Stacja zasilająca

PostJanou | 27 Wrz 2016, 15:34

Tom Bombadil napisał(a):Jeszcze taka dygresja co do laptopa, bo jak widać u Ciebie to on jest newralgiczną częścią, a na nim też da się troszkę zaoszczędzić. Sporą część energii zużywa ekran i napędy, więc lepiej mniejszy ekran niż większy, jak najbardziej wyciemniony niż jasność na maksa, a do tego np. brak CD-ROM/DVD i dysk SSD zamiast HDD.

Co do samego akumulatora, to na zimę można zrobić dla niego dodatkowe "ubranko" np. w postaci skrzynki z płyty/drewna ocieplonej od środka styropianem. Zawsze odrobinę pomoże i odizoluje od niskich temperatur.


Dzięki za wskazówki:) Jednak co do laptopa to niestety, musiałbym nowego kupić:P Mam 17cali, napęd cd, i hdd;p Kiedyś będę go przerabiał, ale na chwilę obecną to będzie mój pożeracz prądu;p
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMateuszW | 27 Wrz 2016, 17:47

A skąd wiesz, że bierze 4,5A? Jeśli tyle pisze na zasilaczu, to się tym nie przejmuj - gdzieś połowę z tego może pobierać ładowanie baterii. A zasilając sprzęt w polu z założenia nie będziesz ładować z zewnątrz wbudowanego akumulatora, wiec prąd pobierany przez laptopa będzie istotnie niższy. Najlepiej by było, jakbyś zmierzył pobór prądu takim urządzonkiem wpinanym do gniazdka.
W nocy oczywiści pracujesz na minimum wyświetlacza, a i warto włączyć tryb oszczędzana energii. Laptop używa przy astro max kilkanaście % procka i bazuje na wbudowanej karcie graficznej (jeśli masz też osobną kartę, to ona nie pracuje). Dzięki temu laptop podczas nocy pobiera z pewnością połowę z tego, co przy "codziennym" użytkowaniu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanou | 27 Wrz 2016, 19:19

MateuszW napisał(a):A skąd wiesz, że bierze 4,5A? Jeśli tyle pisze na zasilaczu, to się tym nie przejmuj - gdzieś połowę z tego może pobierać ładowanie baterii. A zasilając sprzęt w polu z założenia nie będziesz ładować z zewnątrz wbudowanego akumulatora, wiec prąd pobierany przez laptopa będzie istotnie niższy. Najlepiej by było, jakbyś zmierzył pobór prądu takim urządzonkiem wpinanym do gniazdka.
W nocy oczywiści pracujesz na minimum wyświetlacza, a i warto włączyć tryb oszczędzana energii. Laptop używa przy astro max kilkanaście % procka i bazuje na wbudowanej karcie graficznej (jeśli masz też osobną kartę, to ona nie pracuje). Dzięki temu laptop podczas nocy pobiera z pewnością połowę z tego, co przy "codziennym" użytkowaniu.


Na zasilaczu tyle jest podane. Jeżeli moje zużycie i tak będzie się wachać przy 70Ah, zainwestuję w 85h. Jak na razie cenowo wychodzi lepiej w sieci. Przy okazji będę miał lekki zapas. Oraz o 25kg cięższy samochód.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMateuszW | 27 Wrz 2016, 21:49

Jeśli na zasilaczu jest 4,5A, to jest to pobór maksymalny, jak mówiłem, czyli podczas grania w Wiedźmina 3 na full jasności ekranu + ładowania baterii :) W nocy spokojnie możesz założyć, że będzie to 2-3A w trybie oszczędnym. Ale jak nie szkoda Ci kasy, to większy aku zawsze będzie lepszy. Na wypadek rozbudowy setupu lub wyjątkowo długiej sesji się przyda.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Posttayson.82 | 28 Wrz 2016, 00:27

Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmxer | 28 Wrz 2016, 18:58

Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanou | 29 Wrz 2016, 16:44

A może mi ktoś podpowiedzieć do czego to służy? Według specyfikacji napięcie wejściowe to +200V...
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanou | 13 Mar 2017, 17:00

Witam. Całkowicie zapomniałem o tym temacie. Jako że po wpisaniu na google wyrażenia "stacja zasilająca astronomia", ten temat wyskakuje jako pierwszy, zobligowany jestem napisać jak rozwiązałem problem. Niech inne pokolenia mają jakiekolwiek wyobrażenie jak to rozwiązać. Wypunktuje co mniej więcej przedstawiają zdjęcia.

1) Zakupiłem do tego celu akumulator TOYAMA NPM85-12 12V 85AH. Nie testowałem go na większym obciążeniu ze względu na to że dopiero się uczę ustawiania montażu, o guidingu przy pomocy laptopa nie wspominając. Pogoda też nie pomaga. Według różnych opinii obliczyłem że moje zapotrzebowanie w tym temacie to będzie jakieś 60ah na cała noc. Nie wiem jak będzie w praktyce. Założyłem że w przyszłości do Heq5 pro synscan, laptop, guiding, dream focuser dołożę grzałki. Pewnie w przyszłości sprzedam i zakupię coś lżejszego. Sam akumulator waży 25kg !!! Dlaczego deep cycle? Chyba nie muszę tego wyjaśniać. Akumulator wpakowałem w "ubranko" zimowe. Ubranko kupione na portalu aukcyjnym na wymiar za normalne pieniądze.

2) Zbudowałem swój system ze zwykłej puszki do łączenia kabli - natynkowa. Cały system będzie zasilany napięciem 12V, dlatego też zamontowałem zwykłe gniazda samochodowe. W środku zamontowałem "puszkę" na bezpiecznik samochodowy. Wrzuciłem tam 10A. Dorzuciłem do tej puszki standardowy wyświetlacz naładowania akumulatora i amperomierz. Taki gadżet można kupić za grosze na znanym portalu aukcyjnym. Z pełną instrukcją obługi! Dlatego też każdy laik sobie z tym poradzi. Zapomniałem dodać że minus gniazd samochodowych jest ich lipne wykonanie. Może nie samych gniazd ale wtyków. Nie wiem czy można gdzieś kupić takie wtyki, które nie będą podatne na wyciąganie. Osobiście spotkałem taką wypasioną ładowarkę samochodową z wtykiem "niewyciągalnym'. Ale nie mogłem znaleźć na necie porządnej do własnego montażu. W polu nie sprawiało mi to problemu i wtyki nie wychodziły. Jednak sprawiają wrażenie niestabilnych. Nie zmienia to faktu żeby lepiej zainwestować w lepsze gniazda. Testowałem ich kilka. Te za 8zł zamiast 1zł są 100x lepsze.

3) Założyłem że główna puszka będzie w samochodzie i tam zamontowałem 2 gniazda. Jedno do laptopa, drugie do przedłużacza. Przedłużacz zrobiłem z drugiej puszki. Cudów tam nie ma więc nie rozkręcałem do zrobienia zdjęcia. Jedyny minus jaki zrobiłem to zakup grubego kabla. Nie pamiętam ile mm, ale zakładam że 1,5mm. Radzę montować mniejszą średnicę, ponieważ w polu przy składaniu/ rozkładaniu sprawia problemy. Wszystkie wtyki do gniazd samochodowych posiadają miejsce na bezpieczniki (przynajmniej te lepsze). Do przedłużacza zamontowałem 10A albo 5- nie pamiętam. Bezpieczniki są szklane.

Zaznaczam że nie jestem elektrykiem i wszystko jest zrobione pewnie chaotycznie. W przyszłości planuję zmontować ze sobą główną puszkę i akumulator. Na razie wszystko luźno dynda.

Kilka rad dla osób które chcą zrobić coś podobnego:
- Kabel o mniejszej średnicy
- Kupić zapasowe bezpieczniki. Już mi się zdarzyła sytuacja w samochodzie, że włożyłem przy za dużym skosie wtyczkę do gniazda i spaliłem bezpiecznik. Mysle że w nocy może się każdemu podobna rzecz przydarzyć.
- Akumulator 85ah. Poim zdaniem za dużo, polecam coś mniejszego.
- Nie żałować pieniędzy na lepsze wtyki i gniazda samochodowe.

PS. Jest to mój pierwszy taki projekt, dlatego proszę nie krytykować. Wy Astromaniacy macie pewnie lepsze rozwiązania i lepsze systemy.
Załączniki
Stacja zasilająca: 20170313_145358.jpg
Stacja zasilająca: 20170313_145745.jpg
Stacja zasilająca: 20170313_145719.jpg
Stacja zasilająca: 20170313_145339.jpg
Ostatnio edytowany przez Janou, 13 Mar 2017, 20:15, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Post_RobMarK_ | 13 Mar 2017, 20:13

Zgrabnie wygląda i najważniejsze, że działa. Krytykować nie będę ale muszę sprostować zdanie
Janou napisał(a):... Cały system będzie się opierał na prądzie 12v...
żeby potomni nie mylili napięcia z prądem. System będzie zasilany napięciem 12V. :wink:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostJanou | 13 Mar 2017, 20:15

_RobMarK_ napisał(a):Zgrabnie wygląda i najważniejsze, że działa. Krytykować nie będę ale muszę sprostować zdanie
Janou napisał(a):... Cały system będzie się opierał na prądzie 12v...
żeby potomni nie mylili napięcia z prądem. System będzie zasilany napięciem 12V. :wink:


Dzięki, poprawione:)
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postmxer | 19 Mar 2017, 14:40

W kwestii zabezpieczenia przed zimnem ja zrobiłem tak:
http://michal.mizera.pl/index.php/astro ... ulatorowe/

Przy okazji świetnie nadaje się jako stołek do przycupnięcia przed aparatem :-)
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Posttayson.82 | 19 Mar 2017, 22:34

Jeśli to możliwe to podstawowe konfigurowanie setupu w nocy wykonuj pod domem. Może się okazać że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie NB zamiast pakować się w sprzęt wyjazdowy. Oczywiście nie znam Twojej lokalizacji. Ogólnie fajnie jest zrobić coś samemu ;-) pomyśl na wyłącznikiem miernika - szkoda prądu żeby cały czas działał.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanou | 20 Mar 2017, 19:24

mxer napisał(a):W kwestii zabezpieczenia przed zimnem ja zrobiłem tak:
http://michal.mizera.pl/index.php/astro ... ulatorowe/

Przy okazji świetnie nadaje się jako stołek do przycupnięcia przed aparatem :-)



Widziałem Twój projekt. Niestety nie posiadam zaplecza do budowy podobnej skrzynki:p Swoją drogą dodałoby to dodatkowe kg których mi nie brakuje;p

tayson.82 napisał(a):Jeśli to możliwe to podstawowe konfigurowanie setupu w nocy wykonuj pod domem. Może się okazać że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie NB zamiast pakować się w sprzęt wyjazdowy. Oczywiście nie znam Twojej lokalizacji. Ogólnie fajnie jest zrobić coś samemu ;-) pomyśl na wyłącznikiem miernika - szkoda prądu żeby cały czas działał.


Co to znaczy NB?:) Akumulator mam spory więc nie żal mi "wyświetlacza":) Mam zamiar jeszcze zamontować główny wyłącznik aby skrzynkę zamontować na stałe do akumulatora.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postthom | 04 Sie 2017, 22:47

Kupując goto do Synty znalazłem takie oto ustrojstwo:
https://nexterio.pl/87081,Revolution-Ai ... vanty.html
Na allegro za 395 zł. 2xUSB, 2xZapalniczka, przetwornica, lampka, pompka, klemy do odpalania auta.
Używam od tamtego czasu zasilając całą noc doba goto i HEQ5, czasem teź grzałeczkę. Laptopa toto już nie uciągnie niestety, 20 Ah, ale na całą noc stabilnej pracy czy latem czy zimą wystarcza. Opcja dla leniwych, faktycznie jak ktoś ma możliwości i stary UPS to może sobie zrobić sam stację zasilania. Do zabawy mobilnej jednak lap z jak najnizszym apetytem na prąd i możliwością podpięcia pod aku bez przetwornicy, albo własna prądnica.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postmaciekp85 | 11 Wrz 2017, 23:43

Ja należę do leniwych i technicznie upośledzonych, więc nie kombinowałem z niczym własnej roboty, tylko kupiłem przed rokiem wspomniany wyżej Avanty RAPS300 o pojemności 20Ah. Używałem go parę razy z EQ5 GoTo, a od niedawna z AZ-EQ5. Nigdy nie było to w warunkach zimowych. Stację kładę na tylnym siedzeniu samochodu, kabelek przeprowadzam przez okno, więc ma w miarę ciepło. Ostatnio do setapu doszły dwie nieduże grzałki (na tubę 80mm i na lunetkę guidującą 60mm). Do guidingu używam małego hybrydowego laptopa, który działa na własnym akumulatorze - przez pięć godzin rozładowuje się może do połowy, oczywiście przy przygaszonym maksymalnie ekranie i przy wyłączonych wszystkich sieciach.
Ostatnio, już z grzałkami, po jakichś 4,5-5 godzinach zaczęła migać dioda power na montażu. Zredukowałem do minimum moc grzałek i przestała. Udało się jeszcze wykonać jakieś trzy ekspozycje po 5 min (pstrykam zwykłą DSLR, więc tutaj też nie potrzeba dodatkowego zasilania) i na tym zakończyłem, bo zaczynało świtać. Myślę, że do grzałek kupię dodatkowo takie badziewie - chyba wystarczy: http://www.wasserman.eu/pl/p/Powermat-P ... ikiem/6095
Mam nadzieję, że te dwie stacje - Avanty i Powermat - dla mnie, amatora, w pełni wystarczą.
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

PostJanusz_P. | 12 Wrz 2017, 07:26

Do zasilania grzałek w terenie też używam tej prostej stacji 17 Ah z drugiego linku tylo mam ją w żółtej obudowie, z Lidla w Londynie mi kiedyś kolega przywiózł za około 120 zł i służy dzielnie już 5 rok ale raz na miesiąc przechodzi zawsze konserwacyjne rozładowanie i ładowanie do pełna aby była gotowa do użycia w każdej potrzebnej chwili :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmaciekp85 | 16 Wrz 2017, 00:45

Zabawka dotarła. Trzeba przyznać, że robi wrażenie dość prymitywne, zwłaszcza gdy porównać z Avanty. Odnośnie akumulatora, to jest możliwość dość łatwej jego wymiany. Pomyślałem, że może szarpnąć się na żelowy zamiennik - trzymam urządzenie w mieszkaniu i czułbym się bezpieczniej, niż z takim potencjalnie cieknącym. Abstrahując od opłacalności (wydatek prawie 200 zł), czy jest to w ogóle wykonalne? Wymiary raczej są w porządku, 18Ah mają mniej więcej 181x165x76mm. Tylko że ponoć żelowe wymagają korzystania ze specjalnej ładowarki. Nie wiem kompletnie, jak to się ma do konstrukcji tego urządzenia. Tak w ogóle, to w sprzedaży są tez specjalne akumulatory do boosterów, mające jakieś 24Ah. Ale są o mm grubsze, i to już może być problem ze zmieszczeniem.

Co ciekawe, na blogu domowego survivalu ktoś pokazał zdjęcia rozkręconego Avanty - wymiana akumulatora też jest najprawdopodobniej możliwa. Szkoda, że nie podał jego wymiarów. A nuż można by tam wsadzić żelowy aku 30 albo 40Ah?...
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

PostJanusz_P. | 16 Wrz 2017, 11:00

Wymienisz sobie na żelowy jak Ci po 5 latach padnie ten ze stacji, teraz to marnotrawstwo i wyrzucanie pieniędzy prosto w błoto gdyż nie naprawia się dobrze działających rzeczy :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmaciekp85 | 16 Wrz 2017, 11:35

Bardziej podchodziłem do tego w kategoriach upgrade'u niż naprawy... ;) Zobaczymy, jak będzie się sprawować. Na razie pogody nie ma, żeby się o tym przekonać...
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postmaciekp85 | 03 Paź 2017, 13:03

W zeszły czwartek/piątek budżetowa stacyjka miała swój chrzest bojowy. Okazuje się, że jest całkiem pojemna. Z obawy przed rozładowaniem niepotrzebnie ustawiłem kontroler grzałek na o wiele za małą wartość, przez co soczewki mi pięknie zaparowały (potem udało się je "odparować" z maksymalnym ustawieniem w jakiś kwadrans). Tymczasem w domu następnego wieczoru nie mogłem przez kilka godzin rozładować do końca maszynki z użyciem wbudowanej żarówki i ustawionej na wysoką wartość grzałki. :lol:
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

AstroChat

Wejdź na chat