Stacja zasilająca

Posttayson.82 | 23 Wrz 2016, 22:57

Guide ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmxer | 23 Wrz 2016, 22:58

tayson.82 napisał(a):Guide ;-)

no no dobrze mówisz :)
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanou | 24 Wrz 2016, 14:45

No to się sprawa skomplikowała. Mówicie żebym nie brał pod uwagę akumulatora samochodowego? Baterie litowo-jonowe odpadaja, za drogi interes. Chyba trzeba zainwestować w żelowy. Powiedźcie mi jeszcze czy w takim systemie z akumulatorem, oprócz bezpieczników co jeszcze powinienem zamontować żeby nie spalić sprzętu? Wiem że na montaż bezpiecznik 5A, na laptopa i dream focuser ile dać? Macie jakieś fajne rozwiązania? Zapomniałem dodać że mam Heq5 pro synscan.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostTom Bombadil | 24 Wrz 2016, 17:38

Tak po prawdzie, to nie zabezpiecza się każdego urządzenia osobno (oprócz np. silników, ale to termikami i w zupełnie innych instalacjach, więc i zupełnie inna historia) bo to i tak bezcelowe, gdyż sam z siebie większy prąd do urządzenia popłynąć nie może, a urządzenia które tego wymagają, mają swoje wewnętrzne bezpieczniki.
W tym wypadku zabezpieczasz akumulator przed zwarciami i instalację przed przeciążeniem czyli bezpiecznik należy dobrać do grubości zastosowanych przewodów, żeby się nie "sfajczyły".
Przy tych prądach można przyjąć 10A na mm2, czyli stosując przewody 1mm2 dajesz bezpiecznik 10A. Tak samo trzeba jeszcze pamiętać o odpowiedniej wytrzymałości prądowej gniazd i wtyczek.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostGaius | 24 Wrz 2016, 18:49

Mam te stacje wskazana przez Janusza w drugim poście (Avanty) i sprawuje się bardzo dobrze - przy zasilaniu montażu wytrzyma minimum trzy pełne noce, niestety dodatkowe zasilenie nią laptopa spowoduje znaczny spadek wydajności i po ok 3 godzinach zasilanie padnie
Celestron SkyMaster 15 x 70
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 Kwi 2015, 23:15

 

Postmxer | 24 Wrz 2016, 20:39

temat zasialania i Huba ATM męczyliśmy też w tym wątku:
viewtopic.php?f=10&t=40795&hilit=rozga%C5%82%C4%99ziacz&start=0

dla przypomnienia jak by kto przeoczył.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanou | 25 Wrz 2016, 17:42

Dzięki za link. Widziałem ten temat już wcześniej, ale jak wspomniałem jestem zielony w tych tematach. Trochę poczytałem, pogadałem z teściem i już wiem co i jak. Zbuduję swój system na bazie akumulatora żelowego. Jak już zakupię odpowiednie rzeczy, zbuduję i przetestuję, napiszę dokładnie co i jak, może się to komuś kiedyś przyda. Na razie temat zostawiam otwarty/ rozwiązany:)
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMateuszW | 25 Wrz 2016, 19:11

Mxer, masz energooszczędnego NEQ6 :) Moje pomiary wskazują na pobór 0,88A przy trackingu i 1,46A przy goto (max). Ale zgadza się przynajmniej to, że montaż bierze przez większość czasu dużo mniej, niż teoretyczne 2A podawane przez producenta.

Janou napisał(a):Nie wiem co z dreamfocuserem.

W instrukcji jest wszystko :) 0,1A w czasie postoju, 0,6A w ruchu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanou | 26 Wrz 2016, 10:15

MateuszW napisał(a):Mxer, masz energooszczędnego NEQ6 :) Moje pomiary wskazują na pobór 0,88A przy trackingu i 1,46A przy goto (max). Ale zgadza się przynajmniej to, że montaż bierze przez większość czasu dużo mniej, niż teoretyczne 2A podawane przez producenta.

Janou napisał(a):Nie wiem co z dreamfocuserem.

W instrukcji jest wszystko :) 0,1A w czasie postoju, 0,6A w ruchu.


Znalazłem tą informację, dzięki:)
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanou | 26 Wrz 2016, 23:00

Mogę jeszcze prosić fachowców o wypowiedź odnośnie takiego sprzętu: akumulator ->hub gniazd samochodowych-> urządzenia. Czy oprócz wtyczek z bezpiecznikami muszę montować coś jeszcze? Na elektronice słabo się znam. Czy system będzie dobrze zabezpieczony?
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostTom Bombadil | 27 Wrz 2016, 00:24

Narysowałem Ci dwa przykładowe schematy. Tyle mówi teoria i dobry obyczaj, a w praktyce większość pomija przekrój przewodów czy wytrzymałość gniazd/wtyków i daje "jakiś" bezpiecznik główny za akumulatorem. Na szczęście przy tych napięciach żadnymi wielkimi konsekwencjami to nie grozi.

Generalnie zasada jest taka, że bezpieczniki powinny być dobrane do wytrzymałości przewodów oraz gniazd i wtyczek poszczególnych gałęzi i/lub całego obwodu.
Załączniki
Stacja zasilająca: schematy.jpg
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostBaton | 27 Wrz 2016, 00:33

Tom Bombadil napisał(a):Generalnie zasada jest taka, że bezpieczniki powinny być dobrane do wytrzymałości przewodów oraz gniazd i wtyczek poszczególnych gałęzi i/lub całego obwodu.

...
oraz, a w zasadzie głównie do obciążenia obwodu.
SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, nasadka GSO dielektryk 2", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm, 2x GSO PL 32mm
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 171
Rejestracja: 23 Cze 2016, 18:41
Miejscowość: P-ń

PostTom Bombadil | 27 Wrz 2016, 00:41

To znowu wracamy do początku? To chyba oczywiste, że najpierw liczymy sobie zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, czyli obciążenie maksymalne całego obwodu i/lub poszczególnych gałęzi, do tego dobieramy przewody oraz gniazda i wtyki, a do nich dobieramy bezpieczniki.

A jeżeli chcemy się tak przerzucać, to jeszcze ważniejsza jest "wydajność" źródła.
I wcale nie do obciążenia obwodu, bo to może być (i zazwyczaj jest) zmienne, tylko do maksymalnej wytrzymałości wszystkich elementów tego obwodu.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostBaton | 27 Wrz 2016, 01:19

Czyżby?!
To daj sobie w instalacji domowej przewody nawet 4mm na gniazdka, zabezpiecz to bezpiecznikiem o szybkiej charakterystyce B10A i włącz np. kuchenkę indukcyjną o mocy 2,5kW do tego włącz odkurzacz 1,5kW i zobaczysz co się stanie z twoją teorią dobierania grubości przewodów do wartości bezpiecznika.

"To chyba oczywiste, że najpierw liczymy sobie zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, czyli obciążenie maksymalne całego obwodu i/lub poszczególnych gałęzi, do tego dobieramy przewody oraz gniazda i wtyki, a do nich dobieramy bezpieczniki." - wreszcie się w czymś zgadzamy :)

Tylko nie pisz, że bezpieczniki w pierwszej kolejności powinny być dobierane do wytrzymałości przewodów i gniazd, bo to nie jest główne założenie, chociaż nie bez znaczenia.

Oczywiście, że w przypadku zasilania akumulatorowego, czy zasilacza jest ważna wydajność źródła zasilania w tym wypadku pierwszego jak i drugiego.
SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, nasadka GSO dielektryk 2", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm, 2x GSO PL 32mm
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 171
Rejestracja: 23 Cze 2016, 18:41
Miejscowość: P-ń

PostZywis | 27 Wrz 2016, 06:31

Już udowodniliście, że wasza racja jest mojsza i najmłodsza. To może teraz doradźcie konkretny zestaw do zasilania setupu oraz laptopa w terenie w umiarkowanej cenie, który wytrzyma całą noc.
NEQ6, TS APO 130/650, CANON EOS 550D, ASI 1600MM Pro
OAG ASI120MC
AstroHub 3.0
Awatar użytkownika
 
Posty: 266
Rejestracja: 08 Gru 2015, 15:24
Miejscowość: Ozorowice

PostTom Bombadil | 27 Wrz 2016, 07:11

Baton napisał(a):Czyżby?!
To daj sobie w instalacji domowej przewody nawet 4mm na gniazdka, zabezpiecz to bezpiecznikiem o szybkiej charakterystyce B10A i włącz np. kuchenkę indukcyjną o mocy 2,5kW do tego włącz odkurzacz 1,5kW i zobaczysz co się stanie z twoją teorią dobierania grubości przewodów do wartości bezpiecznika.
No i cóż się takiego stanie? Wywali nadmiarowy i tyle (pomijając już to, że wg. jak piszesz "mojej teorii" bezpiecznik jest za mały do obwodu z takimi przewodami). Po to się daje właśnie bezpiecznik, żeby wywalił gdy przyłączy się do obwodu za dużo mocy.

No bądźmy poważni... Weźmy taką prostą instalację domową. Przecież zmieniając żarówkę na większą/mniejszą, nie zmieniasz jednocześnie bezpieczników. Obwód oświetleniowy jest położony przewodem 1,5 kwadrat (najczęściej) z bezpiecznikiem 10A, a czy powiesisz tam leda 1W czy żarówkę 1000W nie ma znaczenia. Cały obwód jest prawidłowo dobrany i zabezpieczony.

Tak samo z gniazdami. Przecież zależnie czy wtykasz tam radyjko czy żelazko nie lecisz do rozdzielnicy i nie wymieniasz bezpieczników na inne. Masz obwód najczęściej 2,5 kwadrat z bezpiecznikiem 16A i gniazdami o wytrzymałości 16A, a co wetkniesz w te gniazda, to już Twoja sprawa. A jeżeli podłączysz za dużo odbiorników i przekroczysz prąd, to zadziała bezpiecznik. I takie jest właśnie jego zadanie, żeby nie spalić instalacji, gniazd itp.

A jak się chcemy dalej bawić, to możemy jeszcze podyskutować o pętli zwarcia, czasach zadziałania itp. itd.

Tak jak narysowałem wyżej, przy takich obwodach i prądach jest jak najbardziej prawidłowo. Dobierasz całą instalację i bezpieczniki do pewnego zakresu prądów i tyle.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostBaton | 27 Wrz 2016, 08:43

Celowo podałem skrajny przypadek, tak właśnie wywali nadmiarowoprądowy i tylko tyle.
Bezpiecznik ma zabezpieczać przed skutkiem zwarcia, ale też przed przeciążeniem dlatego podałem taki przykład.
Ale nie zaczynaj projektowania obwodu i dobierania bezpiecznika na podstawie przekroju przewodów.
Wszystko co właśnie napisałeś jest O.K, ale dotyczy tak właśnie prawidłowo zaprojektowanego obwodu jak napisałeś 10A na oświetlenie, przy instalacji 1,5 kwadrat i 16A na gniazdka dla instalacji 2,5 kwadrat.
Oczywiście, że nie ma znaczenia dla tak (prawidłowo) zaprojektowanej instalacji, czy wkręcisz 1W LEDa, czy 100W żarówkę. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że dla bezpiecznika nie ma znaczenia jak "gruby" przewód masz w instalacji i tylko tyle, byle nie był zbyt cienki, bo zanim wywali bezpiecznik to może być nieciekawie z instalacją. Chociaż już widziałem instalację w domku w całości na przekroju 1mm, czy nawet 0,75 kwadrat, a urządzenia były tam od pralki przez piekarniki elektryczne po mikrofalówki i jakoś bezpieczniki nie wywołały, a i instalacja się nie paliła :) Nie chciałem wtedy wierzyć własnym oczom.
Jak chcesz się dalej bawić, to nie wiem dlaczego pominąłeś dziś już obowiązkowe zabezpieczenie łazienek i kuchni wyłącznikami różnicowoprądowymi.
Pętla zwarcia, czasy zadziałania i co jeszcze, a pętla masy...?
Masz świadomość, że nie zawsze bezpiecznik o szybkiej charakterystyce zadziała w porę, masz świadomość, że nieraz bezpiecznik o zwłocznej charakterystyce zadziała szybciej i wcale nie dlatego, że ten pierwszy był źle dobrany?

Nigdy nie wpadł bym na to, żeby komuś doradzać dobór bezpiecznika do grubości przewodu, czy odwrotnie. Za to zawsze doradzałbym dobór bezpiecznika do wartości(mocy) obciążenia instalacji.

Coś o bezpiecznikach w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych, może się przydać

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://elportal.pl/pdf/k01/62_099.pdf&ved=0ahUKEwjdkOui967PAhVDWywKHRAvCWgQFggbMAA&usg=AFQjCNGwnOwHiqf3Zntn8PceqKRSP7xvGg&sig2=oMCrA28A6MF0YxShoFhsOg
Ostatnio edytowany przez Baton, 27 Wrz 2016, 12:14, edytowano w sumie 1 raz
SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, nasadka GSO dielektryk 2", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm, 2x GSO PL 32mm
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 171
Rejestracja: 23 Cze 2016, 18:41
Miejscowość: P-ń

PostJanusz_P. | 27 Wrz 2016, 09:02

Janou napisał(a):Mogę jeszcze prosić fachowców o wypowiedź odnośnie takiego sprzętu: akumulator ->hub gniazd samochodowych-> urządzenia. Czy oprócz wtyczek z bezpiecznikami muszę montować coś jeszcze? Na elektronice słabo się znam. Czy system będzie dobrze zabezpieczony?

Jeśli w obwodzie dasz bezpiecznik zaraz za akumulatorem to tak, system będzie bezpieczny bo napięcie z akumulatora jest wprawdzie niskie bo 12V ale prąd na zwarciu może wynosić szczytowo dobre kilkaset Amperów i bez bezpiecznika w ciągu sekund zwarte przewody rozrządzą się do czerwoności i eksplodują powodując pożar, zniszczenia, oparzenia i totalną demolkę systemu :arrow: :shock:
Do nowoczesnych akumulatorów trzeba podchodzić z dystansem, widzą i szacunkiem bo nagromadzoną w nich przez wiele godzin ładowania energię można przez solidne zwarcie wyzwolić w ciągu sekund powodując zniszczenia, pożary i duże straty materialne więc radzę kwestii bezpieczeństwa ich instalacji nie bagatelizować z tego powodu że mają tylko 12V :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanou | 27 Wrz 2016, 11:33

Nie krytykując nikogo bo wszyscy chcecie mi odpowiedzieć na moje pytania, ale w takim razie Baton jakie rozwiązanie sugerujesz? Tom, dzięki za schemat. Bardziej skupiałem się na bezpiecznikach we wtyczkach, a nie brałem pod uwagę jednego zaraz za akumulatorem. Januszu dzięki za zobrazowanie tego wszystkiego. Na wstępie żeby zabrać się za budowę i zakup akumulatora, proszę o potwierdzenie moich wypocin;p Jeżeli dobrze rozumuje, muszę założyć największy pobór jaki może nastąpić przy urządzeniach. W tym wypadku: Heq5 2A, DreamFocuser 1A, laptop 4,5A, załóżmy 3x grzałka 3A. Co daje mi w sumie 10,5A na godzinę. Zakładając że będę siedział max 6h, daje mi to 63Ah. Czyli akumulator 60Ah brać czy 70Ah? Chce też zamontować taką płytkę za akumulatorem: http://allegro.pl/modul-woltomierz-0-99 ... VhZjgxYg==
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostTom Bombadil | 27 Wrz 2016, 11:49

Janou napisał(a):Bardziej skupiałem się na bezpiecznikach we wtyczkach, a nie brałem pod uwagę jednego zaraz za akumulatorem.
Tak jak pisałem już kilka razy i z uporem maniaka będę to powtarzał, w tym wypadku bezpieczniki służą bardziej do zabezpieczenia zwarciowego, a także przeciążeniowego wszystkich elementów obwodu, niż do zabezpieczenia samych urządzeń. Możesz oczywiście dawać bezpieczniki we wtyczkach, ale jeden główny ZARAZ ZA AKUMULATOREM jest oprócz tego jak najbardziej wskazany, chociażby po to, żeby zabezpieczyć odcinek przewodu między rozdzielaczem a akumulatorem, jak i sam akumulator.

Dlatego narysowałem Ci dwa przykładowe schematy, ale w obu taki bezpiecznik główny występuje.


PS.
Baton, krótkie pytanie (Tak/Nie): czy te dwa schematy które narysowałem są w tym przypadku prawidłowe czy nie?
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

PostBaton | 27 Wrz 2016, 12:10

Janou luknij sobie na to http://www.c-system.com.pl/zasilanie-przyczep-camp/zabezpieczenie_przed_rozladowaniem/ w połączeniu z tym co proponuje Tom , może być fajnym rozwiązaniem.
Chyba, że się mylę :D
SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, nasadka GSO dielektryk 2", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm, 2x GSO PL 32mm
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 171
Rejestracja: 23 Cze 2016, 18:41
Miejscowość: P-ń

PostJanou | 27 Wrz 2016, 12:16

Baton napisał(a):Janou luknij sobie na to http://www.c-system.com.pl/zasilanie-przyczep-camp/zabezpieczenie_przed_rozladowaniem/ w połączeniu z tym co proponuje Tom , może być fajnym rozwiązaniem.
Chyba, że się mylę :D



Ciekawie to wygląda, poczytam sobie:)

Z wyborem aku żelowego mi pomożecie, jak pisałem wcześniej 60Ah mi wystarczy?
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMateuszW | 27 Wrz 2016, 12:49

Janou napisał(a):Nie krytykując nikogo bo wszyscy chcecie mi odpowiedzieć na moje pytania, ale w takim razie Baton jakie rozwiązanie sugerujesz? Tom, dzięki za schemat. Bardziej skupiałem się na bezpiecznikach we wtyczkach, a nie brałem pod uwagę jednego zaraz za akumulatorem. Januszu dzięki za zobrazowanie tego wszystkiego. Na wstępie żeby zabrać się za budowę i zakup akumulatora, proszę o potwierdzenie moich wypocin;p Jeżeli dobrze rozumuje, muszę założyć największy pobór jaki może nastąpić przy urządzeniach. W tym wypadku: Heq5 2A, DreamFocuser 1A, laptop 4,5A, załóżmy 3x grzałka 3A. Co daje mi w sumie 10,5A na godzinę. Zakładając że będę siedział max 6h, daje mi to 63Ah. Czyli akumulator 60Ah brać czy 70Ah? Chce też zamontować taką płytkę za akumulatorem: http://allegro.pl/modul-woltomierz-0-99 ... VhZjgxYg==

Na typową sesję astrofoto, gdzie ustawiasz jeden obiekt i focisz, to ja bym policzył 1A na montaż, 0,2 focuser, grzałki max 2A (na refraktor max 1A, inne poniżej 0,5A) 4,5A laptop (to też raczej sporo). Czyli w sumie 7,7A, co przy 6h (w zimie to trochę mało) daje 46,2Ah. Ale hola hola. W zimie akumulator znacznie traci pojemność i przy -10, -20 mamy odpowiednio 75 i 65% pojemności (w zależności od modelu może być nawet gorzej). Czyli wychodzi że potrzebujesz ok 71Ah. W takim razie brałbym aku 70Ah. Tak to widzę.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanou | 27 Wrz 2016, 12:52

MateuszW napisał(a):
Janou napisał(a):Nie krytykując nikogo bo wszyscy chcecie mi odpowiedzieć na moje pytania, ale w takim razie Baton jakie rozwiązanie sugerujesz? Tom, dzięki za schemat. Bardziej skupiałem się na bezpiecznikach we wtyczkach, a nie brałem pod uwagę jednego zaraz za akumulatorem. Januszu dzięki za zobrazowanie tego wszystkiego. Na wstępie żeby zabrać się za budowę i zakup akumulatora, proszę o potwierdzenie moich wypocin;p Jeżeli dobrze rozumuje, muszę założyć największy pobór jaki może nastąpić przy urządzeniach. W tym wypadku: Heq5 2A, DreamFocuser 1A, laptop 4,5A, załóżmy 3x grzałka 3A. Co daje mi w sumie 10,5A na godzinę. Zakładając że będę siedział max 6h, daje mi to 63Ah. Czyli akumulator 60Ah brać czy 70Ah? Chce też zamontować taką płytkę za akumulatorem: http://allegro.pl/modul-woltomierz-0-99 ... VhZjgxYg==

Na typową sesję astrofoto, gdzie ustawiasz jeden obiekt i focisz, to ja bym policzył 1A na montaż, 0,2 focuser, grzałki max 2A (na refraktor max 1A, inne poniżej 0,5A) 4,5A laptop (to też raczej sporo). Czyli w sumie 7,7A, co przy 6h (w zimie to trochę mało) daje 46,2Ah. Ale hola hola. W zimie akumulator znacznie traci pojemność i przy -10, -20 mamy odpowiednio 75 i 65% pojemności (w zależności od modelu może być nawet gorzej). Czyli wychodzi że potrzebujesz ok 71Ah. W takim razie brałbym aku 70Ah. Tak to widzę.



Dzieki za konkretną odpowiedź!
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostTom Bombadil | 27 Wrz 2016, 13:20

Jeszcze taka dygresja co do laptopa, bo jak widać u Ciebie to on jest newralgiczną częścią, a na nim też da się troszkę zaoszczędzić. Sporą część energii zużywa ekran i napędy, więc lepiej mniejszy ekran niż większy, jak najbardziej wyciemniony niż jasność na maksa, a do tego np. brak CD-ROM/DVD i dysk SSD zamiast HDD.

Co do samego akumulatora, to na zimę można zrobić dla niego dodatkowe "ubranko" np. w postaci skrzynki z płyty/drewna ocieplonej od środka styropianem. Zawsze odrobinę pomoże i odizoluje od niskich temperatur.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."
Awatar użytkownika
 
Posty: 25
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 20:40
Miejscowość: Oksywie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat