DOBSON 14"

Postarkp | 09 Wrz 2016, 10:32

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum, choć czytelnikiem jestem od ok. roku.

Od roku też mam NEWTONA 200/1000 na EQ5 - mój pierwszy teleskop i apetyt na super widoki. Niestety niebo podmiejskie z jako taką ekspozycją wschodnią, a do wyjazdów pod ciemniejsze niebo nie mam czasu.
No cóż, po roku prób obserwacji DS-ów, w konfrontacji z oczekiwaniami (zdjęcia !!, które rozbudzają wyobraźnię), jestem delikatnie mówiąc zawiedziony, a przynajmniej czuję niedosyt. Montaż paralaktyczny też nie jest przyjazny, prawdę mówiąc jest upierdliwy. Tak więc zacząłem kombinować nad zmianą, oczywiście na większą aperturę, montaż Dobsona. Tak czytam te posty, i widzę, że podążam drogą przetartą przez wielu poprzedników, czyli zamian 8" na więcej, zwykle jest to 12". I tu mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Jest wiele opinii i opisów obserwacji z 12", trochę z 10", jest też kilka z 16".
A co z 14". Nikt na tym forum nie ma takiego teleskopu? Czy może różnica obrazu 12" vs 14" jest tak niewielka, że przy blisko dwókrotnie wyższej cenie się to nie opłaca? 14" wydaje mi się jeszcze akceptowalna pod kątem ciężaru i transportu (garaż - stanowisko obserwacyjne, jakieś 15 m).
Czy ktoś próbował zainstalować dużego Dobsona na czymś takim? Myślę, że to może się sprawdzić.

https://magazynuj.pl/towar/wozek-platfo ... -1BRS-0850

pozdrawiam
 
Posty: 12
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:56

 

PostJanusz_P. | 09 Wrz 2016, 11:28

Generalnie im większy teleskop tym więcej nim zobaczymy a mgławice będą większe i wyraźniejsze oczywiście naprawdę dobrze je widać pod ciemnym niebem w bezksiężycową noc :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postarkp | 09 Wrz 2016, 11:37

Panie Januszu, sprawa oczywista, czym większa apertura tym więcej widać, no a niebo jest jakie jest. Skąd taki brak popularność 14"?
 
Posty: 12
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:56

 

Postzloty_2000 | 09 Wrz 2016, 11:41

arkp napisał(a):Niestety niebo podmiejskie z jako taką ekspozycją wschodnią, a do wyjazdów pod ciemniejsze niebo nie mam czasu.


A jak duże miasto i czy na wschód jak patrzysz masz zanieczyszczenie światłem?

arkp napisał(a):No cóż, po roku prób obserwacji DS-ów, w konfrontacji z oczekiwaniami (zdjęcia !!, które rozbudzają wyobraźnię), jestem delikatnie mówiąc zawiedziony, a przynajmniej czuję niedosyt.


A co chcesz zobaczyć? Zdajesz sobie sprawę, że DS (mgławice np) to zestackowane zdjęcia z wielu ekspozycji? Najczęściej będziesz widział bardziej lub mniej wyraźne obłoczki czy mgiełki (chyba stąd nazwa MGŁAwica ;-) ) a nie kolorowe piękne struktury.

arkp napisał(a): Montaż paralaktyczny też nie jest przyjazny, prawdę mówiąc jest upierdliwy. Tak więc zacząłem kombinować nad zmianą, oczywiście na większą aperturę, montaż Dobsona.


A to już osobiste preferencje - dla mnie paralaktyk jest idealny bo jak raz dobrze ustawisz i oznaczysz jak ma stać (mam na balkonie markery) to potem kręcisz jedną osią i masz cały czas obiekt w polu widzenia.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostKarol | 09 Wrz 2016, 11:48

zloty_2000 napisał(a):
arkp napisał(a): Montaż paralaktyczny też nie jest przyjazny, prawdę mówiąc jest upierdliwy. Tak więc zacząłem kombinować nad zmianą, oczywiście na większą aperturę, montaż Dobsona.


A to już osobiste preferencje - dla mnie paralaktyk jest idealny bo jak raz dobrze ustawisz i oznaczysz jak ma stać (mam na balkonie markery) to potem kręcisz jedną osią i masz cały czas obiekt w polu widzenia.


Tylko szukanie obiektów Newtonem na paralaktyku to katorga.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 09 Wrz 2016, 12:33

Brak Dobsonów od SW czy podobnie bierze się z tego, że ludzie powyżej 12" wolą trussowe konstrukcje, czyli w całości składane w szybkim czasie. Są o wieeele lżejsze (zobacz na tą stronę http://www.teleskopytaurus.pl/ lub na Columbusa robionego przez człowieka tu z forum http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=74).
Co do widoku czy będziesz miał różnicę. Miałem 8" a teraz mam 10" Nie ma dużej różnicy ale jest zauważalna. Ostatnio często patrzę przez 13" (ATM, Taurus) i różnica z moją 10" jest wyraźna. Zwłaszcza jak oba stoją obok siebie. Oczywiście są to nadal czarno-białe mgiełki. Dla mnie to jednak cały fun, że widzę coraz to głębsze i słabsze obiekty :mrgreen:
Co do ciemnego nieba. Jedź choć raz a już nie będziesz chciał oglądać na gorszym :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postarkp | 09 Wrz 2016, 13:32

dzięki wszystkim za uwagi

zloty_2000

mieszkam na północ do Krakowa (z lekkim odchyleniem na wschód). Tak naprawdę miejsce obserwacji to dość wąski trójkąt w cieniu garażu, a dookoła na nieszczęście oświetlenie uliczne.
to ze zdjęciami to już wiem, niestety.
paralaktyk po ustawieniu. OK. Podążanie w jednej osi. OK. Ale szukanie obiektów to zmora, intuicyjnie poruszam się po niebie w pionie i poziomie

karol

Dokładnie o to mi chodzi, KATORGA

orzeszek1916

Dzięki, jest to jakieś wytłumaczenie braku opinii o 14". Przy TRUSSIE musiałbym zrezygnować z GO TO, ale to nie jest duży problem.
dzięki za link, sprawa do przemyślenia.
Jak tak patrzę na te konstrukcję trussowe to szczerze mówiąc nie wzbudzają zaufania wytrzymałością i stabilnością. Lustro główne bez większej osłony, duże ryzyko uszkodzenia przy przenoszeniu, montażu.
Jednak rozsuwane sky-watchery, mimo iż cięższe wydają się solidniejsze, cenowo podobnie
 
Posty: 12
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:56

 

PostOrzech | 09 Wrz 2016, 14:42

Jeżeli jesteś z Krakowa to śledź temat viewtopic.php?f=30&t=28736&start=125 Chłopaki mają dwie 13", 12.5" Columbusa i moją skromną, rozsuwaną Syntę 10" Możesz organoleptycznie zobaczyć jak to wygląda :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postarkp | 11 Wrz 2016, 08:22

OK, dzięki
 
Posty: 12
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:56

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 132 gości

AstroChat

Wejdź na chat