualne rozwiązania bez pakowania w to dodatków wartości całego zestawu?
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postmidimariusz | 30 Sie 2016, 14:40

Powiedz, czy poustawiałeś wszystko ja należy - miejsce obserwacji, dokładny czas, strefa czasowa (druga), ilość gwiazd do alignacji i kilka innych rzeczy,.

Przypuszczam, że tutaj masz problem.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostMarcin E | 30 Sie 2016, 15:15

Mam ustawioną lokalizację na koordynatach GPS, w których stoję (duży taras). Strefa czasowa, dokładny czas i data oczywiście się zgadzają.

Przy alignowaniu na trzy gwiazdy po tym jak już zaakceptuje sprawdzam, które to są i zawsze się zgadza z tym na co ustawiałem. Po alignowaniu i sprawdzeniu dla weryfikacji wracam do pierwszej gwiazdy, którą ustawiałem i nigdy nie jest w stanie trafić w środek, tylko wędruje gdzieś na krawędzi widoku albo też całkiem nie trafia.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postmidimariusz | 30 Sie 2016, 17:34

Ustaw alignacje na 1 gwiazde.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postjerzej | 30 Sie 2016, 17:46

W pierwszym kroku wypoziomuj porządnie montaż. Sprawdź też czy szyna teleskopu jest prawidłowo wsunięta w gniazdo montażu. Nie pracuj na bateriach, tylko podłącz do gniazda sieciowego.
Rozumiem że ustawienia współrzędnych i strefy czasowej są prawidłowe.

Ja używam wskazania na 2 gwiazdy i montaż działa bardzo precyzyjnie (niepróbowałem z użyciem 1-ej i 3-ech)
Staraj się ustawić na gwiazdach które nie są zbyt blisko siebie, możesz użyć też okularu o krótszej ogniskowej żeby precyzyjniej wypośrodkować gwiazdy.

Mam montaż od 6se ale sądzę że Twój jest analogiczny.
Pozdrawiam,
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostMarcin E | 30 Sie 2016, 20:16

Od czasu pierwszej próby na akumulatorach (Enelope) przeszedłem na zasilanie z gniazda.
Przy ustawianiu korzystam z gwiazd odległych o minimum 60 stopni. Statyw poziomuję nie libelką a poziomicą.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ustawienie na szynie, jeśli chodzi o ustawienie środka ciężkości. Tu natomiast jest problem, bo jeśli chciałbym zrobić zdjęcie to po założeniu body + T2 - ring + przejściówka, środek masy wychodzi mi poza szyną.

Spróbuję jeszcze na 2 star alignment, skoro masz analogiczny montaż, więc czekam na niebo.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postjerzej | 30 Sie 2016, 23:53

Nie chodzi mi nawet o problem wywazenia a bardziej wsuniecia tuby "za daleko". Wtedy fragment tuby ma kontakt z gniazdem montażu i os tuby nie jest równoległa do gniazda. Opisałem chyba wszystkie źródła błędów jakie pojawiły się u mnie :). Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to zły firmwire. Kiedyś kombinowalem i wgralem np. wersje z montażu paraktycznego:).

Daj znać czy udało się na 2 gwiazdach. Obecnie swietnie spisują się Altair +Arktur :)
Masz pewność że montaż ma poprawne dane GPS? Tzn wiesz jak to sprawdzić tuż przed Align?

Jeśli nic nie pomoże możesz ostatecznie pomyśleć o aktualizacji firmwire.

Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postzbyszek | 31 Sie 2016, 00:15

Może nie masz ustawionego montażu na GP ? Sprawdź może czy jak w lunetce jest GP to widać też ją na środku obrazu telepa ? Luzy w osiach nie za duże ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMarcin E | 31 Sie 2016, 01:27

Od trzech godzin testowałem dalej. Ustawiłem szynę, tak, żeby nic nie blokowało ruchu, ustawiłem markery, luzów brak. Po starcie ustawiłem godzinę (dane GPS sprawdzone i poprawne), standart time, zone + 2, data.

1) Uruchomiłem Auto 2 Star Align, wybrałem Altair i Szedar (są dość daleko). Ustawiam najpierw na starpointerze, potem centruję w oczku. Nie znajduje.

2) Uruchomiłem Auto 2 Star Align, wybrałem Altair i Markab. Ustawiam najpierw na starpointerze, potem centruję w oczku. Znajduje. Wybieram Markaba z listy "named stars", żeby sprawdzić czy go wyłapie. Łapie ponownie. Kolejny cel - M31 poza oczkiem.

3) Uruchomiłem Auto 3 Star Align. Altair, Markab, Szedar. Znajduje za pierwszym razem. Wracam na Szedar i idę robić sushi ;). Po godzinie wracam i JEST! Co prawda jest przesunięty od centrum pola widzenia natomiast cały czas w kadrze. Sprawdzam M31 i... łapie! Nie wycentrowany w oku ale złapał. Centruję, znikam na godzinę. Wracam i jest, choć przesunięte od środka. Wracam na Szedara, jest w oczku (także przesunięty). Daję mu do znalezienie Urana - poza oczkiem.

4) Powtarzam kroki z pkt. 3 z tym, ze trochę szybciej. Efekt taki sam jak w pkt. 3

pozytywy:

- pierwszy raz utrzymał mi w oczku obiekt na więcej niż 5 minut (godzina to dość duży progres ;) )
- pierwszy raz znalazł mi na automacie M31

zbyszek, co masz na myśli pisząc GP, bo nie rozumiem?

Do firmware znalazłem to http://www.nexstarsite.com/Firmware/SE45Firmware.htm, skupię się w kolejnych próbach na dokładnym wycentrowaniu gwiazdy do namiaru. Nie mam zastępczego okularu, więc na obecny będę musiał zrobić nakładkę z krzyżem na środku.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postzbyszek | 31 Sie 2016, 04:08

Przepraszam, nie popatrzyłem w necie, ze to azymutalny montaż i nie ma tego luksusu aby go ustawić na gwiazdę Polarna /GP/ . U Ciebie obie osie muszą pracować aby śledzić obiekt. Nie miałem takiego montażu, to paralaktycznego dotyczyło, ale jakoś nie wyobrażam sobie aby stawiając montaż , wpisując jego położenie bez ustawienia go na dany kierunek miałby poprawnie gwiazdy wyszukiwać . W paralaktycznym ustawienie na dany kierunek to właśnie ustawienie na GP. Twój montaż też musisz zorientować na coś . Ustaw w nim z pilota jakąś znaną Ci gwiazdę co nie za nisko, nie za wysoko jest , potem tak ustaw fizycznie cały z montażem telep, bez ruszania przycisków pilota aby w tym telepie było widać tą gwiazdę, do tego montaż w/g mnie musi być wypoziomowany . Powinno wystarczyć . Poczytaj czy nie potrzeba np. na północ montażu ustawić i wypoziomować, to też powinno wystarczyć do trafiania w obiekt .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postjerzej | 31 Sie 2016, 09:02

MarcinE
Ustawiles Zone+2?
Myślę że dla Polski teraz powinno być Zone+1 z opcją daylight saving time. W zasadzie to spójne ale mógłbyś to sprawdzić?
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postmidimariusz | 31 Sie 2016, 20:33

jerzej napisał(a):MarcinE
Ustawiles Zone+2?
Myślę że dla Polski teraz powinno być Zone+1 z opcją daylight saving time. W zasadzie to spójne ale mógłbyś to sprawdzić?
Pozdrawiam


Ma być Zone +2, strefa czasowa +1 plus +1 czas letni.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postjerzej | 31 Sie 2016, 22:16

Nawet jeśli to jest to samo, software moze inaczej interpretować, moze byc nawet bug. Sugeruje użyć zone 1+czas letni. Po prostu na tych ustawieniach nie mam żadnych problemów z precyzja tego typu montażu.

Wypośrodkuj też starannie gwiazdy nie w szukaczu tylko przez okular w dużym powiększeniu,

MarcinE daj znać jaki jest progres.
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostMarcin E | 08 Wrz 2016, 09:29

Przetestowane. W moim przypadku nie ma żadnej różnicy między standart time i zone + 2 a daylight saving i zone +1.

W międzyczasie zacząłem mocno kopać po forach zagranicznych i znalazłem w kilku miejscach informację, że na azymutalnym zawsze ostatecznie ucieknie z kadru, potwierdzone fragmentem informacji od Celestrona:

If not using the clock drive, all objects in the sky (day or night) will slowly drift out of the field.


Co też obserwuję u siebie. Po wykonaniu wszystkiego (chyba) co się da jeśli chodzi o azymutalny, mam obiekt w oczku na półtorej godziny.

Zatem zostają kombinacje z klinem paralaktycznym i prowadzeniem EQ- North, czego też zacząłem próbować wczoraj. Rozwiązanie jest dość upierdliwe prawdę mówiąc i mało precyzyjne już na pierwszy rzut oka. Po pierwsze nie ma jasno określonego w montażu, do którego miejsca powinno się równać podziałkę na klinie. Sam klin ma podziałkę co 5 stopni - reszta na oko. Ustawianie zawiasu - na polarną, na oko lub kombinowanie z kompasem, w miejscu gdzie wszystko jest metalowe. O ewentualnych "upgreadach" pomyślę później. Udało się ustawić prowadzenie "jako tako" za pierwszym podejściem na dwóch gwiazdach. Czas obiektu w oczku - max 10 minut, natomiast co ciekawe bez problemu nawet po godzinie wracał mi do gwiazd ustawienia. Zakładam, że w przypadku pierwszej próby EQ-North i paralaktycznego powinienem wynik zrzucić na karb niedoświadczenia i niedokładności ustawienia.

Dam znać jak idzie :)
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postjerzej | 08 Wrz 2016, 11:57

Ok. Nie zrozumiałem skali Twojego problemu. Jeśli obiekt jest w polu widzenia przez 1.5 h to moim zdaniem jest to dobry wynik. Ja w obserwacjach nigdy niemialem takich wymagań, zwłaszcza że często ręcznie zmieniam połozenie obiektu (jeśli nie mieści mi się w polu widzenia, albo jeśli jest bardzo słaby lubię troszke manualnie manipulować żeby sprawdzić czy pojaśnienie tła jest szukanym obiektem..)

Jeśli chcesz fotografować z długim czasem z pewnościa klin będzie lepszym rozwiazaniem, inaczej oprócz dryfowania będzie jeszcze rotacja.


Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostMarcin E | 08 Wrz 2016, 12:06

Tak, dokładnie chodzi o foto. W wizualu nie ma problemu.

No nic, zostaje mi testowanie klina.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

PostJanusz_P. | 08 Wrz 2016, 17:34

To jest delikatny montaż azymutalny do oglądania nieba na przekładniach zębatych z dużym PE, moim, skromnym zdaniem nie ma sensu inwestować w nim w Klin Paralaktyczny bo dobrego chleba z tego nie będzie, co najwyżej chwiejny zakalec astro-fotograficzny :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarcin E | 08 Wrz 2016, 23:15

Ale on ma wbudowany klin :) Nic nie trzeba inwestować, tylko nauczyć się obsługiwać :)

a że da się tym coś strugać widać tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=38374

Oczywiście, do ideału mu daleko i błąd PE jest znaczny.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Postriklaunim | 09 Wrz 2016, 00:13

Kiedyś testowałem 8SE in ten montaż nie jest dokładny. Ustawienie GoTo nie ma wpływu na dokładność prowadzenia. Przy 3 gwiazdach potrafi co jakiś czas korygować (z tego co zauważyłem na montażach SW SynScan), ale nie jest to efektywne fotograficznie (no chyba że działa lepiej przy jakimś idealnym 3-gwiazdowym ustawieniu). Więc zależy ile więcej chcesz na to tracić czasu ;)

Tak więc jak chcesz coś fotografować z tego - to tylko na bardzo krótkich czasach i co jakiś czas musisz poprawiać kadr - proste. Chcesz normalny zestaw trzymający kadr idealnie przez całą sesję - HEQ5, lub EQ5 SynScan / odpowiednik Celestrona wraz z guidingiem przy większej rozdzielczości...
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostMarcin E | 09 Wrz 2016, 10:33

No dobrze, to wyjaśnię :)

W planach na przyszły rok jest zakup HEQ5 lub NEQ6 ( jeszcze rozkminiam). Teraz mam to co mam i póki co usiłuję to wykorzystać najlepiej jak się da. Zdecydowanie nie chcę przy tym montażu zostawać bo nadaje się tak naprawdę na balkonowe oglądanie Księżyca i planet.

Niemniej jest jak jest a wiem, że niektórym udaje się z sukcesem prowadzić ten teleskop, stąd temat bo póki co nie dysponuję i jeszcze z rok nie będę dysponował niczym lepszym.
Celestron Nexttar 4SE / Nikon D3300 / Barlow x2 Vixen /

https://www.facebook.com/ksiezycowelove/
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 30 Sie 2016, 09:45

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat