TV Plossl i f/5

Posttowerfox | 18 Wrz 2016, 23:49

Witam.
Mam pytanie dotyczące Plossli od TV i tego jak się sprawują w f/5? Ogólnie Plossle jakoś specjalnie super nie radzą sobie w sprzętach f/5, a jak to wygląda z tymi ze stajni TV? Czy tutaj płacimy w większości za markę, czy rzeczywiści są warte swojej ceny? Jak wygląda sprawa z korekcją? Zależy mi na opinii osób, które miały do czynienia z tymi okularami w f/5, ewentualnie f/4 :) Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2016, 23:56

Cześć.

Jest lepiej niż w Chińskich Plosslach pod względem korekcji gwiazd w polu widzenia , ale szału też nie ma jest lepiej o jakieś 10%-15%, tak pamiętam , natomiast: transmisja , ostrość , odwzorowanie barw to jednak Najwyższa Półka i są Znakomite nawet starsze wersje Smoothie Japan przebijają wszystkie inne Plossle obecne u nas na rynku.
Pod względem korekcji pola w F5 będzie dobrze , ale w F4 już nie całkiem , tak czy siak jak Ploslle to tylko TV i tu nie ma wyjątków.
Miałem wszystkie zarówno w nowym wydaniu jak i Smoothie Japan , byłem ze wszystkich zadowolony. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 19 Wrz 2016, 00:31

Do f/4, to bardziej z ciekawości pytałem i w sumie to nie liczyłem, że będzie szał :D Ale do f/5 się zastanawiam, gdyż chciałbym powrócić do przeszłości i ponownie zakupić tubę 80/400. Szukam lekkich szkieł, do ultra mobilnego zestawu i zastanawiam się jakby to współpracowało w takiej konfiguracji. Dzięki za odpowiedź :wink: Gdyby ktoś miał coś jeszcze do dodania, to zapraszam :)
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2016, 01:06

Cześć.

Pod względem korekcji , ale kosztem ostrości obrazu to lepszym wyborem będę okulary Vixena: NLV bądż nowsza wersja z większym polem własnym SLV.
Lepsze korekcją gwiazd w polu widzenia będę też pięcioelementowe okulary 1,25" Celestron Ultima i ich klony: Parks GS , Baader Eudiascopic , S-Plossle ANTARES HD pięć elementów , wszystkie z polami własnymi około 50*.
Plossle MEADE S5000 te nowsze sześć elementów "HD" i te starsze pięć elementów niestety ale w swoim większym polu własnym 60* i przy tym świetle F-5 też pokażą wady brzegowe przynajmniej na pewno wyrażnie ogniskowe 25 mm i 18 mm , reszta powiedzmy przyzwoita.
Można też używać TS HR z polem własnym 58* lub Celestron LX 60* z TS HR są ogniskowe: 25 mm , 20 mm i 15 mm , oprócz standardowego przekroju od 3,2 mm do 9 mm , dostępne u Telescop Service DE , itp.

Podałem Ci przy okazji moim zdaniem dobre alternatywy do Plossli TV.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttowerfox | 19 Wrz 2016, 09:36

Jeszcze raz dziękuję :) Teraz tylko muszę zebrać fundusze :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postzorg | 19 Wrz 2016, 09:53

Posiadałem kilka współczesnych Plossli TV. W sprzęcie f5 dają radę. Moim zdaniem warto, ponieważ jakość wykonania jest bardzo wysoka. Mam na myśli powłoki, polerowanie soczewek, wyczernienie itp. detale które sumują się na końcowy wynik. Najkrótsza ogniskowa TV Plossl to 8mm. Z alternatyw mogę polecić Vixen SLV z ER 20mm i polem 50 stopni. Porównywałem ostatnio te Vixeny ze starszą serią NLV. Korekcja bardzo podobna, jednak transmisja jest lepsza w nowszej wersji. Było to widać bardzo wyraźnie na mgławicach planetarnych w 5mm i 10mm. Inna alternatywa to Meade 5000 z polem 60 stopni. Starsza wersja bez oznaczenia HD ma mniej elementów przez co nieco gorszą korekcję, ale lepszą transmisję. Wybór okularu to dość indywidualna sprawa, bo dochodzi ergonomia itd. To co odpowiada jednemu, drugiemu nie będzie pasować. Osobiście preferuję nowsze konstrukcje z lepszymi powłokami niż zabytki.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2016, 13:06

Witam.

Czy kolega "Zorg" porównywał dokładnie te same ogniskowe 5 mm i 10 mm serii NLV i SLV?
Pytam gdyż nie miałem jeszcze okazji ich porównać , ale jeżeli widać różnicę w obrazi na Planetarkach to różnica w warstwach musi być dość znaczna.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7915
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat